Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Odolany – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ula Olczak
Ula Olczak

Odolany – obszar w warszawskiej dzielnicy Wola, niemalże otoczony przez linie kolejowe. Granicami są ul. Wolska od północy, linia kolejowa Warszawa Zachodnia-Warszawa Gdańska od wschodu, linia kolejowa Warszawa Włochy-Warszawa Centralna od południa, linia kolejowa Warszawa Włochy-Warszawa Gdańska od zachodu.

Odolany – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule poznasz obszar Odolany. Opowiemy krótką historię tego urokliwego terenu usytuowanego w warszawskiej dzielnicy Wola oraz przestawimy atrakcje i udogodnienia na nim dostępne.

Przejdź do akapitów:

Odolany – krótka historia

Wieś Odolany istniała już w XV w., na kartach historii powiązana jest z traktem wiodącym do Błonia. Większa część Odolan znalazła się w granicach Warszawy w roku 1916, pozostałe zaś pozostałe fragmenty przyłączono do stolicy w roku 1951. Po roku 1945 na jednej z dwóch lokalizacji, czyli przy ulicy Jana Kazimierza powstały Warszawskie Zakłady Maszyn Budowlanych im. Ludwika Waryńskiego. Wtedy również między ulicami Ordona, Marcina Kasprzaka i obecnej al. Prymasa Tysiącleci uruchomiono Fabrykę Wyrobów Precyzyjnych im. gen. Świerczewskiego, natomiast przy ul. Ordona powstała centralna stacja rozdziałowa.

Warszawa Wola Odolany – mieszkanie na parterze zadbanego budynku

Obecnie dużą część Odolan (część środkowa i południowa) zajmują torowiska i bocznice, a także budynki techniczne, administracyjne i mieszkalne należące do PKP. Część terenów pozostaje niezagospodarowana. W rejonie ulic Jana Kazimierza i Ordona wciąż powstają nowe inwestycje deweloperskie.

Odolany – zabytki

W północnej części Odolanów znajduje się Skwer Imienia płk. Pacak-Kuźmirskiego, osobistości, która brała udział w obronie Woli w czasie II wojny światowe. Teren zielony jest niewielki, ale zadbany, znajdują się tu rzeźby-pamiątki po warszawskim biennale rzeźby w metalu z 1968 r.

Na terenie Odolanów znajdują się też pozostałości Fortu Twierdzy Warszawa W-Szcza, zwanego również „Odolany”. Jedynym zachowanym fragmentem zabudowań jest betonowy schron.

Odolany – atrakcje dla mieszkańców i turystów

Znakiem rozpoznawczym Odolan jest Galeria Tybetańska. Pod wiaduktem Alei Prymasa Tysiąclecia powstała seria graffiti. Malowanie na Woli okazało się jednym z największych wydarzeń Festiwalu Graffiti w roku 2009. Udział w nim wzięła rekordowa liczba uczestników – przez trzy dni zaangażowało się ponad 100 osób, wśród których była młodzież z okolicznych osiedli, lokalni politycy i przechodnie. Inspiracją dla muralu było przyznanie Dalajlamie Honorowego Obywatelstwa m.st. Warszawy. Odsłonięcie tego działa odbyło się na kilka dni przed przyjazdem przywódcy tybetańskiego do Polski. Wyjątkowy zbiór sztuki ulicznej wciąż się poszerza – od czasu do czasu w Galerii powstają nowe prace, które inspirowane są Tybetem.

Odolany – mieszkania

Obszar Odolany jest dobrze skomunikowany z innymi częściami miasta. Przy wschodniej granicy znajduje się stacji kolejowa Warszawa Wola. Blisko jest węzeł komunikacyjny Warszawa Zachodnia. Przy ulicy Wolskiej zatrzymuje się wiele linii autobusowych i tramwajowych. Szybko wydostaniemy się również samochodem – w granicach obszaru znajduje się Aleja Prymasa Tysiąclecia (bywa zakorkowana w godzinach szczytu).

Warszawa Wola Odolany – tory kolejowe

Mimo, iż Odolany to dość świeża dzielnica mieszkalna, znajduje się tu publiczne przedszkole oraz parę placówek prywatnych. Rejonowe szkoła podstawowe są w sąsiadujących dzielnicach w pieszym zasięgu. Na terenie Odolanów znajdują się dwie prywatne uczelnie wyższe: Wyższa Szkoła Rehabilitacji oraz Warszawska Wyższa Szkoła Ekonomiczna im. Edwarda Wiszniewskiego.

Ścieżka spacerowa wśród terenów zielonych

Miłośnicy sportu na terenie Odolan mają dostęp do klubów fitness i sportowych. Przy Jana Kazimierza znajduje się Fitness Klub Zdrofit, w koszykówkę i piłkę nożną zagramy przy Kasprzaka. W sąsiadujących obszarach, w pieszym zasięgu z Odolanów są baseny.

Boisko wielofunkcyjne – Warszawa Odolany

Na Odolanach zrobimy zakupy w wielu lokalnych sklepach spożywczych i popularnych dyskontach. Przy Alei Prymasa Tysiąclecia znajdują się stacje benzynowe. Przy torach kolejowych działają firmy budowlane.

Warszawa Odolany – funkcjonalne mieszkanie blisko centrum

Oferta gastronomiczna Odolanów jest bogata. Znajduje się tu wiele restauracji i kawiarni ze zróżnicowaną ofertą, z dominacją kuchni azjatyckiej i śródziemnomorskiej.

Warszawa Wola Odolany – mieszkanie znajduje w inwestycji Forum Wola

Opieka medyczna na terenie Odolanów działa sprawnie. Przychodnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej znajduje się przy ul. Jana Kazimierza. Są tu również prywatne placówki i gabinety, również Centrum Badań Diagnostycznych.

Wierni mieszkający na terenie Odolanów przynależą do parafii w sąsiadujących obszarach. Kościoły są w pieszym zasięgu, po drugiej stronie ulicy Wolskiej.

Przestronne mieszkanie w inwestycji Stacja Wola

Odolany to wciąż rozwijająca się dzielnica. Wiele tu jest jeszcze działek do zabudowania, które z pewnością przyniosą nowe miejsca i lepszą infrastrukturę. Niemniej jest tu bardzo sprawna komunikacja i jeśli tylko zostaną wyznaczone miejsca pod parki i rekreacje to z pewnością będzie się tu bardzo miło mieszkać.

Jeśli interesuję Cię Warszawa, zobacz również jej pozostałe obszary.

Kolejny artykuł

Nowy Żoliborz – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Nowy Żoliborz to wydzielony skrawek obszaru Sady Żoliborskie na warszawskim Żoliborzu. Obejmuje zabudowania przy ulicach Rydygiera, Przasnyskiej oraz osiedle Żoliborz Artystyczne i okoliczne nowe osiedla terytorialnie sięgające Cmentarza Wojskowego na Powązkach.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu