Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Najpiękniejsze parki w Krakowie – w okolicach którego parku warto zamieszkać?

Ula Olczak
Ula Olczak

Kraków obfituje nie tylko w turystyczne atrakcje i historyczne punkty, ale również w parki. Obecnie w Krakowie jest ich już ponad 50. Jakie są najładniejsze parki Krakowa i w okolicach którego warto zamieszkać?

Najpiękniejsze parki w Krakowie – w okolicach którego parku warto zamieszkać?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule poznasz najładniejsze parki w Krakowie oraz dowiesz się, jakich atrakcji możesz się w nich spodziewać. Podpowiemy również, które parki będą dostosowane do rodzin z dziećmi, seniorów, osób aktywnych oraz właścicieli czworonogów.

Przejdź do akapitu:

Parki w Krakowie

Kraków to miasto znane przede wszystkim z licznych historycznych zabytków, niepowtarzalnych atrakcji turystycznych oraz pięknego Rynku Głównego na Starym Mieście. Wybierając miejsce do zamieszkania, częstym kryterium jest nie tylko dobra komunikacja z cenionymi punktami, ale też obecność terenów zielonych. Parki pełnią wiele funkcji – stanowią zielone płuca miasta, chronią przyrodę i relikty, pozwalają poznać i zrozumieć otaczające nas piękno, ale również pomagają propagować prozdrowotne aktywności. Nawet małe parki miejskie, zwane często kieszonkowymi, stanowią świetną przestrzeń do wypoczynku na świeżym powietrzu oraz sportu. Mieszkańcy cenią parki również za usytuowane w nich dodatki takie jak place zabaw, miejsca do wypoczynku, strefy sportowe czy też wybiegi dla psów.

Park Lotników Polskich

Las Wolski

Las Wolski mieszczący się w dzielnicy Zwierzyniec to obszar leśny o powierzchni 419 hektarów, który jest częścią Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego. Bogato porośnięty drzewami las mieści w sobie liczne ścieżki spacerowe o różnych stopniach trudności, których łączna długość to około 40 km. Spacerowicze mogą wybrać asfaltowe dróżki lub podjąć np. niebieski szlak z widokami na dolinę Wisły i Sikorki czy też szlak żółty rozpoczynający się na Alei Kasztanowej, w którym nie brakuje licznych wejść i schodów. W Lasku Wolskim spotkać można również urokliwe wąwozy, m.in. Skowronków, Łupany, Poniedziałkowy Dół czy Wolski Dół, a także polany wypoczynkowe takie jak polana Juliusza Lea oraz Pawilon Okocimski. Do obowiązkowych atrakcji tego obszaru należy również Kopiec Piłsudskiego, czyli najwyższy punkt Lasu Wolskiego i Krakowa, z którego widać (przy sprzyjającej pogodzie) panoramę Krakowa, a nawet rozpościerające się w oddali Tatry. Las Wolski oferuje również atrakcje takie jak Ogród Zoologiczny, Klasztor Kamedułów na Srebrnej Górze, Winnice Srebrna Góra, Rezerwat Panieńskie Skały, skansen oraz ciekawe obiekty architektoniczne, np. hotel o brutalistycznym charakterze oraz zamek ze szpiczastym dachem.

Park Lotników Polskich

Park Lotników Polskich zlokalizowany jest w dzielnicy Czyżyny. Powierzchnia tego parku wynosi łącznie około 60 hektarów. Park Lotników Polskich porastają różnorodne drzewa rodzime takie jak topola czarna, czeremcha późna czy wierzby płaczące, ale spotkać tam można również iglastych przedstawicieli, m.in. modrzew i świerki. W Parku Lotników Polskich nie brakuje licznych ścieżek pieszych oraz rowerowych, a także atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Znajdziemy tam place zabaw, boiska wielofunkcyjne, street workout, skatepark, liczne ławki czy leżaki wypoczynkowe. Popularną atrakcją parku jest również Ogród Doświadczeń, Muzeum Lotnictwa Polskiego, a także młody, atrakcyjny staw napełniany deszczową wodą. Obok Parku Lotników Polskich usytuowana jest największa w Polsce arena sportowo-widowiskowa – Tauron Arena Kraków, obok której w sezonie letnim funkcjonują foodtrucki.

Park Lotników Polskich

Park Krakowski

Park Krakowski mieści się w dzielnicy Krowodrza, a jego powierzchnia wynosi około 5 hektarów. Park Krakowski został zrewitalizowany w 2018 roku, wtedy też otrzymał imię Marka Grechuty. Odwiedzający mogą skorzystać ze ścieżek spacerowych i rowerowych, obok których mieszczą się niepowtarzalne rzeźby i fontanna oraz siedziska wypoczynkowe. Atrakcje, które znajdują się również na terenie parku to m.in. duży plac zabaw ze zjeżdżalniami i pagórkami, połączone linowym przejściem wieże, ścianka wspinaczkowa oraz strefa małego odkrywcy do wodnych zabaw. W parku znajdują się też poniemieckie schrony przeciwlotnicze z czasów wojny, a zwiedzanie ich jest możliwe w czasie Nocy Muzeów, w Dni Otwarte Muzeów Krakowskich, czy też po wcześniejszym uzgodnieniu. W pobliżu znajduje się odrestaurowana zabytkowa Lokomotywa oraz zegar słoneczny z oryginalnego koła wyciągowego.

Park Krakowski

Planty Krakowskie

Planty Krakowskie usytuowane są w centrum miasta i stanowią zamknięty pierścień, który otacza Stare Miasto. Planty Krakowskie to najstarszy krakowski park, składający się z 8 ogrodów, których nazwy odnoszą się do obiektów i miejsc położonych nieopodal: Barbakan, Dworzec, Florianka, Gródek, Pałac Sztuki, Stradom, Uniwersytet czy Wawel. Spacer po Plantach to świetna lekcja historii i sztuki – nie brakuje tam pomników, latarni, mostów i fontann. Aleje pozwalają cieszyć się także bogatą roślinnością, wśród której występują sędziwe drzewa, różnorodne kwiaty, rabaty czy sadzawki. Planty to również świetna atrakcja dla najmłodszych, dzięki funkcjonalnym placom zabaw. W sąsiedztwie z Plantami Krakowskimi mieszczą się liczne punkty gastronomiczne, dzięki którym można zatrzymać się na chwilę, wypić kawę oraz delektować się pięknem natury.

Planty Krakowskie

Uroczysko Skałki Twardowskiego

Skałki Twardowskiego to park miejski w dzielnicy Dębniki, który jest fragmentem Lasów Miejskich Krakowa oraz wchodzi również w skład Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego. Skałki Twardowskiego i mieszczący się w nim Zalew Zakrzówek to jedne z najbardziej cenionych przestrzeni zielonych w Krakowie. W parku tym znaleźć można liczne ścieżki, bogatą roślinność oraz jaskinie. Atrakcją, która przyciąga licznych amatorów aktywności na łonie natury są ścianki wspinaczkowe oraz zachwycający zalew z przejrzystą wodą, w którym praktykowane są kąpiele oraz nurkowanie.

Skałki Twardowskiego - Zalew Zakrzówek

Parki w Krakowie dla rodzin z dziećmi

Parki idealne dla rodzin z dziećmi powinny cechować się atrakcjami, które zaspokoją zarówno najmłodszych, jak i pozwolą odpocząć ich rodzicom. Najbardziej pożądane atrakcje w parkach dla rodzin z dziećmi to:

 • duży plac zabaw,
 • domek ze zjeżdżalnią,
 • huśtawka ze zjeżdżalnią,
 • małpi gaj dla dzieci.

Takie obiekty z pewnością zajmą na długi czas pociechy, a usytuowane nieopodal ławki pozwolą złapać oddech ich opiekunom. Krakowskie parki, które oferują takie atrakcje to m.in. Park Lotników Polskich, Park Czyżyny oraz Park Jordana. Liczne, mieszczące się w nich atrakcje zachęcają również do aktywności fizycznych, np. do jazdy na rowerze, rolkach czy deskorolce.

Parki w Krakowie dla seniorów

Parki wybierane przez seniorów powinny być odpowiednio dostosowane do potrzeb najstarszego pokolenia. Cenione przez seniorów atrakcje to m.in.:

 • jeziorko,
 • ławki w parku,
 • ścieżki spacerowe,
 • stół do szachów.

Wśród urokliwych parków, w których seniorzy preferują spędzanie wolnego czasu występuje np. Park Zaczarowanej Dorożki, w którym mieści się staw obsadzony roślinnością wodną, Park Zalew Nowohucki uzupełniony znajdującą się w sąsiedztwie tężnią i miejscem do wędkowania czy też Park Bednarskiego wyróżniający się obecnością licznych ławek oraz wiewiórek.

Parki w Krakowie dla osób aktywnych

Aktywni mieszkańcy Krakowa poszukują przestrzeni, w których mogą realizować swoje ulubione aktywności. Preferowane atrakcje w parkach dla osób aktywnych to:

 • ścieżki rowerowe,
 • street workout,
 • boisko do koszykówki,
 • boisko do siatkówki,
 • boisko do piłki nożnej,
 • park linowy,
 • stół do ping ponga.

Wśród bogato wyposażonych parków możemy wyróżnić m.in. Park Lotników Polskich, w którym nie brakuje stref do zróżnicowanych aktywności, Bulwary Wiślane z długimi ścieżkami rowerowymi i biegowymi oraz z zewnętrznymi siłowniami, Park Krowoderski, w którym mieści się stadion, rampa dla rolkarzy oraz górka saneczkowa czy Zalew Bagry – idealny do wodnych aktywności.

Park im. Twardowskiego

Parki w Krakowie dla właścicieli czworonogów

Każdy opiekun psa marzy o usytuowanym nieopodal mieszkania parku, w którym jego ukochany towarzysz będzie mógł spełnić swoje fizyczne oraz psychiczne potrzeby. Park dla właścicieli czworonogów powinien oferować:

 • wybieg dla psów,
 • tor przeszkód dla psów
 • rozległe tereny i liczne kosze.

Parki, w których znajdziemy przeznaczone dla psów atrakcje to np. Park Krowoderski czy Park Kleparski, w których znajdują się bogato wyposażone wybiegi dla psów. Cenioną przestrzenią są także rozległe Łąki Nowohuckie, które sprzyjają długim spacerom.

Zobacz także pozostałe artykuły.

Kolejny artykuł

Inwestycje premium w Poznaniu
Inwestycje premium cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem ze strony nabywców, ponieważ stanowią one jedną z bezpieczniejszych opcji lokowania pieniędzy. Nieruchomości premium są atrakcyjne zwłaszcza dla osób zainteresowanych zakupem mieszkania w celach inwestycyjnych.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu