Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Nowy Żoliborz – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ula Olczak
Ula Olczak

Nowy Żoliborz to wydzielony skrawek obszaru Sady Żoliborskie na warszawskim Żoliborzu. Obejmuje zabudowania przy ulicach Rydygiera, Przasnyskiej oraz osiedle Żoliborz Artystyczne i okoliczne nowe osiedla terytorialnie sięgające Cmentarza Wojskowego na Powązkach.

Nowy Żoliborz – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule poznasz obszar Nowy Żoliborz. Podpowiemy jaką zabudową charakteryzuje się ten obszar oraz przedstawimy dostępne udogodnienia i atrakcje na jego terenie.

Przejdź do akapitów:

Nowy Żoliborz – krótka historia

Po II wojnie światowej na terenie dzisiejszego Nowego Żoliborza wybudowano zakłady przemysłowe, fabryki, magazyny i składy. Do lat 90. XX w. chodziły tu maszyny i huczała produkcja. Wciąż funkcjonuje tu Instytut Chemii Przemysłowej na Rydygiera czy Instytut Mechaniki Precyzyjnej przy Duchnickiej, jednak od parunastu lat sukcesywnie wielkie hale są zastępowane strzelistymi blokami.

Nowy Żoliborz – atrakcje

Miejscem, gdzie mieszkańcy Nowego Żoliborza często spędzają popołudnia jest Plac Grunwaldzki i niewielki skwer oraz Centrum Lokalnym Żoliborz przy ulicy Rydygiera. Znajduje się tam plac zabaw, niewielki leśny park oraz boiska do gier zespołowych.

Nowoczesna inwestycja usytuowana blisko terenów zielonych

Na samym obszarze Nowego Żoliborza nie ma dużego parku, jednak jest całkiem blisko do Cytadeli Warszawskiej, Parku Żeromskiego czy parku Sady Żoliborskie. Tereny rekreacyjne na Nowym Żoliborzu są niewielkie i wciśnięte między osiedla.

Nowy Żoliborz – mieszkania

Charakter zabudowy obszaru jest jednolity, wszędzie stoją podobnej wysokości nowe apartamentowce, przy Duchnickiej i Rydygiera 8 pozostały ostatnie działki przemysłowe, ale dni tego drugiego adresu już są policzone, i wiadomo, że w ciągu paru lat powstanie tu osiedle biznesowo-mieszkalne.

Żoliborz – atrakcyjne mieszkanie z dobrym dojazdem do centrum miasta

Zabudowania ciągną się wzdłuż torów kolejowych i przy osiedlu Żoliborz Artystyczny teren pomiędzy blokami, a torami zagospodarowano na Skwer Kaliny oraz niewielki plac zabaw dla dzieci – Ogród Zabaw Kalinowa Łąka. To drewniano-wiklinowe konstrukcje, dość proste, ale atrakcyjne dla dzieci. Samo osiedle Żoliborz Artystyczny jest przyjemne do spacerowania. Są poprowadzone drewniane kładki między blokami, a przy jednym z wyjść znajduje się rzeźba Księgozbiór, upamiętniająca Stanisława Dygata. Na zachodnich krańcach osiedla Żoliborz Artystyczny znajduje się lasek graniczny pomiędzy Żoliborzem, a Wolą. Dalej znaleźć można też ogrodzenie Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii.

Nowoczesne inwestycje z dużą ilością przeszkleń

Mieszkańcy Nowego Żoliborza mają łatwy dostęp do komunikacji i innych dzielnicy. Niedawna powstała nowa stacja kolejowa Warszawa Powązki. Przy Placu Grunwaldzkim istnieje spory tramwajowy węzeł komunikacyjny. Powązkowską jeżdżą autobusy w różne strony stolicy. Do stacji metra Dworzec Gdański dojeżdża autobus 221, jednak poza godzinami szczytu kursuje co 20 minut (a tyle zajmuje piesze dojście na osiedle). Bardzo sprawnie można się z Nowego Żoliborza dostać na obwodnicę – tuż przy granicy obszaru znajduje się węzeł Powązkowska.

Nowy Żoliborz – tory kolejowe

Na terenie obszaru Nowy Żoliborz znajduje się publiczne żłobek i przedszkole (ul. Rydygiera), a także nowo otwarta szkoła podstawowa (ul. Anny German). Są też niewielkie, prywatne placówki przedszkolne i żłobkowe.

Miłośnicy sportu mają do dyspozycji wspomniane boiska przy Placu Grunwaldzkim, działają tu też kluby fitness i jogi, a także KSW Cross Fight Gym. Najbliższy basen znajduje się przy ul. Inflanckiej w sąsiadującym obszarze (jest to basen olimpijski).

Żoliborz – najwięcej nowych mieszkań powstało na osiedlu Żoliborz Artystyczny oraz w bliskich jego okolicach

W obecnej chwili obszar Nowy Żoliborz ma bardzo dużą ofertę handlową. Znajduje się tu sporo lokalnych sklepów spożywczych, drogerii, piekarni czy najpotrzebniejszych usług. W jednym z bloków jest również popularny dyskont. Nowe miejsce wciąż powstają. Przy Rydygiera 8 znajduje się jeden z większych sklepów rowerowych w Warszawie, a na Duchnickiej nie brakuje miejsc ze sztuką użytkową.

Punkty handlowo-usługowe w budynku położonym nieopodal galerii handlowej

Oferta gastronomiczna Nowego Żoliborza jest bardzo bogata i zróżnicowana. W większości budynków przy ulicy na poziomie 0 znajdują się lokale usługowe i praktycznie w co drugim działa restauracja lub kawiarnia. Miejscem absolutnie wartym odwiedzenia jest pizzeria Ciao a Tutti Żoli przy ul. Hubnera 2.

Żoliborz – mieszkanie na kameralnym osiedlu

Opieka Medyczna na terenie Nowego Żoliborza jest dobra. Najbliższa przychodnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej znajduje się przy ul. Elbląskiej. Na Rydygiera jest prywatne centrum medyczne oraz punkt pobrań.

Wierni mieszkający w obszarze Nowy Żoliborz przynależą do parafii pw. św. Jana Kantego przy ul. Krasińskiego.

Nowe mieszkania w stanie deweloperskim w warszawskiej dzielnicy Żoliborz

Nowy Żoliborz w obecnej chwili jest już dzielnicą z prawdziwego zdarzenia i najlepszym przykładem, że początkowy chaos budowlany podlega z czasem uporządkowaniu. Jest dobrze skomunikowany i na pewno dużą zaletą jest zgrana społeczność skupiona wokół Stowarzyszenia Nowy Żoliborz oraz Gazety Żoliborza.

Inwestycje deweloperskie w Żoliborzu

Nowy Żoliborz w obecnej chwili jest już dzielnicą z prawdziwego zdarzenia i najlepszym przykładem, że początkowy chaos budowlany podlega z czasem uporządkowaniu. Jest dobrze skomunikowany i na pewno dużą zaletą jest zgrana społeczność skupiona wokół Stowarzyszenia Nowy Żoliborz oraz Gazety Żoliborza.

Chcesz lepiej poznać Warszawę i jej obszary? Sprawdź pozostałe artykuły.

Kolejny artykuł

Szczęśliwice – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Szczęśliwice to obszar w warszawskiej dzielnicy Ochota, na którego terenie znajduje się urokliwy Park Szczęsliwicki.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu