Pelcowizna to obszar w warszawskiej dzielnicy Praga-Północ, którego granice wyznaczają Trasa Toruńska Wisła, linia kolejowa wzdłuż ul. Starzyńskiego oraz linia kolejowa biegnąca wzdłuż ul. Odrowąża.
W tym artykule poznasz obszar Pelcowizna. Dowiesz się jakie zabytki, instytucje kulturowe czy atrakcje można znaleźć w tej lokalizacji. Podpowiemy również, dlaczego warto zamieszkać w tej części Warszawy.
Przejdź do akapitów:
Pelcowizna była wzmiankowana na kartach historii już w XIV w. Ziemia ta w drugiej połowie XVIII w. została zakupiona przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Miejscowy folwark został założony na początku XIX w., część mieszkańców była osadnikami holenderskimi. Pelcowizna została włączona w granice Warszawy w 1916 r. W latach 20. XX w. poprowadzono tu tory tramwajowe. Po II wojnie światowej na terenie Pelcowizny wybudowano Fabrykę Samochodów Osobowych.
Na terenie obszaru Pelcowizna przy ulicy Jagiellońskiej znajduje się Fort Śliwickiego, który był pierwszym wybudowanym fortem Cytadeli Warszawskiej. Powstał już w latach 30. XIX w., stanowiąc jej przedmoście. Nazwa upamiętnia porucznika Śliwickiego, który walczył po stronie rosyjskiej podczas powstania listopadowego. Porucznik zmarł w Paryżu, a jego ciało zostało pochowane na terenie fortu. W bezpośrednim pobliżu fortu zostało wybudowane osiedle mieszkaniowe, niestety bez zachowania należytego szacunku dla zabytku.
Przy ulicy Jagiellońskiej mieści się Muzeum Motoryzacji w Fabryce Skarb Narodu. Można tu podziwiać zabytkowe pojazdy produkowane w fabryce FSO. Osobliwym miejscem jest również symboliczny cmentarz choleryczny upamiętniający epidemię, która nawiedziła Pragę w XIX w.
Na wiślanym brzegu obszaru Pelcowizna wytyczono obszerny Park nad Wisłą. Jest to szeroki pas ciągnący się wzdłuż rzeki od Mostu Gdańskiego, do Mostu Grota-Roweckiego. Jest to teren na wpół dziki, z łąkami, drzewami, ale i szlakami pieszymi oraz ścieżkami rowerowymi.
Na południowym krańcu znajduje się pawilon edukacyjny „Kamień”. Organizowane są tu terenowe lekcje o przyrodzie, ekologiczne warsztaty, a także spacery śladem nadwiślańskich zwierząt i roślin. Na Wiśle znajduje się przybrzeżna Wyspa Wypasu Owiec, na której jeszcze parę lat temu prowadzony był wypas.
Charakter zabudowany w obszarze Pelcowizna jest zróżnicowany. Obszar jest długi, ciągnie się wzdłuż Wisły. W pierwszym pasie znajdują się tereny zielone, następnie jest pas zabudowy mieszkalnej i przemysłowej, a z kolei na wschodnim krańcu znaczną część obszaru zajmują tory kolejowe. Nowe inwestycje są obecnie sprzedawane przy ulicach Kotsisa oraz Jagiellońskiej.
Komunikacja w obszarze Pelcowizna jest bardzo dobra. Główną arterią jest ulica Jagiellońska, tu skupiony jest ruch zarówno samochodowy, jak i komunikacji miejskiej w postaci licznych linii autobusowych oraz tramwajowych. Granice obszaru przylegają do dwóch mostów – Gdańskiego oraz Grota-Roweckiego. Znajdują się tu dwa przystanki kolejki podmiejskiej – stacja Warszawa ZOO oraz stacja Warszawa Praga.
Na terenie obszaru Pelcowizna nie ma przedszkoli i szkół podstawowych. Swoje siedziby mają tu za to prywatne wyższe uczelnie – Akademia Leona Koźmińskiego oraz Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej.
Miłośnicy sportu mieszkający w obszarze Pelcowizna mogą z powodzeniem odbywać treningi biegowe i rowerowe w Parku nad Wisłą. Przy ulicy Wybrzeże Puckie działa stajnia Pociecha, a tuż obok na ulicy Golędzinów znajdują się boiska do gier zespołowych. Przy ulicy Jagiellońskiej działa centrum rozrywki Hulakula.
Zakupy w obszarze Pelcowizna można zrobić w osiedlowych sklepach oraz w popularnych dyskontach.
Poradnie Podstawowej Opieki Zdrowotnej znajdują się w sąsiadujących obszarach. W obszarze Pelcowizna swoją siedzibę przy ul. Jagiellońskiej ma duże centrum medyczne LUX MEX. Znajdują się tu również prywatne gabinety specjalistyczne.
Lokale gastronomiczne w obszarze Pelcowizna znajdują się przy ulicy Jagiellońskiej.
Wierni mieszkający w obszarze Pelcowizna przynależą do parafii przy kościele św. Jadwigi na ulicy Modlińskiej.
Pelcowizna jest obszarem które wciąż się rozwija pod względem infrastruktury do życia. Ma dobrą lokalizację – znajduje się blisko centrum, w okolicy jest dużo terenów rekreacyjnych. Obszar jest dobrze skomunikowany z innymi dzielnicami Warszawy.