Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Polski Ład – zmiany od stycznia 2022 roku


Polski Ład został ostatecznie zatwierdzony przez prezydenta i zgodnie z zapowiedziami jest wprowadzany w życie od początku bieżącego roku. Choć w ideach doskonały, budzi wątpliwości. Jakie zmiany czekają Polaków w 2022 roku?

Polski Ład – zmiany od stycznia 2022 roku

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule wyjaśnimy od kiedy Polski Ład zacznie funkcjonować oraz przedstawimy najistotniejsze zmiany jakie obejmuje. Podpowiemy też czy na rynku nieruchomości przewidziano nowe zasady oraz jak wpłyną one na wynajmujących.

Przejdź do akapitu:

Polski Ład zatwierdzony przez prezydenta

Polski Ład to ustawa, która wpływa na życie licznych grup społecznych i wprowadza obszerne zmiany dla podatników. Pomimo sugestii o wydłużenie okresu vacatio legis, czyli przesunięcia wejścia w życie wszystkich przepisów, Sejm nie wyraził na nią zgody, a prezydent 16 listopada podpisał ustawę. Polski Ład został zatem zatwierdzony i tym samym będzie skrupulatnie wprowadzany w życie.

Polski Ład – od kiedy?

Polski Ład przedstawiany jest jako plan na odbudowę polskiej gospodarki po COVID-19, jednak przez ilość zmian rodzi wiele zapytań. Duża część społeczeństwa z niepokojem poszukuje odpowiedzi na pytanie, od kiedy Nowy Ład zacznie funkcjonować. Większość zmian ma ważność już od nowego roku, czyli od stycznia 2022 roku. Niektóre z nich zostaną natomiast wprowadzone po pewnym czasie np. zmiany w zakresie opodatkowania dochodów z najmu mają funkcjonować od początku roku 2023.

Polski Ład – zmiany

Polski Ład zakłada liczne zmiany zarówno dla pracowników na etacie, przedsiębiorców, emerytów jak i wielodzietnych rodzin. Najistotniejsze zmiany to m.in.:

  • zmiana wysokości składki zdrowotnej i brak możliwości odliczenia jej od podatku,
  • wprowadzenie wyższej kwoty wolnej od podatku dochodowego dla osób fizycznych do 30 000 zł,
  • podniesiony drugi próg podatkowy z 85 525 zł do 120 000 zł,
  • ulga dla klasy średniej,
  • nowe zasady w opodatkowaniu dla małżonków i nowa ulga dla rodzin 4+,
  • kapitał opiekuńczy, czyli 12 000 zł na dziecko drugie i każde kolejne,
  • zmiany w emeryturach oraz PIT-0 dla seniora,
  • budowa domu jednorodzinnego do 70 mkw. bez formalności,
  • mieszkanie bez wkładu własnego,
  • opodatkowanie dochodów z najmu tylko w formie ryczałtu.

Dom 70 mkw. bez pozwolenia

Przepisy Polskiego Ładu dotykają także osób, które w planach mają wzniesienie domu. Od 3 stycznia 2022 roku budowa domu jednorodzinnego do 70 mkw. jest możliwa w uproszczonej procedurze. Warunki budowy odnaleźć można w ustawie z dnia 17 września 2021 r. o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Ułatwienie obejmuje przede wszystkim brak konieczności posiadania pozwolenia na budowę, a także brak projektu budowlanego. Polski Ład zwalnia też z obowiązku ustanawiania kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika.

Opodatkowanie dochodów z najmu – jakie zmiany czekają wynajmujących?

Jedna z najbardziej istotnych zmian związana z rynkiem nieruchomościowym w Polskim Ładzie to opodatkowanie dochodów z najmu. Zagadnienie to objaśnia Marcin Krasoń, ekspert obido.pl:

"Polski Ład wprowadza sporą rewolucją w kwestii najmu prywatnego – bardzo mocno zmieni się bowiem model opodatkowania najmu. Od początku przyszłego (2023) roku właściciele mieszkań będą mogli rozliczać się tylko w formie ryczałtu. Rok 2022 został zaplanowany jako okres przejściowy – wynajmujący będzie mógł wybrać pomiędzy ryczałtem a opodatkowaniem na zasadach ogólnych.

Ryczałt to bezproblemowe rozliczanie, gdzie podstawą opodatkowania jest przychód właściciela z tytułu najmu. Stawka wynosi 8,5% do 100 tys. zł przychodu i 12,5% powyżej tego progu.

Na zasadach ogólnych pod uwagę bierze się dochód, czyli przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania. W przypadku najmu są to odpisy amortyzacyjne, koszty remontu wyposażenia mieszkania i tak dalej. Tutaj należy pamiętać o nowej kwocie wolnej od podatku (30 tys. zł), powyżej której płacimy 17% podatku aż do kwoty 120 tys. zł – po przekroczeniu tego progu stawka rośnie do 32%.

Od początku 2023 r. jedyną możliwą formą opodatkowania najmu prywatnego będzie ryczałt. Będzie to zmiana niekorzystna dla osób, które ponoszą wysokie koszty obsługi najmu (które to obniżały podatek do zapłacenia) – dla tych osób rozwiązaniem będzie rozliczanie najmu w ramach działalności gospodarczej. Pozwoli to uwzględniać koszty związane z najmem.

Tylko że to też może nie być takie proste, bo należy uwzględnić zmianę sposobu wyliczania wysokości składki zdrowotnej i fakt, że nie można jej będzie odliczać od podatku dochodowego. Jak to w takich sytuacjach bywa, sytuacja każdego wynajmującego może być inna i każdy powinien po prostu przeliczyć, które rozwiązanie jest dla niego najbardziej korzystne."

Zobacz także pozostałe artykuły.

Kolejny artykuł

Miasto 15-minutowe – o co w tym chodzi?
Sklepy, szkoły, restauracje i praca w zasięgu zaledwie 15-minutowego spaceru to idea, która rozkochała w sobie dużą część społeczeństwa. W końcu kto nie chciałby realizować swoich podstawowych potrzeb w tak komfortowym czasie?
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu