Dom czy mieszkanie – na co częściej decydują się Polacy?

Dom czy mieszkanie – na co częściej decydują się Polacy?

Bardzo wiele osób poszukując nowego miejsca do zamieszkania, ma zdefiniowane, gdzie dokładnie chce mieszkać. Jednak są i tacy, którzy zastanawiają się, co będzie dla nich lepsze: dom czy mieszkanie. Przy wyborze biorą pod uwagę zarówno komfort mieszkania, jak i wiążące się z tym koszty. W naszym artykule pokazujemy wady i zalety mieszkań oraz domów i podpowiadamy, co będzie rozsądniejszym wyborem.


Jakie informacje znajdziesz w tym artykule?

Zastanawiasz się nad kupnem nieruchomości i pojawia się dylemat – dom czy mieszkanie? Różnica jest spora, dlatego w naszym artykule podpowiemy, jakie są wady i zalety każdego z tych rozwiązań.

Przejdź do akapitów:

  1. Dom czy mieszkanie – na co częściej decydują się pary z dziećmi?
  2. Dom a mieszkanie – różnica w komforcie dla rodziny
  3. Dom czy mieszkanie – co taniej wychodzi?

Dom czy mieszkanie – na co częściej decydują się pary z dziećmi?

Dom a mieszkanie – jak sprawa wygląda w przypadku pary z dziećmi? Na co częściej decyduje się ta grupa? Przede wszystkim na wybór wpływa metraż oraz ilość pomieszczeń. Z racji tego, że mówimy co najmniej o czterech osobach – wskazana jest odpowiednia powierzchnia. Dlatego też bierzemy tutaj pod uwagę albo duże mieszkanie, albo dom jednorodzinny.

Rodziny z dziećmi częściej decydują się na dom jednorodzinny. Na rynku nie brakuje atrakcyjnych ofert i bardzo często można znaleźć duży i komfortowy dom w cenie mieszkania – gdzie takie rozwiązanie często wpływa na ostateczną decyzję. Osiedla domów budowane przez deweloperów są wprawdzie zazwyczaj zlokalizowane kawałek od centrum, ale za to znajdują się w na tyle dobrze rozwiniętej okolicy, że codzienne sprawy będzie można załatwić, nie oddalając się daleko od domu. Mieszkańcy znajdą tutaj najpotrzebniejsze sklepy i lokale usługowe, a dzieci będą miały do wyboru kilka placówek oświatowych.

Dom czy mieszkanie – na co częściej decydują się Polacy? - 1

Jednak mieszkania w bloku także mają sporo zwolenników wśród kilkuosobowych rodzin. Mieszkanie w mieście to duży komfort zarówno dla rodziców, jak i dla dzieci. Blisko stąd do pracy i szkoły, a wybór w jednym i drugim przypadku będzie bardzo duży. Kupienie mieszkania w popularnej dzielnicy wpłynie również na większe możliwości spędzania wolnego czasu i rozwijania swoich pasji.

Dom a mieszkanie – różnica w komforcie dla rodziny

Zarówno domy na obrzeżach, jak i mieszkania w centrum miasta mają swoich sympatyków – każdy bowiem ma inne upodobania i co innego uznaje za priorytetowe. Jaka jest jednak główna różnica? Dom a mieszkanie – co będzie lepszym wyborem w przypadku rodziny? Przyjrzyjmy się wadom i zaletom obydwu rozwiązań.

• Lokalizacja

Wybierając mieszkanie, lokalizacja prawdopodobnie będzie dużym plusem. Nowe nieruchomości powstają blisko tego, co potrzebne do codziennego życia – w pobliżu są punkty handlowo-usługowe, przystanki komunikacji miejskiej czy centrum miasta ze wszystkimi atrakcjami i udogodnieniami. Z kolei domy powstają zazwyczaj na obrzeżach, dlatego też prędzej zdecydują się na nie osoby zmotoryzowane. Wybierając mieszkanie w bloku, nie musisz posiadać samochodu, bo tramwaj lub autobus będziesz mieć prawdopodobnie w niewielkiej odległości.

Z drugiej strony, dla tych którzy szukają ciszy, spokoju, czystego powietrza i prywatności – atrakcyjna będzie właśnie lokalizacja na peryferiach, blisko zieleni, a z dala od zgiełku miasta. Jednak nie da się ukryć, że w niektórych przypadkach załatwianie codziennych spraw może być problematyczne i zajmować sporo czasu. Nie jest to zasadą, ponieważ niektóre domy jednorodzinne, choć daleko od centrum, mieszczą się w dobrze rozwiniętej okolicy. Mimo wszystko, posiadanie samochodu będzie raczej wskazane.

• Przestrzeń i prywatność

Jest to najistotniejsza różnica. Dom a mieszkanie dzieli w tym przypadku sporo. Odpowiednia przestrzeń i prywatność to kwestie ważne praktycznie dla każdego. Jednak nie każdy może sobie na to pozwolić, albo rezygnuje z tego na rzecz innych udogodnień.

Decydując się na dom jednorodzinny, zyskujesz duży metraż i własny ogródek, a także spokój, brak wielu sąsiadów w pobliżu oraz lepszą jakość powietrza. Nie musisz martwić się o swoją prywatność i uważać na każdym kroku na to, aby być cicho i nie zakłócać spokoju pozostałych mieszkańców. Dodatkowo, jeśli zdecydujesz się na budowę domu, możesz dokładnie zaplanować wszystkie pomieszczenia tak, aby każdy z rodziny był zadowolony i miał przeznaczoną dla siebie odpowiednią ilość miejsca.

Dom czy mieszkanie – na co częściej decydują się Polacy? - 2

W przypadku mieszkań niestety trzeba liczyć się z możliwością uciążliwych hałasów i sąsiedztwa problematycznych sąsiadów. Dodatkowo, nawet jeśli wybierzesz mieszkanie o dużej powierzchni, musisz brać pod uwagę to, że i tak może brakować Ci odpowiedniej przestrzeni i prywatności.

• Bezpieczeństwo

Dom a mieszkanie – jak wygląda kwestia bezpieczeństwa? Mieszkanie w bloku gwarantuje poniekąd większe bezpieczeństwo – zwłaszcza jeśli znajduje się na najwyższym piętrze. Jednak lokal na parterze z ogródkiem – który notabene jest kondygnacją najczęściej wybieraną przez rodziny z dziećmi – również będzie bezpiecznym wyborem. Nowe osiedla są grodzone, mają całodobową ochronę i monitoring, szlaban, wideodomofony czy karty dostępu. Dodatkowo w mieszkaniach na parterze często montowane są rolety antywłamaniowe. Oprócz tego dookoła mamy licznych mieszkańców, którzy skutecznie odstraszą potencjalnych złodziei podczas naszej nieobecności.

Domy często usytuowane są w znacznej odległości od pozostałych zabudowań, a dookoła rozciągają się liczne tereny zielone. Z tą kwestią będziesz musiał się zmierzyć zwłaszcza wtedy, kiedy zdecydujesz się na swój prywatny dom. W przypadku osiedli z rynku pierwotnego będziesz miał przy blisko siebie pozostałych mieszkańców. Dodatkowo tutaj również deweloperzy zapewniają bezpieczeństwo i nowoczesne rozwiązania.

• Możliwość wynajmu

Mieszkanie w bloku daje duże możliwości pod względem wynajmu. Zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na mieszkanie z rynku pierwotnego, możesz być pewny, że nie będziesz miał w przyszłości większych problemów ze znalezieniem najemców. Nawet jeśli pomieszkasz tam kilka lat i dopiero wtedy zdecydujesz się na wynajem – lokal wciąż będzie w dobrym stanie. Nowe osiedla to także liczne udogodnienia i atrakcje dla mieszkańców, co również wpływa na atrakcyjność mieszkania.

Dom czy mieszkanie – co taniej wychodzi?

Dom czy mieszkanie – co taniej? Ceny mieszkań i domów na rynku pierwotnym uwarunkowane są przez wiele czynników. Wśród nich znajdzie się na pewno metraż inwestycji, ilość pokoi oraz powierzchnie dodatkowe. Jednak głównym czynnikiem, który kształtuje finalną cenę, jest lokalizacja. Często zdarza się tak, że wśród ofert można znaleźć dom w cenie mieszkania, gdzie zarówno jedno, jak i drugie lokum mają taki sam metraż, jednak znacznie różnią się usytuowaniem.

Mieszkanie, które znajduje się w prestiżowej lokalizacji – blisko najważniejszych punktów handlowo-usługowych, komunikacji miejskiej, centrum biznesowego – może kosztować nas bardzo dużo. Ceny za takie lokale często sięgają powyżej miliona. Natomiast dom jednorodzinny, który jest zlokalizowany na obrzeżach miasta, można kupić poniżej 500 tysięcy. Jednak cena inwestycji to nie jedyny koszt, który trzeba będzie ponieść. Prawdą jest, że eksploatacja domu jednorodzinnego wyniesie więcej pieniędzy – ale także czasu i wysiłku – niż utrzymanie mieszkania.

Dom czy mieszkanie – na co częściej decydują się Polacy? - 3

Na właścicielu mieszkania spoczywa przede wszystkim czynsz, różny w zależności od tego, ile wynosi metraż oraz ilu mieszkańców korzysta z danego mieszkania. Przykładowo w przypadku niedużego mieszkania zamieszkiwanego przez jedną osobę, koszty czynszu mogą wynieść 200-300 zł. Dzięki uiszczeniu tej opłaty mamy zagwarantowane ogrzewanie, ciepłą i zimną wodę, wywóz śmieci oraz odprowadzenie ścieków. Dodatkowo w razie niektórych usterek – dzięki rękojmi lub gwarancji – można liczyć na ich naprawę.

Decydując się na dom, trzeba liczyć się z większymi kosztami i większą odpowiedzialnością. Wśród wydatków, które trzeba ponieść, znajdzie się ogrzewanie, prąd, media, podatek gruntowy oraz ubezpieczenie. Na domowniku spoczywają również remonty, naprawy i konserwacje. Do tego dochodzi koszenie trawy latem i odśnieżanie podjazdów zimą, przeglądy kominów, czyszczenie szamba czy dbanie o wywóz śmieci. Tego, w przeciwieństwie mieszkania w bloku, nikt za nas nie zrobi.

Jeśli zastanawiasz się, co wybrać: dom czy mieszkanie, koniecznie musisz rozważyć wszystkie za i przeciw. Przede wszystkim istotna będzie lokalizacja, ponieważ wpływa ona na cenę, ale także wyznacza pewne normy – mało prawdopodobne, że blisko centrum kupisz dom jednorodzinny. Musisz określić na czym najbardziej Ci zależy. A który wybór będzie lepszy dla rodziny z dziećmi i co wyjdzie taniej – dom czy mieszkanie? W przypadku domu prawdopodobnie finalnie poniesiesz większe koszty. Będziesz mieć także więcej obowiązków i dodatkowo prawdopodobnie sporą odległość do centrum, jednak zrekompensuje Ci to możliwość mieszkania w swoim własnym domu z wielkim ogródkiem i cieszenie się spokojem i prywatnością. Z kolei mieszkanie to duża wygoda pod względem przemieszczania się po mieście i załatwiania codziennych spraw. To również mniej obowiązków i zazwyczaj też kosztów.

Przeczytaj również: Gdzie kupić w Krakowie mieszkanie pod wynajem?

Kolejny artykuł

Mieszkanie z balkonem czy bez? Sprawdź, jak wybierają Polacy!
Mieszkanie z balkonem czy bez? Sprawdź, jak wybierają Polacy!
Mieszkanie z balkonem to już standard. Większość lokali posiada powierzchnię dodatkową, czy to w postaci wspomnianego balkonu, czy też tarasu, loggii lub ogródka. Stanowi to duże udogodnienia dla mieszkańców bloków, ponieważ mają okazję stworzyć sobie namiastkę przydomowego ogrodu. Jednak w ofercie deweloperów są dostępne także lokale pozbawione powierzchni dodatkowych. Kto kupi mieszkanie bez balkonu i dla kogo będzie to najlepsza opcja? Poniżej prezentujemy odpowiedź.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu