Nowolipki to obszar w warszawskiej dzielnicy Wola, którego granice wyznaczają aleja Solidarności, ulica Okopowa i aleja Jana Pawła II.
W tym artykule poznasz historię obszaru Nowolipki, dowiesz się także, jakie istotne punkty znajdują się na tym terenie.
Przejdź do akapitów:
Nazwa Nowolipki pochodzi od jednej z ulic obszaru. Nowolipki stanowią zachodnią część Muranowa i historia tych dwóch obszarów jest spójna. Pierwsze osiedla mieszkaniowe zostały na Nowolipkach wybudowane w XVII w. W XIX w. tereny Muranowa zostały zasiedlone przez ludność żydowską z Litwy i Białorusi.
Przed I wojną światową zabudowa była bardzo gęsta – zabudowa mieszkalna przeplatała się z przemysłową. W dwudziestoleciu międzywojennym znaczną większość mieszkańców stanowili Żydzi, dzielnica była przeludniona i hermetyczna.
Na Muranowie w czasie II wojny światowej powstało getto, które 16 listopada 1940 r. zostało zamknięte. W wigilię żydowskiego święta Paschy w 1943 r. wybuchło w getcie powstanie. Po upadku powstania cały Muranów został doszczętnie zniszczony, przetrwał jedynie kościół św. Augustyna, kilka budynków i fragmenty zabudowy więzienia śledczego. Kolejne zniszczenia przyniosło powstanie warszawskie.
Po wojnie przystąpiono do odbudowy obszaru. Dziś znajduje się tu wiele osiedli mieszkaniowych.
Miejsc do spacerów i rekreacji jest niewiele, linearnym parkiem są dwa połączone ze sobą skwery – gen. Jana Jura-Gorzechowskiego oraz Imienia Mieczysława Apfelbauma. Mieści się tu Warszawski Ogród Sprawiedliwych, upamiętniający tych, którzy pomagali przetrwać Żydom w czasie II wojny światowej.
Znajdują się tu również dwa atrakcyjne dla dzieci place zabaw.
Charakter zabudowy Nowolipek jest typowo śródmiejski. Znajdują się tu osiedla mieszkaniowe, ale sporą część obszaru zajmuje również infrastruktura miejska – sklepy, biurowce czy szpitale.
Na obszarze Nowolipki jest bardzo sprawna komunikacja miejska. Po ulicach krąży wiele linii autobusowych i tramwajowych dojeżdżających do centrum i w różne inne dzielnice stolicy. Duże węzły komunikacyjne znajdują się na skrzyżowaniu ulicy Okopowej i al. Solidarności, przy Rondzie Radosława, oraz na skrzyżowaniu alei Solidarności i alei Jana Pawła II.
Obszar oferuje też dostęp do rejonowych przedszkoli i szkół podstawowych. Swoje siedziby mają tu również licea i szkoły zawodowe. Dodatkowo na ulicy Pawiej mieści się Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna.
Działają tu kluby sportowe (m.in. piłkarskie i sztuk walki) oraz kluby fitness. Przy ulicy Esperanto działa pływalnia Foka, a przy ulicy Okopowej w sąsiadującym obszarze zlokalizowany jest kompleks boisk do gier zespołowych.
Zakupy można zrobić w licznych osiedlowych sklepach spożywczych, dodatkowo przy ulicy Okopowej znajduje się duże centrum handlowe Klif z wielobranżowymi sklepami. Na granicy dzielnicy, przy Rondzie Radosława, mieści się też centrum handlowe Westfield Arkadia.
Przychodnie Podstawowej Opieki Zdrowotnej znajdują się na ulicach Nowolipie i Bellottiego. Na ulicy Żelaznej mieści się szpital położniczo-ginekologiczny. Znajdują się tu również prywatne centra medyczne i specjalistyczne gabinety lekarskie.
Mapa gastronomiczna obszaru Nowolipki nie jest bardzo bogata jak na dzielnicę w centrum miasta, ale jest tu parę wartych uwagi skupisk lokali gastronomicznych. Niepozorne, ale z doskonałą kuchnią są pawilony przy al. Solidarności, blisko skrzyżowania z al. Jana Pawła II. Sporą ofertę mają również centra handlowe – Klif i Arkadia.
Wierni mieszkają na obszarze Nowolipki przynależą do parafii przy kościele św. Augustyna na ulicy Nowolipki oraz przy kościele Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny na ulicy Żytniej.
Nowolipki to typowo śródmiejski obszar z doskonałą infrastrukturą do życia. Brakuje tu odrobinę miejskiej zieleni, jednak doskonała komunikacja z innymi dzielnicami stolicy wynagradza te braki.
Zobacz też inne warszawskie obszary, w których warto zamieszkać.