Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Mieszkanie singla we Wrocławiu – jakie mieszkania kupują wrocławscy single?

Marcin Krasoń
Marcin Krasoń

Wrocławscy single, podobnie jak ich odpowiednicy w Warszawie, nie zawsze najchętniej wybierają mieszkania jednopokojowe. Dwa razy częściej niż kawalerkę chcą oni kupić małe mieszkanie dwupokojowe.

Mieszkanie singla we Wrocławiu – jakie mieszkania kupują wrocławscy single?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Mieszkanie singla to, zdawałoby się, najczęściej kawalerka. Preferencje mieszkaniowe wskazywane przez użytkowników obido.pl wyglądają nieco inaczej, o czym opowiemy w tym artykule. Jeżeli interesuje Cię małe mieszkanie – Wrocław z pewnością zachwyci Cię ilością ciekawych ofert.

Przejdź do akapitów:

Mieszkanie singla – na jaki metraż decydują się wrocławscy single?

Wrocławscy single zwykle decydują się na raczej mniejsze niż większe mieszkania. Najczęściej wyszukiwane są lokale o powierzchni od 30 do 40 metrów kwadratowych. Rzadziej chętnych znajduję mieszkania z przedziałów 20-30 i 40-50 metrów, a większe – jeszcze rzadziej. Mieszkania naprawdę duże, których powierzchnia przekracza 100 metrów kwadratowych, prawie w ogóle nie są kupowane przez singli.

Mieszkanie dwupokojowe spełniające preferencje nabywców mieszkań

Ta grupa kupujących nie ma problemu ze znalezieniem mieszkania dla siebie, bo w ofercie deweloperów sporo jest lokali spełniających ich warunki. Przeciętna kawalerka we Wrocławiu ma około 30 metrów kwadratowych, bez problemu znajdziemy też dwupokojowe mieszkania o powierzchni 30 czy 35 metrów kwadratowych.

Kawalerka we Wrocławiu czy małe mieszkanie? Na co częściej decydują się single?

Okazuje się, że osoby deklarujące się jako single dwa razy częściej szukają mieszkania dwupokojowego niż kawalerki. Na dwa pokoje wskazało prawie 60 procent osób, a na kawalerkę – mniej niż 30 procent.

Dwupokojowe mieszkanie (nawet malutkie) daje dużo większy komfort życia. Drugi pokój to zwykle niewielka sypialnia. Jej posiadanie pozwala na wstawienie normalnego łóżka, które trudno sobie wyobrazić w kawalerce. Dodatkowo, w salonie można postawić sofę, która ułatwia przyjmowanie gości. Taki rozkład pomieszczań sprawia, że w mieszkaniu pojawia się wyraźny podział na część dzienną i nocną. Gości przyjmować można w salonie z aneksem, które stanowią część dzienną, natomiast część nocna pozostaje do użytku prywatnego.

Zakup mieszkania to dobry sposób na zabezpieczenie przyszłości dziecka

Wrocławscy single zwracają sporą uwagę na lokalizację kupowanego mieszkania. Dla singli ważne jest, by mieszkanie było dobrze skomunikowane z centrum. Ale najczęściej wybieraną dzielnicą są Krzyki, nad którymi góruje strzelisty Sky Tower. Trochę mniejszym zainteresowaniem szukających nieruchomości cieszy się Śródmieście.

Popularność Krzyków bierze się w dużej mierze z szerokiej oferty deweloperów dostępnej w tej dzielnicy, a także relatywnie niskich cen. Nie brakuje tam też małych dwupokojowych mieszkań, trafiających w potrzeby wrocławskich singli. Często lokale te mają aneks kuchenny zamiast oddzielnej kuchni, co pozwala zaoszczędzić trochę miejsca. Podobnie wygląda kawalerka we Wrocławiu – ma skromny aneks kuchenny, niewielką łazienkę, korytarz i pokój.

Ceny kawalerek a ceny małych mieszkań we Wrocławiu

Zastanawiasz się jakie są ceny małych mieszkań, a jakie ceny kawalerek? Wrocław w tej kwestii nie odstaje od normy – kawalerki są znacznie tańsze. Średnia cena kawalerki to około 340 tysięcy złotych, a mieszkania dwupokojowego – 390 tysięcy złotych. Wynika to oczywiście z rozmiaru – przeciętnie kawalerki są mniejsze, choć wiadomo, że bywają wyjątki, w ofercie deweloperów można znaleźć wrocławskie kawalerki większe od lokali dwupokojowych.

Trzeba jednak dodać, że oferta mieszkań dwupokojowych jest większa niż kawalerek. Co dziesiąte mieszkanie w ofercie deweloperów to kawalerka, a mieszkania dwupokojowe stanowią około 40 procent oferty.

Nowa inwestycja – szukający mieszkania zwracają uwagę na dogodną lokalizację

​​Prawda jest jednak taka, że cena najbardziej zależy od lokalizacji. Jakie są ceny kawalerek? Wrocław, tak jak inne duże miasta, daje możliwość zamieszkania w ścisłym centrum. Jednak wiąże się to ze sporym wydatkiem. W Starym Mieście za metr kwadratowy mieszkania trzeba zapłacić 13-14 tysięcy złotych. Najdrożej jest w okolicy samego rynku i nie powinno to nikogo dziwić. Za bliskie sąsiedztwo jednego z najpiękniejszych i największych rynków staromiejskich w Europie trzeba zapłacić i to słono. Oczywiście mieszkać w takiej lokalizacji chciałoby wielu, ale ceny kawalerek i małych mieszkań dwupokojowych wykraczają poza możliwości finansowe przeciętnego Polaka. Wtedy można zdecydować się na znalezienie dogodnej lokalizacji poza ścisłym centrum miasta.

Pięciocyfrową stawkę za metr kwadratowy zapłacimy także w Śródmieściu (około 11 tysięcy złotych za metr kwadratowy). Wspomniane wcześniej Krzyki są znacznie tańsze, bo ceny zatrzymały się tam w okolicy 8 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Najtańsze wrocławskie dzielnice to Fabryczna i Psie Pole, gdzie metr kwadratowy nowego mieszkania kosztuje 7-7,5 tysięcy złotych. Ceny kawalerek i małych mieszkań dwupokojowych są tam najniższe w całym mieście. Dla singla cena jest bardzo istotnym kryterium wyboru mieszkania. Wielu z nich to ludzie młodzi, którzy dopiero rozpoczynają karierę zawodową i na drogie mieszkanie przy wrocławskim rynku ich nie stać.

Mieszkanie jednopokojowe – idealne dla osób szukających mieszkania na start

Choć mogłoby się wydawać, że dla singla pierwszym wyborem jest kawalerka, to rzeczywistość wygląda inaczej. Jeżeli interesuje Cię małe mieszkanie – Wrocław oferuje wiele opcji. Wrocławscy single częściej decydują się na zakup mieszkania z dwoma pokojami. Ma to związek nie tylko z omówioną powyżej ceną czy funkcjonalnością, ale i myśleniem o przyszłości. Wiele osób kupując mieszkanie przewiduje, że prędzej czy później zamieszka z kimś, a wtedy dwa pokoje dają znacznie większe możliwości. Także, w kontekście przyszłego wykorzystania, np. w razie chęci późniejszego założenia rodziny lub wynajmu czy sprzedaży.

Zobacz również inne artykuły.

Kolejny artykuł

Koronawirus a kredyt hipoteczny – jak wygląda sytuacja na rynku? | kwiecień 2020
Koronawirus a kredyt hipoteczny – to sytuacja, z którą ani bankowcy, ani kredytobiorcy nie mieli dotychczas do czynienia. Dla wszystkich jest to nowość i czas, który wymaga elastyczności i ostrożności w podejmowaniu decyzji. By rozwiać wątpliwości klientów, zebraliśmy najważniejsze informacje w tym temacie. Zapraszamy do lektury!
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu