Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione zapytanie do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Mieszkanie z balkonem czy bez? Sprawdź, jak wybierają Polacy!

Mieszkanie z balkonem czy bez? Sprawdź, jak wybierają Polacy!

Mieszkanie z balkonem to już standard. Większość lokali posiada powierzchnię dodatkową, czy to w postaci wspomnianego balkonu, czy też tarasu, loggii lub ogródka. Stanowi to duże udogodnienia dla mieszkańców bloków, ponieważ mają okazję stworzyć sobie namiastkę przydomowego ogrodu. Jednak w ofercie deweloperów są dostępne także lokale pozbawione powierzchni dodatkowych. Kto kupi mieszkanie bez balkonu i dla kogo będzie to najlepsza opcja? Poniżej prezentujemy odpowiedź.


Jakie informacje znajdziesz w tym artykule?

Zastanawiasz się, czy wybrać mieszkanie z balkonem, czy bez? W tym artykule podpowiemy, jakie zalety ma mieszkanie z balkonem i kiedy ta dodatkowa przestrzeń nie jest potrzebna.

Przejdź do akapitów:

  1. Mieszkanie z balkonem czy bez – na co decydują się Polacy?
  2. Mieszkanie bez balkonu – dlaczego Polacy tak rzadko decydują się na takie rozwiązanie?
  3. Kto kupi mieszkanie bez balkonu?

Mieszkanie z balkonem czy bez – na co decydują się Polacy?

Mieszkanie z balkonem cieszy się większym zainteresowaniem niż mieszkanie bez balkonu. Stanowią one także dobrą lokatę finansową, ponieważ takie mieszkanie łatwiej będzie sprzedać czy wynająć. Mieszkanie bez balkonu najlepiej sprawdzają się jak przejściowe mieszkania, np. dla studentów czy osób, które często bywają poza domem i nie jest dla nich konieczne posiadanie dodatkowych powierzchni w postaci balkonu, czy też tarasu lub loggii.

Balkon w mieszkaniu jest niezbędnym elementem wg 95% osób poszukujących mieszkania. Wynik ten ma odzwierciedlenie w ofertach mieszkaniowych deweloperów – przeciętnie właśnie 95% budowanych mieszkań posiada balkon, taras lub loggię.

Mieszkanie bez balkonu – dlaczego Polacy tak rzadko decydują się na takie rozwiązanie?

Prawdą jest, że mieszkanie z balkonem daje dużo większe korzyści. Poniżej prezentujemy kilka czynników, które przyczyniają się do tak wielkiej popularności lokali, posiadających balkon.

Mieszkanie z balkonem czy bez? Sprawdź, jak wybierają Polacy! - 1

Mieszkanie z balkonem – zalety:

• Prywatna strefa wypoczynku

Mieszkanie z balkonem to przede wszystkim dodatkowe udogodnienie – na balkonie możemy się opalać, poczytać książkę czy po prostu posiedzieć z rodziną, czy znajomymi. Jeśli powierzchnia balkonu jest duża, można zdecydować się na umieszczenie tutaj mebli wypoczynkowych. Balkon to także dobre rozwiązanie dla osób palących.

• Miejsce dla zwierząt domowych

Balkon to świetne rozwiązanie dla osób, które posiadają zwierzę: psa, kota bądź królika. Zwierzę dzięki temu będzie miało dostęp do świeżego powietrza i będzie mogło wygrzewać się w słońcu. W przypadku kotów niezbędne będzie zainstalowanie siatki ochronnej, która uniemożliwi zwierzęciu wyskoczenie z balkonu.

• Zielona przestrzeń

Prywatny balkon często stanowi namiastkę ogrodu. Powierzchnia w postaci balkonu umożliwia umieszczenie tutaj skrzyń z kwiatami, zawieszenie podwieszanych doniczek z roślinami czy uprawianie ziół i krzewów owocowych. Powierzchnię balkonu można także wyłożyć sztuczną trawą.

Mieszkanie z balkonem czy bez? Sprawdź, jak wybierają Polacy! - 2

• Mini oranżeria

Posiadanie balkonu umożliwia także stworzenie niewielkiej oranżerii. Takie rozwiązanie pozwoli uzyskać przestrzeń, z której będzie można korzystać przez cały rok. Aby utworzyć oranżerie, nie są wymagane specjalne zgody, o ile nie zostaną wprowadzone trwałe zmiany konstrukcyjne. Oranżeria to sposób na stworzenie prywatnego kącika – wystarczy stworzyć zabudowę ze szkła akrylowego i aluminiowych profili.

• Dodatkowa przechowalnia

Balkon sprawdzi się jako miejsce do przechowywania roweru, narzędzi czy dodatkowej lodówki, w sytuacji, gdy na terenie inwestycji nie znajduje się wózkownia lub piwnica czy komórka lokatorska nie posiada wystarczającego miejsca na dany przedmiot. Na balkonie można zamontować regał bądź skrzynię ogrodową. Dodatkowo na balkonie można rozłożyć suszarkę z praniem, dzięki czemu ubrania wyschną szybciej na świeżym powietrzu.

Kto kupi mieszkanie bez balkonu?

Kto kupi mieszkanie bez balkonu? Blok bez balkonu to dobra opcja, jeśli jesteś inwestorem, a Twoim celem jest wynajem mieszkania studentom, pracownikom bądź turystom. Tutaj balkon nie jest koniecznością i niezależnie od tego, czy mieszkanie go posiada, czy nie, na pewno znajdziesz chętnych na wynajem. W tym wypadku najlepiej sprawdzi się opcja krótkoterminowa. Co innego, jeśli planujesz wynajem długoterminowy parze lub rodzinie z dziećmi – wtedy mieszkanie bez balkonu nie będzie dobrym pomysłem.

Mieszkanie bez balkonu jest tańsze – średnio o 10-20 tysięcy – od mieszkania, które balkon posiada. Dlatego też, jeśli jesteś inwestorem i zależy Ci na uzyskaniu atrakcyjnych zysków, w niektórych rodzajach wynajmu nie będzie warto płacić więcej i decydować się na mieszkanie z balkonem.

Mieszkanie z balkonem czy bez? Sprawdź, jak wybierają Polacy! - 3

Sposobem na brak balkonu są stosowanie w mieszkaniach portfenetry, czyli okna balkonowe. Takie rozwiązanie gwarantuje świetny dopływ dużej ilości naturalnego światła i ocieplenie wnętrza.

Jak widać, mieszkanie z balkonem cieszy się niezaprzeczalnie większym zainteresowaniem niż mieszkanie bez balkonu. Balkon to dodatkowa przestrzeń i udogodnienie, które daje mieszkańcom wiele możliwości. Natomiast blok bez balkonu może być dobrym wyborem dla inwestorów, którzy planują wynajem krótkoterminowy.

Przeczytaj także: Dom czy mieszkanie – na co częściej decydują się Polacy?

Kolejny artykuł

Pierwsze mieszkanie – sprawdź, w jakim wieku Polacy kupują mieszkania!
Pierwsze mieszkanie to zdecydowanie jedna z ważniejszych i trudniejszych decyzji w życiu – w końcu zazwyczaj jest to wybór na wiele lat. Podczas poszukiwania odpowiedniego mieszkania trzeba dobrze się zastanowić, wziąć pod uwagę wiele czynników i rozważyć wszystkie za i przeciw. Należy też uwzględnić to, w jakim wieku najlepiej będzie pójść na swoje – dlatego przeczytaj o tym, kiedy Polacy najczęściej decydują się na zakup pierwszego mieszkania i czym to jest uwarunkowane.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu