Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione zapytanie do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Nowa Huta – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej okolicy? [Przewodnik]

Nowa Huta – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej okolicy? [Przewodnik]

Wybór odpowiedniej dzielnicy na zakup nowego mieszkania jest uwarunkowany wieloma czynnikami. Główne kwestie, które najczęściej są brane pod uwagę przy wyborze to komunikacja miejska, tereny zielone, ośrodki edukacyjne oraz punkty handlowo-usługowe. W naszym artykule wzięliśmy na warsztat największą dzielnicę Krakowa – jest to Nowa Huta. Mieszkania w tym obszarze są dobrym wyborem z wielu powodów. Jakich? Przeczytaj nasz artykuł – i przekonaj się, czy dzielnica Nowa Huta (centrum) będzie odpowiednim wyborem właśnie dla Ciebie.


Jakie informacje znajdziesz w tym artykule?

Szukasz nowego lokum i interesuje Cię Nowa Huta? Mieszkania na tym obszarze mogą pozytywnie zaskoczyć. W tym artykule podpowiemy, czym wyróżnia się największa dzielnica Krakowa oraz dlaczego warto ją rozważyć przy poszukiwaniach nowego mieszkania.

Przejdź do akapitów:

  1. Dzielnica Nowa Huta. Krótka historia
  2. Nowa Huta – instytucje historyczne i kulturowe zlokalizowane w dzielnicy
  3. Sklepy, przedszkola, szkoły, zajezdnia tramwajowa – Nowa Huta
  4. Nowa Huta – mieszkania. Lokalizacja, którą warto wybrać

Dzielnica Nowa Huta. Krótka historia

Nowa Huta to właściwie zaprojektowane od podstaw miasto, zbudowane w drugiej połowie XX wieku dla pracowników ówczesnej Huty im. Lenina. Najstarszy fragment Nowej Huty, czyli tak zwana Stara Huta lub Stara Nowa Huta, to obszar o charakterystycznym kształcie sześcioramiennego rozpostartego wachlarza, ograniczony od południa skarpą wiślaną i dawnym traktem prowadzącym z Krakowa do Sandomierza, czyli dzisiejszą al. Jana Pawła II, a od północy – ul. Kocmyrzowską i rzeką Dłubnią.

Projekt centralnej części Nowej Huty ukończono w maju 1952 roku. Zakładał on budowę budynków mieszkalnych o wysokości do ośmiu kondygnacji, z których dwie najniższe były przeznaczone na cele handlowo–usługowe. Budownictwo administracyjne zostało umiejscowione wokół placu Ratuszowego, z kolei przy placu Centralnym miało być zlokalizowane życie kulturalne. Najważniejsze kierunki w mieście wyznaczały arterie – dzisiejsza Aleja Solidarności była „osią huty”, „osią pracy”, a łącząca Plac Centralny z placem Ratuszowym Aleja Róż - „osią śródmieścia”. Pozostałe osie miały pełnić funkcję komunikacyjną. Całą interesującą historię budowy Nowej Huty dokumentuje muzeum Dzieje Nowej Huty, będący oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Nowa Huta – instytucje historyczne i kulturowe zlokalizowane w dzielnicy

Układ urbanistyczny Starej Huty został wpisany do rejestru zabytków Krakowa. Najbardziej znanymi i rozpoznawalnymi miejscami są tu Plac Centralny i Aleja Róż. Chętnie odwiedzają je zarówno turyści, jak i mieszkańcy Krakowa, ponieważ tutejsze otoczone zielenią szerokie ulice i deptaki są świetnym miejscem na spacer, przy okazji którego można podziwiać ciekawe rozwiązania architektoniczne albo po prostu napić się kawy w jednej z kawiarni lub w najstarszej restauracji Nowej Huty – Restauracji Stylowa. Ponadto pobliżu mieści się Park Ratuszowy, dużo sklepów i punktów usługowych, a dodatkowo Plac Centralny pełni funkcję punktu przesiadkowego.

Pod względem architektonicznym, w dzielnicy znajdują się dość zróżnicowane osiedla. Nowa Huta charakteryzuje się tym, że wysokość zabudowy maleje w miarę oddalania się od centrum – w sercu Starej Huty mamy budynki cztero- i pięciokondygnacyjne, a na znajdującym się na peryferiach os. Sportowym jednopiętrowe, czterorodzinne domy.

Stara Huta nie jest przestrzenią, w której pozostało dużo miejsca na nowe inwestycje, dlatego powstają one raczej na jej obrzeżach (albo w sąsiednich rejonach Krakowa – na Czyżynach czy Wzgórzach Krzesławickich). Już sama bliskość do centrum Nowej Huty wiąże się z wieloma zaletami, ponieważ pociąga za sobą bliskość do wielu obiektów usługowych, kulturalnych czy edukacyjnych. W pobliżu działa kilka teatrów, w tym Teatr Ludowy i Teatr Łaźnia Nowa, są domy kultury, kino Sfinks, muzea i biblioteki. muzea i biblioteki. Jest też dużo szkół podstawowych i średnich, przedszkola prywatne i samorządowe, a także żłobki. Nie brakuje też przychodni ani specjalistycznych poradni, dodatkowo w pobliżu znajdują się Szpital Żeromskiego i Szpital Ujastek.

Sklepy, przedszkola, szkoły, zajezdnia tramwajowa – Nowa Huta

Co wpływa na to, że dzielnica Nowa Huta cieszy się zainteresowaniem osób poszukujących nowego mieszkania? Dzielnica jest dobrze skomunikowana z pozostałymi obszarami Krakowa. Znajduje się tutaj zajezdnia tramwajowa Nowa Huta, skąd tramwajem można w szybki sposób dotrzeć w pozostałe rejony miasta. Dodatkowo przez Nową Hutę kursuje sporo autobusów.

W okolicy jest wiele różnorodnych punktów usługowych – m.in. salonów fryzjerskich, pracowni krawieckich, zakładów stolarskich – i sklepów oraz bardzo dużo lokali gastronomicznych. Najsłynniejsza jest Restauracja Stylowa, ale znajdziemy tutaj również miejsca z kuchnią włoską, bary mleczne, food trucki, bary orientalne oraz kawiarnie, cukiernie i lodziarnie. Dodatkowo na Nowej Hucie mieści się bardzo dużo placówek oświatowych, dlatego rodziny z dziećmi nie będą miały problemu z wyborem odpowiedniej szkoły.

Miłośnicy sportów również znajdą na Hucie coś dla siebie – są tu oczywiście siłownie i kluby fitness, ale też Centrum Sportów Walki, boisko Klubu Sportowego Wanda, lodowisko NCK. Nie można też nie wspomnieć o Zalewie Nowohuckim i Łąkach Nowohuckich, które poza tym, że są przyjemnymi miejscami do spacerów, stanowią świetne miejsce do uprawiania różnych sportów. Można się wybrać na spływ kajakowy rzeką Dłubnią, który rozpoczyna się właśnie znad Zalewu Nowohuckiego, a kończy w pobliżu przystani przy Klubie Kajakowym na terenie Yacht Klubu Nowa Huta w Mogile. Dla biegaczy ciekawą atrakcją może być udział w cyklu biegów Nowa Huta w Czterech Smakach, które od kilku lat odbywają się w różnych częściach Nowej Huty, między innymi na Łąkach Nowohuckich.

Warto też wspomnieć, że przez Starą Hutę przebiega trasa rowerowa VeloNatura, która stanowi część VeloMałopolska – zintegrowanej sieci tras rowerowych, umożliwiającej wycieczkę rowerową do najciekawszych turystycznych i przyrodniczych miejsca w Małopolsce. VeloNatura jest jednocześnie małopolskim odcinkiem trasy EuroVelo 11, wiedzie doliną Popradu i Dunajca z Muszyny przez Piwniczną-Zdrój, Rytro, Stary Sącz, Niepołomice, Brzegi, Kraków i Luborzycę do Kościelca. Według planów cała trasa VeloMałopolska ma mieć długość prawie tysiąca kilometrów, ale w tym momencie nie jest jeszcze w całości gotowa.

Nowa Huta – mieszkania. Lokalizacja, którą warto wybrać

Nowa Huta – ze względu na duże zróżnicowanie terenu, liczne placówki oświatowe i punkty handlowo-usługowe, a także atrakcyjne miejsca wypoczynku i rekreacji – będzie dobrym wyborem mieszkaniowym.

Dojazd samochodem z centrum Nowej Huty na krakowskie Stare Miasto to często kwestia około 20 minut. Wygodny jest także transport komunikacją miejską – dzięki licznym liniom tramwajowym i autobusowym można stąd wygodnie dojechać na Salwator, Bronowice czy Kurdwanów oraz oczywiście na Stare Miasto. Podróż tramwajem z Placu Centralnego na położony pomiędzy Rynkiem a Dworcem Głównym przystanek Teatr Słowackiego zajmuje dokładnie 22 minuty.

Jednak największymi atrakcjami tych terenów jest przyroda. Miłośnicy zieleni – oraz wędkarstwa – znajdą tutaj kompleks czternastu zbiorników wodnych, które powstały wskutek zalania wyrobisk żwirowni w dawnym starorzeczu Wisły. Przy jednym ze zbiorników znajduje się plaża ze strzeżonym kąpieliskiem, pozostałe natomiast są terenami wędkarskimi. W pobliżu kąpieliska mieści się wypożyczalnia sprzętów wodnych, w sezonie pojawiają się tu obiekty małej gastronomii. Dodatkowo obok znajduje się centrum sportów wodnych Wake Camp Kraków, które ma własną plażę z hamakami, boiskiem do badmintona, wypożyczalnią kajaków, łódek i rowerów wodnych, torem do skimboardu, kablem do wakeboardu i nart wodnych.

Nowa Huta to największa dzielnica Krakowa, świetnie skomunikowana z innymi częściami miasta – na co wpływa, znajdująca się tutaj, zajezdnia tramwajowa Nowa Huta. Osiedla wyróżniają się zróżnicowaniem zabudowy, dzięki czemu oferty mieszkaniowe są atrakcyjne dla większej liczby osób. Nowa Huta kojarzy się z ciekawymi imprezami kulturalnymi, interesującą architekturą i zielenią, i jest bardzo chętnie odwiedzana przez turystów. Nieważne, czy jesteśmy zainteresowani inwestycją pod wynajem długo- czy krótkoterminowy, lokalizacja w pobliżu centrum Nowej Huty jest warta wzięcia pod uwagę. Dlatego, jeśli interesują Cię nowe mieszkania, Nowa Huta jest miejscem, które ma wiele do zaoferowania i wyróżnia się dużą różnorodnością. Możesz zdecydować się na zakup lokalu w centrum lub w dalszych rejonach dzielnicy, które zachwycają licznymi terenami zielonymi. Zainteresowany? Sprawdź ofertę Obido – mieszkania na Nowej Hucie.

Kolejny artykuł

Mieszkania – Wzgórza Krzesławickie. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]
Wśród osób, które wybierają dzielnice na zakup swojego nowego mieszkania, można wprowadzić podział na tych, którzy interesują się tylko południowym rejonem Krakowa, a tych, którzy nie wyobrażają sobie mieszkać gdzie indziej niż w jego północnej części. W tym artykule skupimy się na tej drugiej grupie, a i tę pierwszą może uda się przekonać do zmiany upodobań. Opisywanym obszarem Krakowa będzie dzielnica Wzgórza Krzesławickie. Chociaż jest to dzielnica oddalona od centrum, dla niejednej osoby atrakcyjne jest właśnie Wzgórze Krzesławickie. Mieszkania tutaj cieszą się nie mniejszym zainteresowaniem niż te ulokowane bliżej centrum. Sprawdź, czy jest to miejsce dla Ciebie!
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu