Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Podwyżka stóp procentowych – jak wpłynie na kredyt?

Ula Olczak
Ula Olczak

Stopy procentowe to zmienna wartość uwzględniona w każdym kredycie hipotecznym. Kiedy stopy procentowe utrzymują się na niskim poziomie, kredytobiorcy realizują korzystny dla nich scenariusz spłat zadłużenia, jednak muszą być równocześnie gotowi na podwyżki. Ostatnie dni odwróciły utrzymującą się od 9 lat tendencję niewzrastającej stopy procentowej. Podwyżka stóp procentowych – jak wpłynie na kredyt?

Podwyżka stóp procentowych – jak wpłynie na kredyt?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule dowiesz się, z czym wiążą się podwyżki stóp procentowych oraz jak wpłyną one na kredyty hipoteczne. Przedstawimy również wartości nowych stóp procentowych. Wyjaśnimy też kiedy podwyżki stóp procentowych zaczną obowiązywać.

Przejdź do akapitów:

Podwyżka stóp procentowych

Stopa procentowa nazywana jest ceną pieniądza, jaką należy zapłacić za jego pożyczenie. Stopę procentową ustala Rada Polityki Pieniężnej, by zapewnić stabilność polskiej walucie oraz zapobiec inflacji. Decyzje wydawane przez Radę Polityki Pieniężnej powinny sprzyjać normalizacji stóp procentowych i tym samym nie dopuszczać do szybszego wzrostu cen towarów. W praktyce, wysokość stopy procentowej wpływa też na decyzję o kredycie. Niski poziom kusi, by ulokować swe środki w nieruchomości, natomiast wysoki nieco gasi apetyt na nowe zobowiązanie. Oprocentowanie kredytu uzależnione jest od marży banku, która pozostaje niezmienna przez cały okres kredytowania oraz ruchomej stawki WIBOR.

Po podwyżce stóp procentowych, wzrośnie również wysokość stopy WIBOR, czyli wysokość oprocentowania polskich kredytów oraz pożyczek. Oznacza to, że rata kredytu również staje się bardziej obciążająca dla portfela. Kiedy zdecydujemy się np. na WIBOR 3M, zmiana wysokości raty odbędzie się po okresie trzech miesięcy.

Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję – stopy procentowe w górę

Rada Polityki Pieniężnej 6 października 2021 roku podjęła decyzję o zmianie dotychczasowej wartości stopy procentowej, trwającej od pandemii na poziomie 0,1% do 0,5%. To pierwszy od 9 lat wzrost stopy procentowej. Pod koniec roku 2012 stopa procentowa wynosiła 4,75% i od tamtej pory jej wartość jedynie malała. Stała stopa procentowa, wynosząca 1,5%, utrzymywała się od 2015 roku aż do maja 2020 roku, kiedy nastała pandemia koronawirusa. Nowa sytuacja na świecie wpłynęła na spadek jej wartości do 0,1%. Ostatnie posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej było jednoznaczne – stopy procentowe pójdą w górę. Czy to jednak zmiana, po której znowu zapanuje stagnacja?

Pierwszej podwyżki stóp procentowych spodziewano się dopiero w nadchodzących miesiącach, jednak Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła stopy procentowe wbrew przewidywaniom. Ekonomiści prognozują, że wzrost stóp procentowych nie będzie jednorazowy i należy być gotowym na kolejne, cykliczne zmiany. Łagodne wzrosty stóp procentowych mają przygotować społeczeństwo do wartości obowiązującej przed pandemią, a nawet do wyższej. Eksperci popierają podwyżkę, która może przyczynić się do stabilizacji cen nieruchomości.

Stopy procentowe a kredyt

Stopa referencyjna to główna wartość do ustalania stawki WIBOR dla kredytów, jej wzrost o 0,4% nie był jednak jedyny. Zmianom uległy również pozostałe stopy procentowe. Obecna lista stóp procentowych NBP to:

  • stopa referencyjna 0,5 proc. w skali rocznej – wzrost o 0,4%
  • stopa lombardowa: 1 proc. w skali rocznej – wzrost o 0,5%
  • stopa depozytowa: 0 proc. w skali rocznej – bez zmian
  • stopa redyskonta weksli: 0,51 proc. w skali rocznej – wzrost o 0,4%
  • stopa dyskontowa weksli: 0,5 proc. w skali rocznej – wzrost o 0,4%

Zmianom uległa stopa rezerwy obowiązkowej, która poprzednio wynosiła 0,5%, a obecnie kształtuje się na poziomie 2%.

Od kiedy obowiązują wyższe stopy procentowe?

6 października 2021 roku odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, podczas którego przekazano komunikat o wzroście stopy procentowej. Uchwała, którą przedstawiła Rada Polityki Pieniężnej obowiązuje od 7 października 2021 roku. Nowe oprocentowanie dotyczy osób, które zdecydowały się na kredyt o zmiennym oprocentowaniu.

Podwyżki stóp procentowych – o ile wzrosną raty kredytów?

Kwota raty kredytów uzależniona jest od wielu czynników, jest to m.in. oprocentowanie, warunki umowy, wkład własny, prowizje, koszt ubezpieczenia czy produkty dodatkowe. W zależności od zadłużenia, różnica pomiędzy oprocentowaniem 0,1% a 0,5% może oznaczać zmianę w racie kredytu liczącą od kilkudziesięciu złotych to kilkuset złotych. Przykładowo, osoba zaciągająca kredyt na 300 tys. zł i 20 lat, po podwyżce stóp procentowych musiałaby zapłacić o około 74 zł więcej niż w przypadku poprzedniego oprocentowania. Szacuje się, że w skali roku łączny koszt złotowych kredytów mieszkaniowych pójdzie w górę o około 1,5 mld zł.

Wyższe stopy procentowe oznaczają droższe kredytowanie, co z pewnością dla wielu osób będzie rozstrzygające w kwestii pobierania kredytu. Po podniesieniu stóp procentowych należy być gotowym na kolejne podwyżki, które mają być odpowiedzią na wzrost oczekiwań inflacyjnych.

Zobacz również pozostałe artykuły.

Kolejny artykuł

Kolejna podwyżka stóp procentowych – nowe ustalenia
Rada Polityki Pieniężnej nie szczędzi zaskoczeń i decyduje się na kolejne podwyżki stóp procentowych. Listopadowe posiedzenie poskutkowało wzrostem stóp procentowych niemal do przedpandemicznych wartości. Jak wzrost stóp procentowych wpłynie na kredyty hipoteczne Polaków?
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu