Nieporęt to wieś w powiecie legionowskim, położona 25 km na północ od centrum Warszawy, nad Zalewem Zegrzyńskim.
W tym artykule poznasz obszar Nieporęt. Dowiesz się, czym wyróżnia się ta miejscowość oraz jakie atrakcyjne tereny się na niej znajdują.
Pierwsze wzmianki o Nieporęcie pochodzą z 1388 r., kiedy wzniesiona została parafia w Wieliszewie. Wówczas była to osada bartnicza. Gdy Zygmunt III Waza przeniósł stolicę z Krakowa do Warszawy, zlokalizowano na terenie Nieporętu dwór myśliwski. Wtedy okolice porastała puszcza w widłach Wisły i Narwi. Puszcza obfitowała w liczne cieki wodne, stąd też król Zygmunt III nakazał budowę Kanału Królewskiego, który w 1963 r. przebudowano do Kanału Żerańskiego. Jako wotum po potopie szwedzkim, Jan Kazimierz kazał wybudować kościół w Nieporęcie, we wnętrzu którego znajduje się herb Wazów – snop. Panami ziem byli król Jan Kazimierz, Czartoryscy i Lubomirscy, a ostatecznie Potoccy.
Na przełomie XIX i XX w. budowane tu były obiekty fortyfikacyjne wchodzące w skład zespołu twierdzy Zegrze. W dwudziestoleciu międzywojennym Nieporęt z trudem podnosił się z ciężkich warunków czasu zaborów i wojen. II wojna światowa również nie oszczędziła okolicy.
Na przełomie lat 50. i 60. XX w. rozpoczęto budowę zapory i przygotowanie niecki Zalewu Zegrzyńskiego. W 1963 r. zalano wody zbiornika, który stał się żeglarskim zapleczem stolicy i popularnym miejscem wypoczynkowym i rekreacyjnym.
Nad Zalewem Zegrzyńskim znajduje się strzeżone kąpielisko z pełną infrastrukturą plażową. Zlokalizowany jest tu również port Nieporęt-Pilawa, gdzie stacjonują jednostki pływające.
Wzdłuż Kanału Żerańskiego ciągnie się ścieżka pieszo-rowerowa, która łączy Nieporęt z Warszawą.
Nieporęt jest bardzo dobrze skomunikowany z Warszawą. Dojeżdżają tu podmiejskie pociągi, znajduje się stacja kolejowa Nieporęt. Pociąg S3 jeździ na linii Warszawa Zachodnia – Radzymin, przez stację Warszawa Gdańska, gdzie znajduje się stacja pierwszej linii metra. Ponadto do Nieporętu dojeżdżają podmiejskie linie autobusowe. Ruch samochodowy jest wygodny. Przez Nieporęt poprowadzona jest droga wojewódzka numer 631 łącząca Warszawę z Nowym Dworem Mazowieckim, w pobliżu przebiega również droga krajowa numer 61, która wiedzie z Warszawy do Augustowa.
W Nieporęcie znajdują się gminne przedszkole oraz szkoła podstawowa. W tym obszarze są też dwa prywatne centra medyczne.
Miłośnicy sportu, a w szczególności sportów wodnych, mają doskonałe warunki do trenowania różnych dyscyplin. W okolicy znajduje się też wiele terenów idealnych do biegania i jazdy na rowerze. Na Jeziorze Zegrzyńskim działa wiele szkół żeglarskich i windsurfingowych. W przystaniach można wypożyczyć kajaki oraz rowery wodne. Przy ulicy Zegrzyńskiej działa TKKF Wodnik. W Nieporęcie nie ma klubów fitness i siłowni, ale znajdują się one w sąsiednim Legionowie.
Zakupy w Nieporęcie można zrobić w licznych sklepach osiedlowych. Najbliższe duże miejsca handlowa znajdują się w pobliskim Legionowie.
Mapa gastronomiczna Nieporętu jest dość gęsta u wybrzeża Jeziora Zegrzyńskiego, gdzie znajdują się restauracje, bary i kawiarnie.
Wierni mieszkający w Nieporęcie przynależą do parafii przy kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Jest to zabytkowa świątynia, warta uwagi zarówno ze względu na bryłę, jak i wyposażenie. Kościół jest zorientowany na osi wschód – zachód, wybudowany został w stylu barokowym, na planie krzyża łacińskiego. Pierwotna bryła świątyni została częściowo zmieniona w XVIII w. przez dobudowanie przypór zabezpieczających pękające mury. We wnętrzu znajdują się trzy neobarokowe ołtarze.
Nieporęt to doskonały wybór dla kogoś, kto chce mieszkać na uboczu, ale mieć atrakcje i możliwości stolicy na wyciągnięcie ręki. Jest tu dobra komunikacja i wspaniałe tereny rekreacyjne.