Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Pelcowizna – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ula Olczak
Ula Olczak

Pelcowizna to obszar w warszawskiej dzielnicy Praga-Północ, którego granice wyznaczają Trasa Toruńska Wisła, linia kolejowa wzdłuż ul. Starzyńskiego oraz linia kolejowa biegnąca wzdłuż ul. Odrowąża.

Pelcowizna – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule poznasz obszar Pelcowizna. Dowiesz się jakie zabytki, instytucje kulturowe czy atrakcje można znaleźć w tej lokalizacji. Podpowiemy również, dlaczego warto zamieszkać w tej części Warszawy.

Przejdź do akapitów:

Pelcowizna – historia

Pelcowizna była wzmiankowana na kartach historii już w XIV w. Ziemia ta w drugiej połowie XVIII w. została zakupiona przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Miejscowy folwark został założony na początku XIX w., część mieszkańców była osadnikami holenderskimi. Pelcowizna została włączona w granice Warszawy w 1916 r. W latach 20. XX w. poprowadzono tu tory tramwajowe. Po II wojnie światowej na terenie Pelcowizny wybudowano Fabrykę Samochodów Osobowych.

Warszawa, Praga Północ, Pelcowizna – nowoczesna inwestycja

Pelcowizna – zabytki i instytucje kulturowe

Na terenie obszaru Pelcowizna przy ulicy Jagiellońskiej znajduje się Fort Śliwickiego, który był pierwszym wybudowanym fortem Cytadeli Warszawskiej. Powstał już w latach 30. XIX w., stanowiąc jej przedmoście. Nazwa upamiętnia porucznika Śliwickiego, który walczył po stronie rosyjskiej podczas powstania listopadowego. Porucznik zmarł w Paryżu, a jego ciało zostało pochowane na terenie fortu. W bezpośrednim pobliżu fortu zostało wybudowane osiedle mieszkaniowe, niestety bez zachowania należytego szacunku dla zabytku.

Przy ulicy Jagiellońskiej mieści się Muzeum Motoryzacji w Fabryce Skarb Narodu. Można tu podziwiać zabytkowe pojazdy produkowane w fabryce FSO. Osobliwym miejscem jest również symboliczny cmentarz choleryczny upamiętniający epidemię, która nawiedziła Pragę w XIX w.

Pelcowizna – atrakcje dla mieszkańców i turystów

Na wiślanym brzegu obszaru Pelcowizna wytyczono obszerny Park nad Wisłą. Jest to szeroki pas ciągnący się wzdłuż rzeki od Mostu Gdańskiego, do Mostu Grota-Roweckiego. Jest to teren na wpół dziki, z łąkami, drzewami, ale i szlakami pieszymi oraz ścieżkami rowerowymi.

Pawilon edukacyjny Kamień na terenie obszaru Pelcowizna

Na południowym krańcu znajduje się pawilon edukacyjny „Kamień”. Organizowane są tu terenowe lekcje o przyrodzie, ekologiczne warsztaty, a także spacery śladem nadwiślańskich zwierząt i roślin. Na Wiśle znajduje się przybrzeżna Wyspa Wypasu Owiec, na której jeszcze parę lat temu prowadzony był wypas.

Wybieg dla koni – Pelcowizna

Mieszkania – Pelcowizna

Charakter zabudowany w obszarze Pelcowizna jest zróżnicowany. Obszar jest długi, ciągnie się wzdłuż Wisły. W pierwszym pasie znajdują się tereny zielone, następnie jest pas zabudowy mieszkalnej i przemysłowej, a z kolei na wschodnim krańcu znaczną część obszaru zajmują tory kolejowe. Nowe inwestycje są obecnie sprzedawane przy ulicach Kotsisa oraz Jagiellońskiej.

Warszawa, Praga Północ, Pelcowizna – nowe mieszkania, oferta ekskluzywna

Komunikacja w obszarze Pelcowizna jest bardzo dobra. Główną arterią jest ulica Jagiellońska, tu skupiony jest ruch zarówno samochodowy, jak i komunikacji miejskiej w postaci licznych linii autobusowych oraz tramwajowych. Granice obszaru przylegają do dwóch mostów – Gdańskiego oraz Grota-Roweckiego. Znajdują się tu dwa przystanki kolejki podmiejskiej – stacja Warszawa ZOO oraz stacja Warszawa Praga.

Na terenie obszaru Pelcowizna nie ma przedszkoli i szkół podstawowych. Swoje siedziby mają tu za to prywatne wyższe uczelnie – Akademia Leona Koźmińskiego oraz Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej.

Tereny zielone w obszarze Pecowizna

Miłośnicy sportu mieszkający w obszarze Pelcowizna mogą z powodzeniem odbywać treningi biegowe i rowerowe w Parku nad Wisłą. Przy ulicy Wybrzeże Puckie działa stajnia Pociecha, a tuż obok na ulicy Golędzinów znajdują się boiska do gier zespołowych. Przy ulicy Jagiellońskiej działa centrum rozrywki Hulakula.

Zakupy w obszarze Pelcowizna można zrobić w osiedlowych sklepach oraz w popularnych dyskontach.

Pelcowizna – mieszkania w stanie deweloperskim, w świetnej lokalizacji, blisko centrum Warszawy

Poradnie Podstawowej Opieki Zdrowotnej znajdują się w sąsiadujących obszarach. W obszarze Pelcowizna swoją siedzibę przy ul. Jagiellońskiej ma duże centrum medyczne LUX MEX. Znajdują się tu również prywatne gabinety specjalistyczne.

Lokale gastronomiczne w obszarze Pelcowizna znajdują się przy ulicy Jagiellońskiej.

Warszawa, Praga Północ, Pelcowizna – mieszkanie zlokalizowane w dobrze skomunikowanej części obszaru

Wierni mieszkający w obszarze Pelcowizna przynależą do parafii przy kościele św. Jadwigi na ulicy Modlińskiej.

Pelcowizna jest obszarem które wciąż się rozwija pod względem infrastruktury do życia. Ma dobrą lokalizację – znajduje się blisko centrum, w okolicy jest dużo terenów rekreacyjnych. Obszar jest dobrze skomunikowany z innymi dzielnicami Warszawy.

Zobacz również inne obszary Warszawy.

Kolejny artykuł

Stara Praga – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Stara Praga to obszar w warszawskiej dzielnicy Praga-Północ, którego granice wyznaczają rzeka Wisła, aleja „Solidarności”, ulica Markowska oraz kolejowa linia średnicowa z Dworcem Wschodnim od południa. Na terenie Starej Pragi znajduje się Port Praski.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu