Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Podgórze – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Szukasz nowego mieszkania? Tym razem w przewodniku po Krakowie zostanie omówiona dzielnica Podgórze. Zakup mieszkania na tym obszarze będzie idealny dla osób, które chcą mieszkać wśród dobrze rozwiniętej infrastruktury komunikacyjnej, handlowo-usługowej i edukacyjnej. Zapraszamy do lektury.

Podgórze – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Zastanawiasz się, jakie mieszkania znajdują się w dzielnicy Podgórze i czy warto tam zamieszkać? Dziś przyjrzymy się dokładniej tej okolicy i pokażemy Ci, jakie atrakcje można znaleźć na Podgórzu i z jakich powodów jest to dobra lokalizacja na zakup mieszkania.

Przejdź do akapitów:

Podgórze – dzielnica Krakowa. Krótka historia

Podgórze to dzielnica Krakowa, która po roku 1991 została podzielona na 6 dzielnic samorządowych, w skład których wchodzą takie obszary jak: Dębniki (dzielnica VIII), Łagiewniki-Borek Fałęcki (dzielnica IX), Swoszowice (dzielnica X), Podgórze Duchackie (dzielnica XI), Bieżanów-Prokocim (dzielnica XII) oraz Podgórze (dzielnica XIII).

Podgórze – zabytki i instytucje kulturowe zlokalizowane w dzielnicy

Ciekawe rzeczy dzieją się w młodziutkim Muzeum Podgórza – oczywiście można obejrzeć tam wystawy, ale muzeum organizuje ponadto wykłady historyczne i spacery tematyczne po dzielnicy czy nocne spacery na Kopiec Kraka, połączone z obserwacją nocnego nieba. Warto dodać, że Muzeum Podgórza jest miejscem bardzo dobrze przystosowanym do osób z niepełnosprawnościami.

Kraków Podgórze - Kopiec Kraka

Największymi imprezami, które mają miejsce na Podgórzu są obchody Rękawki i Bieg Trzech Kopców, nie znaczy to jednak, że nic się tu nie dzieje (choć zdecydowanie więcej wydarzeń oferuje Stare Podgórze czy Zabłocie). Przez cały rok odbywają się tutaj małe imprezy, takie jak na przykład cykl spacerów w towarzystwie przyrodników po kamieniołomie Liban.

Kopiec Kraka, Rezerwat Przyrody Bonarka i inne atrakcje dla turystów i mieszkańców w dzielnicy Podgórze

Podgórze jest terenem bardzo ciekawym przyrodniczo. Znajduje się tutaj m.in. Kopiec Kraka, z którego roztacza się piękny widok na Kraków. Duża część Podgórza to obszary zielone, popularne wśród mieszkańców jako miejsca do spacerowania, biegania czy jazdy na rowerze.

Do dziś nie wiadomo, czym Kopiec Kraka jest, chociaż naukowcy mają na ten temat kilka hipotez. W pierwszy wtorek po świętach wielkanocnych pod kopcem obchodzone jest tradycyjne Święto Rękawki, organizowane są wtedy pokazy i rekonstrukcje historyczne. A jesienią spod Kopca Krakusa startuje Bieg Trzech Kopców, popularna krakowska impreza biegowa, na którą zawsze jest o wiele więcej chętnych niż przewidzianych przez organizatorów miejsc. Ciekawostką jest, że pomimo tego, iż bieg w całości odbywa się na terenie miasta Krakowa, to ma charakter biegu górskiego.

Kraków Podgórze. Rezerwat Przyrody Bonarka

​Mijając Kopiec Kraka, znajdziemy kamieniołom Liban, ciekawy z kilku względów: charakterystycznych metalowych pieców do wypalania wapienia, pozostałości po scenografii do filmu Lista Schindlera Stevena Spielberga – który był tutaj kręcony – oraz bujnej przyrody, przejmującej we władanie to miejsce. Miasto Kraków planuje zrewitalizować kamieniołom, aby spacery po nim stały się bardziej komfortowe.

Kraków Podgórze - tereny zielone

Nie mniej interesującym miejscem jest Rezerwat Przyrody Bonarka, gdzie można spacerować po dnie dawnego morza, podziwiając skamieniałości, skały jurajskie, kredowe i trzeciorzędowe, a przede wszystkim powierzchnię abrazyjną, czyli płaski teren, który powstaje pod klifem na skutek uderzania fal morskich o brzeg. Nie ma w Małopolsce innego miejsca, w którym można oglądać tego typu struktury geologiczne. Rezerwat jest cichy i spokojny, przebiega przez niego szeroka i wygodna ścieżka dydaktyczna. Można się tam wybrać na przejażdżkę rowerem albo spacer, nawet z wózkiem.

Mieszkania – Podgórze

Na terenie Podgórza, obok licznych mniejszych i większych sklepów, znajduje się centrum handlowe Bonarka City Center. Mieści się w nim wiele sklepów, a także oddziały kilku banków i telefonii komórkowych, apteki, biura podróży, usługi krawieckie, pralnie, kantory oraz oddział Poczty Polskiej i Punkt Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Krakowa. Jest tu też kilka restauracji, kawiarnie i kino Cinema City. W okolicy znajdują się także takie punkty jak szkoła podstawowa, przedszkole, żłobek, ośrodek zdrowia, całodobowa klinika weterynaryjna czy różne lokale usługowe.

Nowe mieszkanie w dzielnicy Podgórze daje duże możliwości aranżacyjne, ponieważ deweloperzy dbają o przemyślane układy i zróżnicowane metraże. Na nowe mieszkanie składa się zazwyczaj powierzchnia dodatkowa (np. balkon), miejsce postojowe w garażu podziemnym oraz komórka lokatorska.

Kraków Podgórze - stacja kolejow

Połączenie Podgórza z różnymi częściami Krakowa zapewniają linie autobusowe i tramwajowe. Plusem są liczne parkingi oraz liczne punkty Wavelo, w których można wypożyczyć rower. W okolicy znajdują się aż trzy stacje kolejowe – Kraków Bonarka, Kraków Podgórze i Kraków Płaszów. Dzięki temu bez przesiadek można dojechać na przykład do Wieliczki, Katowic, Bielska-Białej czy Zakopanego. Ponadto z Płaszowa jeżdżą pociągi dalekobieżne, między innymi do Wrocławia i Gdyni.

Na terenie Podgórza znajduje się Bonarka for Business – kompleks biurowy, w którym mieszczą się biura licznych korporacji, między innymi Pegasystem, GlobalLogic, Skelia, Gerda Broker, Alexander Mann Solutions, Lufthansa czy Euroclear. Kolejne duże firmy, w tym InPost, Asseco i Sii, mają swoje siedziby w biurowcach przy ul. Wielickiej.

Obecność licznych biur sprawia, że mieszkanie zlokalizowane na Podgórzu będzie dobrym wyborem dla inwestorów, których interesuje wynajem np. pracownikom bądź studentom, którzy w niedużej odległości znajdą ośrodki akademickie. W celach inwestycyjnych najlepiej zakupić nowe, ustawne mieszkanie dwupokojowe w stanie deweloperskim lub mieszkanie urządzone pod klucz.

Centrum handlowe Bonarka w dzielnicy Podgórze, blisko Starego Miasta

Podgórze to bardzo atrakcyjna dzielnica Krakowa. Jak zostało wspomniane na początku, jest tu dużo terenów bardzo ciekawych pod względem przyrodniczym, idealnych do spokojnych spacerów, a na szczególną uwagę na pewno zasługuje Rezerwat Przyrody Bonarka oraz Kopiec Kraka. Okolice ulicy Wielickiej obfitują w nowoczesne biurowce, co przypadnie do gustu między innymi inwestorom. Zaletami Podgórza nie jest pocztówkowy wygląd, ale raczej fakt, że jest stąd blisko zarówno na spacer, jak i do pracy oraz na zakupy, do czego w dużej mierze przyczynia się zlokalizowane tutaj centrum handlowe Bonarka. Osoby, które interesuje mieszkanie zlokalizowane blisko tego, co potrzebne do wygodnego życia powinny zdecydować się właśnie na Podgórze. Mieszkania tutaj cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony deweloperów, dlatego nietrudno będzie znaleźć coś dla siebie.

Mieszkanie usytuowane w pobliżu Kopca Kraka, blisko centrum Krakowa

​Jeśli interesuje Cię mieszkanie zlokalizowane na Podgórzu, skorzystaj z naszej wyszukiwarki. Znajdziesz tutaj także inwestycje w pozostałych krakowskich dzielnicach.

Kolejny artykuł

Zwierzyniec – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Szukasz nowego mieszkania? Zwierzyniec cechuje się bardzo dużym zainteresowaniem – zarówno ze strony osób poszukujących mieszkania, jak również ze strony deweloperów, którzy chętnie stawiają tutaj nowe inwestycje. A wszystko dlatego, że dzielnica posiada bardzo atrakcyjną i malowniczą okolicę. Sprawdź, dlaczego warto tutaj zamieszkać.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu