Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Najtańsze dzielnice Warszawy – gdzie zapłacimy najmniej za mieszkanie?

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Warszawa to miasto, które cieszy się największym zainteresowaniem deweloperów, dlatego warszawski rynek pierwotny oferuje bardzo szeroką bazę nowych mieszkań i domów. W Warszawie można wyróżnić najdroższe oraz najtańsze dzielnice Warszawy. W tym artykule skupimy się na tych obszarach, na których znajdują się najtańsze mieszkania.

Najtańsze dzielnice Warszawy – gdzie zapłacimy najmniej za mieszkanie?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Jeżeli szukasz odpowiedniego lokum na terenie Warszawy, wybór dzielnicy może być kluczowy. W tym artykule podpowiemy, jakie są najtańsze dzielnice Warszawy i czym się charakteryzują.

Przejdź do akapitów:

Najtańsze dzielnice Warszawy

Według raportu Narodowego Banku Polskiego w I kwartale 2020 roku w ofercie mieszkań z rynku pierwotnego nie znalazły się lokale, których cena za metr kwadratowy wyniosłaby poniżej 4000 zł, natomiast w przedziale od 4001 do 6000 zł/mkw. znalazło się zaledwie 40 nowych mieszkań. Oferta mieszkaniowa zwiększała się dopiero w zakresie cenowym 6001-8000 zł/mkw. – tutaj znalazło się 2089 mieszkań.

Metraż najchętniej projektowanych mieszkań w I kwartale 2020 roku wyniósł od 40,1 do 60 mkw. – było to aż 4617 lokali. Na drugim miejscu znalazły się mieszkania od 60,1 do 80 mkw. (3864), następnie w podobnej liczbie były to lokale do 40 mkw. (1576) oraz powyżej 80,1 mkw. (1459).

Najtańsze dzielnice Warszawy – gdzie zapłacimy najmniej za mieszkanie? - 1

Poniżej znajduje się zestawienie ze średnimi cenami za metr kwadratowy w I kwartale 2020 roku (źródło: NBP) – ze wskazaniem na ceny ofertowe (początkowa cena za mieszkanie) oraz transakcyjne (finalna cena, za którą mieszkanie zostało sprzedane):

I kwartał 2020

  • mieszkania do 40 mkw. – 12 458 zł/mkw. (O), 10 330 zł/mkw. (T)
  • mieszkania od 40,1 do 60 mkw. – 10 460 zł/mkw. (O), 9826 zł/mkw. (T)
  • mieszkania od 60,1 do 80 mkw. – 9717 zł/mkw. (O), 9245 zł/mkw. (T)
  • mieszkania powyżej 80,1 mkw. – 9107 zł/mkw. (O), 7868 zł/mkw. (T)

Ceny mieszkań w Warszawie zależne są od kilku ważnych czynników. Na wysokość ceny w głównej mierze wpływa lokalizacja, poziom rozbudowania infrastruktury miejskiej i handlowo-usługowej, czy bliskość punktów rekreacyjnych.

Jeśli interesują Cię tanie dzielnice Warszawy, poniżej przedstawiamy TOP 5 najtańszych dzielnic.

Najtańsze mieszkania w Warszawie

Zastanawiasz się, gdzie kupić mieszkanie w Warszawie, tak by cena za metr kwadratowy nie wyniosła bardzo dużo? Poniżej znajdują się dzielnice, w których znajdziemy najniższe ceny mieszkań, według zestawienia z 2020 roku.

Wawer

Wawer to dzielnica Warszawy, w której znajduje się sporo powierzchni zielonych – w tym Mazowiecki Park Krajobrazowy. Można znaleźć tutaj ciekawe oferty z domkami jednorodzinnymi. Dzielnica spodoba się osobom, które cenią sobie spokój i przestrzeń. Wawer jest największą warszawską dzielnicą pod względem powierzchni. Na sprawną komunikację wpływa kursująca tędy Szybka Kolej Miejska.

Rembertów

Rembertów wyróżnia się licznymi terenami zielonymi – lasy stanowią ponad 30% powierzchni. Dodatkowo można tutaj znaleźć kilka obiektów sportowo-rekreacyjnych. Dzielnica przypadnie do gustu tym, którzy cenią sobie bliskość natury i chcą mieszkać z dala od zgiełku miasta. Do centrum można dostać się SKM.

Najtańsze dzielnice Warszawy – gdzie zapłacimy najmniej za mieszkanie? - 2

Białołęka

Białołęka to dzielnica, która wyróżnia się nowym budownictwem. Przyszli mieszkańcy znajdą tutaj inwestycje w niskich cenach. Grupy, które najczęściej decydują się mieszkać na Białołęce to ludzie młodzi oraz rodziny z małymi dziećmi. Białołęka jest raczej wybierana przez osoby zmotoryzowane. Ci, którzy podróżują komunikacją miejską znajdą tu SKM.

Wesoła

Wesoła to dzielnica, która znajduje się na obrzeżach Warszawy, dlatego też ceny nieruchomości nie są wygórowane. Głównymi atutami tego obszaru jest czyste powietrze oraz bardzo dużo zieleni. Na terenie dzielnicy leży część Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, a charakterystyczna dla dzielnicy obecność lasów sosnowych wpłynęła na wytworzenie wyjątkowego mikroklimatu. Dzielnica spodoba się osobom, które cenią sobie kontakt z naturą. W północnej części dzielnicy znajdują się stacje SKM.

Ursus

Ursus to dzielnica leżąca w sporej odległości od centrum, jednak sprawne połączenie komunikacyjne zagwarantuje mieszcząca się tutaj SKM. Obszar wyróżnia się dość dobrą infrastrukturą i niskimi cenami mieszkań. W Ursusie znajdują się trzy parki: Czechowicki, Hassów i Achera.

We wszystkich tych dzielnicach średnia cena za metr kwadratowy wynosi poniżej 8 tysięcy. W Wawrze i Rembertowie jest to 7,2 tys./mkw., na Białołęce 7,4 tys., w Wesołej 7,6 tys., natomiast w Ursusie 7,9 tys.

Najtańsze dzielnice Warszawy – gdzie zapłacimy najmniej za mieszkanie? - 3

Jak widać, ceny mieszkań w dzielnicach Warszawy uwarunkowane są głównie przez to, w jakiej lokalizacji znajduje się dany lokal – im dalej od centrum, tym taniej. Najdroższe dzielnice Warszawy usytuowane są na Śródmieściu i w jego bliskich okolicach. Wynika z tego, że najtańszymi warszawskimi dzielnicami będą te obszary, które ulokowane są bardziej na obrzeżach Warszawy niż blisko Śródmieścia. Takie dzielnice przypadną do gustu osobom zmotoryzowanym i tym, którym nie przeszkadza dłuższy dojazd do centrum czy pozostałych dzielnic. W wyżej wymienionych dzielnicach dobry dojazd zagwarantują SKM-ki. Dodatkowym atutem obszarów, znajdujących się na obrzeżach miasta, będą liczne tereny zielone.

Średnie ceny mieszkań uzależnione są od tego, w której dzielnicy znajduje się dana nieruchomość. Im dzielnica leży dalej od centrum, tym ceny za metr kwadratowy będą niższe. Oprócz lokalizacji na ceny mieszkań wpływa okolica i bliskość najważniejszych punktów handlowych, usługowych, edukacyjnych czy rekreacyjnych. Doświadczenie dewelopera i sposób, w jaki buduje inwestycje, również ma znaczenie.

Jeśli zastanawiasz się, gdzie kupić mieszkanie koniecznie skorzystaj z naszych rankingów, które pomogą Ci w odpowiednim wyborze.

Przeczytaj również o najdroższych dzielnicach Warszawy.

Kolejny artykuł

Najdroższe dzielnice Gdańska – ranking
Gdańsk jest jednym z największych miast wojewódzkich, co przekłada się na wysokość cen za metr kwadratowy. Najwięcej zapłacimy za mieszkania, których metraż wynosi poniżej 40 mkw. lub powyżej 80 mkw. Są to dwie najbardziej komfortowe opcje, którymi zainteresowani są ludzie młodzi wybierający niewielki metraż oraz rodziny z dziećmi, które cenią sobie dużą przestrzeń mieszkalną. A jakie są najdroższe dzielnice Gdańska i czym jest to spowodowane? Zapraszamy do lektury.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu