Pokój gamingowy to odpowiedź na potrzeby dzisiejszych e-sportowców. Dobrze zaaranżowany pokój gamingowy pozwoli cieszyć się niezakłóconą rozgrywką przez długie godziny.
W tym artykule dowiesz się, jak urządzić pokój gamingowy. Podpowiemy jakie meble, dodatki czy akcesoria wybrać do gaming roomu, by był on funkcjonalny i estetyczny.
Przejdź do akapitów:
Pokój gamingowy to przestrzeń o specyficznym charakterze. W przeciwieństwie do innych pomieszczeń, tutaj dobry dostęp do naturalnego światła czy duże okna pełnią drugorzędne role. W pokoju gracza preferowane jest sztuczne światło – lampy, a szczególnie nowoczesne ledy, które powinny zostać rozmieszczone tak, by ich światło nie padało bezpośrednio na ekran monitora.
Pokój gracza nie musi być także szczególnie przestronny – jego sercem jest stanowisko gamingowe, które, jeśli jest dobrze zorganizowane, nie pochłania zbyt wiele miejsca. Inaczej sprawa wygląda, gdy chcemy zorganizować pokój również do gier VR czy wspólnych posiedzeń przy grach multiplayer – wtedy też należy przeznaczyć na to pomieszczenie odpowiednio większą powierzchnię.
Dobrze zaaranżowany pokój gamingowy sprawi, że każda rozgrywka będzie o wiele przyjemniejsza!
W aranżacji pokoju dla gracza zwykle pomijane są jasne, jaskrawe lub pastelowe kolory. Pokój gamingowy nie powinien rozpraszać, dlatego lepszą opcją będą ciemne barwy – antracyt, granaty czy szarości. W bardziej minimalistycznych czy subtelniejszych aranżacjach można zastosować również klasyczną biel, która stanowić będzie idealne tło do licznych, gamingowych dodatków.
Nie musimy malować wszystkich ścian na ten sam kolor. Ciekawym zabiegiem jest zastosowanie mocnego akcentu na jednej ze ścian – to wzbogaca aranżacje, nadaje głębi, lecz jej nie dominuje.
Pokój gamingowy możemy zaaranżować niemal w każdym stylu, a najbardziej efektowny i często wybierany jest tu styl nowoczesny. Rzadziej wykorzystywany jest styl minimalistyczny – zwykle gracze posiadają dużą ilość dodatków i gadżetów, które chętnie eksponują na widoku. Pokój gracza możemy zaaranżować również w oparciu o motyw przewodni.
Pokoje gamingowe możemy utrzymać również w lotfotym stylu – ciemne kolory czy surowe ściany będą doskonale współgrać z nowoczesnym sprzętem, metalowym biurkiem, skórzanym fotelem czy ledowym oświetleniem.
Urządzając pokój gracza największą uwagą powinniśmy objąć jego serce, czyli stanowisko gamingowe, w którym znajduje się komputer. Wybieramy do niego wygodne biurko oraz fotel. Biurko gamingowe cechuje się solidnością i ergonomicznością – musi wytrzymać dużą ilość sprzętu oraz każdą, nawet najbardziej emocjonującą rozgrywkę. Nowoczesne biurko gamingowe wyróżnia się dużą elastycznością – jego wysokość można dostosować do preferencji gracza, dzięki czemu możliwa jest rozgrywka zarówno na siedząco, jak i na stojąco.
Warto przeanalizować długość biurka – zbyt krótkie może nie pomieścić monitorów oraz dodatkowych stojaków na słuchawki, mikrofon czy kamerę. Do pokoju gracza polecane są modele o matowym wykończeniu, ponieważ taka powierzchnia nie męczy oczu oraz nie odbija światła, co minimalizuje rozproszenie podczas zabawy.
Drugim najważniejszym elementem w pokoju gamingowym jest fotel gamingowy, który znacząco różni się od zwykłego fotela biurowego. Fotel powinien posiadać regulowane podłokietniki i siedzisko oraz wytrzymałą, wodoodporną tapicerkę, która pozostanie nienaruszona przez wiele lat. Wygodny fotel wyposażony w zagłówek i poduszkę lędźwiową pozwoli zachować odpowiednią pozycję, co jest szczególnie ważne w przypadku spędzania przy komputerze wielu godzin.
Projekt pokoju gamingowego powinien uwzględniać nie tylko meble, ale też funkcjonalne dodatki. Sprawdzą się tu wszelkie stojaki – na słuchawki, mikrofon, kamerkę czy inne sprzęty, które powinny znajdować się w zasięgu ręki gracza. Warty uwagi jest również doczepiany do biurka uchwyt na napój, zapobiegnie on wylaniu napoju na drogocenny sprzęt.
Na podłodze warto zastosować matę ochronną pod fotel gamingowy – zabezpieczy ona podłogę przed zarysowaniami. Dostępne są nie tylko przezroczyste maty, ale również modele przedstawiające logo ulubionych gier. Świetnym dodatkiem jest też podstawka pod PC na kółkach – umożliwia szybki dostęp do swojego komputera.
Aby pokój gamingowy prezentował się dbale, zadbajmy o to, by wszelkie kable i przedłużacze pozostawały odpowiednio zaaranżowane, w tym celu możemy zastosować specjalne organizatory maskujące.
Gaming room to miejsce, w którym bez obaw możemy zaprezentować swoje ulubione gry wideo, kolekcjonerskie figurki, plakaty czy książki. Najlepiej wybrać do tego zamykane, szklane witryny oraz doposażyć je o taśmy led.
W pokoju gracza miejsce znajdą wszelkie gadżety, np. kubki w kształcie pada, poduszki z wizerunkiem ulubionych postaci, wentylatory w gamerskim wydaniu czy ledy przedstawiające wybraną grę.
Ciekawym dodatkiem jest też miniaturowa lodówka na napój, dzięki której uzupełnimy elektrolity bez wstawania z fotela czy niewielki ręczny odkurzacz, który pozwoli pozbyć się okruszków po zjedzonej przekąsce i zapobiegnie przedostawaniu się ich do klawiatury.
Pokój gamingowy z sypialnią to odpowiednie rozwiązanie w przypadku mieszkań, w których nie możemy sobie pozwolić na wydzielenie osobnego pokoju gracza. Projekt z sypialnią poza stanowiskiem gamingowym powinien uwzględniać wygodne łóżko oraz pojemne półki do przechowywania. Gaming room z sypialnią powinien posiadać komfortowe oświetlenie - zadbajmy o lampkę nocną oraz efektowne ledy doświetlające biurko, półki czy plakaty.
Pokój gracza powinien uwzględniać rolety, które pozwolą wyciszyć ewentualne słońce i kontynuować grę bez rozpraszaczy. Pokój możemy doposażyć o nastrojowe plakaty.
Pokój dla gracza możemy z powodzeniem zaaranżować na poddaszu. Przestrzeń ta zwykle charakteryzuje się nieco gorszym dostępem do naturalnego światła, co w tym przypadku stanowi zaletę. Dodatkowo pomieszczenie odseparowane od innych kondygnacji zapewnia wygodę zarówno samemu graczowi, jak i pozostałym domownikom – wszelkie dźwięki zrodzone z ekscytującej rozgrywki nie wyjdą poza próg pokoju, pozostaną na poddaszu.
Poddasze to wystarczająca przestrzeń na to, by urządzić pokój gamingowy oraz strefę relaksu. Bez problemu wydzielisz tam miejsce na stanowisko gamingowe oraz kanapę, na której zasiądziesz po wymagającej grze. Najlepszym wyborem będzie kanapa z funkcją spania – może pełnić funkcję siedziska podczas grania na konsoli oraz zapewnić odpowiedni wypoczynek w wolnej chwili. Do strefy relaksu możemy wybrać także wygodne pufy oraz niewielki stolik, który pomieści szybkie przekąski.