Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Działka rekreacyjna – co warto wiedzieć przed jej zakupem?

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Działka rekreacyjna to świetne rozwiązanie dla osób mieszkających w bloku i korzystna inwestycja dla tych, którzy planują zainwestować w domki pod wynajem. Sprawdź, czym charakteryzuje się działka rekreacyjna i co ją różni od działki budowlanej i działki ROD.

Działka rekreacyjna – co warto wiedzieć przed jej zakupem?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Z tego artykułu dowiesz się, jakie są korzyści z zakupu działki rekreacyjnej i jakie obiekty można na niej postawić. Poznasz także różnice pomiędzy działką rekreacyjną, działką budowlaną i działką ROD.

Przejdź do akapitów:

Działka rekreacyjna – co to?

Działka rekreacyjna to teren, który kupowany jest przede wszystkim w celach budowy domków letniskowych. Na takiej działce można też postawić wiatę, altanę działkową i budynki gospodarcze. Z racji tego, że działka rekreacyjna przeznaczona jest pod budownictwo rekreacyjno-mieszkaniowe, wybudowane budynki służą docelowo jedynie do okresowego wypoczynku.

Leżak wypoczynkowy na działce rekreacyjnej

Działkę rekreacyjną kupują też osoby, które pragną choć na chwilę wyrwać się z miasta i mieć swój prywatny, zielony kawałek, idealny do tego, by naładować baterie przed powrotem do codzienności.

Niektóre budynki można zbudować jedynie na podstawie zgłoszenia, natomiast inne będą wymagały pozwolenia na budowę.

Na początku zapoznajmy się z trzema rodzajami działek – rekreacyjną, budowlaną i ROD – i sprawdźmy, czym one się różnią między sobą, i co dokładnie można postawić na danym terenie.

Działki rekreacyjne, budowlane i ROD – różnice

Możemy wyróżnić 3 rodzaje działek. Pierwszą z nich jest działka budowlana, przeznaczona do budowy domu całorocznego.

Z kolei działka rekreacyjna i działka ROD bardzo często odbierane są jako ten sam rodzaj gruntu, jednak tereny te nie są tożsame i różnią się przede wszystkim rodzajem własności.

Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę działki rekreacyjnej, działki budowlanej i działki rekreacyjnej ROD.

Działka rekreacyjna

Pojęcie działki rekreacyjnej nie jest jasno określone w przepisach i przyjmuje się, że stanowi ona grunt przeznaczony do okazjonalnego wypoczynku i rekreacji. Podstawą prawną własności jest księga wieczysta, dlatego po zakupie stajemy się jedynym właścicielem działki.

Prywatny ogródek - pomysł na to jak urządzić działkę rekreacyjną

Informacje o tym, czy na danej działce rekreacyjnej można wybudować dom mieszkalno-rekreacyjny można znaleźć w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. W dokumencie znajdują się konkretne wytyczne dotyczące m.in. rodzaju zabudowy, wielkości i wysokości budynku oraz maksymalnej liczbie obiektów na wybranej przez nas działce rekreacyjnej.

Z racji tego, że działka rekreacyjna jest z reguły przeznaczona do budowy domów letniskowych, altan, wiat czy budynków gospodarczych, nie może być ona całorocznie zamieszkiwana. Na działce rekreacyjnej nie można też prowadzić działalności gospodarczej.

Działka budowlana

Działka budowlana jest uregulowana przez przepisy prawne, a jej definicję można znaleźć w:

  • art. 4 pkt 3a ustawy o gospodarce nieruchomościami,
  • art. 2 pkt 12 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym,
  • par. 3 pkt 1a Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

W ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym możemy przeczytać, że ilekroć w ustawie jest mowa o:

"działce budowlanej" – należy przez to rozumieć nieruchomość gruntową lub działkę gruntu, której wielkość, cechy geometryczne, dostęp do drogi publicznej oraz wyposażenie w urządzenia infrastruktury technicznej spełniają wymogi realizacji obiektów budowlanych wynikające z odrębnych przepisów i aktów prawa miejscowego.

Działka budowlana jest przystosowana do budowy domu całorocznego. Jednak, jak widać z definicji, działka musi posiadać odpowiednią wielkość i cechy zabudowy, nieutrudniony dostęp do drogi publicznej, a także niezbędną infrastrukturę techniczną – ponieważ tylko wtedy będzie można właściwie korzystać z budynków i wszystkich urządzeń położonych na działce budowlanej.

Działka ROD

ROD, czyli Rodzinny Ogród Działkowy, to teren wypoczynkowy – podobnie jak działka rekreacyjna, jednak różnica dotyczy głównie prawa własności.

Działki ROD - małe domki w rodzinnych ogrodach działkowych

Rodzinne Ogródki Działkowe są własnością Polskiego Związku Działkowców (PZD), a osoby zainteresowane działką ROD otrzymują dany grunt na zasadzie dzierżawy działki, czyli mają prawo do korzystania z niej, ale nie otrzymują jej na własność. Za to osoba, która kupi działkę rekreacyjną staje się jej właścicielem i ma pełną własność do zakupionego terenu.

Dlaczego warto kupić działkę rekreacyjną?

Działka rekreacyjna jest tańsza od działki budowlanej i będzie dobrym wyborem dla inwestorów, którzy chcą wybudować domek letniskowy w celach rekreacyjnych i zapewnić sobie tym samym okresowe źródło dochodu.

Działki rekreacyjne są także świetną opcją dla osób, które mieszkają w bloku i chcą mieć swój teren poza miastem, który można zagospodarować według własnych potrzeb. Na działce można postawić dom albo przeznaczyć ją tylko na ogródek.

Piękna działka położona w otoczeniu drzew

Dodatkowo działkę rekreacyjną dużo łatwiej zabudować, ponieważ nie wymaga spełnienia tylu prawnie ustalonych warunków, co działka budowlana. Dodatkowo na działce można wybudować dom letniskowy do 70 m² bez pozwolenia.

Przeczytaj: Dom bez pozwolenia 70m2. Co musisz wiedzieć?

Działka rekreacyjna z domkiem

Działkę rekreacyjną można od razu zakupić z domkiem. Jest to duże ułatwienie, ponieważ można od razu zacząć zamieszkiwać dane miejsce. Działki rekreacyjne z domkami to przede wszystkim świetny pomysł na inwestycję w wynajem domków, np. w okresie letnim, zwłaszcza jeśli w naszym posiadaniu jest działka rekreacyjna nad jeziorem lub działka rekreacyjna nad morzem. Taka lokalizacja na pewno przyciągnie licznych wczasowiczów, którzy będą chcieli skorzystać z wynajęcia domku na określony czas.

Drewniany domek na działce rekreacyjnej nad wodą

Bardzo dobrym pomysłem jest także zainwestowanie w działki rekreacyjne w górach, blisko najchętniej odwiedzanych szlaków turystycznych. Klimatyczne, drewniane domki w atrakcyjnych lokalizacjach również przyciągną licznych turystów, poszukujących zakwaterowania.

Kupno działki rekreacyjnej – o tym pamiętaj!

Przed zakupem danej działki najważniejsze będzie sprawdzenie istotnych informacji w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, aby dowiedzieć się, co dokładnie można na niej wybudować.

W planie zawarte będzie również przeznaczenie terenów, które sąsiadują z wybraną przez nas działką. Jest to bardzo przydatna informacja, która może uchronić przed zakupem działki, koło której planowane jest wybudowanie ruchliwej drogi, dużego osiedla czy budynków przemysłowych.

Kolejnym krokiem, przed zakupem działki rekreacyjnej, będzie przejrzenie księgi wieczystej działki. Numer księgi można sprawdzić w internetowym rejestrze ksiąg wieczystych, z którego dowiemy się, kto jest właścicielem działki i czy nie jest ona czasem obciążona np. hipoteką.

Podsumowując, zakup działek rekreacyjnych to bardzo dobra inwestycja – zarówno w celach prywatnych, jak i inwestycyjnych.

Zobacz pozostałe artykuły.

Kolejny artykuł

Jednorodzinne domy bez pozwolenia na budowę – od 2023 roku
Od 3 stycznia 2022 roku funkcjonuje uproszczona procedura budowy domu. W 2023 roku zapowiadane są kolejne zmiany – zniesienie limitu dotyczącego powierzchni zabudowy. Jakim wytycznym podlegać będą domy bez pozwolenia w 2023 roku?
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu