Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Najdroższe dzielnice Warszawy 2020 – gdzie zapłacimy najwięcej za mieszkanie?

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Warszawa to najliczniej zamieszkiwane miasto w Polsce. Z tego też powodu warszawski rynek nieruchomości przoduje w licznych ofertach nowych mieszkań i domów od deweloperów. Interesuje Cię zakup lokalu właśnie tutaj, w jednej z prestiżowych dzielnic stolicy? Najdroższe dzielnice Warszawy, to te obszary, na których znajduje się rozwinięte zaplecze handlowo-usługowe, kulturalne, rozrywkowe i edukacyjne. Nie może zabraknąć także świetnej komunikacji miejskiej. Sprawdź, w których dzielnicach Warszawy zapłacisz najwięcej.

Najdroższe dzielnice Warszawy 2020 – gdzie zapłacimy najwięcej za mieszkanie?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Zastanawiasz się nad zakupem lokum w Warszawie? W tym artykule wskażemy ceny mieszkań w Warszawie i dzielnice, które są najdroższe, a także podpowiemy, czym charakteryzują się poszczególne obszary.

Przejdź do akapitów:

Warszawa – najdroższe dzielnice

Na rynku pierwotnym w Warszawie można spotkać się z wysokim współczynnikiem (30-50% kupujących) zakupu nowego mieszkania jako lokaty kapitału. Nabywcy takich mieszkań albo decydują się na wynajem, albo – biorąc pod uwagę dynamikę cen w Warszawie, z tendencją do szybkich wzrostów – liczą na to, że za rok sprzedadzą mieszkanie z zyskiem.

Narodowy Bank Polski stworzył raport z cenami za metr kwadratowy na rynku pierwotnym w Warszawie. Z zestawienia wynika, że w I kwartale 2020 roku średnie ceny ofertowe (O) za mkw. na warszawskim rynku nieruchomości wynosiły 10 610 zł, natomiast ceny transakcyjne (T) – 9819 zł. Dla porównania, średnie ceny mieszkań za mkw. w I kwartale 2019 wynosiły 9427 zł (O) oraz 8771 zł (T).

Najdroższe dzielnice Warszawy

Na finalną cenę wpływa oczywiście metraż mieszkania. Poniżej znajduje się zestawienie ze średnimi cenami za metr kwadratowy w I kwartale 2020 r. oraz w I kwartale 2019 r. (źródło: NBP)

I kwartał 2020

  • mieszkania do 40 mkw. – 12 458 zł/mkw. (O), 10 330 zł/mkw. (T)
  • mieszkania od 40,1 do 60 mkw. – 10 460 zł/mkw. (O), 9826 zł/mkw. (T)
  • mieszkania od 60,1 do 80 mkw. – 9717 zł/mkw. (O), 9245 zł/mkw. (T)
  • mieszkania powyżej 80,1 mkw. – 9107 zł/mkw. (O), 7868 zł/mkw. (T)

I kwartał 2019

  • mieszkania do 40 mkw. – 8074 zł/mkw. (O), 7998 zł/mkw. (T)
  • mieszkania od 40,1 do 60 mkw. – 7539 zł/mkw. (O), 7134 zł/mkw. (T)
  • mieszkania od 60,1 do 80 mkw. – 7458 zł/mkw. (O), 7059 zł/mkw. (T)
  • mieszkania powyżej 80,1 mkw. – 11 456 zł/mkw. (O), 10 088 zł/mkw. (T)

W I kwartale 2020 roku odchylenie średniej ceny ofertowej od transakcyjnej, w zależności od powierzchni mieszkania, wynosiło: 20,6% – lokale do 40 mkw., 6,4% – lokale od 40,1 do 60 mkw., 5,1% – lokale od 60,1 do 80 mkw., 13,6% – lokale powyżej 80,1 mkw. W I kwartale 2019 roku odchylenie ceny ofertowej od transakcyjnej wynosiło kolejno: 24,4% (40 mkw.), 6,6% (od 60,1 do 80 mkw.), 3,0% (od 60,1 do 80 mkw.) i 11,7% (powyżej 80,1 mkw.).

Weźmy teraz pod uwagę najdroższe dzielnice w Warszawie. Poniżej przedstawiamy TOP 5 dzielnic, w których ceny za metr kwadratowy mieszkania wynoszą najwięcej.

Najdroższe dzielnice Warszawy

Które dzielnice Warszawy są najdroższe? Tak sytuacja wyglądała na koniec 2019 roku:

Śródmieście

Śródmieście to bez wątpienia najdroższa i najbardziej pożądana na rynku nieruchomości dzielnica Warszawy. Wszystko jest tutaj pod ręką – sklepy, urzędy, biura, placówki oświaty i kultury. W dzielnicy znajdują się zarówno stare, klimatyczne kamienice, jak również nowoczesne apartamentowce.

Stolica Polski – Wola jest trzecią najdroższą dzielnicą Warszawy

Ochota

Ochota to dzielnica, która znajduje się blisko centrum Warszawy, dlatego również jest atrakcyjna dla tych, którzy chcą mieszkać blisko najważniejszych punktów. Dodatkowo znajdują się tutaj dwa parki i Pole Mokotowskie.

Wola

Wola to dzielnica, która wyróżnia się zróżnicowaną architekturą. Można znaleźć tutaj starą zabudowę z czasów PRL-u, ale również wiele nowych inwestycji. Dzielnica charakteryzuje się świetnym połączeniem z centrum i pozostałymi obszarami Warszawy.

Praga-Południe

Praga-Południe, choć znajduje się w niedużej odległości od centrum, to cechuje się mniejszym natężeniem ruchu i większą przestrzenią. Znajduje się tutaj kilka terenów zielonych, jezioro oraz stawy. Praga-Południe cieszy się zainteresowaniem deweloperów, dlatego obszar ten wciąż się rozwija i kształtuje.

Żoliborz

Żoliborz to najmniejsza dzielnica Warszawy, a liczne, świetnie zachowane przedwojenne budynki jeszcze bardziej potęgują jej wyjątkowy, kameralny klimat. Do tego dochodzi dobre położenie względem centrum – co przekłada się na to, że Żoliborz uznawany jest za bardzo ekskluzywny.

Według danych na koniec 2019 roku, w Śródmieściu średnie ceny za mkw. wyniosły 20,9 tysięcy, na Ochocie 14,6 tys., na Woli 13,9 tys., na Pradze-Południe 12,9 tys., a na Żoliborzu 12,3 tys.

Warszawa ​​– ofertowe ceny mieszkań w stolicy wynoszą około 10 610 zł za mkw.

Wiele czynników ma wpływ na ceny mieszkań w Warszawie. Dzielnice, w których cena za metr kwadratowy wynosi najwięcej, wyróżniają się świetnym połączeniem z centrum, rozbudowaną komunikacją miejską (bliskość metra, SKM, tramwaju, autobusu) oraz pełnym zapleczem handlowym i usługowym. Na cenę przekłada się także bogata oferta edukacyjna (żłobki, szkoły podstawowe, uczelnie), kulturalna (teatry, opery), rozrywkowa i gastronomiczna. Nie może także zabraknąć łatwego dostępu do terenów rekreacyjnych. To właśnie liczne udogodnienia zwiększające komfort codziennego życia wpływają na ceny nieruchomości.

Jeśli szukasz miasta, w którym rynek pierwotny jest bardzo rozbudowany, najlepiej pod tym kątem wypadnie bez wątpienia Warszawa. Najdroższe dzielnice to te, które mają wiele do zaoferowania. Przede wszystkim ważna jest tutaj lokalizacja w niewielkiej odległości od centrum, bliskość sklepów, szkół czy terenów zielonych. Między innymi to właśnie te czynniki w dużej mierze wpływają na ceny mieszkań w Warszawie. Najdroższa dzielnica Warszawy to Śródmieście. Kolejne dzielnice, w których zapłacisz najwięcej to Ochota, Wola, Praga-Południe oraz Żoliborz.

Jeśli zastanawiasz się, gdzie kupić mieszkanie koniecznie skorzystaj z naszych rankingów, które pomogą Ci w odpowiednim wyborze.Przeczytaj także artykuł: Najtańsze dzielnice Warszawy.

Kolejny artykuł

Najtańsze dzielnice Warszawy – gdzie zapłacimy najmniej za mieszkanie?
Warszawa to miasto, które cieszy się największym zainteresowaniem deweloperów, dlatego warszawski rynek pierwotny oferuje bardzo szeroką bazę nowych mieszkań i domów. W Warszawie można wyróżnić najdroższe oraz najtańsze dzielnice Warszawy. W tym artykule skupimy się na tych obszarach, na których znajdują się najtańsze mieszkania.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu