Najdroższe dzielnice Warszawy – gdzie zapłacimy najwięcej za mieszkanie?

Najdroższe dzielnice Warszawy – gdzie zapłacimy najwięcej za mieszkanie?

Warszawa to najliczniej zamieszkiwane miasto w Polsce. Z tego też powodu warszawski rynek nieruchomości przoduje w licznych ofertach nowych mieszkań i domów od deweloperów. Interesuje Cię zakup lokalu właśnie tutaj, w jednej z prestiżowych dzielnic stolicy? Najdroższe dzielnice Warszawy, to te obszary, na których znajduje się rozwinięte zaplecze handlowo-usługowe, kulturalne, rozrywkowe i edukacyjne. Nie może zabraknąć także świetnej komunikacji miejskiej. Sprawdź, w których dzielnicach Warszawy zapłacisz najwięcej.


Jakie informacje znajdziesz w tym artykule?

Zastanawiasz się nad zakupem lokum w Warszawie? W tym artykule wskażemy ceny mieszkań w Warszawie, dzielnice, które są najdroższe, a także podpowiemy, czym charakteryzują się poszczególne dzielnice.

Warszawa – najdroższe dzielnice

Na rynku pierwotnym w Warszawie można spotkać się z wysokim współczynnikiem (30-50% kupujących) zakupu nowego mieszkania jako lokaty kapitału. Nabywcy takich mieszkań albo decydują się na wynajem, albo – biorąc pod uwagę dynamikę cen w Warszawie, z tendencją do szybkich wzrostów – liczą na to, że za rok sprzedadzą mieszkanie z zyskiem.

Narodowy Bank Polski stworzył raport z cenami za metr kwadratowy na rynku pierwotnym w Warszawie. Z zestawienia wynika, że w I kwartale 2020 roku średnie ceny ofertowe (O) za mkw. na warszawskim rynku nieruchomości wynosiły 10 610 zł, natomiast ceny transakcyjne (T) – 9819 zł. Dla porównania, średnie ceny za mkw. w I kwartale 2019 wynosiły 9427 zł (O) oraz 8771 zł (T).

Najdroższe dzielnice Warszawy – gdzie zapłacimy najwięcej za mieszkanie? - 1

Na finalną cenę wpływa oczywiście metraż mieszkania. Poniżej znajduje się zestawienie ze średnimi cenami za metr kwadratowy w I kwartale 2020 r. oraz w I kwartale 2019 r. (źródło: NBP)

I kwartał 2020

  • mieszkania do 40 mkw. – 12 458 zł/mkw. (O), 10 330 zł/mkw. (T)
  • mieszkania od 40,1 do 60 mkw. – 10 460 zł/mkw. (O), 9826 zł/mkw. (T)
  • mieszkania od 60,1 do 80 mkw. – 9717 zł/mkw. (O), 9245 zł/mkw. (T)
  • mieszkania powyżej 80,1 mkw. – 9107 zł/mkw. (O), 7868 zł/mkw. (T)

I kwartał 2019

  • mieszkania do 40 mkw. – 8074 zł/mkw. (O), 7998 zł/mkw. (T)
  • mieszkania od 40,1 do 60 mkw. – 7539 zł/mkw. (O), 7134 zł/mkw. (T)
  • mieszkania od 60,1 do 80 mkw. – 7458 zł/mkw. (O), 7059 zł/mkw. (T)
  • mieszkania powyżej 80,1 mkw. – 11 456 zł/mkw. (O), 10 088 zł/mkw. (T)

W I kwartale 2020 roku odchylenie średniej ceny ofertowej od transakcyjnej, w zależności od powierzchni mieszkania, wynosiło: 20,6% – lokale do 40 mkw., 6,4% – lokale od 40,1 do 60 mkw., 5,1% – lokale od 60,1 do 80 mkw., 13,6% – lokale powyżej 80,1 mkw. W I kwartale 2019 roku odchylenie ceny ofertowej od transakcyjnej wynosiło kolejno: 24,4% (40 mkw.), 6,6% (od 60,1 do 80 mkw.), 3,0% (od 60,1 do 80 mkw.) i 11,7% (powyżej 80,1 mkw.).

Weźmy teraz pod uwagę najdroższe dzielnice w Warszawie. Poniżej przedstawiamy TOP 5 dzielnic, w których ceny za metr kwadratowy wynoszą najwięcej.

Najdroższe dzielnice Warszawy

Które dzielnice Warszawy są najdroższe? Tak sytuacja wyglądała na koniec 2019 roku:

Śródmieście

Śródmieście to bez wątpienia najdroższa i najbardziej pożądana na rynku nieruchomości dzielnica Warszawy. Wszystko jest tutaj pod ręką – sklepy, urzędy, biura, placówki oświatowe i kulturalne. W dzielnicy znajdują się zarówno stare, klimatyczne kamienice, jak również nowoczesne apartamentowce.

Najdroższe dzielnice Warszawy – gdzie zapłacimy najwięcej za mieszkanie? - 2

Ochota

Ochota to dzielnica, która znajduje się blisko centrum Warszawy, dlatego również jest atrakcyjna dla tych, którzy chcą mieszkać blisko najważniejszych punktów. Dodatkowo znajdują się tutaj dwa parki i Pole Mokotowskie.

Wola

Wola to dzielnica, która wyróżnia się zróżnicowaną architekturą. Można znaleźć tutaj starą zabudowę z czasów PRL-u, ale również wiele nowych inwestycji. Dzielnica charakteryzuje się świetnym połączeniem z centrum i pozostałymi obszarami Warszawy.

Praga-Południe

Praga-Południe, choć znajduje się w niedużej odległości od centrum, to cechuje się mniejszym natężeniem ruchu i większą przestrzenią. Znajduje się tutaj kilka terenów zielonych, jezioro oraz stawy. Praga-Południe cieszy się zainteresowaniem deweloperów, dlatego obszar ten wciąż się rozwija i kształtuje.

Żoliborz

Żoliborz to najmniejsza dzielnica Warszawy, a liczne, świetnie zachowane przedwojenne budynki jeszcze bardziej potęgują jej wyjątkowy, kameralny klimat. Do tego dochodzi dobre położenie względem centrum – co przekłada się na to, że Żoliborz uznawany jest za bardzo ekskluzywny.

Według danych na koniec 2019 roku, w Śródmieściu średnie ceny za mkw. wyniosły 20,9 tysięcy, na Ochocie 14,6 tys., na Woli 13,9 tys., na Pradze-Południe 12,9 tys., a na Żoliborzu 12,3 tys.

Najdroższe dzielnice Warszawy – gdzie zapłacimy najwięcej za mieszkanie? - 3

Wiele czynników ma wpływ na ceny mieszkań w Warszawie. Dzielnice, w których cena za metr kwadratowy wynosi najwięcej, wyróżniają się świetnym połączeniem z centrum, rozbudowaną komunikacją miejską (bliskość metra, SKM, tramwaju, autobusu) oraz pełnym zapleczem handlowym i usługowym. Na cenę przekłada się także bogata oferta edukacyjna (żłobki, szkoły podstawowe, uczelnie), kulturalna (teatry, opery), rozrywkowa i gastronomiczna. Nie może także zabraknąć łatwego dostępu do terenów rekreacyjnych. To właśnie liczne udogodnienia zwiększające komfort codziennego życia wpływają na to, że powstają najdroższe dzielnice w Warszawie.

Jeśli szukasz miasta, w którym rynek pierwotny jest bardzo rozbudowany, najlepiej pod tym kątem wypadnie bez wątpienia Warszawa. Najdroższe dzielnice to te, które mają wiele do zaoferowania. Przede wszystkim ważna jest tutaj lokalizacja w niewielkiej odległości od centrum, bliskość sklepów, szkół czy terenów zielonych. Między innymi to właśnie te czynniki w dużej mierze wpływają na ceny mieszkań w Warszawie. Dzielnice, w których zapłacisz najwięcej to Śródmieście, Ochota, Wola, Praga-Południe oraz Żoliborz.

Jeśli zastanawiasz się, gdzie kupić mieszkanie koniecznie skorzystaj z naszych rankingów, które pomogą Ci w odpowiednim wyborze. Przeczytaj także: Najlepsze dzielnice Warszawy do zamieszkania.

Kolejny artykuł

Najtańsze dzielnice Warszawy – gdzie zapłacimy najmniej za mieszkanie?
Najtańsze dzielnice Warszawy – gdzie zapłacimy najmniej za mieszkanie?
Warszawa to miasto, które cieszy się największym zainteresowaniem deweloperów, dlatego warszawski rynek pierwotny oferuje bardzo szeroką bazę nowych mieszkań i domów. W Warszawie można wyróżnić najdroższe oraz najtańsze dzielnice Warszawy. W tym artykule skupimy się na tych obszarach, na których znajdują się najtańsze mieszkania.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu