Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Nowa Huta – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej okolicy?

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Wybór odpowiedniej dzielnicy na zakup nowego mieszkania jest uwarunkowany wieloma czynnikami. Główne kwestie, które najczęściej są brane pod uwagę przy wyborze to komunikacja miejska, tereny zielone, ośrodki edukacyjne oraz punkty handlowo-usługowe. W naszym artykule wzięliśmy na warsztat największą dzielnicę Krakowa – jest to Nowa Huta. Mieszkania w tym obszarze są dobrym wyborem z wielu powodów. Jakich? Przeczytaj nasz artykuł – i przekonaj się, czy dzielnica Nowa Huta będzie odpowiednim wyborem właśnie dla Ciebie.

Nowa Huta – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej okolicy?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Szukasz mieszkania i interesuje Cię Nowa Huta? Nieruchomości na tym obszarze mogą pozytywnie zaskoczyć. W tym artykule podpowiemy, czym wyróżnia się największa dzielnica Krakowa oraz dlaczego warto ją rozważyć przy poszukiwaniach nowego mieszkania.

Przejdź do akapitów:

Dzielnica Nowa Huta. Krótka historia

Nowa Huta to właściwie zaprojektowane od podstaw miasto, zbudowane w drugiej połowie XX wieku dla pracowników ówczesnej Huty im. Lenina. Najstarszy fragment Nowej Huty, czyli tak zwana Stara Huta lub Stara Nowa Huta, to obszar o charakterystycznym kształcie sześcioramiennego rozpostartego wachlarza, ograniczony od południa skarpą wiślaną i dawnym traktem prowadzącym z Krakowa do Sandomierza, czyli dzisiejszą al. Jana Pawła II, a od północy – ul. Kocmyrzowską i rzeką Dłubnią.

Mieszkanie zlokalizowane w samym centrum Nowej Huty

Projekt centralnej części Nowej Huty ukończono w maju 1952 roku. Zakładał on budowę budynków mieszkalnych o wysokości do ośmiu kondygnacji, z których dwie najniższe były przeznaczone na sklepy i lokale usługowe. Budownictwo administracyjne zostało umiejscowione wokół placu Ratuszowego, z kolei przy placu Centralnym miało być zlokalizowane życie kulturalne. Najważniejsze kierunki w mieście wyznaczały arterie – dzisiejsza Aleja Solidarności była „osią huty”, „osią pracy”, a łącząca Plac Centralny z placem Ratuszowym Aleja Róż - „osią śródmieścia”. Pozostałe osie miały dotyczyć funkcki komunikacyjnej. Całą interesującą historię budowy Nowej Huty dokumentuje muzeum Dzieje Nowej Huty, będące oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Mieszkanie w zabytkowej części Nowej Huty

Nowa Huta – instytucje historyczne i kulturowe zlokalizowane w dzielnicy

Układ urbanistyczny Starej Huty został wpisany do rejestru zabytków Krakowa. Najbardziej znanymi i rozpoznawalnymi miejscami są tu Plac Centralny i Aleja Róż. Chętnie odwiedzają je zarówno turyści, jak i mieszkańcy Krakowa, ponieważ tutejsze otoczone zielenią szerokie ulice i deptaki są świetnym miejscem na spacer, przy okazji którego można podziwiać ciekawe rozwiązania architektoniczne albo po prostu napić się kawy w jednej z kawiarni lub w najstarszej restauracji Nowej Huty – Restauracji Stylowa. Ponadto pobliżu mieści się Park Ratuszowy, dużo sklepów i punktów usługowych, a dodatkowo Plac Centralny pełni funkcję punktu przesiadkowego.

Mieszkania w świetnej lokalizacji, w centrum Nowej Huty

Pod względem architektonicznym, w dzielnicy znajdują się dość zróżnicowane osiedla. Nowa Huta charakteryzuje się tym, że wysokość zabudowy maleje w miarę oddalania się od centrum – w sercu Starej Huty mamy budynki cztero- i pięciokondygnacyjne, a na znajdującym się na peryferiach os. Sportowym jednopiętrowe, czterorodzinne domy.

Przestronne mieszkanie położone w atrakcyjnej lokalizacji; Kraków Nowa Huta

Stara Huta nie jest przestrzenią, w której pozostało dużo miejsca na nowe inwestycje, dlatego powstają one raczej na jej obrzeżach (albo w sąsiednich rejonach Krakowa – na Czyżynach czy Wzgórzach Krzesławickich). Już sama bliskość do centrum Nowej Huty wiąże się z wieloma zaletami, ponieważ pociąga za sobą bliskość do wielu obiektów usługowych, kulturalnych czy edukacyjnych. W pobliżu działa kilka teatrów, w tym Teatr Ludowy i Teatr Łaźnia Nowa, są domy kultury, kino Sfinks, muzea i biblioteki. Jest też dużo szkół podstawowych i średnich, przedszkola prywatne i samorządowe, a także żłobki. Nie brakuje też przychodni ani specjalistycznych poradni, dodatkowo w pobliżu znajdują się Szpital Żeromskiego i Szpital Ujastek.

Kraków Nowa Huta. Na rynku pierwotnym m.in. dwupokojowe mieszkanie zlokalizowane w samym centrum

Sklepy, przedszkola, szkoły, zajezdnia tramwajowa – Nowa Huta

Co wpływa na to, że dzielnica Nowa Huta cieszy się zainteresowaniem osób poszukujących nowego mieszkania? Dzielnica jest dobrze skomunikowana z pozostałymi obszarami Krakowa. Znajduje się tutaj zajezdnia tramwajowa Nowa Huta, skąd tramwajem można w szybki sposób dotrzeć w pozostałe rejony miasta. Dodatkowo przez Nową Hutę kursuje sporo autobusów.

W okolicy jest wiele różnorodnych punktów usługowych – m.in. salonów fryzjerskich, pracowni krawieckich, zakładów stolarskich – i sklepów oraz bardzo dużo lokali gastronomicznych. Najsłynniejsza jest Restauracja Stylowa, ale znajdziemy tutaj również miejsca z kuchnią włoską, bary mleczne, food trucki, bary orientalne oraz kawiarnie, cukiernie i lodziarnie. Dodatkowo w Nowej Hucie mieści się bardzo dużo placówek oświatowych, dlatego rodziny z dziećmi nie będą miały problemu z wyborem odpowiedniej szkoły.

Nowe mieszkanie usytuowane w Nowej Hucie. Osiedle z dostępem do placu zabaw

​Miłośnicy sportów również znajdą na Hucie coś dla siebie – są tu oczywiście siłownie i kluby fitness, ale też Centrum Sportów Walki, boisko Klubu Sportowego Wanda, lodowisko NCK. Nie można też nie wspomnieć o Zalewie Nowohuckim i Łąkach Nowohuckich, które poza tym, że są przyjemnymi miejscami do spacerów, stanowią świetne miejsce do uprawiania różnych sportów. Można się wybrać na spływ kajakowy rzeką Dłubnią, który rozpoczyna się właśnie znad Zalewu Nowohuckiego, a kończy w pobliżu przystani przy Klubie Kajakowym na terenie Yacht Klubu Nowa Huta w Mogile. Dla biegaczy ciekawą atrakcją może być udział w cyklu biegów Nowa Huta w Czterech Smakach, które od kilku lat odbywają się w różnych częściach Nowej Huty, między innymi na Łąkach Nowohuckich.

Hala widowiskowo-sportowa. Kraków Nowa Huta

​Warto też wspomnieć, że przez Starą Hutę przebiega trasa rowerowa VeloNatura, która stanowi część VeloMałopolska – zintegrowanej sieci tras rowerowych, umożliwiającej wycieczkę rowerową do najciekawszych turystycznych i przyrodniczych miejsc w Małopolsce. VeloNatura jest jednocześnie małopolskim odcinkiem trasy EuroVelo 11, wiedzie doliną Popradu i Dunajca z Muszyny przez Piwniczną-Zdrój, Rytro, Stary Sącz, Niepołomice, Brzegi, Kraków i Luborzycę do Kościelca.

Kraków Nowa Huta. Mieszkania z dostępem do zieleni

Mieszkania – Nowa Huta. Lokalizacja, którą warto wybrać

Nowa Huta – ze względu na duże zróżnicowanie terenu, liczne placówki oświatowe i punkty handlowo-usługowe, a także atrakcyjne miejsca wypoczynku i rekreacji – będzie dobrym wyborem mieszkaniowym.

Kraków Nowa Huta - nowe mieszkania w zielonej, atrakcyjnej lokalizacji

Główne atuty nieruchomości w nowej Hucie to przede wszystkim wysoki standard wykończenia, atrakcyjne części wspólne i mieszkania o funkcjonalnych układach i zróżnicowanych metrażach. Dodatkowo wraz z mieszkaniem można otrzymać komfortowe powierzchnie dodatkowe. Lokale usytuowane na parterze zazwyczaj posiadają ogródek, natomiast mieszkania na piętrze mają balkony lub tarasy. Czasem zdarzy się, że do mieszkania przynależy zabudowany balkon – loggia.

Mieszkanie usytuowane w sercu Nowej Huty

Dojazd samochodem z centrum Nowej Huty na krakowskie Stare Miasto to często kwestia około 20 minut. Wygodny jest także transport komunikacją miejską – dzięki licznym liniom tramwajowym i autobusowym można stąd wygodnie dojechać na Salwator, Bronowice czy Kurdwanów oraz oczywiście na Stare Miasto.

Mieszkanie na sprzedaż w czteropiętrowym bloku w wyjątkowej lokalizacji; Kraków Nowa Huta

​Jednak największymi atrakcjami tych terenów jest przyroda. Miłośnicy zieleni – oraz wędkarstwa – znajdą tutaj kompleks czternastu zbiorników wodnych, które powstały wskutek zalania wyrobisk żwirowni w dawnym starorzeczu Wisły. Przy jednym ze zbiorników znajduje się plaża ze strzeżonym kąpieliskiem, pozostałe natomiast są terenami wędkarskimi. W pobliżu kąpieliska mieści się wypożyczalnia sprzętów wodnych, w sezonie pojawiają się tu obiekty małej gastronomii. Dodatkowo obok znajduje się centrum sportów wodnych Wake Camp Kraków, które ma własną plażę z hamakami, boiskiem do badmintona, wypożyczalnią kajaków, łódek i rowerów wodnych, torem do skimboardu, kablem do wakeboardu i nart wodnych.

Tereny zielone i rekreacyjne w Nowej Hucie

​Nowa Huta to największa dzielnica Krakowa, świetnie skomunikowana z innymi częściami miasta – na co wpływa, znajdująca się tutaj, zajezdnia tramwajowa Nowa Huta. Osiedla wyróżniają się zróżnicowaniem zabudowy, dzięki czemu oferty mieszkaniowe są atrakcyjne dla większej liczby osób.

Zalew Nowohucki w Nowej Hucie

Nowa Huta kojarzy się z ciekawymi imprezami kulturalnymi, interesującą architekturą i zielenią, i jest bardzo chętnie odwiedzana przez turystów. Nieważne, czy jesteśmy zainteresowani mieszkaniem w celach prywatnych czy inwestycją pod wynajem długo- czy krótkoterminowy, mieszkanie położone w pobliżu centrum Nowej Huty jest warte wzięcia pod uwagę. Nowa Huta jest miejscem, które ma wiele do zaoferowania i wyróżnia się dużą różnorodnością. Możesz zdecydować się na zakup lokalu w centrum lub w dalszych rejonach dzielnicy, które zachwycają licznymi terenami zielonymi. Do wyboru masz szeroką ofertę mieszkaniową: od 1-pokojowego lokalu, przez popularne 2-pokojowe mieszkanie, aż do 5-pokojowego apartamentu.

Kraków Nowa Huta - centrum

Zainteresowany? Skorzystaj z naszej wyszukiwarki i znajdź swoje idealne mieszkanie w Nowej Hucie.

Dzielnica Nowa Huta. Inwestycje w zielonej okolicy

Kolejny artykuł

Wzgórza Krzesławickie – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
W tym artykule skupimy się na północy Krakowa i przedstawimy dzielnicę Wzgórza Krzesławickie. Jest to obszar peryferyjny, który na pewno zainteresuje zwolenników ciszy i zieleni. Sprawdź, czy jest to miejsce dla Ciebie!
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu