Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Otwock, Józefów – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Otwock i Józefów to dwa sąsiadujące ze sobą miasta na wschodnim brzegu Wisły, wchodzące w skład aglomeracji warszawskiej.

Otwock, Józefów – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Z tego artykułu dowiesz się, czym wyróżniają się obszary Otwock i Józefów i jakie istotne punkty znajdują się na tych terenach.

Przejdź do akapitów:

Otwock, Józefów – historia

Oba miasta leżą w granicach Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. To miejscowości o charakterze uzdrowiskowym, z piękną, drewnianą architekturą.

Otwock powstał pod koniec XIX w., a wpływ na to miała budowa kolei nadwiślańskiej. Prawa miejskie Otwock ma od 1916 r. Teren słynie z drewnianych willi – świdermajerów, które były projektowane przez Michała Elwiro Andriollego.

Świdermajer Otwock Józefów Warszawa

Również rozwój miasta Józefów nastąpił w momencie budowy kolei nadwiślańskiej, tu też nie brakuje okazałych świdermajerów.

Otwock, Józefów – instytucje kultury

Będąc w Otwocku można odwiedzić Muzeum Ziemi Otwockiej im. Michała Elwiro Andriollego, które znajduje się w willi Bermanówka przy ul. Narutowicza. Ekspozycja jest podzielona na historyczną, architektoniczną, etnograficzną oraz biograficzną, poświęconą patronowi muzeum, Michałowi Elwiro Andriollemu.

Otwock, Józefów – atrakcje dla mieszkańców i turystów

Ogromnym atutem obu miast jest Mazowiecki Park Krajobrazowy i jego liczne szlaki turystyczne, rezerwaty przyrody i ścieżki dydaktyczne. Warte odwiedzenia są doliny rzek Świder i Mienia, które znajdują się na terenie rezerwatu przyrody Świder. Znajdują się tu również rezerwaty przyrody Wyspy Zawadowskie i Wyspy Świderskie.

Mazowiecki Park Krajobrazowy Rezerwat Przyrody Na Torfach Warszawa

Popularnym miejscem wycieczek jest rezerwat przyrody Na Torfach, gdzie spacerować można po wygodnej kładce. Ścieżka wiedzie wokół jeziora.

Mazowiecki Park Krajobrazowy Rezerwat Przyrody Na Torfach Warszawa

Zimą lubianym przez mieszkańców miejscem jest górka Meran (120 metrowa wydma), na której dzieją się saneczkowe i narciarskie szaleństwa.

Mieszkania – Otwock, Józefów

Komunikacja z miastami Otwock i Józefów jest bardzo dobra. Znajdują się tu stacje kolejki podmiejskiej – Michalin, Józefów, Świder, Otwock, Śródborów. Ponadto kursują tu również podmiejskie autobusy. Przemieszczanie się samochodem również jest wygodne – przez Otwock i Józefów wiedzie nadwiślańska droga wojewódzka 801 łącząca Warszawę z Puławami. W sezonie letnim, od maja do września, pływa prom z Karczewa do wsi Gassy.

W miastach Józefów i Otwock jest bardzo dobry dostęp do edukacji. Znajdują się tu zarówno przedszkola, szkoły podstawowe, jak i licea. W Otwocku swoją siedzibę ma Warszawska Szkoła Wyższa, a w Józefowie Wyższa Szkoła Gospodarki Euroregionalnej im. Alcide De Gasperi.

Nieruchomość na obszarze Otwock, Józefów Warszawa

Miłośnicy sportu mieszkający w Otwocku i Józefowie mają bardzo dużo możliwości uprawiania różnych dyscyplin. Nie brakuje tu terenów do biegania i szlaków rowerowych. W hotelu Holiday Inn Resort Warszawa Józefów znajduje się pole golfowe oraz duży park linowy. W Otwocku przy ul. Kołłątaja działa klub Zdrofit, mieszczą się to również inne kluby sportowe i fitness. W Józefowie przy ulicy Długiej działa Integracyjne Centrum Sportu i Rekreacji, w którym znajduje się m.in. basen. W Karczewie jest lotnisko dla lotów rekreacyjnych.

Zakupy w Otwocku i Józefowie można zrobić w wielu lokalnych sklepach spożywczych oraz popularnych dyskontach (Lidl, Biedronka). W Otwocku przy ulicy Kupieckiej znajduje się Galeria Kupiecka, gdzie mieszczą się sklepy wielu branż. W Józefowie przy ul. 3 maja jest centrum handlowe, oferujące m.in. sklepy spożywcze, konfekcyjne, obuwnicze, aptekę oraz różne usługi. Przy ulicy Górnej w Otwocku swoją siedzibę ma Chińskie Centrum Handlowe.

Domy w doskonałej lokalizacji blisko Mazowieckiego Parku Krajobrazowego Otwock Józefów Warszawa

Przychodnie Podstawowej Opieki Zdrowotnej w Otwocku mieszczą się przy ulicach Wyspiańskiego oraz Armii Krajowej, w Józefowie natomiast przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie. W Józefowie znajduje się Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii, Otwock oferuje dostęp do szpitali. Ponadto są tu prywatne centra medyczne i specjalistyczne gabinety lekarskie.

Mapa gastronomiczna Otwocka i Józefowa jest dość bogata. Znajduje się tu wiele godnych polecenia lokali, o zróżnicowanym charakterze.

Wierni mieszkający w Józefowie przynależą do parafii przy kościołach Matki Bożej Częstochowskiej, św. Maksymiliana Kolbego, św. Jana Chrzciciela. W Otwocku znajduje się wiele kościołów, np. św. Wincentego á Paulo, św. Teresy od Dzieciątka Jezus czy Matki Bożej Królowej Polski.

Atrakcyjna lokalizacja - mieszkanie w domu jednorodzinnym Otwock Józefów Warszawa

Miejscem wartym odwiedzenia jest Pensjonat Abrama Gurewicza. Jest to drewniany budynek w stylu świdermajer, gdzie obecnie znajduje się klinika ortopedyczna i medycyny estetycznej oraz centrum rehabilitacji z hotelem dla pacjentów.

Zarówno Józefów, jak i Otwock to bardzo atrakcyjne, samowystarczalne miasta, z bardzo dobrą komunikacją ze stolicą. Są niewątpliwie przyjemnym miejscem do życia, blisko natury, z dużą możliwością aktywnego spędzania czasu wolnego.

Jeśli szukasz mieszkania bliżej centrum, zobacz pozostałe warszawskie obszary, w których warto zamieszkać.

Kolejny artykuł

Bemowo-Lotnisko – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Bemowo Lotnisko to część dzielnicy Bemowo, bardzo atrakcyjnej do życia, również w związku z planowanym wkrótce oddaniem nowych stacji metra.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu