Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Nowolipki – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Nowolipki to obszar w warszawskiej dzielnicy Wola, którego granice wyznaczają aleja Solidarności, ulica Okopowa i aleja Jana Pawła II.

Nowolipki – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule poznasz historię obszaru Nowolipki, dowiesz się także, jakie istotne punkty znajdują się na tym terenie.

Przejdź do akapitów:

Nowolipki – historia

Nazwa Nowolipki pochodzi od jednej z ulic obszaru. Nowolipki stanowią zachodnią część Muranowa i historia tych dwóch obszarów jest spójna. Pierwsze osiedla mieszkaniowe zostały na Nowolipkach wybudowane w XVII w. W XIX w. tereny Muranowa zostały zasiedlone przez ludność żydowską z Litwy i Białorusi.

Mieszkania Warszawa Wola Nowolipki

Przed I wojną światową zabudowa była bardzo gęsta – zabudowa mieszkalna przeplatała się z przemysłową. W dwudziestoleciu międzywojennym znaczną większość mieszkańców stanowili Żydzi, dzielnica była przeludniona i hermetyczna.

Na Muranowie w czasie II wojny światowej powstało getto, które 16 listopada 1940 r. zostało zamknięte. W wigilię żydowskiego święta Paschy w 1943 r. wybuchło w getcie powstanie. Po upadku powstania cały Muranów został doszczętnie zniszczony, przetrwał jedynie kościół św. Augustyna, kilka budynków i fragmenty zabudowy więzienia śledczego. Kolejne zniszczenia przyniosło powstanie warszawskie.

Po wojnie przystąpiono do odbudowy obszaru. Dziś znajduje się tu wiele osiedli mieszkaniowych.

Nowolipki – atrakcje dla mieszkańców i turystów

Miejsc do spacerów i rekreacji jest niewiele, linearnym parkiem są dwa połączone ze sobą skwery – gen. Jana Jura-Gorzechowskiego oraz Imienia Mieczysława Apfelbauma. Mieści się tu Warszawski Ogród Sprawiedliwych, upamiętniający tych, którzy pomagali przetrwać Żydom w czasie II wojny światowej.

Bloki wielorodzinne przy zieleni - Warszawa Wola Nowolipki

Znajdują się tu również dwa atrakcyjne dla dzieci place zabaw.

Mieszkania – Nowolipki

Charakter zabudowy Nowolipek jest typowo śródmiejski. Znajdują się tu osiedla mieszkaniowe, ale sporą część obszaru zajmuje również infrastruktura miejska – sklepy, biurowce czy szpitale.

Budynki na pograniczu Śródmieścia - Warszawa Wola Nowolipki

Na obszarze Nowolipki jest bardzo sprawna komunikacja miejska. Po ulicach krąży wiele linii autobusowych i tramwajowych dojeżdżających do centrum i w różne inne dzielnice stolicy. Duże węzły komunikacyjne znajdują się na skrzyżowaniu ulicy Okopowej i al. Solidarności, przy Rondzie Radosława, oraz na skrzyżowaniu alei Solidarności i alei Jana Pawła II.

Przystanek autobusowy przed blokiem wielorodzinnym - Warszawa Wola Nowolipki

Obszar oferuje też dostęp do rejonowych przedszkoli i szkół podstawowych. Swoje siedziby mają tu również licea i szkoły zawodowe. Dodatkowo na ulicy Pawiej mieści się Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna.

Działają tu kluby sportowe (m.in. piłkarskie i sztuk walki) oraz kluby fitness. Przy ulicy Esperanto działa pływalnia Foka, a przy ulicy Okopowej w sąsiadującym obszarze zlokalizowany jest kompleks boisk do gier zespołowych.

Siłownia zewnętrzna przed nowoczesnym blokiem wielorodzinnym - Warszawa Wola Nowolipki

Zakupy można zrobić w licznych osiedlowych sklepach spożywczych, dodatkowo przy ulicy Okopowej znajduje się duże centrum handlowe Klif z wielobranżowymi sklepami. Na granicy dzielnicy, przy Rondzie Radosława, mieści się też centrum handlowe Westfield Arkadia.

Przychodnie Podstawowej Opieki Zdrowotnej znajdują się na ulicach Nowolipie i Bellottiego. Na ulicy Żelaznej mieści się szpital położniczo-ginekologiczny. Znajdują się tu również prywatne centra medyczne i specjalistyczne gabinety lekarskie.

Wielorodzinne osiedla mieszkaniowe Warszawa Wola Nowolipki

Mapa gastronomiczna obszaru Nowolipki nie jest bardzo bogata jak na dzielnicę w centrum miasta, ale jest tu parę wartych uwagi skupisk lokali gastronomicznych. Niepozorne, ale z doskonałą kuchnią są pawilony przy al. Solidarności, blisko skrzyżowania z al. Jana Pawła II. Sporą ofertę mają również centra handlowe – Klif i Arkadia.

Wierni mieszkają na obszarze Nowolipki przynależą do parafii przy kościele św. Augustyna na ulicy Nowolipki oraz przy kościele Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny na ulicy Żytniej.

Infrastruktura w obszarze Warszawa Wola Nowolipki

Nowolipki to typowo śródmiejski obszar z doskonałą infrastrukturą do życia. Brakuje tu odrobinę miejskiej zieleni, jednak doskonała komunikacja z innymi dzielnicami stolicy wynagradza te braki.

Zobacz też inne warszawskie obszary, w których warto zamieszkać.

Kolejny artykuł

Radiowo – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Radiowo to obszar w warszawskiej dzielnicy Bielany. Jego granice wyznaczają ulice: Estrady, Kampinoska, Księżycowa, fosa Fortu Wawrzyszew do skrzyżowania Wólczyńskiej z Nocznickiego oraz ulice Wólczyńska i Loteryjki.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu