Radiowo to obszar w warszawskiej dzielnicy Bielany. Jego granice wyznaczają ulice: Estrady, Kampinoska, Księżycowa, fosa Fortu Wawrzyszew do skrzyżowania Wólczyńskiej z Nocznickiego oraz ulice Wólczyńska i Loteryjki.
W tym artykule dowiesz się więcej o obszarze Radiowo. Przybliżymy Ci historię tego miejsca oraz podpowiemy, dlaczego warto w nim zamieszkać.
Przejdź do akapitów:
Nazwa obszaru Radiowo pochodzi od Fortu Radiowo, który związany jest z północną częścią Radiostacji Babice. Znajduje się tu Kompostownia Radiowo, a znaczną część tego rejonu porasta las otaczający od północnego zachodu Lotnisko Babice i użytkowane nadal składowisko odpadów.
Rejon ten jest jeszcze w dużej mierze niezabudowany. Od lat 90. XX w. tworzy się powoli podmiejskie osiedle z niską zabudową jednorodzinną, ograniczeniem jest głównie bliskość kompostowni i składowiska oraz las.
Obszar Radiowo graniczy z Kampinoskim Parkiem Narodowym, gdzie znajdziemy ogromny wachlarz możliwości zarówno spacerowych, jak i biegowych oraz rowerowych. W warunkach zimowych na tym terenie można uprawiać narciarstwo biegowe.
Blisko Radiowa znajduje się bardzo atrakcyjna ścieżka dydaktyczna z jedną z dłuższych kładek w puszczy, naokoło Jeziora Opaleń. Jest tu również polana rekreacyjna Opaleń, gdzie znajdziemy plac zabaw dla dzieci oraz wiaty biwakowe z paleniskami (by legalnie rozpalić ognisko należy uzyskać zgodę dyrektora parku w Izabelinie).
Mniejszym, ale również bardzo atrakcyjnym kompleksem leśnym na terenie obszaru Radiowo jest północna część Lasu Bemowo. Stąd możemy sprawnie sprawnie dojść lub dojechać na rowerze do dwóch rezerwatów przyrody: Łosiowe Błota oraz Kalinowa Łąka. Tuż obok znajduje się kompostownia Radiowo, która dziś jest już zasypana ziemią i porośnięta niskimi trawami i chwastami. Można na nią wejść, to dogodne miejsce spacerowe i punkt widokowy na okolicę.
Głównym szlakiem komunikacyjnym Radiowa jest droga wojewódzka 898 (ulica Arkuszowa), wyjazdowa szosa z Warszawy do Nowych Babic. Zatrzymują się tu miejskie autobusy.
Na terenie obszaru Radiowo nie ma przedszkola, rejonowe placówki znajdują się w sąsiadujących obszarach. Przy ul. Arkuszowej mieści się szkoła podstawowa. We wschodniej części obszaru znajdują się zabudowania przemysłowe – są tu hale i biurowce.
Miłośnicy sportu mieszkający w obszarze Radiowo z pewnością będą zachwyceni bliskością Kampinoskiego Parku Narodowego i ogromnymi możliwościami spacerowymi, biegowymi, narciarskimi oraz rowerowymi. Przy Arkuszowej znajduje się klub fitness Saturn Fitness. W bliskiej odległości, w sąsiednim obszarze, przy ul. Palisadowej znajduje się centrum wspinaczkowe Makak. Na ulicy Arkuszowej przy torach kolejowych znajduje się klub sportowy Obstacle Center, w którym odbywają się zajęcia ogólnorozwojowe, siłowe oraz joga.
W Radiowie nie ma zbyt dużej ilości sklepów spożywczych. Przy wschodniej granicy obszaru znajduje się dyskont Netto, a w sąsiadującym obszarze Chomiczówka, w bliskiej odległości mieści się E. Leclerc. Wzdłuż ulicy Arkuszowej znajdują się liczne warsztaty samochodowe, blacharskie i stacje kontroli pojazdów.
Najbliższe poradnie podstawowej opieki zdrowotnej znajdują się w obszarze Chomiczówka. Natomiast w samym Radiowie, przy Arkuszowej mieści się klinika stomatologiczna.
Oferta gastronomiczna Radiowa jest raczej skromna. Znajduje się tu parę restauracji (indyjska, polska, włoska i japońska).
Wierni mieszkający w obszarze Radiowo częściowo przynależą do parafii św. Ignacego Loyoli przy Wójcickiego, pozostali do parafii przy kościele św. Marii Magdalena na ul. Wólczyńskiej.
Radiowo to typowy podmiejski obszar, który wciąż się rozwija. Bliskość Kampinoskiego Parku Narodowego z pewnością wynagradza niektóre niedogodności.