Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Meblościanki – praktyczny pomysł na urządzenie mieszkania


Meblościanki to wciąż dla znacznej grupy osób znamię PRL-u. Obecnie możemy znaleźć je w nowoczesnych wariacjach, dzięki czemu idealnie wpasowują się w liczne style aranżacyjne. Poznaj praktyczne pomysły na wyeksponowanie meblościanki w Twoim mieszkaniu.

Meblościanki – praktyczny pomysł na urządzenie mieszkania

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule wspólnie z Aleksandrą Miodowską, architektem wnętrz Decoroom, podpowiemy, jak wprowadzić meblościankę do nowoczesnego mieszkania. Poznasz sposoby na aranżacje meblościanki z szafą czy biurkiem. Podpowiemy też, w jakim pomieszczeniu meblościanka będzie najbardziej praktyczna.

Przejdź do akapitów:

Meblościanki nowoczesne a meblościanka PRL

Koncept meblościanki, czyli wysokiego, wielofunkcyjnego mebla mieszczącego na całej szerokości ściany szafki, półki i szuflady, narodził się w Stanach Zjednoczonych. W Polsce meblościanka zyskała ogromną popularność w latach 60. XX wieku, a mebel ten do dziś uznaje się za symbol czasów PRL-u. Dlaczego?

Otóż za sprawą meblościanki nawet w mieszkaniach o niewielkim metrażu możliwe było przechowywanie wielu przedmiotów, a pomieszczenie, w którym stała zyskiwało dodatkowe funkcje. Obecnie zastąpiły je niewielkie i lekkie meble oparte linią o bardziej współczesne wzornictwo hołdujące minimalistycznym formom. Niemniej, w ostatnich latach wielu projektantów stara się odczarować meblościankę i tchnąć w nią ducha nowoczesności. Usługa projektowania mebli na wymiar pozwala w swoich czterech kątach wykreować szytą na miarę zabudowę inspirowaną meblościanką, którą dostosujemy własnych potrzeb i estetyki zachowując jej praktyczny wymiar.

Meblościanka – coraz chętniej wybierane meble do salonu

Nowoczesne meblościanki świetnie wpasowują się w liczne aranżacje. Z powodzeniem zastosujemy je w stylu klasycznym, stylu skandynawskim, a nawet japandi czy boho. Co więcej, meblościankę możemy wprowadzić nie tylko do pokoju dziennego, ale też do innego pomieszczenia.

Meblościanki do salonu

Meble salonowe kojarzą się z dużą ilością półek i szuflad obejmujących niemal całą płaszczyznę ściany. Kiedy jednak nie potrzebujemy tak ciężkiej zabudowy, warto wziąć pod uwagę meblościankę modułową. Ten typ meblościanki pozwala w szybki i prosty sposób usytuować meble według własnego pomysłu oraz modyfikować ułożenie danych elementów w dowolnej chwili. Meblościanka modułowa może obejmować różne elementy, najczęściej jednak składa się, podobnie jak klasyczny odpowiednik, z szafek, półek i szafki RTV. Zwykle zestaw proponuje także wiszące witryny, w których możemy wyeksponować dowolne przedmioty.

Nowoczesne meblościanki znacznie różnią się od tych z lat sześćdziesiątych, wpływ na to ma przede wszystkim zmieniające się podejście do aranżacji wnętrz – obecnie preferowane są style minimalistyczne, w których dominują proste kształty bez niekonwencjonalnych ozdób. To sprawia, że meble pokojowe czy salonowe dostępne są w szykownych i eleganckich formach oraz stonowanych barwach

Meblościanka pod telewizor

Najważniejsze w projekcie meblościanki, szczególnie tej mieszczącej się na ścianie telewizyjnej, jest przemyślane umiejscowienie telewizora. Powinien się on znajdować na wysokości wzroku osoby siedzącej na sofie w odpowiedniej odległości pozwalającej na komfortowe oglądanie. Wokół telewizora należy zapewnić wolną przestrzeń, tak by uniknąć wrażenia wciśnięcia telewizora w zabudowę meblową. Gdy wiadomo już, gdzie będzie znajdował się telewizor, wówczas możemy zaaranżować pozostałą część ściany. Pod telewizorem, najbardziej praktycznym rozwiązaniem są szuflady lub szafki z drzwiczkami.

Decydując się na zabudowę ściany telewizyjnej możemy stworzyć symetryczną kompozycję – np. telewizor lokujemy na środku, a po bokach umieszczamy dwa wysokie segmenty z regałami. Innym ciekawym i mniej klasycznym zabiegiem jest przesunięcie środka ciężkości i stworzenie asymetrycznej kompozycji. W salonie ściana, na której znajduje się telewizor, najczęściej pełni rolę ściany dekoracyjnej, dlatego też w projekcie meblościanki, warto przewidzieć kilka otwartych półek, na których będzie można wyeksponować piękne przedmioty.

Pokój dzienny – meblościanka i szafka RTV

Jeśli zależy nam na maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni możemy zdecydować się na głębokie szafki nad telewizorem poprowadzone do sufitu, co zapewni nam dodatkowe miejsce do przechowywania. Nowoczesnego charakteru nada wbudowane w zabudowę meblową oświetlenie LED – spełni rolę specjalnej sceny oświetleniowej, sprzyjającej oglądaniu telewizji.

Meblościanka do pokoju dziennego – meblościanka z łóżkiem

Meblościanka z łóżkiem chowanym kojarzy się z amerykańskimi filmami, jednak z powodzeniem możemy ją odnaleźć również w polskich sklepach, gdzie stanowi produkt praktyczny i innowacyjny.

Kiedy nie posiadamy w swoim mieszkaniu zbyt dużej przestrzeni, a pragniemy w nim wygospodarować dodatkowe łóżko, doskonałym rozwiązaniem może być meblościanka z łóżkiem chowanym. Takie rozwiązanie sprawdzi się np. w pokoju dziennym, który na co dzień pełni funkcję salonu. W przypadku wizyty gości, w szybki sposób możemy wydobyć wygodne posłanie, natomiast po wizycie w kilku krokach możemy je złożyć, dzięki czemu nie zajmie ono miejsca więcej niż pionowa szafa czy komoda.

Meblościanka z łóżkiem sprawdzi się też w pokojach młodzieżowych – w dzień uzyskamy dodatkową przestrzeń do zabawy czy rekreacji, nocą wypełnimy pokój łóżkiem i funkcyjną ścianą. Dla dodatkowej wygody możemy wzbogacić łóżko o nadstawki, oświetlenie led czy lampki.

Nowoczesna meblościanka do pokoju dziennego – dąb sonoma

Meblościanka z szafą

Meblościanka z szafą najlepiej wpisze się w pomieszczenie, w którym pragniemy mieć dużo miejsca do przechowywania, w zależności od potrzeb może to być sypialnia lub salon.

Meblościanka z szafą w sypialni to funkcjonalne rozwiązanie, które przez wzgląd na dużą pojemność, może pełnić funkcję garderoby. Wybierając meblościankę, zwróć uwagę na elementy, z których się składa, ponieważ zestawy mogą różnić się między sobą ilością szaf czy szuflad. Dużą popularnością cieszą się szafy z lustrami, można je wzbogacić o klimatyczne oświetlenie.

Meblościanka z szafą w salonie jest świetnym wyborem szczególnie w niewielkich mieszkaniach czy jednopokojowych kawalerkach. Meble te tworzą spójną kompozycję oraz doskonale organizują przestrzeń. Meblościanka świetnie odciąża pozostałe ściany w pomieszczeniu, pozwala na przechowywanie przedmiotów, które rozproszone po komodach czy blatach tworzyłyby wizualny chaos. Nowoczesna meblościanka może odmienić los zdezorganizowanego mieszkania, nadać mu charakteru i stylu.

Meblościanka z biurkiem

Meblościanka to doskonałe rozwiązanie do pokoju dziecięcego. Dzięki wielofunkcyjnej zabudowie meblowej ograniczamy ilość zajmowanej w pokoju przestrzeni, tym samym zyskując więcej miejsca do zabawy. Przy odpowiedniej aranżacji meblościanka młodzieżowa będzie sprawnie przechodzić metamorfozy i odpowiadać na zmieniające się potrzeby dorastającego dziecka. Warto wydzielić w niej szafę z miejscem do przechowywania odzieży, dużą ilość regałów na książki i miejsce do nauki. Nad biurkiem możemy umieścić dodatkowe półki lub szafki.

Część zabudowy meblowej w pokoju dziecka może zaskakiwać kolorem, który zestawiony z innymi, neutralnymi barwami lub drewnianą okleiną, pozwoli wykreować ciekawą całość, podkreślającą indywidualny charakter pociechy. Dodatkowego uroku takiej meblościance nadadzą oryginalne uchwyty meblowe.

Meblościanka z płyt MDF

Nowoczesna meblościanka do sypialni

Koncepcja meblościanki wpisuje się niemal w każde pomieszczenie, również sypialnię. Meblościanka w sypialni może przybrać postać zabudowy wokół zagłówka łóżka lub mieścić się na pustej ścianie, stanowiąc główną strefę przechowywania w pokoju. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w części meblościanki, wygospodarować miejsce na toaletkę.

W zależności od materiałów wykończeniowych jakie wybierzemy, możemy dopasować meblościankę do różnych stylów aranżacyjnych. Współczesne zabudowy meblowe, z gładkimi frontami bez uchwytów, doskonale sprawdzą się w nowoczesnej i minimalistycznej sypialni. Wystarczy dodać uchwyty meblowe, a wzór frontów zamienić na bardziej klasyczny, z frezowaniem, wówczas meblościanka nabierze klasycznego i eleganckiego charakteru. Decydując się na naturalne materiały i lekką, ażurową zabudowę, z łatwością wpiszemy taką zabudowę w styl japandi lub boho.

Meblościanka do sypialni w stylu klasycznym

Meblościanka biała

Kolorystyka mebli to zwykle jedno z najważniejszych kryteriów podczas ich zakupu. Obecnie prym na salonach wiedzie biała meblościanka. Biała meblościanka z ograniczonymi elementami dekoracyjnymi, sprawia, że komplet jest lekki wizualnie, a brak wystających elementów, np. uchwytów, potęguje to odczucie.

Meblościanki białe to jedno z najbardziej bezpiecznych rozwiązań – biel można łączyć niemal z każdym kolorem, zarówno wyrazistym, kontrastowym, jak i stonowanym, ciepłym. Elementy czerni w białym salonie to klasyczna wizja pomieszczenia. Aby dodać przytulności, białą meblościankę można połączyć z drewnianymi dodatkami, które ocieplą kompozycję. Jeśli chcemy lekką, modną i nowoczesną aranżację, dodajmy szare elementy, natomiast aby dodać nieco koloru do przestrzeni wybierzmy pastelowe odcienie ulubionego koloru.

Meblościanka biała może posiadać wykończenie matowe lub na wysoki połysk. Meble matowe wyciszają pomieszczenie, łatwiej również utrzymać je w czystości, natomiast meble na wysoki połysk dodają blasku, rozświetlają wnętrze.

Zobacz inne artykuły.

Fot. Decoroom


O DECOROOM

Pracownia Architektury Wnętrz Decoroom jest obecna na rynku od 2009 roku i z wieloma sukcesami na koncie pozycjonuje się jako jeden z pionierów usługi kompleksowego wykończenia mieszkania „pod klucz”. Decoroom zaprasza Klientów do dwóch flagowych showroomów połączonych z biurem zlokalizowanych w Warszawie oraz we Wrocławiu. Zespół DECOROOM tworzą doświadczeni architekci, zaufane ekipy wykończeniowe, działy realizacji, pracownicy stolarni oraz dział DECOROOM KITCHEN, który zajmuje się kompleksowym wykończeniem zabudowy kuchennej i meblowej.

Kolejny artykuł

Zalanie mieszkania – jakie odszkodowanie Ci przysługuje?
Niekontrolowany przepływ wody potrafi wyrządzić duże straty w mieszkaniu, one natomiast wiążą się ze znacznymi kosztami. Zalanie mieszkania – co zrobić, gdy wystąpi?
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu