Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Jak urządzić mieszkanie w stylu japandi?


Styl japandi to hybryda estetyki japońskiej i skandynawskiej. Charakteryzuje się minimalizmem, funkcjonalnością i poczuciem spokoju, lecz jest w nim również miejsce na niedoskonałą asymetrię. Wraz z Olgą Nowosad-Szewców, architektem wnętrz Decoroom, zebraliśmy wskazówki, dzięki którym dowiesz się, jak urządzić mieszkanie w stylu japandi.

Jak urządzić mieszkanie w stylu japandi?

Czego dowiesz się w tym artykule?

W tym artykule dowiesz się, czym charakteryzuje się styl japandi oraz dla kogo aranżacja w tym stylu sprawdzi się najlepiej. Podpowiemy również jakie meble i dodatki sprawdzą się w japandi style. Olga Nowosad-Szewców, architekt wnętrz Decoroom, podzieli się praktycznymi poradami na to, jak urządzić mieszkanie w stylu japandi.

Przejdź do akapitów:

Co to jest styl japandi?

Japandi – ciekawie brzmiąca nazwa to nic innego jak połączenie słów „scandi”, czyli skandynawski z przymiotnikiem „japan”, czyli japoński. Już sama nomenklatura jest idealną definicją tego stylu. Można pokusić się nawet o stwierdzenie, że japandi to nie tylko styl w architekturze i projektowaniu wnętrz, ale to również styl życia. To połączenie minimalistycznej prostoty nurtu japońskiego oraz naturalnych materiałów charakterystycznych dla nurtu skandynawskiego z domieszką minimalizmu, prostoty i szlachetności. Stonowane barwy, kolory ziemi, czyli beże, taupe, brązy, zieleń, naturalne surowce i materiały – wszystko to znajdziemy właśnie w japandi.

Pomimo różnic kulturowych, jakie obserwujemy między Skandynawią a Japonią, obie w projektowaniu wnętrz charakteryzują się funkcjonalnością, prostotą oraz głębokim szacunkiem dla natury i rzemiosła. Styl japandi to połączenie ponadczasowej japońskiej elegancji ze skandynawskim modernizmem.

Japandi to połączenie skandynawskiego minimalizmu z japońską elegancją

Japandi style – charakterystyczne cechy

Kiedy wchodzimy do mieszkania w stylu japandi powinna przywitać nas uspokajająca atmosfera uwydatniona czystymi liniami, neutralną kolorystyką, miękkim oświetleniem i poczuciem przestronności. Przejrzysta, minimalistyczna aranżacja wnętrza pozwala docenić drobne detale architektoniczne oraz umożliwia swobodny przepływ naturalnego światła. Styl japandi determinuje do wyzbycia się przedmiotów, które obciążają przestrzeń i wywołują negatywne uczucia na rzecz tych wspomagających pozytywne wibracje, dlatego charakterystyczna w tym stylu jest jakość, a nie ilość przedmiotów. Warto wybierać tylko takie rzeczy, które służą konkretnemu celowi i mają jakieś znaczenie.

Mieszkanie w stylu japandi charakteryzuje się między innymi:

  • wysokim kontrastem kolorystycznym, w którym ściany stanowią neutralne tło, a dodatki zachowane są w ciemnych barwach,
  • minimalistycznymi i funkcjonalnymi dodatkami do wystroju,
  • dekorowaniem roślinami, które mają zróżnicowane pokroje oraz często wyeksponowane są w estetycznych doniczkach,
  • geometrycznym, nieprzytłaczającym wzornictwem,
  • zastosowaniem materiałów organicznych i naturalnych,
  • dużymi przeszkleniami, które zwiększają przepływ naturalnego światła,
  • swobodną przestrzenią, w której każda rzecz ma swoje miejsce.

Dla kogo sprawdzi się styl japandi?

Japandi to styl dla osób ceniących harmonię i spokój we wnętrzu, spragnionych relaksu po ciężkim dniu w pracy. Będzie idealnym wyborem dla miłośników natury i bliskości z naturą. Sprawdzi się idealnie również dla podróżników, którzy uwielbiają przenosić swoje wspomnienia z wypraw do wnętrz, w których mieszkają. W takim wnętrzu zdecydowanie odnajdą się osoby, dla których ważna sjest funkcjonalność, prostota, wygoda, ale również estetyka.

Trend japandi jest idealny dla osób kochających kwiaty oraz roślinność, ponieważ królują w nim suche trawy (pampasowe), minimalistyczne ikebany z żywych kwiatów, bonsai czy bananowce. Dominują również rośliny o drobnych listkach, jak pieniążek, a także wszelkie wiszące pnącza np. patyczak, asparagus, czy hoja.

Skandynawski minimalizm i dodatki w stylu japońskim

Warto pamiętać, że w stylu japandi bardzo ważny jest porządek, a każdy element wystroju ma swoje miejsce, zatem to idealny wybór dla osób uporządkowanych i zorganizowanych.

Jak urządzić mieszkanie w stylu japandi?

Mieszkanie w stylu japandi powinno być urządzone w prosty, nieprzytłaczający sposób, bez zbędnych przedmiotów oraz zbyt dużej ilości mebli. Wnętrze musi sprzyjać wyciszeniu oraz wewnętrznej harmonii. Dodatki oraz tekstylia wykorzystane w takiej aranżacji muszą być naturalne i wykonane z wysokiej jakości materiałów np. lnu, bawełny organicznej, satyny czy bambusa. Często wykorzystywanym materiałem jest rattan, morska trawa czy bambus, a lampy wykonane na wzór japońskich lampionów z papieru ryżowego. Nie może również zabraknąć naturalnego, litego drewna, lekkich mebli, przeplatanych ażurowymi materiałami. Takie wnętrza będą delikatne, jasne oraz dobrze doświetlone, więc możemy je dodatkowo wyposażyć w drzwi przesuwne oraz lekkie ażurowe ścianki przez co dotrze do niego jeszcze więcej światła.

Co bardzo istotne, japandi zapożycza ze stylu japońskiego niewysokie meble, osadzone raczej bliżej gruntu, ziemi i podłoża, ale za to wygodne i w eleganckich naturalnych materiałach np. niskie, rozłożyste sofy, nieziemsko wygodne minimalistyczne fotele, niskie stoliki kawowe oraz pozostałe lekkie meble na nóżkach.

Styl japandi – salon o niewielkim metrażu

Wnętrza zaaranżowane w stylu japandi to na pewno wnętrza proste o stonowanych barwach, wypełnione naturalnymi materiałami. Dzięki odpowiedniej stylizacji oraz ładu, który wymusza styl japoński, przestrzeń powiększa się optycznie.

Mieszkanie w stylu japandi - minimalizm i estetyka inspirowane stylem skandynawskim i  japońskim

Styl japandi – kolorystyka

Urządzając mały salon w stylu japandi bardzo istotny jest dobór kolorów ścian oraz wykończenia mebli. Powinniśmy postawić na neutralną bazę kolorystyczną, którą dopełnimy pięknymi zielonymi roślinami. Dzięki temu poczujemy się jak w środku japońskiego ogrodu, gdzie można odnaleźć wewnętrzną harmonię.

Styl japandi – meble

Przy doborze mebli należy kierować się oszczędnością formy i ograniczyć wyposażenie do niezbędnego minimum. Umeblowanie powinno być symetryczne i posiadać proste kształty.

W stylu japandi bardzo ważną rolę odgrywa drewno – buk, jesion, sosna biała a także cyprysy, cedry lub modrzew Im bardziej jest ono szorstkie i surowe – tym lepiej. Taki drewniane elementy można wprowadzić do salonu za sprawą mis dekoracyjnych, drewnianych regałów na książki czy szafek pod TV. Ciekawym pomysłem może być również wykonanie drewnianej dekoracji na ścianie np. za sofą, lub powieszenie surowego kawałka drewna nad kanapą.

Centralne miejsce w salonie japandi powinna zająć niska i rozłożysta sofa. Najlepszym wyborem będzie mebel na cienkich nóżkach, wyłożony płaskimi poduszkami – bez ozdobnego pikowania i przeszyć. W kąciku wypoczynkowym nie może też zabraknąć niskiej drewnianej ławy i wygodnego fotela.

Puszyste tkaniny charakterystyczne dla stylu skandynawskiego i naturalne  materiały kojrzące się ze stylem japandi

Kompletując meble, należy zwrócić uwagę na materiał i jakość wykonania. We wnętrzach japandi świetnie sprawdzą się sprzęty dębowe lub wykonane z egzotycznych gatunków drewna, np. teaku. Tańszym, ale równie pięknym dodatkiem będą meble plecione, np. fotele i krzesła z rattanowym siedziskiem.

Styl japandi – dodatki

Surowe wnętrze nabierze ciepła, jeśli zastosujemy w nim odpowiednie dodatki. We wnętrzach japandi mile widziane będą designerskie kinkiety, lampy stojące, a także duże lampy z plecionym lub papierowym kloszem, które zapewniają miękkie, rozproszone światło. Na podłodze warto rozłożyć płaski dywan w stonowanym kolorze, np. z naturalnej juty. Ściany w salonie mogą ozdobić starannie wyselekcjonowane obrazy, drewniane panele lub fornir, a także proste regały z książkami.

Sprawdź pozostałe style aranżacyjne.

Fot. Decoroom


O DECOROOM

Pracownia Architektury Wnętrz Decoroom jest obecna na rynku od 2009 roku i z wieloma sukcesami na koncie pozycjonuje się jako jeden z pionierów usługi kompleksowego wykończenia mieszkania „pod klucz”. Decoroom zaprasza Klientów do dwóch flagowych showroomów połączonych z biurem zlokalizowanych w Warszawie oraz we Wrocławiu. Zespół DECOROOM tworzą doświadczeni architekci, zaufane ekipy wykończeniowe, działy realizacji, pracownicy stolarni oraz dział DECOROOM KITCHEN, który zajmuje się kompleksowym wykończeniem zabudowy kuchennej i meblowej.

Kolejny artykuł

Wykonaj te 5 kroków, a w Twoim mieszkaniu zapanuje szczęście
Czasem próbujemy szukać szczęścia w bogactwie, w egzotycznych wycieczkach czy profilach celebrytów, jednak szybko okazuje się ono ulotne lub niedoścignione. Radość można odnaleźć również w prostych zmianach wprowadzonych do życia codziennego. Wykonaj te 5 kroków, a w Twoim mieszkaniu zapanuje szczęście.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu