Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Olszynka Grochowska – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ula Olczak
Ula Olczak

Olszynka Grochowska to obszar o małym zaludnieniu w warszawskiej dzielnicy Praga-Południe. Olszynka Grochowska znajduje się pomiędzy siecią torów kolejowych.

Olszynka Grochowska – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule poznasz obszar Olszynka Grochowska. Podpowiemy, jakie ciekawe miejsca znajdują się w tej lokalizacji oraz dla kogo obszar ten sprawdzi się najlepiej.

Przejdź do akapitów:

Olszynka Grochowska – historia

Nazwa obszaru pochodzi od lasku Olszynka Grochowska, położonego na północnym wschodzie od Grochowskiej, między obecnymi ulicami: Chłopickiego, Szeroką i Marsa. W 1831 r. stoczono tu największą bitwę powstania listopadowego. W lipcu 1916 r. w miejscu bitwy usytuowano symboliczny drewniany krzyż. Dwadzieścia lat później na grobowcu ze szczątkami poległych polskich żołnierzy, tuż przy krzyżu, wyeksponowana została również tablica pamiątkowa.

Warszawa Praga Południe – park Olszynka Grochowska

Olszynka była również miejscem walk podczas obrony Warszawy we wrześniu 1939 r. W latach 80. XX w. na terenie Olszynki utworzono rezerwat przyrody Olszynka Grochowska.

Olszynka Grochowska – atrakcje dla mieszkańców i turystów

Na obszarze Olszynka Grochowska działa Teatr Akt, który związany jest z pantomimą, ale tak naprawdę wyraża własny teatralny styl. Teatr Akt nie jest teatrem repertuarowym. Ich przedstawienia sceniczne, plenerowe, pokazy ogniowe, projekty artystyczne czy parady uliczne prezentowane są na terenie całej Europy podczas festiwali teatralnych i innych imprez kulturalnych.

Lubianym miejscem spacerowym w obszarze Olszynka Grochowska jest Rezerwat Przyrody Olszynka Grochowska. Część tego leśnego rezerwatu podczas powstania listopadowego była miejscem walk. Pod ochroną znajduje się okoliczny las poza obszarem zdewastowanym, poprzecinanym torami kolejowymi, liniami elektrycznymi i rurociągami. Ochroną objęta jest przede wszystkim szata roślinna i miejsca historyczne. Południowy skraj rezerwatu obejmuje fragmenty umocnień ziemnych z okresu insurekcji kościuszkowskiej. Znaleźć tam można pomnik upamiętniający poległych w bitwie pod Olszynką Grochowską.

Rezerwat Przyrody Olszynka Grochowska w warszawskiej Pradze Południe

Wyróżniającym się miejscem jest Jeziorko Bałsztele, zwane również Kozią Górką. Staw został wykopany w pierwszych latach II wojny światowej w celu chłodzenia zbiornika paliw zaopatrującego niemiecką armię. Po wojnie mieszkańcy Grochowa korzystali z jeziorka w celach rekreacyjnych, w latach 90. XX w. degradacja środowiska była zaawansowana. W 2014 r. lokalni działacze podjęli się uprzątnięcia plaży przy jeziorku.

Mieszkania – Olszynka Grochowska

Komunikacja w obszarze Olszynka Grochowska jest utrudniona, ponieważ obszar jest prawie otoczony przez tory kolejowe, możliwości ich przekroczenia są nieliczne. Dojeżdża tu jeden autobus, który mocno kluczy po innych obszarach. Nie wszystkie ulice obszaru Olszynka Grochowska są asfaltowe, część jest pokryta płytami betonowymi. Samochodem z pewnością łatwiej jest się poruszać niż komunikacją miejską.

Na terenie Olszynki Grochowskiej nie ma ani przedszkoli, ani szkół podstawowych, znajdują się one w sąsiednich obszarach.

Mieszkanie znajduje się przy parku Olszynka Grochowska

Miłośnicy sportu nie znajdą tu kortów, boisk czy klubów sportowych, natomiast dogodną przestrzeń na rekreacje zapewnia rezerwat przyrody – idealne miejsce do biegania czy jazdy na rowerze.

Na terenie obszaru Olszynka Grochowska zaplecze handlowo-usługowe nie jest zbyt rozbudowane, natomiast w sąsiednich obszarach znajdują się wszelkie niezbędne punkty. Poradnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej znajduje się po drugiej stronie torów kolejowych.

Mieszkanie w zadbanym budynku usytuowanym w kameralnej części Pragi Południe

Wierni mieszkający w obszarze Olszynka Grochowska przynależą do parafii w sąsiednich obszarach.

Obszar Olszynka Grochowska dedykowany jest przede wszystkim osobom mobilnym. Nie ma tu rozbudowanej infrastruktury, natomiast dużym atutem jest bliskość rezerwatu przyrody i jeziorka.

Zobacz również inne obszary Warszawy.

Kolejny artykuł

Saska Kępa – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Saska Kępa to obszar w warszawskiej dzielnicy Praga-Południe, który sąsiaduje z Kamionkiem, Grochowem i Gocławiem.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu