Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Najdroższe dzielnice Krakowa – gdzie za mieszkanie zapłacimy najwięcej?

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Kraków to, według danych Głównego Urzędu Statystycznego, drugie zaraz po Warszawie największe miasto pod względem liczby ludności. Nic więc dziwnego, że rynek pierwotny rozwija się tutaj bardzo szybko i deweloperzy chętnie stawiają nowe inwestycje. Jakie są najdroższe dzielnice Krakowa i dlaczego?

Najdroższe dzielnice Krakowa – gdzie za mieszkanie zapłacimy najwięcej?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Poszukujesz nowego lokum? W tym artykule podpowiemy, które lokalizacje uznawane są za najbardziej popularne i jak to przekłada się na wysokość ceny mieszkań. Sprawdzimy także, które rejony stanowią najdroższe dzielnice Krakowa i jakie czynniki mają na to wpływ.

Przejdź do akapitów:

Najdroższe dzielnice Krakowa – ile zapłacimy za mieszkanie?

Deweloperzy nie zwalniają tempa i oferują coraz to nowsze inwestycje. Jednak niestety również ceny mieszkań mają tendencję wzrostową, zwłaszcza jeśli bierzemy pod uwagę nowe mieszkania z rynku pierwotnego, a w przypadku lokalizacji interesują nas najlepsze dzielnice Krakowa. Według danych przedstawionych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) liczba mieszkań oddanych do użytkowania w I kwartale 2020 roku wzrosła o 4,4% względem lokali oddanych do użytkowania w I kwartale 2019 r. Natomiast liczba wydanych pozwoleń na budowę mieszkań wzrosła o 3,3%. Przyjrzymy się teraz średnim cenom za mieszkania z rynku pierwotnego.

Najdroższe dzielnice Krakowa – gdzie za mieszkanie zapłacimy najwięcej? - 1

W zestawieniach, odnoszących się do średnich cen za metr kwadratowy, uwzględniane są zazwyczaj koszty ofertowe (O) – czyli ceny, które widnieją w ofercie sprzedaży – oraz koszty transakcyjne (T) – cena ostateczna, za którą inwestycja została sprzedana.

Z raportu stworzonego przez Narodowy Bank Polski, odnoszącego się do cen mieszkań z rynku pierwotnego w Krakowie oraz ogólnej sytuacji na rynku nieruchomości wynika, że w I kwartale 2020 roku średnie ceny ofertowe za mkw. wynosiły 9788 zł, natomiast ceny transakcyjne 8356 zł. Dla porównania średnie ceny za mkw. w I kwartale wynosiły 7630 zł (O) i 7370 zł (T).

A jak wygląda sytuacja cenowa, biorąc pod uwagę poszczególne powierzchnie mieszkań? (źródło: NBP)

I kwartał 2020

  • mieszkania do 40 mkw. – 9871 zł/mkw. (O), 8820 zł/mkw. (T)
  • mieszkania od 40,1 do 60 mkw. – 9133 zł/mkw. (O), 8379 zł/mkw. (T)
  • mieszkania od 60,1 do 80 mkw. – 8839 zł/mkw. (O), 7750 zł/mkw. (T)
  • mieszkania powyżej 80,1 mkw. – 9107 zł/mkw. (O), 7868 zł/mkw. (T)

I kwartał 2019

  • mieszkania do 40 mkw. – 8074 zł/mkw. (O), 7998 zł/mkw. (T)
  • mieszkania od 40,1 do 60 mkw. – 7539 zł/mkw. (O), 7134 zł/mkw. (T)
  • mieszkania od 60,1 do 80 mkw. – 7458 zł/mkw. (O), 7059 zł/mkw. (T)
  • mieszkania powyżej 80,1 mkw. – 7493 zł/mkw. (O), 7336 zł/mkw. (T)

Jak widać, w I kwartale 2020 roku odchylenie średniej ceny ofertowej od transakcyjnej było bardzo duże. W przypadku mieszkań do 40 mkw. jest to 11,9%, od 40,1 do 60 mkw. – 9,0%, od 60,1 do 80 mkw. – 14,0%, a powyżej 80,1 mkw. aż 15,7%. Natomiast w I kwartale 2019 roku odchylenie wynosiło kolejno: 0,9% (40 mkw.), 5,7% (od 60,1 do 80 mkw.), 5,7% (od 60,1 do 80 mkw.) i 2,1% (powyżej 80,1 mkw.).

Tak wyglądają średnie ceny za metr kwadratowy mieszkania w Krakowie. Sprawdźmy teraz, jaka jest najbogatsza dzielnica Krakowa i jakie czynniki wpływają na wartość danego mieszkania.

Jakie są najdroższe dzielnice Krakowa?

Najbogatsza dzielnica Krakowa to ta, która jest najbardziej atrakcyjna dla mieszkańców oraz inwestorów. Kraków podzielony jest na 18 dzielnic administracyjnych, a które z nich znajdują się w top 5 najdroższych dzielnic?

Stare Miasto

Stare Miasto to oczywiście jedna z najdroższych lokalizacji w Krakowie. Na wysokie ceny wpływa przede wszystkim dobrze rozwinięty rynek turystyczny. Mieszkania tutaj będą bardzo atrakcyjne dla inwestorów. Najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie wynajem krótkoterminowy, na który na pewno nie będzie brakowało turystów, licznie odwiedzających dawną stolicę Polski.

Śródmieście, Grzegórzki, Zwierzyniec – najbardziej luksusowe dzielnice

Grzegórzki

Grzegórzki sąsiadują ze Starym Miastem i Kazimierzem, co wpływa na atrakcyjność dzielnicy. Atrakcje stanowią także bulwary wiślane oraz bogata oferta kulturalna – na Grzegórzkach znajduje się kilka teatrów oraz opera. Dodatkowo na terenie dzielnicy mieści się Galeria Kazimierz oraz Hala Targowa.

Zwierzyniec

Zwierzyniec zachwyca bogactwem zieleni – znajduje się tutaj Las Wolski, Park Decjusza oraz Ogród Zoologiczny. Do tego wszystkie blisko stąd do centrum Krakowa. Jest to więc idealna lokalizacja na mieszkanie lub dom. Zwierzyniec wyróżnia się zróżnicowaną architekturą – mieszczą się tutaj niskie domy jednorodzinne, piękne, wiekowe kamienice oraz nowe, atrakcyjne mieszkania. Jednak ceny w takich obszarach dzielnicy jak Wola Justowska czy Salwator wynoszą bardzo dużo – często jest to koszt powyżej 1 000 000 złotych.

Podgórze

Podgórze, to dzielnica z własnym rynkiem, zróżnicowaną architekturą, blisko bulwarów wiślanych i licznych atrakcji Kazimierza. To wszystko wpływa na tak dużą atrakcyjność tego obszaru. Blisko stąd do centrum Krakowa, a rozwinięta sieć komunikacji miejskiej gwarantuje dobre połączenie z pozostałymi dzielnicami.

Podgrórze ​​​​– ta dzielnica wyróżnia się atrakcyjną lokalizacją

Krowodrza

Krowodrza znajduje się tuż obok krakowskiego rynku, co bardzo wpływa na jej atrakcyjność pod względem mieszkaniowym. Na terenie dzielnicy mieszczą się największe krakowskie uczelnie: Akademia Górniczo-Hutnicza, Uniwersytet Rolniczy oraz Uniwersytet Pedagogiczny. Dodatkowo można znaleźć tutaj Muzeum Narodowe, Bibliotekę Jagiellońską, Młodzieżowy Dom Kultury czy klub muzyczny Studio. Nie brakuje też terenów zielonych – na Krowodrzy zlokalizowany jest Park im. H. Jordana, Park Krakowski oraz Park im. Św. Wincentego á Paulo.

Najlepsze dzielnice Krakowa

Najdroższe mieszkania w Krakowie znajdują się w tych dzielnicach, które oferują szybki dojazd do centrum miasta, a w okolicy znajduje się dobrze rozwinięta infrastruktura miejska i handlowo-usługowa. Na finalną cenę ma także wpływ doświadczenie dewelopera, wysokość standardu wykończenia inwestycji oraz atrakcje i udogodnienia zapewnione na terenie osiedla. Wśród ofert mieszkań i domów z rynku pierwotnego, systematycznie pojawiają się nowe inwestycje, można więc trafić na wiele korzystnych ofert z rabatami cenowymi lub ciekawymi bonusami.

Rynek nieruchomości cały czas się rozwija, a na ceny za metr kwadratowy wpływa wiele czynników, dlatego też warto na bieżąco śledzić oferty mieszkaniowe. Kraków jest bardzo atrakcyjnym miastem pod względem mieszkaniowym, dlatego deweloperzy chętnie budują nowe inwestycje właśnie tutaj. Pod swoje osiedla wybierają te obszary, które będą najbardziej atrakcyjne dla przyszłych mieszkańców. Najtańsze dzielnice Krakowa mieszczą się na jego obrzeżach, posiadają zwykle lepszy dostęp do terenów zielonych, jednak odległość od centrum wymaga nieco więcej czasu. Jednak jeśli zależy Ci na bliskości centrum, rozbudowanej infrastrukturze i inwestycji w standardzie premium musisz liczyć się z tym, że będą to najprawdopodobniej te najdroższe mieszkania w Krakowie.

Zapraszamy również do przejrzenia pozostałych rankingów, które mogą pomóc w wyborze odpowiedniego mieszkania.Przeczytaj także: Ranking dzielnic Krakowa. W której dzielnicy Krakowa warto zamieszkać?

Kolejny artykuł

Najdroższe dzielnice Warszawy 2020 – gdzie zapłacimy najwięcej za mieszkanie?
Warszawa to najliczniej zamieszkiwane miasto w Polsce. Z tego też powodu warszawski rynek nieruchomości przoduje w licznych ofertach nowych mieszkań i domów od deweloperów. Interesuje Cię zakup lokalu właśnie tutaj, w jednej z prestiżowych dzielnic stolicy? Najdroższe dzielnice Warszawy, to te obszary, na których znajduje się rozwinięte zaplecze handlowo-usługowe, kulturalne, rozrywkowe i edukacyjne. Nie może zabraknąć także świetnej komunikacji miejskiej. Sprawdź, w których dzielnicach Warszawy zapłacisz najwięcej.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu