Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Mieszkanie na parterze a bezpieczeństwo

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Mieszkania na parterze wywołują wśród kupujących mieszane uczucia. Z jednej strony zapewniają dodatkową przestrzeń w postaci ogródka, co jest świetnym rozwiązaniem, ale z drugiej budzą automatyczne wątpliwości związane z bezpieczeństwem. Czy naprawdę jest się czego obawiać?

Mieszkanie na parterze a bezpieczeństwo

Parter a bezpieczeństwo

Istnieje powszechne przekonanie, że mieszkania na parterze nie są w zupełności bezpieczne. Mówi się, że takie lokale stają się łatwiejszym łupem w przypadku włamania, bo znajdują się „na widoku”. Z doświadczenia wiemy, że taka negatywna opinia o parterach rzutuje na kryteria poszukiwanych nieruchomości. Użytkownicy obido.pl częściej wolą przeglądać propozycje mieszkań powyżej parteru tylko dlatego, ponieważ nieruchomości na najniższej kondygnacji są postrzegane jako mniej bezpiecznie. Lęk ten nie pozwala im rozważyć innych opcji, a mieszkania na parterze mogą okazać się ciekawą alternatywą.

Czy jest się czego obawiać?

Przyjrzyjmy się zatem głównej (i zazwyczaj jedynej) obawie dotyczącej parterowych mieszkań —kradzieży. Włamania do mieszkań, i to nie tylko na parterze, faktycznie mają miejsce. Jednak w przeszłości precedens ten był znacznie bardziej rozpowszechniony niż obecnie (przede wszystkim dochodziło do nich na niestrzeżonych blokowiskach). Współcześnie deweloperzy bardzo dbają o to, żeby przyszli mieszkańcy czuli się bezpiecznie i komfortowo. Chcąc sprostać ich oczekiwaniom, często grodzą swoje osiedla, a standardem stało się już korzystanie z monitoringu bądź ochrony. Dzięki takim rozwiązaniom potęgują poczucie bezpieczeństwa wśród lokatorów, i tym samym zmniejszają wątpliwości odnośnie zakupu mieszkania na najniższym piętrze.

O to koniecznie zapytaj zanim kupisz mieszkanie

Co więcej, jeżeli wahasz się nad nabyciem parterowego mieszkania w konkretnej inwestycji, zawsze warto jest skontaktować się z pracownikiem biura sprzedaży, który szczegółowo odpowie na Twoje wszystkie pytania. O co powinieneś zapytać? Na pewno o to, czy inwestycja będzie ogrodzona, czy będzie posiadała wideodomofony oraz jak będzie rozwiązana kwestia monitoringu i/lub ochrony. Dodatkowo, na takich spotkaniach warto jest również poruszyć temat dostępności rolet antywłamaniowych (czy będą w momencie oddania kluczy, czy można je zainstalować za dodatkową opłatą).

Zachęcamy też do zobaczenia „na żywo” dzielnicy, w której planujesz kupić mieszkanie i dowiedzieć się o niej sprawdzonych informacji (może ktoś z Twoich znajomych niedawno nabył w niej nieruchomość i na własnej skórze przekonał się, czy jest bezpieczna?). Wskutek takich działań zdobędziesz potrzebną wiedzę i z pewnością Twoje obawy związane z zakupem mieszkania na parterze zostaną zminimalizowane niemal do zera.

Kolejny artykuł

Dlaczego opłaca się odwiedzać biura sprzedaży inwestycji?
Znalazłeś interesującą inwestycję i wahasz się, czy skontaktować się z pracownikiem dewelopera? Myślisz, że to jeszcze nie czas na taki krok, ponieważ na razie tylko się rozglądasz i nie posiadasz jeszcze konkretnej wizji swojego mieszkania? Jeżeli masz takie wątpliwości, to ten artykuł na pewno je rozwieje.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu