Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Polski Ład – na czym polega?

Ula Olczak
Ula Olczak

Ostatnie lata to czas, kiedy w każdej dziedzinie życia poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa zostało zachwiane. Próbą, która ma pozytywnie wpłynąć na regulacje wielu dziedzin społeczno-gospodarczych, ma być Nowy Polski Ład, czyli kompleksowy plan gospodarczej odbudowy. Polski Ład – na czym polega?

Polski Ład – na czym polega?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Z tego artykułu dowiesz się, co to jest Polski Ład oraz jakie następstwa ma przynieść. Podpowiemy również, jakie aspekty życia obejmuje. Poznasz także pięć głównych filarów, które obejmuje Polski Nowy Ład. Nie bez znaczenia będą również zmiany, jakie niesie Nowy Ład w zakresie mieszkań i kredytów hipotecznych.

Przejdź do akapitów:

Polski Ład – co to?

Słysząc nowinę o nowym programie nie sposób nie zadać sobie pytania „Polski Ład – na czym polega?”. Polski Ład to nowy, rządowy program reform społeczno-gospodarczych, którego głównym autorem jest premier Mateusz Morawiecki. Nowy Polski Ład został zaprezentowany 15 maja i w treści projektu zostało ujętych 10 obszarów, które dotyczą najważniejszych aspektów życia:

 • Plan na zdrowie
 • Uczciwa praca – godna płaca
 • Dekada rozwoju
 • Rodzina i dom w centrum życia
 • Polska – nasza ziemia
 • Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek
 • Dobry klimat dla firm
 • Czysta energia – czyste powietrze
 • CyberPoland 2025
 • Złota jesień życia

Nowy Polski Ład – główne filary

Polski Ład obejmuje 10 aspektów, które wpłyną znacząco na komfort życia Polaków. Najbardziej podkreślonych zostało pięć fundamentów, które sprawią, że państwo będzie znacznie bardziej przyjazne dla obywateli oraz optymalniejsze do życia wielu grup społecznych. Polski Ład zbudowany jest na fundamentach takich jak:

1. 7 procent PKB na zdrowie – dążenie do osiągnięcia średniej wydatków na zdrowie w relacji do PKB na przestrzeni 6 lat. Środki będą źródłem do finansowania inwestycji, cyfryzacji, nowych kadr i nowoczesnych terapii.

2. Obniżka podatków dla 18 mln Polaków – niższe podatki dla osób o niskich i średnich dochodach oraz optymalniejsze podatki dla osób z wysokimi zarobkami. Wysoka kwota wolna dla pracujących Polaków, która będzie na poziomie 30 tys. złotych.

3. Inwestycje, które wygenerują 500 tysięcy nowych miejsc pracy – uruchomienie przez Bank Gospodarstwa Krajowego funduszu na odbudowę i modernizację kraju, które pomogą osiągnąć europejski poziom życia.

4. Mieszkanie bez wkładu własnego i dom 70 mkw. bez formalności – programy korzystne dla osób zainteresowanych nabyciem mieszkania.

5. Emerytury bez podatku do 2500 złotych – podniesienie wartości renty o wysokość podatku, dzięki któremu wysokość świadczeń wzrośnie nawet o 2000 złotych dla 65% emerytów.

Polski Nowy Ład – mieszkania bez wkładu własnego

Przeglądając program ustawy Nowy Ład, mieszkania bez wkładu własnego stanowią duże ułatwienie dla każdej osoby, która myśli o nabyciu nieruchomości. Zazwyczaj największą przeszkodą przy kredytach hipotecznych bywa wkład własny, na który nie może sobie pozwolić duża część społeczeństwa. Mimo stabilnej sytuacji zawodowej, bardzo często u młodych osób występuje brak wystarczających oszczędności na wkład własny. Tak duża kwota, którą należy wpłacić na start często przekreśla marzenia o własnym kącie i zobowiązuje do wynajmowania mieszkania. Koszt wynajmu osiąga podobne wartości do raty kredytu hipotecznego za mieszkanie, dlatego w osobach, którym kredyt hipoteczny został odmówiony narasta frustracja. Rozwiązaniem dla dużej grupy osób ma okazać się jeden z programów, który zawiera Nowy Polski Ład.

Polski Ład zakłada zwiększenie dostępności do finansowania własnego mieszkania dla trzech grup docelowych, wśród których są:

 • osoby, które chcą nabyć swoje pierwsze mieszkanie z rynku pierwotnego,
 • osoby, które poszukują mieszkania z rynku wtórnego,
 • osoby, które pragną wybudować dom.

Wkład własny zostanie zagwarantowany, zapewniony lub spłacony przez państwo. Takie rozwiązanie ma być pomocne szczególnie dla młodych i wielodzietnych rodzin. Państwo umożliwia spłatę maksymalnie 100 tys. zł wkładu własnego dla biorących kredyt lub oferuje dofinansowanie w wysokości 160 tys. zł dla osób zainteresowanych mieszkalnictwem społecznym oraz rodzinom wielodzietnym. W przypadku rodzin wielodzietnych wpływ na wartość pomocy ma liczebność rodziny.

Program „Mieszkania bez wkładu własnego” proponuje pomoc dla około 80 tys. rodzin rocznie i jest dedykowany dla osób od 20. do 40. roku życia. Wysokość finansowania jest powiązana z liczbą dzieci w rodzinie. W przypadku drugiego dziecka wartość wynosi 20 tys. zł, 60 tys. zł to wartość za trzecie dziecko, natomiast każde kolejne pozwali na wygenerowanie 20 tys. zł. Program określi również maksymalny poziom cen za metr kwadratowy nieruchomości, który będzie zakwalifikowany do projektu, aby zapobiec wzrostowi cen.

Obniżka podatków – szansa na oszczędności

Według planów, które przedstawia Polski Nowy Ład około 18 mln Polaków może liczyć na zmiany w zakresie podatków. Niższe podatki dla osób o niskich i średnich dochodach mogą pozytywnie wpłynąć na ich zdolności kredytowe oraz na zgromadzenie oszczędności na wkład własny i mieszkanie. Dzięki mniejszym obciążeniom wynagrodzeń uzyskanie kredytu na zakup mieszkania będzie dostępne nawet dla osób o niższych zarobkach.

Mój dom 70 mkw. – bez zbędnych formalności

Program Polski Ład zakłada również zmiany w zakresie budowy obiektów jednorodzinnych o metrażu nieprzekraczającym 70 mkw. Po przyjętych z entuzjazmem zmianach w zakresie budowy małych domków rekreacyjnych tylko na podstawie zgłoszenia, przewidywane są kolejne zmiany w budownictwie, które ma być bardziej przyjazne dla obywateli. Kolejnym etapem są zmiany w przepisach regulujących budowę małych domów mieszkalnych. Domy do 70 mkw. będą realizowane jedynie na podstawie zgłoszenia, dlatego aspekty takie jak pozwolenie, kierownik i książka budowy nie będą już konieczne. Dom do 70 mkw. będzie można wybudować o kilka tygodni wcześniej i o co najmniej kilka tysięcy taniej.

Budowa domu do 70 mkw. bez zbędnych formalności nie zezwala jednak na samowolę budowlaną oraz tworzenie wielu domów na małej działce. Nowy Ład 2021 będzie posiadał regulowane przepisy oraz odpowiednie służby nadzoru budowlanego.

Polski Ład – na czym polega?

Polski Ład to optymistyczny program zakładający poprawę jakości życia – szczególnie pracowników o niskich dochodach, przedsiębiorcom oraz emerytom. Młode osoby oraz wielodzietne rodziny zyskają dodatkową szansę na pozyskanie własnego mieszkania oraz zwiększenie dochodów za sprawą niższych podatków. Nowy Ład 2021 ma urzeczywistnić lepsze życie po światowym kryzysie, zapewnić stabilniejsze życie przyszłym pokoleniom oraz nieść nadzieję na dobrą przyszłość.

Kolejny artykuł

Młyny Gdańskie – połączenie historycznej zabudowy z nowoczesną architekturą
Młyny Gdańskie to wyjątkowa inwestycja realizowana przez dewelopera Allcon. Osiedle znajduje się obok Śródmieścia i gwarantuje bliskość wszystkich najważniejszych punktów handlowych, usługowych, komunikacyjnych, rekreacyjnych czy rozrywkowych.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu