Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Poddasze użytkowe – co warto o nim wiedzieć?


Poddasze użytkowe to przestrzeń, z której coraz rzadziej rezygnujemy podczas budowy domu. Nie bez przyczyny! Poddasze to świetny sposób na to, by powiększyć powierzchnię użytkową domu. Jak stworzyć funkcjonalne poddasze użytkowe?

Poddasze użytkowe – co warto o nim wiedzieć?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule podpowiemy, co to jest poddasze użytkowe oraz czym różni się ono od nieużytkowego. Dowiesz się też na czym polega zabudowa poddasza oraz kiedy warto zastosować rozwiązania takie jak ścianki działowe, antresola lub sufit podwieszany. Wspólnie z Kingą Kwestarz, architektem wnętrz Decoroom, zdradzimy o czym warto pamiętać podczas adaptacji poddasza oraz jak zaaranżować tę przestrzeń na pokój do pracy.

Przejdź do akapitu:

Poddasze użytkowe – co to?

Poddasze, choć niezdefiniowane przez prawo budowlane, uznawane jest za przestrzeń znajdującą się nad najwyższym stropem budynku. Budując dom stoimy przed rozterką, jak zagospodarować to miejsce. Możemy zdecydować się na poddasze użytkowe lub poddasze nieużytkowe. Jakie są między nimi różnice i które wybrać?

Poddasze użytkowe a nieużytkowe

Poddasze użytkowe, tak jak sugeruje sama nazwa, ma służyć jako część mieszkalna. Jednak by w pełni było to możliwe, powinno spełniać normy stawiane pomieszczeniom mieszkalnym. W świetle przepisów prawnych poddasze użytkowe musi być bezpieczne i wygodne. Strop powinien być silny i solidny i tym samym zapewniać dobry filar pod ściany działowe, ocieplenie i wyposażenie. Bardzo ważne jest to, by oddzielić poddasze od palnej konstrukcji dachu ognioodpornymi przegrodami.

Pokoje dedykowane stałemu pobytowi ludzi muszą mieć średnią wysokość 2,2 m, natomiast, gdy nie będą wykorzystywane dłużej niż przez cztery godziny dziennie, dopuszczalna wysokość wynosi 1,9 m. Obowiązkowe jest też ocieplenie, odpowiednia wentylacja, ogrzewanie oraz instalacja elektryczna. Dodatkowo każde pomieszczenie mieszkalne powinno zostać doświetlone oknami zajmującymi 1/8 powierzchni podłóg. Najpopularniejsze rozwiązania na poddaszach to okna w ścianach szczytowych, okna połaciowe i lukarny. Na poddasze użytkowe powinny prowadzić schody, które cechują się stabilnością i wygodą.

Jak podaje definicja, poddasze użytkowe to przestrzeń znajdująca się nad najwyższym stropem budynku

Poddasze nieużytkowe, nazywane też strychem, to przestrzeń, w której nie mieszkają ludzie. Często poddasze nieużytkowe posiada jedynie izolację stropu i rzadko kiedy wyposażone jest w instalacje. Do strychu często prowadzą schody składane, a czasem miejsce to dla wygody posiada oświetlenie. Metraż strychu nie wlicza się w powierzchnię mieszkalną obiektu, tym samym nie jest on objęty podatkiem.

Zarówno poddasze użytkowe, jak i nieużytkowe znajdą swoich entuzjastów. Jeśli nie potrzebujesz dodatkowej przestrzeni lub pragniesz przechowywać w niej jedynie sezonowe rzeczy lub zapasy – poddasze nieużytkowe sprawdzi się wystarczająco dobrze, natomiast w przypadku, gdy marzysz o dodatkowej przestrzeni – poddasze użytkowe da Ci liczne możliwości aranżacyjne.

Zabudowa poddasza

Projektowanie poddasza wymaga zadbania o dobrą kondycję budynku, co przełoży się na późniejszy komfort użytkowania. Priorytetem staje się zatem bezpieczeństwo, ponieważ drewniana konstrukcja dachu jest podatna na niekorzystne czynniki atmosferyczne. Dach może nagrzać się nawet do 60°C, co bez odpowiedniej izolacji byłoby bardzo odczuwalne przez domowników. Co więcej mostki termiczne mogą w zimowe dni narażać na chłód, a silny wiatr dominować poddasze irytującymi dźwiękami. Dodatkowo występuje też ryzyko gromadzenia się wilgoci, która w skutkach może być bardzo niefortunna. Odpowiednie wykończenie poddasza zapobiegnie nieprzyjemnym skutkom.

Poddasze wymaga ocieplenia, aby zapewniać warunki pomieszczenia użytkowego

Pomocna do zabudowy poddasza będzie tzw. sucha zabudowa, która uwzględni odporne na wilgoć i ogień płyty kartonowo-gipsowe. Płyty przeznaczone do montażu na poddaszu są zwykle impregnowane, co zwiększa ich bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Nie mniej ważna jest właściwa izolacja – ma ona zapewnić dobrą ochronę cieplną i akustyczną. Odpowiednie wykończenie poddasza wpłynie na ogólną funkcjonalność pomieszczeń, które w nim powstaną.

Ocieplanie poddasza

Aby poddasze było komfortowe, niezbędna jest odpowiednia izolacja poddasza, która musi zostać dostosowana do konstrukcji więźby dachowej. Najpopularniejsze rozwiązania to wełna mineralna, pianka poliuretanowa i styropian. O plusach i minusach poszczególnych rozwiązać możesz przeczytać w artykule: Jak ocieplić poddasze?

Antresola na poddaszu użytkowym

W przypadku wysokiego poddasza możemy sobie pozwolić na wykonanie antresoli, która da nam dodatkową przestrzeń i będzie swego rodzaju ozdobą w naszym wnętrzu. Można na niej umieścić część sypialnianą lub rekreacyjną. Należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiednich wysokości danych poziomów. Sam styl wykonania antresoli można dostosować do stylu wnętrza w jakim planujemy aranżację.

Do ciekawej aranżacji poddasza można zastosować antresolę, która da dodatkową przestrzeń oraz będzie urokliwą ozdobą

Ścianki działowe na poddaszu

Ściany działowe to przegrody pionowe, które umożliwiają stworzenie oddzielnych pomieszczeń. Decydując się na poddasze użytkowe, warto już w projekcie uwzględnić obecność ścian, ponieważ obciążają one strop swoim ciężarem. Ścianki działowe na poddaszu to zwykle murowane lub szkieletowe przegrody.

Ścianki murowane można uwzględniać na wytrzymałym stropie gęstożebrowym, płytowym lub monolitycznym, a ich przebieg planuje projektant. Mogą one być wzniesione w miejscach, gdzie przewidziano wzmocnienia. Ścianki szkieletowe tworzone są natomiast z profili stalowych, a czasem belek drewnianych. To rozwiązanie sprawdzi się w przypadku stropu drewnianego, a w przypadku stropów wzmacnianych – można ustawić je praktycznie w dowolnych miejscach, ponieważ mogą one bez problemu unieść ciężar ścian działowych szkieletowych.

Wybierając ścianki działowe na poddaszu, warto zadbać również o ich akustykę, która pozwoli zadbać o ciszę w izolowanych pomieszczeniach.

Sufit podwieszany na poddaszu

Sufit podwieszany na poddaszu może pełnić rolę dekoracyjno-maskującą, ale sprawdzi się także w przypadku wysokich wnętrz, które mogą wpływać na większe zużycie energii cieplnej. Przestrzeń między dawnym sufitem a sufitem podwieszanym można wypełnić materiałem ociepleniowym, który zapewni dobrą izolację zarówno zimą, jak i latem, poprawi akustykę pomieszczeń, a także wpłynie na niższe rachunki za ogrzewanie.

Izolacja dachu nad poddaszem użytkowym wpływa na dobre warunki cieplne, ale też na akustykę pomieszczeń

O czym warto pamiętać podczas adaptacji poddasza?

Poddasze to jedno z trudniejszych pomieszczeń do aranżacji. Jest to spowodowane przede wszystkim ilością skosów, które mocno ograniczają przestrzeń pod kątem funkcjonalności. Najważniejszą rzeczą przy projektowaniu poddasza jest określenie jego funkcji – czy chcemy, aby stał się on pokojem dziecięcym, bawialnią, miejscem do pracy, pokojem gościnnym czy strefą relaksu? Najniższą część pomieszczenia warto wykorzystać jako miejsce do przechowywania. W takim przypadku najlepiej skorzystać z usługi wykonania zabudowy meblowej na wymiar, aby idealnie wykorzystać każdy centymetr dostępnej powierzchni. Przy projektowaniu poddasza należy pamiętać, że jest to strefa podatna na zmiany temperatur. Warto zatem pomyśleć o dodatkowym ociepleniu oraz klimatyzatorze na okres letni. Jeśli wiemy, że poddasze będzie miejscem, w którym będziemy spędzać więcej czasu to w oknach dachowych warto zamontować rolety zewnętrzne i wewnętrzne.

Wysokość poddasza użytkowego, aby było ono komfortowe, powinna wynosić 220 cm. To optymalna wartość do swobodnego ruchu. Istotna jest też wysokość 140 cm, która pozwala wygodnie usiąść pod sufitem. Minimum, jakie gwarantuje jakąkolwiek funkcjonalność to 75 cm – pozwala na usytuowanie standardowej szafki. Niższe części poddasza oddziela się przedsionkiem, ponieważ są trudne do zagospodarowania.

Jak zaaranżować funkcjonalny pokój do pracy na poddaszu?

Przy aranżacji pokoju do pracy na poddaszu należy zastanowić się przede wszystkim, w którym miejscu chcemy umieścić biurko. W przypadku dachu czterospadowego miejsce do pracy nie znajdzie swojego zastosowania pod ścianą.

Określenie strefy do pracy jest kluczowe pod kątem dostosowania elektryki, aby uniknąć potykania się o kable do komputera czy lampki. Już na etapie remontu warto pomyśleć o floorboxach, czyli puszkach pozwalających na instalację podłogowych gniazd elektrycznych. Powinny się one znaleźć w miejscu, w którym planujemy ustawić biurko.

Jeśli poddasze zostało wyposażone w okna wykuszowe to warto ustawić biurko właśnie pod oknem, aby podczas pracy mieć jak najlepszy dostęp do światła dziennego. Skosy najlepiej zagospodarować zabudową meblową z półkami na dokumenty czy książki. Na poddaszu bardzo ważne jest dobór odpowiedniego oświetlenia. W takiej przestrzeni lampy powinny przede wszystkim rozjaśnić przestrzeń, a przy tym być przyjemne w odbiorze dla naszego wzroku.

Aby kondygnację nazwać poddaszem, musi być ona przynajmniej częściowo w bryle budynku

Zobacz też pozostałe artykuły.


O DECOROOM

Pracownia Architektury Wnętrz Decoroom jest obecna na rynku od 2009 roku i z wieloma sukcesami na koncie pozycjonuje się jako jeden z pionierów usługi kompleksowego wykończenia mieszkania „pod klucz”. Decoroom zaprasza Klientów do dwóch flagowych showroomów połączonych z biurem zlokalizowanych w Warszawie oraz we Wrocławiu. Zespół DECOROOM tworzą doświadczeni architekci, zaufane ekipy wykończeniowe, działy realizacji, pracownicy stolarni oraz dział DECOROOM KITCHEN, który zajmuje się kompleksowym wykończeniem zabudowy kuchennej i meblowej.

Kolejny artykuł

Dom z kontenerów – czy warto?
Jedną z alternatyw tradycyjnego budownictwa są domy z kontenera. Zwolennicy zachęcają do tego rozwiązania argumentując je eko ideą, oponenci natomiast wytykają wady tej konstrukcji. Czym tak naprawdę jest dom z kontenerów i czy warto się na niego zdecydować?
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu