Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Natolin – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Natolin to obszar w warszawskiej dzielnicy Ursynów, którego granice wyznaczają ulice Płaskowicka, Nowoursynowska, Przy Bażantarni oraz Stryjeńskich.

Natolin – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Z tego artykułu dowiesz się, czym wyróżnia się obszar Natolin, należący do dzielnicy Ursynów, i dlaczego warto zamieszkać właśnie tutaj.

Przejdź do akapitów:

Natolin – historia

Jak na Ursynów i okoliczne blokowiska Natolin ma bardzo długą historię. Król Jan III Sobieski kupił wieś Milanowo, wraz z lasami przy skarpie wiślanej, wybudował Pałac w Wilanowie, a na terenie Natolina zorganizowano Bażantarnię i zwierzyniec. Choć początkowo nie ustawiono tu żadnego pawilonu czy pałacyku, to od tego okresu datuje się historię Natolina.

Natolin mieszkania w dobrej lokalizacji i sąsiedztwie stacji metra Natolin

Do Warszawy Natolin został włączony w 1951 roku. W latach 70. XX w. rozpoczęła się budowa współczesnego Ursynowa, a Natolin został zaprojektowany przez architekta Jacka Nowickiego. Pod koniec lat 70. XX w. powstały tu pierwsze osiedla mieszkaniowe i bloki z tzw. wielkiej płyty, które dziś są typowe dla zabudowy Ursynowa. W ostatnich dziesięcioleciach powstały również nowsze osiedla apartamentowców.

Natolin – zabytki

Na terenie Natolina, przy ul. Nowoursynowskiej, znajduje się ważny pomnik przyrody – Dąb Mieszko I, liczący ponad 600 lat.

Natolin – atrakcje dla mieszkańców i turystów

Największym terenem odpoczynku i rekreacji Natolina jest Park Przy Bażantarni. Znajduje się tu olbrzymi kompleks placów zabaw dla dzieci w różnym wieku, boiska sportowe, skatepark, mostek leśny oraz park linowy. Zieleń parku jest imponująca, latem pachnie rosarium, oczy cieszy mała architektura ogrodowa, park okala stary las przywołujący przeszłość dzielnicy.

Park przy Bażantarni Warszawa Ursynów Natolin

Popularnym wśród mieszkańców Natolina parkiem jest również Park Moczydełko. Na jego terenie znajduje się oczko wodne z pomostem oraz ogrodzony plac zabaw dla dzieci.

Park przy Bażantarni Warszawa Ursynów Natolin

Kolejnym zielonym skwerem obszaru jest Sadek Natoliński, niezbyt gęsto porośnięty zdziczałymi drzewami owocowymi i innymi gatunkami drzew i krzewów. Park przecinają dwa oświetlone chodniki z ławkami. Przy wejściu do parku stoi kapliczka Matki Bożej Natolińskiej. Organizowane są tu lokalne imprezy plenerowe.

Park przy Bażantarni Warszawa Ursynów Natolin

Przyjemnym, niewielkim lasem Natolina jest również Lasek Brzozowy z małą sceną, na której czasami odbywają się występy. Park zamieszkują jeże, wiewiórki i różne ptaki.

Warto też wspomnieć o takim miejscu jak Górka Kazurka, gdzie powstał tor rowerowy do trasy four crossowej, a u podnóża góry wybudowano hopki ziemne do jazdy na rowerze. Jest również największy w województwie mazowieckim pumptrack o długości ponad 250 m.

Mieszkania – Natolin

Komunikacja na obszarze Natolin jest bardzo dobra. Znajduje się tu stacja pierwszej linii metra – Natolin. Po ulicach krąży wiele lokalnych linii autobusowych dowożących mieszkańców w różne zakątki dzielnicy. Samochodem można się tu bardzo łatwo poruszać – główne ulice to al. KEN, Jana Rosoła oraz Stryjeńskich. Do dyspozycji jest też trasa zjazdowa (ul. Korbońskiego) po skarpie wiślanej na Kabatach, która ułatwia komunikację całego Ursynowa z Wilanowem i Konstancinem.

Mieszkania w dobrej lokalizacji w pobliżu stacji metra Natolin

Na obszarze Natolin znajduje się wiele zarówno publicznych, jak i prywatnych przedszkoli i szkół podstawowych. Blisko jest stąd na kampus Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. W pałacu w Natolinie swoją siedzibę ma Kolegium Europejskie.

Miłośnicy sportu mieszkający na obszarze Natolin mają wiele możliwości do uprawiania różnych dyscyplin. Są tu liczne ścieżki rowerowe i wiele miejsc atrakcyjnych do biegania. Ponadto walory podnosi obecność Lasu Kabackiego. Na Natolinie znajduje się wiele klubów sportowych i fitness. Przy szkołach oraz w Parku Przy Bażantarni znajdują się boiska do gier zespołowych. Przy Nowoursynowskiej znajduje się stajnia dydaktyczna SGGW.

Osiedle bloków wielorodzinnych Warszawa Ursynów Natolin

Natolin jest bardzo dobrze zorganizowany pod względem możliwości zrobienia zakupów. Jest tu wiele lokalnych, osiedlowych sklepów. Przy skrzyżowaniu al. KEN i Belgradzkiej znajduje się duże centrum handlowe Galeria Ursynów, gdzie mieszczą się zarówno sklepy spożywcze, jak i usługi i sklepy wielobranżowe. Znajdują się tu również popularne dyskonty. Już na obszarze Kabaty, ale tuż przy granicy z Natolinem, zlokalizowany jest bazarek przy Wąwozowej.

Dostęp do opieki medycznej na Natolinie jest bardzo dobry. Znajduje się tu parę poradni Podstawowej Opieki Zdrowotnej, wszystkie w pieszym zasięgu. Przy Migdałowej jest duże centrum medyczne Lux Med oraz CM Damiana na ul. Przy Bażantarni. Na obszarze jest również wiele specjalistycznych, prywatnych gabinetów lekarskich.

Mieszkanie znajduje się wśród zieleni w dzielnicy Ursynów

Mapa gastronomiczna Natolina wciąż się rozwija. W nowych budynkach, gdzie na parterze znajdują się lokale usługowe, często otwierane są restauracje, bary i kawiarnie. Większość mieści się wzdłuż al. Komisji Edukacji Narodowej.

Wierni mieszkający na obszarze Natolin przynależą do parafii przy kościołach Ofiarowania Pańskiego przy Stryjeńskich oraz błogosławionego Władysława z Gielniowa na ul. Przy Bażantarni.

Bloki wielorodzinne, doskonała lokalizacja, blisko zieleni i stacji metra

Natolin to w pełni zorganizowany obszar ze znakomitą infrastrukturą i komunikacją, oraz wieloma miejscami do spacerów i rekreacji. Jedyną wadą jest znaczna odległość od centrum, przez co podróż, nawet metrem, znacznie się wydłuża.

Jeśli interesuje Cię mieszkanie usytuowane w innej części Warszawy, sprawdź pozostałe obszary.

Kolejny artykuł

Wyględów – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Wyględów to obszar w warszawskiej dzielnicy Mokotów. Jego granice wyznaczają: ulica Żwirki i Wigury, linia kolejowej Warszawa-Kraków, a następnie ulice Woronicza, Wołoska i św. Andrzeja Boboli. Północną granicą jest park Pole Mokotowskie.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu