Mieszkańcy miast przytłoczeni zabetonowanymi obszarami coraz częściej decydują się na ekologiczne rozwiązania. Rośnie świadomość społeczeństwa na temat ekologii. Entuzjazm w kwestii wprowadzania harmonii do swojej przestrzeni wcale nie opada. Czy mieszkanie w stylu eko jest dla każdego?
W tym artykule dowiesz się, czy mieszkanie w stylu eko jest dla Ciebie oraz jakie meble i dodatki sprawdzą się w łazience, kuchni oraz salonie w tym stylu.
Przejdź do akapitów:
Mieszkanie w stylu eko to trend, który przyciąga przede wszystkim miłośników natury, osoby szukające harmonii zarówno w sobie jak i w otaczających ich świecie. W każdej kategorii wiekowej można odnaleźć takie osobowości, jednak czy dla każdego takie rozwiązanie mogłoby okazać się najbardziej właściwe? Z pewnością młodzi dorośli, zarówno single jak i pary, mogliby uznać styl eko w mieszkaniu za idealny. Kupując mieszkanie na rynku pierwotnym mogą zaaranżować swoją przestrzeń minimalizując szkody dla środowiska, jednocześnie wprowadzając spokój i ład na swoim terytorium.
Styl eko zastosowany na dużych obszarach – uwydatni przestrzeń, natomiast w przypadku niedużych pomieszczeń, np. w kawalerkach pozwoli optycznie powiększyć mieszkanie i złapać oddech.
Styl eko to przede wszystkim podążanie za rozwiązaniami, które przyniosą środowisku najmniej szkód. Główną ideą powinna zawsze być dbałość o środowisko naturalne i inspirowanie się nim. Duże okna, energooszczędne oświetlenie i minimum mebli – to może okazać się istotne w projektowaniu w tym stylu. Blokowanie pokoju meblami, plastikowe dodatki i przyciemnione oświetlenie jest niedopuszczalne. Jak zatem urządzić mieszkanie w stylu eko?
Charakterystyczna paleta barw dla stylu eko powinna opierać się na neutralnych, ziemistych kolorach. Wszelka biel ocieplona mniejszą lub większą ingerencją beżu sprawdzi się doskonale. Jasne kolory mogą zostać użyte zarówno na ścianach, podłogach jak i na meblach – barwa ta rozjaśnia wnętrza oraz odbija światło słoneczne, co może przełożyć się na niższe rachunki za prąd. Dobrym wyborem może okazać się także przełamanie neutralności kolorem zielonym – przygaszone zielenie urozmaicą przestrzeń, a w przyszłości pozytywnie wpłyną na spokój i regeneracje sił witalnych. Jaskrawe barwy nie powinny dominować, jednak nieduże dodatki stosowane z umiarem pozwolą na wprowadzenie energetyczności do mieszkania.
Urządzając mieszkanie w stylu ekologicznym warto zabrać o jakość mebli. Styl eko to przede wszystkim naturalne materiały, dlatego drewno, glina, cegła czy kamień to preferowane surowce. Dobrym sposobem na drewniane meble niedużym kosztem może okazać się renowacja starych mebli – czasem odmalowana szafka po babci może okazać się prawdziwym dziełem sztuki! Trendem obok którego nie da się przejść obojętnie jest wykorzystywanie palet – w odpowiedniej aranżacji sprawdzą się nie tylko pod materac, ale także pod kawę.
Dodatki w stylu eko to bardzo modne rozwiązania. Przekłuwają uwagę minimalistycznym wyglądem i kuszą swą praktycznością. Dobrym przykładem są kosze rattanowe – ich zastosowanie można znaleźć w wielu pomieszczeniach. Sprawdzą się m.in. do przechowywania obiektów, jako kosz na pranie czy osłonka doniczki. Innym sposobem na urozmaicenie przestrzeni może okazać się dodanie np. bambusowych rolet i dywaników z naturalnych materiałów. Ocieplone wnętrze można złamać surowością elementów. Stolik z widocznego fragmentu drzewa to wyjątkowy kontrast dla przytulnego pomieszczenia – nikt nie przejdzie obok niego obojętnie. Dodatki pozostaną tak długo funkcjonalne jak na to pozwoli nasza kreatywność.
Najbardziej naturalne dodatki to z pewnością rośliny. Decydując się na mieszkanie w stylu eko nie można więc o nich zapomnieć. Natura to nie tylko dzikie pnącza. Wystarczy zielony akcent, by mieszkanie zyskało na wymiarowości. Dostęp do doniczkowych kwiatów jest niemal nieograniczony i każdy może znaleźć dla siebie mniej lub bardziej wymagającą rośliny. Czarownym akcentem może być las w słoiku lub ściana z mchu. Roślinność to coś więcej niż krasny dodatek – to wpływ na powietrze w miejscu, gdzie spędzamy tak dużo czasu.
Salon w stylu eko warto przemyśleć z dużą uwagą – jest to pomieszczenie, w którym najczęściej gromadzą się goście i członkowie rodziny. Wypada znać granice znajdujące się między minimalizmem a ascezą i starać się jej nie przekroczyć. Salon w stylu ekologicznym powinien być jak najbardziej przestronny, nie oznacza to jednak rezygnacji z wygody i przytulności. Aby pomieszczenie miało odpowiedni nastrój należy zadbać o jego oryginalność.
Proste rozwiązania, które mogą okazać się pomocne:
Salon to największe pole do popisu dla adeptów eko-wnętrz.
Kuchnia w stylu eko ma być praktyczna. Zachowanie motywu ziemistej palety barw sprawdzi się i w tym pomieszczeniu, dodatkowo zielona mozaika urozmaici ścianę. W przypadku podłogi lepiej postawić na płytki ceramiczne – będą zdecydowanie łatwiejsze do czyszczenia. Jako powierzchnia robocza mogą posłużyć blaty kamienne. Akcesoria kuchenne wykonane z drewna podkreślą naturalną ideę. Detale odgrywają ważną role w pomieszczeniach – świeże zioła w eleganckich, porcelanowych wazonikach sprawdzą się świetnie. Kuchnia w stylu ekologicznym powinna składać się z elementów trwałych i prostych w odświeżaniu.
Łazienka w stylu eko ma sprzyjać regeneracji, a swoją funkcjonalnością zadbać o mniejszą szkodliwość środowiska. Ekologiczne oświetlenie, system podwójnego spłukiwania, kran i prysznic o niskim przepływie wody to tylko niektóre z rozwiązań przynoszących realne oszczędności światła i wody, a co za tym idzie – pieniędzy. Rattanowy lub drewniany kosz na pranie czy dywan z mchu, doskonale skomponują się z łazienką w stylu ekologicznym. Duże lustro optycznie powiększy przestrzeń, a zielona roślina doda kompozycji lekkości.
Łazienka w stylu eko zdaje stać w parze z prysznicem – ten z pozoru wymaga mniejszej ilości wody. Wybór odpowiedniego rozwiązania nie jest taki prosty. Jeżeli prysznic to nasza ulubiona scena, a koncerty potrafią trwać dłużej niż kilkanaście minut, to zużycie wody może okazać się większe niż podczas kąpieli w wannie. Warto przemyśleć czy jesteśmy zwolennikami szybkich kąpieli, w przypadku stanowczej niezgodności to wanna będzie bardziej ekologiczna. Kiedy decydujemy się na prysznic warto wybrać taki, który pozwoli uregulować ciśnienie i przepływ wody.
Zobacz także: Jak urządzić małą łazienkę w bloku?
Uświadomieni następstwami jakie mogą nadejść zwiększamy dbałość o ochronę środowiska, a natura staje się nam bliższa. Ekologiczne życie jest coraz bardziej modne, lecz nie jest to zła moda. Inspiracja naturą znajduje swoje zastosowanie w coraz liczniejszych dziedzinach, również we wnętrzach. Styl eko będzie odpowiedni dla każdego kto chce otaczać się przytulnością i wygodą, ale jednocześnie pozostać w nurcie minimalizmu. Ten styl to harmonia i wycieszenie.
Sprawdź pozostałe porady aranżacyjne.