Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Drzwi ukryte – estetyczne i funkcjonalne rozwiązanie

Ula Olczak
Ula Olczak

Ukryte drzwi, drzwi z ukrytą ościeżnicą czy drzwi zlicowane ze ścianą to frazy, które coraz częściej pojawiają się wśród architektów wnętrz. Czym zawdzięczają sobie rosnącą sławę?

Drzwi ukryte – estetyczne i funkcjonalne rozwiązanie

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule dowiesz się czym charakteryzują się ukryte drzwi i w jakich wnętrzach sprawdzą się najlepiej. Podpowiemy też na czym polega montaż drzwi z ukrytą ościeżnicą oraz ile kosztują dyskretne drzwi.

Przejdź do akapitów:

Ukryte drzwi – co warto wiedzieć?

Drzwi ukryte, określane również jako drzwi z ukrytą ościeżnicą czy drzwi zlicowane ze ścianą, to hit ostatnich miesięcy. Z pewnością jeszcze przez długi czas będą cieszyły się niesłabnącym zainteresowaniem. Nic dziwnego, drzwi te świetnie wpasowują się w płaszczyznę ściany, a odpowiednio zaaranżowane są niemal niewidoczne. Dodatkowo drzwi ukryte są bardzo estetyczne, optycznie powiększają przestrzeń i świetnie współgrają z wieloma stylami aranżacyjnymi. Kreatywne projektowanie wnętrz jest o wiele prostsze i efektowniejsze z wykorzystaniem niewidocznych drzwi.

Skrzydło pokryte farbą w kolorze ściany

Drzwi z ukrytą ościeżnicą chętnie wykorzystywane są m.in. w aranżacjach wnętrz w stylu nowoczesnym czy też minimalistycznym. Bardzo dobrze dopełnią zarówno małe jak i duże przestrzenie. Doskonale sprawdzają się jako drzwi do toalet, spiżarni, gabinetów czy pomieszczeń gospodarczych. Coraz częściej widoczne są też w sypialniach.

Drzwi z ukrytą ościeżnicą

Drzwi z ukrytą ościeżnicą były do niedawna dostępne niemal tylko na zamówienie, a to znacząco wpływało na ich cenę i dostępność. Ich rosnąca popularność sprawiła, że obecnie są dostępne w ofertach wielu sklepów (np. w Dre czy Porta drzwi te są w stałej ofercie), a ich ceny zbliżają się do cen za drzwi tradycyjne.

Drzwi z ukrytą ościeżnicą nie posiadają klasycznej framugi, a ich zawiasy wbudowane są w skrzydło drzwiowe i ościeżnice. W odróżnieniu od klasycznych drzwi, nie jest tu potrzebna zewnętrzna opaska framugi. Skrzydła drzwi ukrytych mają jedną przylgę, która dochodzi do profilu ościeżnicy pokrytej tynkiem lub płytą kartonowo-gipsową. Skrzydła drzwi są zlicowane ze ścianą, tworzą jedną powierzchnię, a jedynym widocznym elementem pozostaje klamka.

Drzwi ukryte w zabudowie – wykończenie

Drzwi z ukrytą ościeżnicą to rozwiązanie idealne, jeśli chcemy, aby nasze drzwi wewnętrzne pozostawały dyskretne i niedostrzegalne. Możliwość wykończenia drzwi według dowolnych, własnych preferencji daje możliwość dopasowania ich do każdej zabudowy. Dodatkowo brak framug pozwala zaoszczędzić kilka centymetrów, które często podczas wykańczania mieszkania bywają na wagę złota.

Ukryte drzwi mogą mieć niemal dowolny kolor czy wzór. Możemy wybrać gotowy, lakierowany produkt o typowych wymiarach lub zdecydować się na mniej standardowe skrzydła zagruntowane i gotowe do malowania. Częstym zabiegiem jest wykończenie powierzchni skrzydła farbą w kolorach ścian. To sprawia, że drzwi ukryte świetnie stapiają się z powierzchnią ściany i zabudowy. Dodatkowo krawędzie skrzydła oklejone odpowiednim obrzeżem umożliwiają jego pomalowanie, dzięki czemu na ścianie wyróżnia się jedynie klamka i estetyczna, niewielka szczelina między drzwiami a ścianą.

Najczęściej spotykamy drzwi w dwóch wariantach wykończenia – mat lub błysk. Warto mieć na uwadze, że matowe drzwi trudniej utrzymać w czystości. Skrzydła drzwi można także pokryć tapetą.

Szerokie płaszczyzny skrzydła zagruntowane i pomalowane na biało

Drzwi zlicowane ze ścianą – zastosowanie

Drzwi zlicowane ze ścianą często występują w pomieszczeniach dodatkowych czy gospodarczych. W sypialniach świetnie prezentują się ukryte drzwi do garderoby czy łazienki, w kuchni natomiast możemy ich zastosowanie znaleźć w spiżarni.

Modnym rozwiązaniem są również drzwi ukryte z lustrem. Bez większych obaw możemy je uzyskać we własnym mieszkaniu. Drzwi ukryte dostosowane są do różnych modyfikacji, jednak do większych obciążeń (lustro, szkło) zaleca się modele o wypełnieniu stabilniejszym niż tzw. plaster miodu. Drzwi ukryte z lustrem możemy także doposażyć o dodatkowy zawias.

Drzwi ukryte – montaż

Montaż drzwi ukrytych może odbyć się zarówno w ścianach murowanych, jak i kartonowo-gipsowych o minimalnej grubości 52 mm. Aby montaż drzwi z ukrytą ościeżnicą przebiegł szybko i sprawnie warto uwzględnić je już na etapie budowy ściany. Drzwi ukryte wstawia się przed ułożeniem podłogi. Do montażu drzwi ukrytych poleca się usługi fachowców, ponieważ samodzielne, niedokładne wykonanie może zepsuć efekt finalny lub wymagać poprawek.

Drzwi w kolorze ściany – montaż drzwi

Montaż drzwi ukrytych w ścianie kartonowo-gipsowej polega na przykręceniu ościeżnicy wkrętami do stalowych profili drzwiowych. Kolejno uszczelniamy konstrukcję pianą i wykańczamy ścianę sfazowaną płytą gipsowo-kartonową, która zachodzi na boki ościeżnicy. Ościeżnice (po zamontowaniu niewidoczną) wykańczamy z dużą precyzją, by po tym procesie dostrzegalny był jedynie wrąb ościeżnicy. Kolejno pozostaje nam malowanie ścian oraz przymocowanie drzwi.

Montaż drzwi ukrytych w ścianie murowanej wymaga zamocowanie ościeżnicy na kotwach i wypełnieniu szczeliny powstałej między profilem a murem pianą dwukomponentową. Ościeżnica powinna zostać ukryta pod zaprawą tynkową ze wzmocnieniem w postaci siatki.

Najczęściej do drzwi ukrytych wykorzystywana jest ościeżnica aluminiowa. Dodatkowo drzwi możemy zamówić z podcięciem wentylacyjnym czy progiem opadającym. Ciekawą opcją jest też zamek magnetyczny.

Drzwi ukryte – cena

Cena drzwi uzależniona jest od ich wymiarów, parametrów technicznych, wypełnienia czy wykończenia. Drzwi sprzedawane są najczęściej z ościeżnicą. Standardowe drzwi dostaniemy za około 1 300 - 1500 zł. Dodatkowym kosztem jaki musimy ponieść jest ich montaż. Konstrukcja drzwi ukrytych wymaga doświadczonego, dokładnego fachowca. Koszt robocizny może się różnić w zależności od regionu.

Drzwi po obróbce murarskiej

Zobacz pozostałe artykuły.

Kolejny artykuł

Upcykling – na czym polega?
Upcykling określany jest jako wyższa forma recyklingu. Upcykling ogranicza ilość śmieci i pozwala nadać odpadom lepsze, drugie życie. Dodatkowo w jego wyniku powstają produkty funkcjonalne i modne.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu