Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Okęcie, Paluch – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Okęcie i Paluch to dwa obszary w warszawskiej dzielnicy Włochy. Okolica jest raczej ściśle zabudowana, a większość terenu zajmuje lotnisko.

Okęcie, Paluch – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Z tego artykułu dowiesz się, czym charakteryzują się obszary Okęcie i Paluch, znajdujące się w dzielnicy Włochy.

Przejdź do akapitów:

Okęcie, Paluch – historia

Okęcie to dawna wieś, która funkcjonowała już w średniowieczu. W XVI wieku jej właścicielami była rodzina Okęckich, która pozyskała nazwisko właśnie od nazwy wsi. W XVII w. Okęcie miało wspólnego właściciela wraz z sąsiednimi obszarami, takimi jak: Załuski, Opacz Wielka i częścią Rakowa. W XIX w. przez teren obszaru Okęcie poprowadzono nową szosę krakowską.

Nieruchomości Warszawa Włochy

Ważnym momentem, który ukształtował charakter obszaru był rok 1921, kiedy podjęto decyzję o budowie zakładów lotniczych. W 1926 r. rozpoczęto budowę lotniska, a wraz z nią powstawała rozwinięta infrastruktura drogowa oraz części magazynowe. Zarówno Okęcie, jak i Paluch stały się zapleczem dla przemysłu lotniczego – uruchomiono wytwórnię silników oraz płatowców PZL. Wokół rozwinęły się kolejne zakłady, natomiast wzrost zatrudnień przyczynił się do rozbudowy osiedli mieszkaniowych, w tym Okęcia, które zaczęło rozwijać się w sąsiedztwie szosy krakowskiej – w rejonie obecnej ul. Krakowiaków i ul. Cyprysowej.

Lotnisko Chopina Okęcie Warszawa Włochy

W 1951 r. Okęcie zostało włączone w granice Warszawy. Nie za bardzo mogło rozwijać się wysokie budownictwo mieszkaniowe ze względu na obecność lotniska. Nowe osiedla powstały wzdłuż alei Krakowskiej oraz jej przecznic. Wciąż na wolnych działkach powstają nowe apartamentowce.

Okęcie, Paluch – zabytki

Na terenie obszarów Okęcie i Paluch znajdują się dwa forty Twierdzy Warszawa wybudowane w latach 80. XIX w. Fort VI Okęcie oraz Fort VII Zbarż. Fort Okęcie obecnie znajduje się w rękach prywatnych, mają tu siedziby różne firmy, natomiast Fort Zbarż jest przeznaczony pod zabudowę biurowo-usługową.

Okęcie, Paluch – atrakcje dla mieszkańców i turystów

Prostopadle do alei Krakowskiej, przy linii kolejowej, ciągnie się park im. Marka Kotańskiego. Znajdują się tu boiska do gier zespołowych, wybieg dla psów, siłownia plenerowa oraz plac zabaw.

Bloki w otoczeniu terenów zielonych - Warszawa Włochy

Mieszkania – Okęcie, Paluch

Obszary Okęcie i Paluch są doskonale skomunikowane z innymi dzielnicami Warszawy. Znajdują się tu stacje kolejowe – Warszawa Lotnisko Chopina, Warszawa Żwirki i Wigury, Warszawa Okęcie, Warszawa Służewiec, Warszawa Rakowiec. Po ulicach krążą również liczne linie autobusowe. Przemieszczanie się samochodem jest bezproblemowe, wszystkie ulice wokół są wielopasmowe, przy południowej granicy obszarów zlokalizowana została trasa S2.

Mieszkania w bloku wielorodzinnym - nieruchomości Warszawa Włochy

Mimo specyficznego, przemysłowego charakteru obszarów jest tu dobry dostęp do edukacji. Na obszarze Okęcie znajdują się zarówno publiczne, jak i prywatne przedszkola oraz szkoły podstawowe. Swoje siedziby mają tu również licea ogólnokształcące. Przy alei Krakowskiej mieści się Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna im. Sługi Bożego Roberta Schumana.

Blok wielorodzinny w dzielnicy Włochy Paluch Okęcie

Przy granicy obszaru, na ulicy Krakowiaków, znajduje się Fitness Klub Zdrofit. Na ulicy Radarowej w kompleksie sportowym działają korty tenisowe oraz klub RKS Okęcie Warszawa, w którym można trenować piłkę nożną. Najbliższa pływalnia znajduje się w sąsiednim obszarze w Ośrodku Sportu i Rekreacji Włochy na ulicy Gładkiej.

Zakupy na obszarach Okęcie i Paluch można zrobić w sklepach osiedlowych. Najbliższe centrum handlowe to Auchan przy alei Krakowskiej. Tu również mieści się market budowlany oraz sklep meblowy.

Nieruchomości wśród zieleni - Warszawa Paluch Okęcie

Poradnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej zlokalizowana jest przy alei Krakowskiej. Na obszarach Okęcie i Paluch nie ma zbyt wielu specjalistycznych gabinetów lekarskich.

Mapa gastronomiczna tych obszarów jest bardzo uboga. Blisko stąd do ciekawego kulinarnie miejsca – na ulicy Bakalarskiej znajduje się wiele azjatyckich, wartych uwagi barów.

Wierni mieszkający na obszarze Okęcie przynależą do parafii przy ulicy Hynka.

Nieruchomości w dzielnicy Włochy Paluch Okęcie

Obszary Okęcie i Paluch są bardzo specyficznymi miejscami. Większość terenu zajmuje port lotniczy oraz magazyny i schronisko dla zwierząt. Jest tu wiele hoteli i centrów biznesowych, jednak w strefie infrastruktury do życia jest jeszcze wiele do zrobienia. Z uwagi na bliskość lotniska bywa tu głośno.

Jeśli szukasz mieszkania w innej lokalizacji, zobacz pozostałe artykuły.

Kolejny artykuł

Powsinek – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Powsinek to obszar w warszawskiej dzielnicy Wilanów. Jego granice wyznaczają ulice Zygmunta Vogla, Ruczaj, Strumień i Przyczółkowa oraz rzeka Wilanówka.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu