Huta i Młociny to dwa obszary w warszawskiej dzielnicy Bielany. Młociny graniczą z gminą Łomianki, z Wisłą, z Laskiem Bielańskim, Hutą oraz z Wólką Węglową. Huta graniczy z Młocinami, Laskiem Bielańskim, Wrzecionem, Wawrzyszewem, Radiowem, Placówką i Wólką Węglową.
W tym artykule dowiesz się więcej o obszarach Młociny i Huta. Opowiemy Ci, czym wyróżnia się ich infrastruktura i dlaczego warto zamieszkać w tych obszarach.
Przejdź do akapitów:
Osada Młociny była wzmiankowana w źródłach już w XIV w. W XVI w. został na tym terenie utworzony królewski zwierzyniec, w którym polował August II. W latach 50. XVIII w. wybudowano pałac Bruhla, w którym toczyło się bujne życie towarzyskie. Był to też moment prężnej rozbudowy Młocin, na przełomie XIX i XX w. powstało wiele willi i domów letniskowych. Młociny zostały włączone w granice Warszawy w 1951 r.
Obszar Huta zyskał na znaczeniu po II wojnie światowej, kiedy otwarto hutę stali, która działa do dziś, obecnie jest tu produkowana stal szlachetna. Znaczną część część obszaru Huta zajmuje sama huta.
Istotnym zabytkiem Młocin jest pałac Bruhla znajdujący przy ulicy Muzealnej. Został wzniesiony jako rezydencja podmiejska w połowie XVIII w. na polecenie Henryka von Brühla, według projektu Johanna Friedricha Knöbla. Przez stulecia był przebudowywany i rozbudowywany. Po II wojnie światowej został odrestaurowany. Dziś pałac znajduje się w rękach prywatnych, jest ogrodzony.
Na terenie Młocin jest bardzo dużo atrakcyjnych terenów spacerowych. Najważniejszym jest ciągnący się nad Wisłą Park Młociński – kompleks leśny z doskonałą infrastrukturą rekreacyjną. Zostały tu wytyczone wygodne ścieżki piesze i rowerowe, zarówno nad rzeką, jak i w lesie. Na dużej polanie rekreacyjnej znajduje się ogromny drewniany plac zabaw z sektorami dla dzieci w różnym wieku. Są również miejsca piknikowe, gdzie można palić ogniska. Park Młociński znajduje się w otulinie Kampinoskiego Parku Narodowego.
Na terenie Parku Młocińskiego znajduje się Przystań Młociny, w której zatrzymuje się warszawski tramwaj wodny. Stąd również startują letnie wycieczki krajoznawcze po Wiśle.
Drugim dużym terenem zielonym obszaru Młociny jest Las Młociński. Jest częścią korytarza ekologicznego łączącego Wisłę z Kampinoskim Parkiem Narodowym, w którego otulinie się znajduje. Zostało tu wytyczone wiele atrakcyjnych ścieżek pieszych i rowerowych.
Komunikacja w obszarach Młociny i Huta jest bardzo sprawna. Znajduje się tu stacja pierwszej linii metra Młociny, przy niej funkcjonuje bardzo duży węzeł komunikacyjny Zajezdnia Młociny, skąd odjeżdżają liczne linie tramwajowe oraz autobusowe miejskie i podmiejskie. Znajduje się tu również duży parking Park&Ride. Po ulicach obu obszarów krążą dobrze skomunikowane autobusy i tramwaje. Wygodnie również poruszać się autem. Południową granicą Młocin jest Aleja gen. Marii Wittek, która przychodzi w most Marii Skłodowskiej-Curie. Również przez Młociny przechodzi trasa drogi krajowej nr 7, która łączy Gdańsk z przejściem granicznym Chyżne na granicy ze Słowacją.
W obszarze Młociny znajdują się zarówno przedszkola, jak i szkoły podstawowe. Ma tu również swoją siedzibę Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego przy ulicy Wóycickiego.
Miłośnicy sportu mają bardzo dużo możliwości trenowania na łonie natury, w okolicy jest bardzo wiele ścieżek pieszych, biegowych i rowerowych. Atrakcyjność podnosi również bliskość Kampinoskiego Parku Narodowego. Przy ulicy Roesler znajduje się Warszawskie Centrum Atletyki. Przy granicy obszaru Huta znajduje się jedno z większych w stolicy centrum wspinaczkowe Makak.
Zakupy w obszarach Młociny i Huta można zrobić w wielu osiedlowych sklepach. Znajdują tu się również popularne dyskonty. Lubianym miejscem jest centrum handlowe Galeria Młociny, gdzie mieści się wiele sklepów różnych branż oraz lokali gastronomicznych i usługowych. Przy ulicy Kolumbijskiej znajduje się hurtownia spożywcza Makro Cash and Carry.
Mapa gastronomiczna Młocin i Huty nie jest szczególnie rozbudowana, lokale znajdują się głównie w centrum handlowym Galeria Młociny. Lubianym miejscem jest McDonald’s na ulicy Pułkowej.
Wierni mieszkający w obszarze Młociny i Huta przynależą do parafii przy kościołach Matki Bożej Królowej Pokoju na Dzierżoniowskiej, św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Marii Panny na ulicy Dankowckiej oraz św. Józefa na Wóycickiego.
Młociny i Huta to doskonale skomunikowane przedmieścia. Zabudowa jest tu niska i podmiejska. Jest wiele osiedli domków jednorodzinnych, przyroda jest na wyciągnięcie ręki. Jest tu również dobra infrastruktura życia codziennego.