W ostatnich latach w Polskich mieszkaniach, królują stonowane eleganckie wnętrza. Jeśli jednak pragniesz powiedzieć bielom zdecydowane „nie” to styl memphis jest właśnie dla Ciebie! Energetyczne kolorowe wnętrza nadadzą radości i figlarności Twojemu wnętrzu oraz pozwolą stworzyć jedyne w swoim rodzaju lokum.
Z tego artykułu dowiesz się, co to jest styl memphis oraz dla kogo został on stworzony. Pokażemy Ci, jak urządzić kolorowy salon oraz elektryzującą barwną kuchnię, z której goście nie będą chcieli wyjść. Udowodnimy, że nie tylko białe sypialnie wspomagają dobry sen, ale również kolory mają znaczenie. Zdradzimy, jak za pomocą kilku tekstyliów możesz odmienić mieszkanie i tchnąć w nie wielobarwnego ducha. Artykuł został napisany przy współpracy z Klaudią Popiołek – architektem wnętrz Decoroom, która przeprowadzi nas przez morze inspiracji prosto ze świata designu.
Przejdź do akapitów:
Co to jest styl memphis i jakie są jego najbardziej charakterystyczne cechy? Styl ten powstał z potrzeby wprowadzenia innowacji do panującego w latach 80. nurtu w projektowaniu. Owi artyści pragnęli zmian, dlatego rozpoczęli bunt przeciw ponurym minimalistycznym wnętrzom. Pionierzy stylu mepmphis podczas spotkań często słuchali Boba Dylana, który w jednym z utworów śpiewał: „To be stuck inside of Mobile with the Memphis blues again” – i stąd właśnie wzięła się nazwa.
Co to jest memphis i jakie zmiany wprowadził do świata designu? Pojawiły się obłe kształty, różnorodne kolory, tekstury i materiały oraz odważne printy. Zaczęto bawić się formą, kolorem, teksturą, kontrastując je ze sobą. Funkcjonalność przestrzeni zeszła na drugi pas, a zaczęły górować oryginalne eklektyczne formy.
Charakterystycznymi cechami stylu memphis są:
Wnętrza w stylu memphis zdecydowanie nie są dla wszystkich. Domownicy muszą czuć całym sercem owy styl oraz nie bać się odważnych kolorów. Styl ten powstał z buntu przeciw nudnym powtarzalnym wnętrzom, więc jeśli pragniesz przeprowadzić małą rewolucję w swoich czterech kątach ten styl będzie dla Ciebie idealny. Memphis dzięki umiłowaniu do geometrycznych tapet sprawdzi się idealnie zarówno do dużych, jak i małych powierzchni. Pamiętajmy, że za pomocą wzorów możemy optycznie powiększać lub pomniejszać pomieszczenia. Mieszkanie w stylu memphis jest trudnym nurtem, ponieważ bardzo łatwo przekroczyć granice dobrego smaku. Jeśli zdecydujemy się na ten styl zdecydowanie polecamy wybrać 3 przewodnie kolory (i eksperymentować z ich odcieniami) oraz wykonać moodboardy, aby zwizualizować, jak ma wyglądać nasze wymarzone mieszkanie
Kuchnia w stylu memphis charakteryzuje się odważnymi kolorami, zabawą wzorami i teksturami. Ten nurt powraca, ale w bardziej przygaszonej, mniej szalonej wersji, chociaż nadal królują w nim kolory i kształty. Bazą aranżacji kuchennej w stylu memphis są ściany w jasnym kolorze oraz zgaszona podłoga – może być drewniana, kamienna, a nawet betonowa. Kontrastem do tak neutralnej bazy będzie zabudowa meblowa łącząca różne faktury i barwy – od tych najbardziej nasyconych po pastelowe. Fronty szafek górnych i dolnych mogą zostać wykonane w różnych kolorach – przy ich łączeniu świetnie sprawdzą się odcienie żółtego, czerwonego, niebieskiego czy też zielonego. Rozwiązaniem będzie również nadanie frontom geometrycznej faktury w postaci elipsy czy prostokątów. W stylu memphis królują kształty oraz zdobienia, które można zastosować przy projektowaniu np. wyspy kuchennej, zaokrąglając jeden z jej boków lub zamieniając nogi blatu kuchennego w geometryczną formę.
Podobny zabieg można zastosować w pasie międzyszafkowym. W tym miejscu świetnie sprawdzą się płytki o różnej fakturze i strukturze albo płytki w abstrakcyjne wzory np. mozaiki od drobnych prostokątów po heksagony czy małe płytki w kwadracie. Wybierając sprzęt AGD, warto sięgnąć po kolekcje w barwnych kolorach – lodówki, czajniki czy toster to ciekawy pomysł na dopełnienie aranżacji. Do takiej stylizacji można dodać również plakaty oraz obrazy pop-art. Dobierając meble, warto poszukać stołu czy krzeseł vintage z lat 80. – kuchnia w stylu memphis zdecydowanie je pokocha.
Bez dwóch zdań możemy stwierdzić, że salon jest sercem domu. Ale jak zaaranżować salon w stylu memphis, aby był kolorowym sercem domu bez kiczu? Jeśli zdecydujemy się na neutralną podłogę w kuchni, kontynuujmy ją w salonie. Delikatna podłoga będzie świetną bazą dla awangardowych nietypowych mebli. Memphis nie lubi mebli od kompletu. Więc jeśli spodobał Ci się kanarkowy, bujany i uszaty fotel oraz ognista, kwadratowa kanapa bez skrępowania wprowadź je na salon. Aby utrzymać harmonię we wnętrzu poduszki kanarkowego koloru fotela ułóż na sofie, natomiast koc w ognistym odcieniu niedbale połóż na fotelu.
Salon w stylu memphis byłby niepełny bez geometrycznej tapety. Czarno białe pasy na tapecie powiększą pomieszczenie oraz nadadzą mu nietuzinkowego wyglądu. Jeśli jednak szybko nudzą nam się tapety, możemy umieścić je w wielkich ramach – dzięki temu bez skrępowania oraz generalnego remontu będziemy mogli zmieniać ich wzory.
Każdy z nas po dniu pełnym wrażeń marzy o tym, aby odpocząć we własnym łóżku. I teraz pojawia się pytanie, czy energetyczna sypialnia w stylu memphis sprzyja snowi? Zdecydowanie tak! Niedawno zostały przeprowadzone badania nad tym, które kolory pomagają lepiej spać. Co ciekawe nie były to beżowo-białe odcienie, a za to na podium znalazł się niebieski – który swoimi barwami koi i relaksuje, a tuż za nim znalazł się zielony – czyli barwa przyrody, która pozwala odpocząć naszym oczom oraz uspokaja pędzące myśli. Sypialnia w stylu memphis powinna być urządzona z uwzględnieniem mebli o miękkich formach. Zagłówek łóżka może być w obłym kształcie, obity miękką welurową tkaniną. Aby dodać koloru do wnętrza postawmy na neonowe metalowe szafki nocne, na których dumnie staną ekstrawaganckie lampy – Ci odważniejsi mogą zdecydować się na lampę w kształcie Tukana czy wakacyjnej palmy. Jeśli lubimy tworzyć rzeczy DIY, możemy własnoręcznie stworzyć niepowtarzalne ściany.
A jak to zrobić? Wybierzmy trzy przewodnie kolory, które królują w naszej sypialni i w tych odcieniach kupmy farby. Jeśli zdecydujemy się na ściany w geometryczne, kanciaste wzory będą nam jeszcze potrzebne taśmy malarskie oraz poziomica. Jeśli jednak zdecydujemy się na okrągłe kształty nie ograniczajmy się formami. Podczas zdobienia naszych ścian w tym stylu daj się ponieść fantazji! Zapomnij o szczegółowym zaplanowaniu wzoru i pozwól, aby pędzel sam Cię prowadził. Nie martw się również o to, czy wzór na ścianie jest równy – najważniejsze, aby był on malowany na Twoich zasadach i z sercem.
Łazienka w stylu memphis mówi zdecydowane „tak” kolorowym płytkom. Nie ma drugiego takiego stylu, w którym bezkarnie można łączyć faktury oraz kolory płytek! Niech jedynym ograniczeniem będzie Twoja wyobraźnia. Geometryczne płytki nad kolorową umywalką będą świetnie współgrały z strukturalnymi błyszczącymi kafelkami w kształcie rybich łusek pod prysznicem. Łazienka w stylu memphis zdecydowanie lubi ekstrawagancie wanny na lwich nóżkach. Aby przełamać elegancję wanny wolnostojącej, możemy nóżki przemalować na elektryzujący kolor. Memphis kocha plastik, więc nad kolorową umywalką można powiesić neonowe i bogato zdobione lustro. Jeśli zdecydujemy, że podstawą naszej łazienki będą różnorodne kolory, postarajmy się dobrać dodatki bez printów oraz faktur, aby nie przytłoczyć pomieszczenia.
Styl memphis to zabawa formą, postawienie na coś nietuzinkowego i finezyjnego wedle zasady „im więcej, tym lepiej”. Jednak musimy być ostrożni, ponieważ za duża intensywność kolorów działa na nas pobudzająco i utrudnia koncentrację. Najważniejsze to znaleźć równowagę. Jeśli na ścianach zastosujemy kolory czy faktury charakterystyczne dla tego stylu – dodatki powinny być stonowane. Jeśli jednak nasze wnętrze jest klasyczne to możemy eksponować styl memphis za pomocą wyrazistych dodatków np. plakatów, obrazów w duchu pop-art czy geometrycznych kształtów w formie 2D. Fajnym zabiegiem jest np. dodanie do szarej kanapy poduszek w energetycznym żółtym kolorze i zakupienie fotela w tym samym odcieniu, co poduszka. Mile widziane są również dodatki z plastiku w neonowych kolorach – np. plastikowe i przezroczyste miski, wazony na kwiaty z przezroczystego, kolorowego szkła o ciekawym kształcie, lustra w fantazyjnych ramach w formie elipsy lub półelipsy.
Wybierając oświetlenie warto zwrócić uwagę na modele z metalowymi kolorowymi kloszami, wystającymi żarówkami, lampy stojące z cienkimi metalowymi elementami bądź takie o geometrycznej podstawie. To styl wywodzący się z lat 80., zatem dodatki vintage również świetnie się w niego wpisują.
Jeśli spodobał Ci się styl memphis i chciałbyś poznać więcej barwnych stylów, zapraszamy do lektury naszych wnętrzarskich artykułów, które znajdują się na stronie obido odkrywaj.
Fot. Decoroom
O DECOROOM
Pracownia Architektury Wnętrz Decoroom jest obecna na rynku od 2009 roku i z wieloma sukcesami na koncie pozycjonuje się jako jeden z pionierów usługi kompleksowego wykończenia mieszkania „pod klucz”. Decoroom zaprasza Klientów do dwóch flagowych showroomów połączonych z biurem zlokalizowanych w Warszawie oraz we Wrocławiu. Zespół DECOROOM tworzą doświadczeni architekci, zaufane ekipy wykończeniowe, działy realizacji, pracownicy stolarni oraz dział DECOROOM KITCHEN, który zajmuje się kompleksowym wykończeniem zabudowy kuchennej i meblowej.