Wrocław jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się miast jeśli chodzi o rynek mieszkaniowy. Podobnie zresztą jak w całej branży, przysłowiowa bańka wciąż rośnie i na odkładany z roku na rok krach nie ma póki co widoku. Postanowiliśmy w związku z powyższym zrobić aktualne zestawienie wrocławskich cen mieszkań w rozbiciu na poszczególne dzielnice. Warto sprawdzić, gdzie w stolicy dolnego śląska można kupić najtaniej, a gdzie najdrożej mieszkanie i jakiego rzędu są to różnice. Dane pochodzą z sierpnia 2018 roku.
Mimo, że we Wrocławiu mieszka ponad 630 tys. osób i rozciąga się on na powierzchni prawie 300 kilometrów kwadratowych, pod względem podziału administracyjnego jest dość skromny. Możemy bowiem wyróżnić w zasadzie tylko 5 głównych dzielnic. Jeśli chodzi o średnią cenę metra kwadratowego nowego mieszkania we Wrocławiu to obecnie wynosi ona w przybliżeniu 6 200 zł. Zaniżają ją jednak okoliczne gminy, typu Kąty Wrocławskie, Kobierzyce, czy Długołęka, gdzie ceny oscylują w granicach 4 tysięcy. Nieco drożej, bo niecałe 5 tys., zapłacimy za metr w Kostomłotach i Miękini. Są to zdecydowanie najtańsze lokacje Wrocławia. Po ich wyłączeniu, średnia wartość metra kwadratowego mieszkania z rynku pierwotnego wzrasta aż o ponad tysiąc złotych.
Jeśli więc zależy nam na adresie typowo wrocławskim, musimy liczyć się z trochę wyższymi kosztami, przy czym amplituda cenowa wynosi zaledwie 2 tys. zł na metrze kwadratowym. Najtaniej, bo w granicach 6,5 tysiąca za metr, zapłacimy w takich dzielnicach jak Psie Pole i Fabryczna. Pod względem powierzchni są to zdecydowanie największe dzielnice Wrocławia i mimo, że ich spore fragmenty bezpośrednio graniczą ze Starym Miastem czy Śródmieściem, to jednak jest tam taniej. Kolejny raz pokazuje nam to, że lokalizacja jest jednym z ważniejszych czynników warunkujących ceny – jeśli nie najważniejszym. I to pomimo świetnej komunikacji (linie tramwajowe, autobusowe, ścieżki rowerowe). Znacznie mniejsza powierzchnia Krzyków i również bezpośrednie sąsiedztwo z centrum sprawiają, że średnia cena za metr kwadratowy w tym obszarze to ponad 7,5 tysiąca złotych.
Wspólną cechą charakterystyczną dużych miast jest to, że najbardziej prestiżowe dzielnice znajdują się w ścisłym centrum. Nie inaczej jest w przypadku Wrocławia. Dwie najdroższe dzielnice stolicy Dolnego Śląska to Stare Miasto i Śródmieście, przy czym średnie ceny metra kwadratowego nowych mieszkań w tym obszarze to około 8 tysięcy złotych. Mieszkańcy Wrocławia zdecydowanie nie powinni narzekać. Dla porównania, w Krakowie na Starym Mieście ceny nie spadają poniżej 10 tysięcy za metr, natomiast w Śródmieściu Warszawy nie kupimy mieszkania z rynku pierwotnego taniej niż za 20 tys. za metr kwadratowy.