Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Powsin – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Powsin to obszar w warszawskiej dzielnicy Wilanów, wyróżniający się spokojnym, nieco wiejskim charakterem.

Powsin – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule poznasz istotne informacje o obszarze Powsin i dowiesz się, jakie punkty znajdują się na jego terenie.

Przejdź do akapitów:

Powsin – historia

Pierwsze wzmianki o Powsinie, noszącym wtedy nazwę Powsino, są z XIII w. Osada często zmieniała właścicieli, np. w XVII w. ziemię wraz z okolicą nabył Jan III Sobieski, natomiast w latach 20. XVIII wieku Powsin przeszedł na własność Elżbiety Heleny Sieniawskiej. Później wszystkie powsińskie dobra zostały uwłaszczone i przyłączone do Wilanowa, a Powsin został włączony w granice Warszawy w 1951 r.

Warszawa Wilanów Powsin - nieruchomości w doskonałej lokalizacji wśród zieleni

Powsin – zabytki

Spacerując po ulicach Powsina warto zwrócić uwagę na tutejsze kapliczki, które niegdyś stały na każdym rozdrożu. Większość z nich pochodzi z przełomu XIX i XX w. i ma bardzo dużą wartość etnograficzną.

Na ulicy Przyczółkowej znajduje się też interesujący obiekt sakralny – kościół św. Elżbiety. Historia parafii sięga średniowiecza, kościół wielokrotnie był rozbudowywany i przebudowywany. Ostateczny, dzisiejszy wygląd został ukształtowany w XX-leciu międzywojennym.

Powsin – atrakcje dla mieszkańców i turystów

Przyrodniczą atrakcją obszaru Powsin są Torfowiska znajdujące się w centralnej części obszaru. W okolicy żyje wiele gatunków ptaków, można zobaczyć także sarnę. W okolicy Torfowisk nie ma rekreacyjnej infrastruktury, ale są tu samoistnie przez spacerowiczów wytyczone ścieżki spacerowe. Miejsce jest dość dzikie.

Park Kultury w Powsinie - Warszawa Wilanów Powsin

Drugim zbiornikiem wodnym obszaru Powsin jest Jezioro Lisowskie, o podobnej historii hydrologicznej co Torfowiska. Na zachodnim brzegu Jeziora Lisowskiego znajduje się ścieżka oraz punkt piknikowy.

Ostatnim większym zbiornikiem wodnym obszaru Powsin jest Jezioro pod Morgami, połączone z Jeziorem Lisowskim. Nad jeziorem nie ma zaplanowanej infrastruktury turystycznej, ale można podziwiać naturalny, dziki krajobraz.

Wilanów Powsin - ścieżka spacerowa z pięknym widokiem na drzewa i zieleń

Popularnymi atrakcjami znajdującymi się przy granicy z Powsinem są Park Kultury w Powsinie oraz Ogród Botaniczny PAN, choć oba miejsca historycznie są z Powsinem związane, to aktualnie znajdują się poza terenem obszaru. Oba warte są uwagi i odwiedzenia.

Mieszkania – Powsin

Na obszarze Powsin przy ulicy Rosochata znajduje się doceniany przez rodziny z dziećmi plac zabaw, atrakcyjny dla dzieci w różnym wieku. Znajdują się tu wymagające sprawności konstrukcje wspinaczkowe, zjeżdżalnie i huśtawki, a także liczne ławki. Podłoże jest z piasku.

Główną arterią obszaru jest ulica Przyczółkowa i przy niej zatrzymują się linie autobusowe podążające m.in. do gmin położonych na południe od Warszawy. Zdecydowanie wygodniej poruszać się samochodem, choć w godzinach szczytu ulice są zakorkowane i przemieszczenie się do innych dzielnic może być problematyczne.

Mieszkanie usytuowane w inwestycji o zabudowie szeregowej - Wilanów w Warszawie

Na terenie obszaru Powsin znajduje się rejonowe przedszkole oraz szkoła podstawowa. Punkty nie są jednak łatwo dostępne pieszo, raczej należy być zmotoryzowanym, by szybko i bezpiecznie dotrzeć do placówek.

Miłośnicy sportu mieszkający na obszarze Powsin mają spore możliwości uprawiania dyscyplin outdoorowych. Cały teren Urzecza ciągnący się wzdłuż Wisły to teren bardzo atrakcyjny pod kątem wycieczek rowerowych. Powsin graniczy z rezerwatem przyrody Las Kabacki, w którym są niezmierzone kilometry ścieżek spacerowych, biegowych i rowerowych. Dobrym zapleczem sportowym jest również Park Kultury w Powsinie, gdzie znajdują się boiska do gier zespołowych oraz czynny w sezonie letnim odkryty basen. Jest tu również kręgielnia i park linowy, oraz pole do minigolfa. Na terenie obszaru Powsin działają kluby sportowe, m.in. Akademia Piłkarska Progres.

Park Kultury w Powsinie - Warszawa Wilanów Powsin

Zakupy na obszarze Powsin można zrobić w nielicznych sklepach osiedlowych. Pojedyncze punkty handlowe zlokalizowane są wzdłuż ulicy Przyczółkowej, w głębi osiedli mieszkalnych zdarzają się małe sklepy.

Poradnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej znajduje się przy ulicy Przyczółkowej. Bardzo szeroka oferta o charakterze medycznym jest w sąsiednim obszarze – Miasteczko Wilanów.

Nieruchomość położona wśród zieleni. Świetna lokalizacja: Warszawa Wilanów Powsin

Mapa gastronomiczna obszaru Powsin jest uboga. Znajdują się tu pojedyncze restauracje o różnym charakterze – jest tu np. pizzeria, ale także lokale specjalizujące się w urządzaniu przyjęć okolicznościowych.

Wierni mieszkający na obszarze Powsin przynależą do parafii przy kościele św. Elżbiety na ulicy Przyczółkowej.

Nieruchomość położona w dobrej lokalizacji z dostępem do zieleni. Warszawa Wilanów Powsin

Obszar Powsin to teren bardziej wiejski niż miejski. Wiele tu obszarów rolnych i niezagospodarowanych łąk. Dominuje zabudowa jednorodzinna, powstają również nowe osiedla szeregowców. Brakuje tu wielu punktów usługowych, a infrastruktura potrzebna do życia codziennego dopiero się kreuje.

Jeśli interesuje Cię mieszkanie zlokalizowane w innej części Warszawy, zobacz pozostałe obszary.

Kolejny artykuł

Czechowice – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Czechowice to obszar warszawskiej dzielnicy Ursus, którego granice wyznaczają ulice Cierlicka, Kościuszki, Sosnkowskiego, Bodycha, Górna Droga oraz linia kolejowa prowadząca do Żyrardowa.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu