Freski zachwycają w licznych obiektach – głównie sakralnych i pałacowych. Nie każdy jednak wie, że malowidła ścienne równie pięknie mogą prezentować się w prywatnych wnętrzach.
W tym artykule wspólnie z Magdaleną Welcz, architektem wnętrz Decoroom, podpowiemy czym są freski i czy warto wprowadzić je do swojego domu. Dowiesz się też, jak wkomponować malowidła ścienne we współczesne wnętrza.
Przejdź do akapitów:
Freski, czyli odręczne malowidła wykonywane na mokrym tynku kojarzą nam się z historyczną architektura, głównie sakralną. Nie jest to jednak trend, którego nie zaobserwujemy w nowoczesnych wnętrzach. Freski to wciąż niecodzienny, aczkolwiek rosnący na popularności, sposób na tchnięcie we wnętrze "życia" i unikalności. Co prawda wymaga on dodatkowej i nierzadko drobiazgowej pracy, ale efekt końcowy może wynagrodzić nam trudy realizacji.
Techniki wykonywania fresków zmieniały się przez wieki i obecnie w nowoczesnych aranżacjach wykonuje się je inaczej niż te powstające w barokowych i renesansowych przestrzeniach. Sam efekt końcowy, czyli niepowtarzalność dzieł sztuki naniesionych na mokry tynk wapienny, robi niezmiennie ogromne wrażenie.
Freski to nie tylko charakterystyczne barokowe amorki czy znane freski Michała Anioła w Kaplicy Sykstyńskiej. Nowoczesne freski można z powodzeniem wykorzystać w domowych wnętrzach. Efektowne kompozycje kwiatowe czy delikatne motywy fauny doskonale wzbogacą styl glamour, a odpowiednio zaaranżowane pasować będą nawet do klasycznego wnętrza. Dodatkowo możemy zdecydować się również na połączenie fresków z farbą lub innymi materiałami dekoracyjnymi.
Freski na suficie to doskonały pomysł dla wysokiego wnętrza o większym metrażu. Jest to element dekoracyjny, który skradnie całą uwagę, odwracając ją od ścian i posadzki. Pamiętajmy jednak, że taki element dekoracyjny może także optycznie obniżyć wnętrze i je pomniejszyć, dlatego zdecydowanie należy unikać fresków w małych i niskich pomieszczeniach.
Jest to ciekawy sposób na ożywienie sypialni lub pokoju dla dziecka. Tematem fresków może być w zasadzie wszystko – od motywów zaczerpniętych z natury, jak elementy fauny i flory, przez rysunkowe postaci z bajek, czy kosmos, aż po motywy geometryczne. Wszystko zależy od naszych potrzeb i wyobraźni, ale w dużej mierze także od umiejętności wykonawcy. Freski na suficie będą mocną dekoracją. Jeżeli zależy nam na ciekawym, ale nie do końca dominującym efekcie, to połączmy freski z neutralną kolorystyką na ścianach i minimalistyczną zabudową meblową. Inną propozycją może być wykonanie fresków we wnętrzu w stylu glamour. Tutaj możemy połączyć np. motywy florystyczne w mocnych kolorach czerni, granatu czy czerwieni z lustrami oraz lakierowanymi frontami.
Jeśli decydujemy się na freski na suficie, zlećmy ich wykonanie doświadczonym w tej materii artystom, bowiem w przypadku tej formy zdobienia poprawki mogą być dość trudne z uwagi na charakter materiału. Użyte do fresków farby muszą mieć odpowiednie parametry oraz być odporne na alkaiczne działanie zawartego w zaprawie wapna.
Freski na ścianie to doskonały sposób na wprowadzenie oryginalnej dekoracji do wnętrza. Świetnie sprawdzi się to np. w sypialni. Freski możemy wykonać za ramą łóżka, by nadać tej przestrzeni naprawdę indywidualnego wymiaru. Czasem sama farba, czy nawet tapicerowany nagłówek nie wystarczą, by odczarować zbyt monotonne wnętrze, więc freski mogą okazać się powiewem oczekiwanej świeżości. Przy tym elemencie jednak warto zachować umiar, zwłaszcza w kontekście kolorystyki – zrezygnujmy z krzykliwych kolorów szczególnie w sypialnia, pokój dziecka czy gabinecie. W tych strefach chcemy odpoczywać i pracować, a przy wizualnie mocnych freskach najlepiej sprawdzi się stonowana kolorystyka i delikatne wzory.
Pamiętajmy, że freski są dość widocznym elementem wystroju i trzeba unikać łączenia ich np. z kolorowymi ledami czy pstrokatą zabudową meblową, by uniknąć chaosu. Jeśli zależy nam, by freski pasowały do całego wnętrza, to warto wykorzystać kolory, które pojawiają się już na ścianach i zabudowie. Interesującym rozwiązaniem może okazać się przejście fresków ze ściany na sufit. Coraz popularniejsze stają się freski wykonane na płytach, dzięki czemu dane malowidło możemy niczym obraz zamontować na dowolnej ścianie i wedle uznania przenieść potem w wybrane miejsce.
Chociaż freski kojarzą się nam raczej z tradycyjnymi dekoracjami i stylistyką znaną z zupełnie innych czasów, to świetnie odnajdą się także w nowoczesnych wnętrzach przy zastosowaniu kilku prostych zasad i odpowiedniej aranżacji. Tematem naszych naściennych malowideł możemy uczynić niemalże wszystko, począwszy od inspiracji zaczerpniętych ze świata natury aż po zupełnie abstrakcyjne kompozycje. Wśród malowideł ściennych znaleźć można także wiele propozycji inspirowanych dziełami wielkich artystów. Współcześnie freski sprawdzą się zarówno w aranżacji sypialni, kuchni, salonu, jak i łazienki przy odpowiednim zabezpieczeniu powierzchni przed wilgocią.
Na rynku pojawiło się wiele kolekcji dekoracji ściennych imitujących tradycyjne freski – marki oferują gotowe wzory inspirowane dziełami wielkich mistrzów. Znajdziemy tu barokowe amorki, rajskie ogrody, czy misterne kompozycje kwiatowe a nawet mapę świata. Takie nowoczesne freski sami z łatwością możemy umieścić na dowolnej ścianie naszego mieszkania bez mozolnego malowania na mokrym tynku. Wystarczy je jedynie nalepić bezpośrednio na ścianę, by cieszyć się dekoracjami ściennymi i sufitowymi o antycznym charakterze w nowoczesnej odsłonie.
O DECOROOM
Pracownia Architektury Wnętrz Decoroom jest obecna na rynku od 2009 roku i z wieloma sukcesami na koncie pozycjonuje się jako jeden z pionierów usługi kompleksowego wykończenia mieszkania „pod klucz”. Decoroom zaprasza Klientów do dwóch flagowych showroomów połączonych z biurem zlokalizowanych w Warszawie oraz we Wrocławiu. Zespół DECOROOM tworzą doświadczeni architekci, zaufane ekipy wykończeniowe, działy realizacji, pracownicy stolarni oraz dział DECOROOM KITCHEN, który zajmuje się kompleksowym wykończeniem zabudowy kuchennej i meblowej.