Przy wyborze nowego miejsca do zamieszkania najważniejszym czynnikiem będzie lokalizacja – do wyboru jest tutaj mieszkanie w centrum lub na obrzeżach. Obydwie opcje mają wiele plusów, ale też kilka minusów. Poznaj najważniejsze z nich.
Z tego artykułu dowiesz się, czy Polacy chętniej decydują się na mieszkanie na obrzeżach, czy w centrum. Znajdziesz tu również informacje, jakie czynniki mają wpływ na dany wybór i jak wygląda sytuacja w poszczególnych miastach.
Przejdź do akapitów:
Rynek pierwotny obfituje w wiele ciekawych ofert mieszkaniowych, dlatego też nie trudno znaleźć coś dla siebie. Jednak zanim wybierzesz mieszkanie, musisz ustalić, gdzie dokładnie chcesz mieszkać i czy bardziej interesuje Cię mieszkanie w centrum miasta, czy jednak mieszkanie na obrzeżach miasta.
Jak można zauważyć, więcej mieszkań znajduje się jednak bliżej centrum niż na obrzeżach, co też przyczynia się do ograniczania miejsc, w których można budować – stąd też większe zainteresowanie deweloperów również obrzeżami miasta i stawianiem inwestycji właśnie w takich rejonach. Będzie to na pewno dobra informacja dla zwolenników mieszkań z dala od hałasu i tłoku miasta.
Jeśli zastanawiasz się, czy lepsze będzie mieszkanie w centrum, czy na obrzeżach musisz wziąć pod uwagę przede wszystkim swoje indywidualne preferencje, ponieważ to, co dla innych będzie wadą, dla Ciebie może okazać się zaletą, która uatrakcyjni Twoje mieszkanie w danym miejscu. Jednak aby ułatwić Ci ostateczny wybór, prezentujemy kilka podstawowych czynników, które odróżniają mieszkanie w centrum miasta i mieszkanie na obrzeżach miasta. Sprawdź, jak mieszkają Polacy i co jest najbardziej istotne dla większości z nich.
Na jakie mieszkania decydują się częściej Polacy – czy są to obrzeża miasta, czy centrum? Tak naprawdę można znaleźć różne zalety i wady mieszkania w mieście, jak również rozmaite plusy i minusy mieszkania na obrzeżach – jednak wśród nich istnieją pewne czynniki, które praktycznie jednogłośnie uznawane są za wadę lub zaletę. O tym piszemy w dalszej części artykułu.
A jak sytuacja wygląda w poszczególnych miastach i jakie mieszkania cieszą się największym zainteresowaniem w Krakowie, Wrocławiu, Warszawie i Trójmieście? Poniżej przedstawiamy TOP 5 obszarów mieszkaniowych, które są najczęściej wybierane przez klientów obido (zgodnie z raportem przygotowanym przez obido dla firmy REAS; 2020 r.).
1. Krowodrza – 7,15%
2. Grzegórzki – 7,20%
3. Stare Podgórze, Zabłocie – 6,91%
4. Stare Dębniki, Ludwinów – 6,14%
5. Bronowice – 5,86%
W Krakowie największym powodzeniem cieszą się mieszkania blisko centrum miasta. Wśród mieszkaniowych preferencji klientów obido znajdują się takie obszary jak: Krowodrza, Grzegórzki, Stare Podgórze, Zabłocie, Stare Dębniki, Ludwinów, a na 6. miejscu znalazło się jeszcze Stare Miasto (5,8%). Spośród lokalizacji na obrzeżach miasta najczęściej wybierane są Bronowice, a w dalszej kolejności również Prądnik Biały (5,28%).
1. Krzyki – 19,31%
2. Śródmieście – 17,75%
3. Stare Miasto – 16,19%
4. Fabryczna – 15,68%
5. Psie Pole – 11,45%
We Wrocławiu nieprzerwanie największym zainteresowaniem cieszy się dzielnica Krzyki. Wrocław jako jedyne miasto wyróżnia się dość ograniczonym podziałem na dzielnice administracyjne, a wytyczone obszary zajmują dużą powierzchnię miasta. Dlatego też na Krzykach można znaleźć zarówno mieszkania przy centrum, jak i na obrzeżach, przy czym częściej tutaj są wybierane te z pierwszej grupy. Na następnych miejscach znajdują się obszary ściśle związane z sercem Wrocławia: Śródmieście i Stare Miasto. Na 4. i 5. miejscu uplasowały się dzielnice Fabryczna oraz Psie Pole – gdzie można znaleźć ciekawe propozycje mieszkaniowe z obrzeży miasta.
1. Mokotów – 8,69%
2. Wola – 7,97%
3. Ochota – 7,54%
4. Żoliborz – 7,49%
5. Śródmieście – 6,46%
W Warszawie największym zainteresowaniem cieszą te dzielnice, które ulokowane są blisko centrum: Mokotów, Wola, Ochota i Śródmieście. Wśród obszarów zlokalizowanych trochę dalej, popularny pod względem mieszkaniowym jest Żoliborz, a w dalszej kolejności: Bielany (5,91%), Bemowo (5,68%), Ursynów (5,62%) i Wilanów (4,55%).
1. Wrzeszcz – 8,62%
2. Oliwa – 8,06%
3. Śródmieście – 7,41%
4. Jasień, Zakoniczyn, Chełm – 6,73 %
5. Łostowice, Maćkowy, Św. Wojciech – 5,54 %
W Gdańsku, w przeciwieństwie do pozostałych miast, największym zainteresowaniem cieszą się obszary zlokalizowane w pewnym oddaleniu od ścisłego centrum, z wyjątkiem Śródmieścia i Wrzeszcza. Chętnie wybierane są mieszkania zlokalizowane w takich miejscach jak: Oliwa, Jasień, Zakoniczyn, Chełm, Łostowice, Maćkowy i Św. Wojciech.
Ludzi można podzielić na zwolenników mieszkania w mieście, gdzie wszystko znajduje się pod ręką oraz tych, którzy nie wyobrażają sobie życia gdzie indziej niż na obrzeżach miasta, blisko natury i z dala od miejskiego zgiełku. Dlaczego Polacy decydują się na taką, a nie inną lokalizację? Poniżej przedstawiamy zalety i wady mieszkania w mieście.
• wszędzie jest blisko – do pracy, szkoły, sklepów, ośrodków kultury i rozrywki, centrum czy pozostałych dzielnic,
• duży wybór lokali handlowo-usługowych czy placówek edukacyjnych,
• dobrze rozwinięta komunikacja miejska,
• oszczędność czasu.
• hałas i tłok,
• częste korki,
• brak wolnej przestrzeni,
• zazwyczaj mało terenów zielonych.
Co powoduje, że ludzie tak chętnie decydują się na kupno mieszkania z dala od centrum? Jakie są największe plusy i minusy mieszkania na obrzeżach?
• cisza i spokój,
• otwarte przestrzenie,
• dużo zieleni (parki, lasy, stawy, jeziora).
• może być daleko do różnych miejsc, więc trzeba posiadać własny samochód,
• komunikacja miejska jest mniej rozwinięta niż w centrum,
• mniejszy wybór lokali handlowo-usługowych czy placówek edukacyjnych niż w centrum.
Jak widać, obydwa rozwiązania uzupełniają się nawzajem. Wśród najważniejszych plusów mieszkania na obrzeżach znajdują się takie czynniki, których czasem na próżno szukać w centrum miasta. Natomiast plusy, które przyczyniają się do popularności mieszkań w centrum, znajdą się na liście tego, czego brakuje mieszkańcom wybierającym obrzeża. Najczęściej tym, co kształtuje ostateczny wybór, są po prostu prywatne upodobania.
Jak różnią się ceny mieszkań w centrum miasta i na obrzeżach i jak kwestie finansowe wpływają na zachowania zakupowe konsumentów?
Głównym czynnikiem wpływającym na cenę i odróżniającym mieszkania w centrum od mieszkań na obrzeżach jest komunikacja oraz infrastruktura miejska, co ściśle wiąże się z konkretną lokalizacją. Mieszkanie w centrum gwarantuje dostęp do dobrze rozwiniętej infrastruktury miejskiej (nierzadko do wyboru jest zarówno tramwaj, SKM, jak i metro), natomiast mieszkanie na obrzeżach będzie wiązało się zazwyczaj z koniecznością poruszania się własnym samochodem – co stworzy dodatkowe koszty. Oczywiście w okolicy znajdzie się na pewno przystanek autobusowy, czy też stacja kolejowa, jednak, aby móc się w pełni komfortowo przemieszczać pomiędzy docelowymi punktami, przyda się samochód. Oprócz tego konsekwencją dłuższych dojazdów będą nie tylko spore koszty, ale również nierzadko znaczna strata czasu.
Jest to chyba najważniejszy czynnik w tym przypadku, wpływający na różnice w cenie. Inne przyczyny, dotyczące kosztów będą odnosiły się już raczej do podziału pomiędzy mieszkaniem a domem.
Tak naprawdę mieszkania w centrum i mieszkania na obrzeżach uzupełniają się nawzajem – to, czego brakuje na obrzeżach, znajdziemy w centrum, natomiast to, czego próżno szukać w centrum, znajdziemy na obrzeżach. Dlatego wybierając lokalizację swojego nowego mieszkania, musisz dokładnie zastanowić się, czego najbardziej potrzebujesz i z czego jesteś w stanie zrezygnować, aby to zrealizować.
Sprawdź również, co jest częściej wybierane: dom czy mieszkanie.