Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Mieszkanie w centrum czy na obrzeżach – jak mieszkają Polacy?

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Przy wyborze nowego miejsca do zamieszkania najważniejszym czynnikiem będzie lokalizacja – do wyboru jest tutaj mieszkanie w centrum lub na obrzeżach. Obydwie opcje mają wiele plusów, ale też kilka minusów. Poznaj najważniejsze z nich.

Mieszkanie w centrum czy na obrzeżach – jak mieszkają Polacy?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Z tego artykułu dowiesz się, czy Polacy chętniej decydują się na mieszkanie na obrzeżach, czy w centrum. Znajdziesz tu również informacje, jakie czynniki mają wpływ na dany wybór i jak wygląda sytuacja w poszczególnych miastach.

Przejdź do akapitów:

Mieszkanie w centrum czy na obrzeżach – jak mieszkają Polacy?

Rynek pierwotny obfituje w wiele ciekawych ofert mieszkaniowych, dlatego też nie trudno znaleźć coś dla siebie. Jednak zanim wybierzesz mieszkanie, musisz ustalić, gdzie dokładnie chcesz mieszkać i czy bardziej interesuje Cię mieszkanie w centrum miasta, czy jednak mieszkanie na obrzeżach miasta.

Jak można zauważyć, więcej mieszkań znajduje się jednak bliżej centrum niż na obrzeżach, co też przyczynia się do ograniczania miejsc, w których można budować – stąd też większe zainteresowanie deweloperów również obrzeżami miasta i stawianiem inwestycji właśnie w takich rejonach. Będzie to na pewno dobra informacja dla zwolenników mieszkań z dala od hałasu i tłoku miasta.

Inwestycja na obrzeżach miasta – mieszkanie usytuowane w zielonej okolicy

Jeśli zastanawiasz się, czy lepsze będzie mieszkanie w centrum, czy na obrzeżach musisz wziąć pod uwagę przede wszystkim swoje indywidualne preferencje, ponieważ to, co dla innych będzie wadą, dla Ciebie może okazać się zaletą, która uatrakcyjni Twoje mieszkanie w danym miejscu. Jednak aby ułatwić Ci ostateczny wybór, prezentujemy kilka podstawowych czynników, które odróżniają mieszkanie w centrum miasta i mieszkanie na obrzeżach miasta. Sprawdź, jak mieszkają Polacy i co jest najbardziej istotne dla większości z nich.

Mieszkanie w centrum czy na obrzeżach?

Na jakie mieszkania decydują się częściej Polacy – czy są to obrzeża miasta, czy centrum? Tak naprawdę można znaleźć różne zalety i wady mieszkania w mieście, jak również rozmaite plusy i minusy mieszkania na obrzeżach – jednak wśród nich istnieją pewne czynniki, które praktycznie jednogłośnie uznawane są za wadę lub zaletę. O tym piszemy w dalszej części artykułu.

A jak sytuacja wygląda w poszczególnych miastach i jakie mieszkania cieszą się największym zainteresowaniem w Krakowie, Wrocławiu, Warszawie i Trójmieście? Poniżej przedstawiamy TOP 5 obszarów mieszkaniowych, które są najczęściej wybierane przez klientów obido (zgodnie z raportem przygotowanym przez obido dla firmy REAS; 2020 r.).

Kraków:

1. Krowodrza – 7,15%

2. Grzegórzki – 7,20%

3. Stare Podgórze, Zabłocie – 6,91%

4. Stare Dębniki, Ludwinów – 6,14%

5. Bronowice – 5,86%

W Krakowie największym powodzeniem cieszą się mieszkania blisko centrum miasta. Wśród mieszkaniowych preferencji klientów obido znajdują się takie obszary jak: Krowodrza, Grzegórzki, Stare Podgórze, Zabłocie, Stare Dębniki, Ludwinów, a na 6. miejscu znalazło się jeszcze Stare Miasto (5,8%). Spośród lokalizacji na obrzeżach miasta najczęściej wybierane są Bronowice, a w dalszej kolejności również Prądnik Biały (5,28%).

Wrocław:

1. Krzyki – 19,31%

2. Śródmieście – 17,75%

3. Stare Miasto – 16,19%

4. Fabryczna – 15,68%

5. Psie Pole – 11,45%

We Wrocławiu nieprzerwanie największym zainteresowaniem cieszy się dzielnica Krzyki. Wrocław jako jedyne miasto wyróżnia się dość ograniczonym podziałem na dzielnice administracyjne, a wytyczone obszary zajmują dużą powierzchnię miasta. Dlatego też na Krzykach można znaleźć zarówno mieszkania przy centrum, jak i na obrzeżach, przy czym częściej tutaj są wybierane te z pierwszej grupy. Na następnych miejscach znajdują się obszary ściśle związane z sercem Wrocławia: Śródmieście i Stare Miasto. Na 4. i 5. miejscu uplasowały się dzielnice Fabryczna oraz Psie Pole – gdzie można znaleźć ciekawe propozycje mieszkaniowe z obrzeży miasta.

mieszkanie-w-centrum-czy-na-obrzezach-2

Warszawa:

1. Mokotów – 8,69%

2. Wola – 7,97%

3. Ochota – 7,54%

4. Żoliborz – 7,49%

5. Śródmieście – 6,46%

W Warszawie największym zainteresowaniem cieszą te dzielnice, które ulokowane są blisko centrum: Mokotów, Wola, Ochota i Śródmieście. Wśród obszarów zlokalizowanych trochę dalej, popularny pod względem mieszkaniowym jest Żoliborz, a w dalszej kolejności: Bielany (5,91%), Bemowo (5,68%), Ursynów (5,62%) i Wilanów (4,55%).

Gdańsk:

1. Wrzeszcz – 8,62%

2. Oliwa – 8,06%

3. Śródmieście – 7,41%

4. Jasień, Zakoniczyn, Chełm – 6,73 %

5. Łostowice, Maćkowy, Św. Wojciech – 5,54 %

W Gdańsku, w przeciwieństwie do pozostałych miast, największym zainteresowaniem cieszą się obszary zlokalizowane w pewnym oddaleniu od ścisłego centrum, z wyjątkiem Śródmieścia i Wrzeszcza. Chętnie wybierane są mieszkania zlokalizowane w takich miejscach jak: Oliwa, Jasień, Zakoniczyn, Chełm, Łostowice, Maćkowy i Św. Wojciech.

Plusy i minusy mieszkania w mieście

Ludzi można podzielić na zwolenników mieszkania w mieście, gdzie wszystko znajduje się pod ręką oraz tych, którzy nie wyobrażają sobie życia gdzie indziej niż na obrzeżach miasta, blisko natury i z dala od miejskiego zgiełku. Dlaczego Polacy decydują się na taką, a nie inną lokalizację? Poniżej przedstawiamy zalety i wady mieszkania w mieście.

Nowoczesna inwestycja z licznymi przeszkleniami

Plusy:

• wszędzie jest blisko – do pracy, szkoły, sklepów, ośrodków kultury i rozrywki, centrum czy pozostałych dzielnic,

• duży wybór lokali handlowo-usługowych czy placówek edukacyjnych,

• dobrze rozwinięta komunikacja miejska,

• oszczędność czasu.

Minusy:

• hałas i tłok,

• częste korki,

• brak wolnej przestrzeni,

• zazwyczaj mało terenów zielonych.

Plusy i minusy mieszkania na obrzeżach

Co powoduje, że ludzie tak chętnie decydują się na kupno mieszkania z dala od centrum? Jakie są największe plusy i minusy mieszkania na obrzeżach?

Plusy:

• cisza i spokój,

• otwarte przestrzenie,

• dużo zieleni (parki, lasy, stawy, jeziora).

Minusy:

• może być daleko do różnych miejsc, więc trzeba posiadać własny samochód,

• komunikacja miejska jest mniej rozwinięta niż w centrum,

• mniejszy wybór lokali handlowo-usługowych czy placówek edukacyjnych niż w centrum.

Mieszkanie na obrzeżu miasta – ceny nieruchomości są tu niższe niż w jego centrum

Jak widać, obydwa rozwiązania uzupełniają się nawzajem. Wśród najważniejszych plusów mieszkania na obrzeżach znajdują się takie czynniki, których czasem na próżno szukać w centrum miasta. Natomiast plusy, które przyczyniają się do popularności mieszkań w centrum, znajdą się na liście tego, czego brakuje mieszkańcom wybierającym obrzeża. Najczęściej tym, co kształtuje ostateczny wybór, są po prostu prywatne upodobania.

Mieszkanie w centrum miasta czy na obrzeżach? Ważny czynnik – cena

Jak różnią się ceny mieszkań w centrum miasta i na obrzeżach i jak kwestie finansowe wpływają na zachowania zakupowe konsumentów?

Głównym czynnikiem wpływającym na cenę i odróżniającym mieszkania w centrum od mieszkań na obrzeżach jest komunikacja oraz infrastruktura miejska, co ściśle wiąże się z konkretną lokalizacją. Mieszkanie w centrum gwarantuje dostęp do dobrze rozwiniętej infrastruktury miejskiej (nierzadko do wyboru jest zarówno tramwaj, SKM, jak i metro), natomiast mieszkanie na obrzeżach będzie wiązało się zazwyczaj z koniecznością poruszania się własnym samochodem – co stworzy dodatkowe koszty. Oczywiście w okolicy znajdzie się na pewno przystanek autobusowy, czy też stacja kolejowa, jednak, aby móc się w pełni komfortowo przemieszczać pomiędzy docelowymi punktami, przyda się samochód. Oprócz tego konsekwencją dłuższych dojazdów będą nie tylko spore koszty, ale również nierzadko znaczna strata czasu.

Jest to chyba najważniejszy czynnik w tym przypadku, wpływający na różnice w cenie. Inne przyczyny, dotyczące kosztów będą odnosiły się już raczej do podziału pomiędzy mieszkaniem a domem.

Tak naprawdę mieszkania w centrum i mieszkania na obrzeżach uzupełniają się nawzajem – to, czego brakuje na obrzeżach, znajdziemy w centrum, natomiast to, czego próżno szukać w centrum, znajdziemy na obrzeżach. Dlatego wybierając lokalizację swojego nowego mieszkania, musisz dokładnie zastanowić się, czego najbardziej potrzebujesz i z czego jesteś w stanie zrezygnować, aby to zrealizować.

Sprawdź również, co jest częściej wybierane: dom czy mieszkanie.

Kolejny artykuł

Ranking kredytów hipotecznych, wrzesień 2020 – jaki wkład własny oferują banki?
Sytuacja związana z pandemią koronawirusa przyczyniła się do kilku istotnych zmian z wielu dziedzinach życia. Jedną z istotnych kwestii – zwłaszcza dla osób starających się o kredyt hipoteczny – są zmiany wprowadzone przez banki. Dotyczą one m.in. wysokości wkładu własnego, a także ograniczenia branż, z których uzyskiwane dochody będą uznawane przez bank za wartościowe i stabilne. W których bankach najłatwiej dostać kredyt? Przedstawiamy ranking kredytów hipotecznych.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu