Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Piastów, Pruszków, Ożarów Mazowiecki – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Piastów, Pruszków i Ożarów Mazowiecki to trzy miasta położone blisko zachodniej granicy Warszawy. Należą do aglomeracji warszawskiej i mają doskonałe połączenie kolejowe ze stolicą.

Piastów, Pruszków, Ożarów Mazowiecki – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule poznasz bliżej 3 obszary: Piastów, Pruszków oraz Ożarów Mazowiecki.

Przejdź do akapitów:

Piastów, Pruszków, Ożarów Mazowiecki – historia

Historia Piastowa sięga XVI w., obszar na znaczeniu zyskał zwłaszcza w czasie rewolucji przemysłowej, w XIX w., kiedy to wybudowano tory kolejowe. Na terenie Piastowa powstało osiedle dla kolejarzy, którzy mieszkali w budynkach z czerwonej cegły zwanymi „czerwoniakami”. Osada się rozwijała, z początkiem XX w. przybywało tu coraz więcej łaknących spokoju po pracy warszawiaków.

Piastów zasłynął jako siedziba Zakładów Akumulatorowych systemu „Tudor”. W 1925 r. inż. Fryderyk Muller przeniósł je tutaj z Warszawy. W 1928 r. uruchomiono produkcję między innymi obudów akumulatorowych.

Pruszków wzmiankowany był na kartach historii już w XV w., ale również dopiero budowa kolei spowodowała jego rozwój. Pod koniec XIX w. powstała tu Fabryka Odlewów Żelaznych. Pruszków po wojnie stał się jednym z ważniejszych ośrodków przemysłowych w województwie mazowieckim.

Piastów Pruszków Ożarów Mazowiecki

Potwierdzone ślady osadnictwa na terenie Ożarowa Mazowieckiego pochodzą już z IX w. Podobnie jak w sąsiedzkich miejscowościach rozwój nastąpił na przełomie XIX i XX w. W pierwszych latach XX w. otwarto w Ożarowie hutę szkła.

Piastów, Pruszków, Ożarów Mazowiecki – zabytki i instytucje kulturowe

Interesującym zabytkiem Pruszkowa jest Pałac Teichfelda, wybudowany w stylu eklektycznym w 1872 r. dla Jakuba Teichfelda i rozbudowany na początku XX w.

Ważnym miejscem jest też Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie, w którym jest m.in. dokumentowana i popularyzowana historia Pruszkowa i jego okolic. Jest to bardzo oryginalne muzeum narracyjne, w którym najważniejsza jest opowieść.

Piastów, Pruszków, Ożarów Mazowiecki – atrakcje dla mieszkańców i turystów

Atrakcyjne tereny rekreacyjne i wypoczynkowe znajdują się głównie w Pruszkowie. Uwielbianym przez dzieci miejscem w Pruszkowie jest Park im. Tadeusza Kościuszki, w którym znajdują się 3 place zabaw: dla najmłodszych, dla starszych oraz dla dzieci niepełnosprawnych. Na terenie placów zabaw znajdują się konstrukcje do wspinaczki, zjeżdżalnie, huśtawki, bujaki, tunel, piaskownice. Jest kolorowo i różnorodnie.

Popularnym miejscem jest też Park Potulickich z klasycystycznym pałacykiem Potulickich. Park otoczony jest przez starorzecze Utraty oraz cztery rozległe stawy. Rosną tu olchy, wiązy, oraz jesiony, brzozy i lipy. Dodatkowo w parku swoją siedzibę ma Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego. Tuż obok znajduje się Park Anielin, w którym mieszczą się atrakcyjne place zabaw dla dzieci i przyjemne tereny wypoczynkowe.

Park Potulickich w Pruszkowie

W dzielnicy Pruszkowa – Żbików mieści się Park Kultury i Wypoczynku Mazowsze, zlokalizowany na terenie glinianek, działających jako wyrobiska gliny pod koniec XIX w. Park ma charakter wypoczynkowy, znajdują się tu drewniane pomosty i alejki. Przyjemnie się tu spaceruje i biega.

Kolejnym parkiem Pruszkowa jest Park Żwirowisko, który jest ostoją wielu gatunków zwierząt, a przede wszystkich ptaków. Park został zrewitalizowany parę lat temu, wcześniej wydobywano tu żwir. Interesującym miejscem w parku jest Zakątek Szu, w którym znajdują się stoły do gier.

Park ze ścieżkami i ławkami

Lubianym przez wędkarzy miejscem są doskonale przygotowane Stawy Pęcickie, gdzie znajduje się kompleks łowisk. Panuje tu wędkarska, cicha atmosfera, sprzyjająca również obserwacji ptaków, które znajdują tu spokojne miejsce.

W Ożarowie Mazowieckim można udać się do zabytkowego Parku Ołtarzewskiego, który przeszedł kompleksową rewitalizację. W parku znajduje się kilka placów wypoczynkowo-rekreacyjnych, ścieżka fitness, urządzenia do ćwiczeń, stoły do gier w szachy, chińczyka i piłkarzyki oraz miejsce do palenia ognisk z drewnianymi altanami, ławkami i stołami. Zadbano też o budki dla ptaków, wiewiórek, nietoperzy i pożytecznych owadów.

Mieszkania – Piastów, Pruszków, Ożarów Mazowiecki

Wszystkie trzy omawiane miasta są doskonale zorganizowane i choć są już przedmieściami Warszawy mogą być całkowicie samowystarczalne. Na ich terenie znajduje się wiele interesujących miejsc.

W każdej z tych miejscowości znajdują się stacje podmiejskich kolejek, które dojeżdżają do centrum Warszawy. Po ulicach jeżdżą również podmiejskie autobusy. Przez Ożarów Mazowiecki wiedzie droga krajowa nr 92 na Poznań, a na terenie Pruszkowa znajduje się węzeł autostrady A2 oraz trzy drogi wojewódzkie.

Zabudowa i tereny zielone na obszarze Piastów Pruszków Ożarów Mazowiecki

Zarówno w Piastowie, jak i Pruszkowie oraz Ożarowie Mazowieckim znajdują się rejonowe przedszkola i szkoły podstawowe oraz licea.

Miłośnicy sportu mieszkający w Pruszkowie, Piastowie i Ożarowie Mazowieckim mogą cieszyć się licznymi parkami Pruszkowa, a także bliskością Kampinoskiego Parku Narodowego. W Ożarowie Mazowieckim mieści się Klub Sportowy Ożarowianka Ożarów Mazowiecki, w którym, oprócz sekcji piłkarskiej, działają sekcje ping-ponga i łucznictwa oraz lekkoatletyki. Swoją siedzibę ma tu również klub UKS Ołtarzew z sekcjami: piłkarską, siatkarską oraz szachową. W Ożarowie znajduje się pływalnia oraz sauny. W Pruszkowie działają liczne kluby sportowe. Przy ulicy Bohaterów Warszawy znajduje się wielofunkcyjny stadion Znicz Pruszków. Przy ul. Andrzeja mieści się Arena Pruszków z torem kolarskim, a tuż obok znajduje się miejska pływalnia. W Piastowie działa Miejski Klub Sportowy Piast, gdzie trenuje się piłkę nożną.

Blok wielorodzinny na obszarze Piastów Pruszków Ożarów Mazowiecki

Zakupy na terenie miast Pruszków, Piastów i Ożarów Mazowiecki można robić w licznych osiedlowych sklepach spożywczych, jak również w popularnych marketach. W Pruszkowie przy ulicy Sienkiewicza znajduje się galeria handlowa Nowa Stacja.

Opieka medyczna w Piastowie, Pruszkowie i Ożarowie Mazowieckim jest bardzo dobra. W Pruszkowie działa kilka publicznych przychodni lekarskich, oddział nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej oraz oddział pogotowia ratunkowego. Znajdują się tu również szpitale specjalistyczne. Również w Piastowie i Ożarowie Mazowieckim znajdują się rejonowe poradnie. Ponadto we wszystkich trzech miastach znajdują się prywatne centra medyczne oraz specjalistyczne gabinety lekarskie.

Niskie bloki wielorodzinne w otoczeniu terenów zielonych

Zarówno w Ożarowie Mazowieckim, jak i Piastowie i Pruszkowie znajduje się wiele restauracji o różnym charakterze.

Wierni mieszkający w Piastowie przynależą do parafii Matki Bożej Częstochowskiej, Chrystusa Króla Wszechświata oraz św. Michała Archanioła. Wierni mieszkający w Pruszkowie przynależą do parafii św. Kazimierza, Matki Bożej Nieustającej Pomocy czy św. Edwarda. Natomiast wierni z Ożarowa Mazowieckiego przynależą do parafii przy kościołach Miłosierdzia Bożego oraz Królowej Apostołów.

Wszystkie trzy omówione miasta to doskonałe miejsca do życia dla osób szukających bliskości stolicy, ale pragnących pozostać na przedmieściach. Szybka komunikacja kolejowa z Warszawą, dokonała infrastruktura do załatwiania codziennych potrzeb i bliskość zielonych terenów Kampinoskiego Parku Narodowego to tylko niektóre atuty Piastowa, Pruszkowa i Ożarowa Mazowieckiego.

Bloki wielorodzinne - Piastów, Pruszków, Ożarów Mazowiecki

Szukasz mieszkania bliżej centrum? Sprawdź pozostałe obszary.

Kolejny artykuł

Salomea, Opacz Wielka, Załuski – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Opacz Wielka, Salomea oraz Załuski to trzy obszary znajdujące się w południowo-zachodniej części warszawskiej dzielnicy Włochy. Sąsiadują ze Starymi Włochami, Rakowem, Skoroszami, Okęciem oraz okolicznymi gminami.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu