Młynów to obszar w warszawskiej dzielnicy Wola, jego granice wyznaczają tory warszawskiej kolei obwodowej, ulica Ostroroga, mury cmentarzy: żydowskiego, luterańskiego i kalwińskiego, ulica Okopowa, aleja „Solidarności” oraz ulica Wolska.
W tym artykule poznasz bliżej obszar Młynów – który stanowi część warszawskiej Woli – i dowiesz się, jakie udogodnienia znajdują się na tym terenie i dlaczego warto tutaj zamieszkać.
Przejdź do akapitów:
Od średniowiecza obszar Młynowa był częścią dóbr Wielkiej Woli. Okres rewolucji przemysłowej i budowa kolei warszawsko-wiedeńskiej był czasem dynamicznego rozwoju dzielnicy. Wtedy wybudowano na Młynowie spichlerze i wiatraki, co też przyczyniło się do powstania nazwy obszaru.
W 1916 r. Młynów, wraz z całą Wolą, został włączony do Warszawy. W czasie II wojny światowej większa część osiedla została zniszczona, jednak niewielki procent budynków przetrwał. Po wojnie dzielnicę odbudowano – powstawały osiedla wierne duchowi socrealistycznemu.
Na terenie Młynowa znajduje się zabytkowy cmentarz Ewangelicko-Reformowany oraz inne nekropolie, mieszczące się w sąsiednim obszarze: cmentarz Ewangelicko-Augsburski, Żydowski oraz Powązkowski.
Pomiędzy ulicami Żytnią i Grenady znajduje się skwer Rodziny Lilpopów, gdzie zorganizowano atrakcyjny dla dzieci plac zabaw oraz skatepark.
Przyjemny plac zabaw i wybieg dla psów znajduje się na skwerze u zbiegu ulic Obozowej i Młynarskiej.
Charakter zabudowy Młynowa jest typowo miejski i znajdują się tu osiedla bloków wielorodzinnych. W północnej części obszaru mieści się baza wojskowa. Nie ma tu niestety wydzielonego miejskiego parku.
Na terenie obszaru znajduje się stacja drugiej linii metra Młynów, a tuż przy granicy obszaru Płocka. Są tu również dwie stacje kolei miejskiej – Warszawa Koło oraz Warszawa Młynów. Po ulicach krąży wiele linii autobusowych i tramwajowych, które dowożą mieszkańców w różne zakątki stolicy. Poruszanie się samochodem jest również wygodne – obszar graniczy z aleją Prymasa Tysiąclecia, a ulice Wolska i Górczewska są szybkimi trasami. Ulice obszaru mogę się korkować w godzinach szczytu, może być również problem ze znalezieniem miejsca postojowego.
Na terenie obszaru Młynów znajdują się rejonowe przedszkola i szkoły podstawowe z dobrym zapleczem sportowym. Są tu również licea ogólnokształcące.
Miłośnicy sportu mieszkający na obszarze Młynów nie mają zbyt dużo możliwości uprawiania sportów plenerowo, jednak znajduje się tu wiele klubów fitness i sportowych, w których jest możliwość trenowania różnych dyscyplin. Przy ulicy Wolskiej znajduje się siłownia Total Fitness, na Zawiszy mieści się Fly School, specjalizująca się w gimnastyce powietrznej, na Młynarskiej swoją siedzibę ma CityFit. Znajdują się tu również inne klub i siłownie.
Zakupy na obszarze Młynów można zrobić w wielu osiedlowych sklepach. Istotnym miejscem handlowym jest Pasaż Wolski ciągnący się wzdłuż ulicy Wolskiej.
Na obszarze Młynów jest bardzo dobry dostęp do opieki medycznej. Przychodnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej znajduje się przy ulicy Wolskiej, jest tu też centrum medyczne Enel-Med oraz inne prywatne przychodnie i gabinety specjalistyczne.
Mapa gastronomiczna na obszarze Młynów jest bardziej street foodowa niż restauracyjna. Znajduje się tu wiele barów z dobrymi kebabami czy burgerami. Są również ciekawe knajpy z jedzeniem hinduskim.
Wierni mieszkający na obszarze Młynów przynależą do parafii św. Wojciecha przy kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika.
Obszar Młynów jest bardzo dobrze zorganizowanym rejonem mieszkalnym, gdzie można załatwić wszystkie najpotrzebniejsze sprawunki życia codziennego. Dodatkowo Młynów jest doskonale skomunikowany z innymi dzielnicami Warszawy, brakuje tu jedynie terenów spacerowych.
Jeśli interesuje Cię mieszkanie zlokalizowane w innej części Warszawy, sprawdź pozostałe obszary.