Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Współczesny pawlacz pod sufitem – jak zaoszczędzić miejsce w garderobie?


Współczesny pawlacz nie przypomina estetyką tych, które kojarzymy z czasów PRL-u, jednak niezmiennie jest synonimem funkcjonalności. Nie zaskakuje więc fakt, że pawlacze w nowoczesnym wydaniu wracają do łask!

Współczesny pawlacz pod sufitem – jak zaoszczędzić miejsce w garderobie?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule wspólnie z Weroniką Szalbirak, architekt Decoroom, podpowiadamy, czy pawlacze wyszły z mody. Dowiesz się, jak zaaranżować pawlacz w swoim mieszkaniu oraz co wybrać zamiast pawlacza.

Przejdź do akapitów:

Czy pawlacze wyszły z mody?

Pawlacz pod sufitem to funkcjonalne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić miejsce, zwłaszcza w niewielkich mieszkaniach. Choć pawlacze kojarzą się mocno z modą lat 70. i 80., szczególnie z blokami z wielkiej płyty, to wciąż są popularną alternatywą dla tradycyjnych szaf i półek. Nadal chętnie się je wykorzystuje w aranżacji wnętrz, bowiem potrzeba gromadzenia i przechowywania rzeczy z upływem lat wcale nie zmalała. Zmienił się jednak wizerunek pawlaczy!

Współczesne projekty pawlaczy są bardziej eleganckie i stylowe niż dawne pawlacze, powstałe za czasów PRL-u, co czyni je atrakcyjną opcją dla osób poszukujących praktycznego i jednocześnie estetycznego sposobu na przechowywanie. Funkcjonalność pawlacza jest nieoceniona, szczególnie w małych metrażach.

Pawlacz i schowek pod sufitem – szafka gospodarująca całą przestrzeń

Na przestrzeni ostatnich lat, pawlacze stały się jeszcze bardziej popularne dzięki wprowadzeniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych, takich jak oświetlenie LED, systemy automatycznego otwierania i zamykania drzwi czy szuflad z miękkim domykiem. Ponadto, różne wzory, kolory i materiały, w tym drewno, szkło, aluminium czy lustro, pozwalają na dopasowanie pawlacza do indywidualnych preferencji i stylu wystroju wnętrza.

Pawlacz sposobem na utrzymanie porządku

Kiedyś w pawlaczu składowało się zimowe zapasy, kożuchy, sprzęty kuchenne czy zastawę stołową… A dziś? Taką wysoko umieszczony rząd szafek podsufitowych zapełniamy pościelą dla gości, pledami, a także torbami podróżnymi i sprzętem sportowym. Jest tam miejsce niemalże na wszystko! Nowoczesne pawlacze mogą znaleźć się praktycznie w każdym pomieszczeniu, a dobrze przemyślany projekt pozwoli zmaksymalizować komfort użytkowników i nadaje przestrzeni ponadczasowego charakteru.

Jak zaaranżować pawlacz w przedpokoju?

Pawlacz w przedpokoju, tuż nad drzwiami wejściowymi, to doskonałe rozwiązanie dla osób, które potrzebują dodatkowego, dyskretnego miejsca do przechowywania rzeczy. W ten sposób nie zajmujemy dodatkowego miejsca na podłodze, a jednocześnie mamy łatwy i wygodny dostęp do przechowywanych rzeczy.

Współczesne pawlacze stanowią przeważnie część większej zabudowy o nowoczesnej formie – włączone w ciąg szaf i szafek tworzą naprawdę oryginalne konstrukcje. Pawlacz zintegrowany z zabudową może też tworzyć w strefie wejścia wnękę na wieszak na płaszcze, a w tak skomponowanej przestrzeni często pojawia się praktyczne siedzisko wykończone aksamitną tkaniną. Inwestorzy nierzadko decydują się na instalacje punktowego oświetlenia LED-owe oraz wieszaków i haczyków w obudowie pawlacza.

Pawlacz w przedpokoju – aby zrobić pawlacz wtapiający się w mieszkanie, możemy zastosować lustra

Popularne stały się także fronty szafek wykonane z ozdobnej płyty meblowej lub gładkiej, tworzącej złudzenie ciągłości, które odbijają światło, by optycznie powiększyć przestrzeń. W zależności od potrzeb, możliwe jest również dostosowanie wnętrze pawlacza do indywidualnych potrzeb domowników poprzez dodanie półek, szuflad lub wieszaków.

Dzięki powyższym funkcjonalnościom w pawlaczu możemy przechowywać np. sezonowo zmieniane ubrania, buty, walizki, sprzęt sportowy, zabawki i wiele innych rzeczy, a przy tym uporządkować je i ułożyć, by w każdej chwili mieć do nich swobodny dostęp.

Co zamiast pawlacza?

Jeśli nie chcesz korzystać z pawlacza pod sufitem, istnieją również inne rozwiązania, które będą pomocne dla kreatywnego przechowywania w przedpokoju. Jednym z nich są szafki wiszące lub półki na ścianie, na których zmieścimy ozdobne pudełka na rzeczy sezonowe, np. czapki, szaliki i rękawiczki.

Istnieją także szafki i półki z systemami wysuwu lub składania, które można zamontować bezpośrednio na ścianie lub w szafie. Kolejną opcją są tzw. meble sprytne. Inteligentnie zaprojektowana ławeczka do przedpokoju z zabezpieczonym siedziskiem i szufladami, które mogą pomieścić kapcie lub sportowe buty, to tylko jedna z szerokiej gamy wielofunkcyjnych mebli ułatwiających życie.

Schowki i półka zamiast pawlacza – własnoręczne wykonanie

Świetnym rozwiązaniem może okazać się również oryginalna skrzynia-kufer. Wystarczy odpowiednio przygotować jej wnętrze i zaopatrzyć ją w tekstylne organizery na buty i inne przegródki, by mogła pełnić rolę pojemnej i stylowej szafy. A jednocześnie przyda się, by choćby na chwilę przysiąść w trakcie oczekiwania na wyjście.

Ważne jest, aby wybrać alternatywę dla pawlacza analizując realne potrzeby domowników i ich preferencja z zachowaniem spójnej stylistyki i praktycznego charakteru.

Zobacz również inne artykuły z działu Porady i aranżacje.


O DECOROOM

Pracownia Architektury Wnętrz Decoroom jest obecna na rynku od 2009 roku i z wieloma sukcesami na koncie pozycjonuje się jako jeden z pionierów usługi kompleksowego wykończenia mieszkania „pod klucz”. Decoroom zaprasza Klientów do dwóch flagowych showroomów połączonych z biurem zlokalizowanych w Warszawie oraz we Wrocławiu. Zespół DECOROOM tworzą doświadczeni architekci, zaufane ekipy wykończeniowe, działy realizacji, pracownicy stolarni oraz dział DECOROOM KITCHEN, który zajmuje się kompleksowym wykończeniem zabudowy kuchennej i meblowej.

Kolejny artykuł

Architekt wnętrz – jak przebiega współpraca i czy warto się na nią zdecydować?
Wielu z nas z doświadczenia wie, że wykończenie domu czy wnętrz mieszkania to ekscytujący, a jednocześnie czasochłonny i wieloetapowy proces, który wymaga nie tylko ogromnej ilości czasu, ale też specjalistycznej wiedzy. Nie bez powodu usługa projektowania wnętrz cieszy się niesłabnącą popularnością!
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu