Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Najpiękniejsze parki – Łódź. Przy którym łódzkim parku warto zamieszkać?

Ula Olczak
Ula Olczak

Łódź kojarzy się przede wszystkim z postindustrialną zabudową, ulicą Piotrkowską oraz świetną szkołą filmową. Złośliwi mogą widzieć w niej jedynie szare bloki barwione przez upadłych bankietowiczów, jednak to miasto ma do zaoferowania o wiele więcej!

Najpiękniejsze parki – Łódź. Przy którym łódzkim parku warto zamieszkać?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule poznasz najpiękniejsze parki w Łodzi, zarówno te obejmujące duże powierzchnie, jak i mniejsze, znane głównie wśród mieszkańców. Przedstawimy też najstarszy łódzki park oraz największy park w Łodzi.

Przejdź do akapitów:

Parki – Łódź a wybór mieszkania

Łódź wyróżnia się nie tylko klimatyczną architekturą i licznymi muralami, ale też doskonałym dostępem do terenów zielonych. Parki miejskie to charakterystyczny element tego miasta, który jest nie tylko istotnym elementem przyrodniczym, ale również miejscem codziennej rekreacji i wypoczynku mieszkańców.

Parki – Łódź. Manufaktura

Parki w Łodzi wyróżniają się doskonałym zagospodarowaniem – jest w nich infrastruktura nie tylko dla najmłodszych, ale również dla młodzieży, właścicieli czworonogów, osób aktywnych fizycznie, jak i seniorów. Parki w Łodzi coraz częściej są tłem do wydarzeń kulturalnych – organizowane są w nich m.in. koncerty, festyny, pokazy filmowe czy imprezy plenerowe. Mieszkanie usytuowane przy parku to duży atut, niezależnie od tego, w jakim wieku jesteśmy oraz co robimy w wolnym czasie.

Najstarszy park w Łodzi – Park Źródliska

Park Źródliska (I i II) to najstarszy park w Łodzi, powstał w 1840 roku, a w 2015 roku został uznany za pomnik przyrody. Dawniej był to podmokły teren porośnięty gęstym lasem, współcześnie obszar ten wciąż jest wilgotny i obejmuje duże rozlewiska. Park Źródliska oferuje urokliwe aleje, stawy, a nawet wysepki. Krajobraz wzbogacają piękne kwietniki, wiekowe dęby będące pomnikami przyrody, grota skalna, altany, urokliwe pomniki oraz Palmiarnia. Dla dzieci dostępny jest plac zabaw, a dla nieco starszych – stoły do gry w szachy

Przy Parku Źródliska jest Muzeum Kinematografii oraz Kino Kinematograf, nieco dalej znajdziemy niezwykle klimatyczne miejsce na mapie Łodzi – Księży Młyn.

Największy park w Łodzi – Park na Zdrowiu

Park na Zdrowiu (Park im. Józefa Piłsudskiego, dawniej znany też jako Park Ludowy) rozciąga się na powierzchni 172 ha, dzięki czemu uznawany jest za największy park na terenie miasta oraz jeden z największych parków w Europie. Co wyjątkowe, pierwotnie w skład parku miały wchodzić m.in.: Ogród Zoologiczny i Ogród Botaniczny, które obecnie stanowią odrębne obiekty, jednak bezkonfliktowo niemal łączą się z parkiem.

Park na Zdrowiu to bardzo zadbane miejsce, w którym znajdują się liczne alejki, obszerny i doskonale wyposażony plac zabaw dla dzieci, klika mniejszych placów zabaw, miejsce przystosowane do uprawiania licznych sportów, wybieg dla psów, altany, mostki czy muszla koncertowa. Można tu poczytać książkę na jednej z wielu ławek, zorganizować rodzinny piknik na zadbanej trawie czy też wczuć się w rytm przyrody wieszając hamak na wieloletnich drzewach. Część parku (pozostałość dawnej puszczy łódzkiej), podlega ochronie jako rezerwat przyrody Polesie Konstantynowskie, są tu też drzewa oraz grupy drzew uznane za pomniki przyrody.

Z parkiem sąsiadują atrakcje punkty Łodzi, m.in. nowoczesny park wodny Aquapark Fala, Stadion ŁKS czy hala widowiskowa Atlas Arena.

Parki – Łódź, zielone serce Łodzi

Ogród Botaniczny w Łodzi

Ogród Botaniczny w Łodzi jest jednym z największych tego typu przestrzeni w Polsce, jego całkowita powierzchnia to 67 ha. Krajobraz ogrodu urozmaicają sztucznie usypane wzgórza oraz zbiorniki wodne. W łódzkim Ogrodzie Botanicznym znaleźć można około 3400 gatunków, odmian i mieszańców roślin grantowych oraz około 2000 taksonów roślin szklarniowych. To miejsce, do którego wato się wybrać, szczególnie, gdy wiosna budzi z zimowego snu wszelkie kwiatowe kompozycje.

Miejski Ogród Zoologiczny w Łodzi

Miejski Ogród Zoologiczny w Łodzi stał się szczególnie popularny, dzięki nowopowstałemu Orientarium, w którym wydzielono obszerne przestrzenie na 35 gatunków zwierząt lądowych oraz 180 gatunków ryb. W całym łódzkim zoo znajdziemy ponad 3350 osobników (ponad 554 gatunków zwierząt). Miejsce to wabi całe rodziny, szczególnie w porze karmienia słoni, gdzie widownia może doskonale zaobserwować pływające słonie.

Park Staromiejski w Łodzi

Park Staromiejski (zwany również Parkiem Śledzia) powstał jako czwarty w Łodzi ogród miejski. Dawniej był zbiornikiem wodnym, obecnie wodna infrastruktura obejmuje oczko wodne i fontannę. Na terenie parku dostępny jest niewspółczesny plac zabaw oraz siłownia plenerowa. Osoby spacerujące mogą znaleźć też pomniki, rzeźby czy zegar słoneczny. Choć miejsce lubiane jest przez łodzian, w ostatnich latach spotykało się z licznymi komentarzami uwypuklającymi jego zaniedbanie. Park Staromiejski poddany jest rewitalizacji, dzięki której zostanie wzbogacony o kolejne ścieżki parkowe, boisko do gry w bule, tor rolkowy, amfiteatr plenerowy, plac zabaw czy fontanny.

Przy parku Staromiejskim znajduje się popularna Manufaktura, w spacerowej odległości dostępny jest też Pasaż Róży.

Parki – Łódź, budynki pofabrykowe

Park im. Stanisława Staszica

Park im. Stanisława Staszica to nieduży park miejski z urokliwym stawem zdobionym przez wierzby płaczące. Przed wojną w parku wzniesiono Pomnik Pracy oraz Pomnik Stanisława Staszica, nieznacznej przebudowy parku dokonał w 1930 r. Rogowicz. Park bardzo ucierpiał podczas II wojny światowej. Po wojnie park uporządkowano, jego powierzchnia uległa zmniejszeniu. Obecnie w parku są ścieżki spacerowe, mała architektura, pomnik Staszica, a do dyspozycji najmłodszych przeznaczony jest plac zabaw. W parku dostępny jest także – rzadko już używany – amfiteatr oraz altana i mostek, które domagają się odnowienia.

Obok Parku im. Stanisława Staszica usytuowany jest zabytkowy budynek dawnej szkoły Zgromadzenia Kupców – jeden z pierwszych betonowych budynków w Polsce.

Park im. ks. J. Poniatowskiego

Park im. ks. J. Poniatowskiego mieści się na pozostałościach dawnych lasów miejskich i określany jest jako jeden z najpiękniejszych łódzkich parków. W parku jest zadbana zieleń, zbiornik wodny, fontanna, labirynt żywopłotów, mnóstwo alejek i ławeczek. Niemal dla każdej grupy wiekowej przewidziane są atrakcje, w tym: siłownia plenerowa, korty tenisowe, tor rowerowy, a dla dzieci małych i dużych – plac zabaw.

Obok Parku im. ks. J. Poniatowskiego znajduje się Pasaż Łódzki oraz Politechnika Łódzka.

Park im. Adama Mickiewicza

Park im. Adama Mickiewicza (Park Julianowski) to rozległy obszar, który wyróżniają malownicze stawy, drzewa i bogata roślinność. Dawniej w parku znajdował się pałac, rozlewisko wodne, a w sąsiedztwie dostępny był zwierzyniec i sad. Park Julianowski to bardzo atrakcyjny obszar, bogaty w zróżnicowane atrakcje – place zabaw dla dzieci, siłownie plenerowe, stoły do gry w szafy i ping-ponga, boiska do koszykówki. Mieści się tu też muszla koncertowa, są miejsca do grillowania i piknikowania. Alejki to świetne miejsce zarówno do spacerowania, jak i jazdy na rowerze czy rolkach.

Parki – Łódź. Park położony obok dawnego budynku mieszkalnego

Park im. Andrzeja Struga

Park im. Andrzeja Struga to jeden z mniejszych i mniej znanych łódzkich parków. Dawniej otaczał rezydencje, natomiast dziś ta willa jest już tylko zaniedbanym budynkiem. Po wojnie w budynku mieszkalnym mieściła się szkoła, natomiast na części parku funkcjonowało przedszkole. Z parkiem sąsiadowały stawy rybne, które zasypano, na ich terenach powstały bloki mieszkalne. Choć park nie ma zbiornika wodnego, to po deszczach widoczne jest w nim malownicze rozlewisko, które odwiedzają kaczki. Park zdobią zróżnicowane drzewa, górka, aleje wysadzone starymi klonami oraz nieczynne obiekty, m.in. fontanna czy pozostałości po browarze. W parku znajduje się też kameralny plac zabaw.

Mieszkanie przy łódzkim parku – czy warto?

Łódzka architektura prawdopodobnie jeszcze długo pozostanie bardzo wyjątkowa, z uwagi na swój nieszablonowy, pofabrykowy styl. Choć w Łodzi jest mnóstwo bloków z PRL-u, to również nie brakuje tu nowoczesnych inwestycji z rynku pierwotnego. Deweloperzy dostrzegają lokalne piękno i często wykorzystują potencjał tworząc wyjątkowe, industrialne inwestycje w otoczeniu pięknych łódzkich parków.

Parki – Łódź

Łódzki parki odczarowują miasto, które coraz rzadziej postrzegane jest jako szare i bez charakteru. Parki w Łodzi wyróżniają się zadbaną zieleń, wiekowymi drzewami oraz świetnym wyposażeniem. Mieszkanie w sąsiedztwie parku zachęca do aktywności na świeżym powietrzu, motywuje do korzystania z oferty kulturalnej miasta oraz nierzadko pozwala poznać historię miasta.

Zobacz inne artykuły.

Kolejny artykuł

Dużych spadków cen mieszkań nie będzie... raczej
Eksperci Otodom i ekonomiści mBanku połączyli siły i wspólnie przyjrzeli się rynkowi mieszkaniowemu. Wniosek? Spektakularnych obniżek nie będzie. Choć 2022 r. zamknął się w części miast dwucyfrowymi wzrostami cen mieszkań na rynku pierwotnym – od połowy roku obserwowaliśmy już stabilizację. Czego możemy spodziewać się w 2023 roku?
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu