Rakowiec to obszar w warszawskiej dzielnicy Ochota, którego granice wyznaczają ulice Żwirki i Wigury, Grójecka, Banacha oraz tory kolejowe linii radomskiej.
W tym artykule dowiesz się więcej o warszawskim Rakowcu. Podpowiemy Ci, jakie zabytki, atrakcje i udogodnienia znajdziesz na tym obszarze. Odpowiemy również na pytanie, dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji.
Przejdź do akapitów:
Wieś Raków funkcjonowała już na przełomie XIII i XIV w. W XVIII w. te tereny były własnością księżnej Izabeli Lubomirskiej. Na początku XIX w. założono tu folwark Rakowiec. W latach 90. XIX w. na terenie Rakowca wybudowano punkt oporu Twierdzy Warszawa – Fort Szcza-M, co przez parę dekad blokowało rozwój budowlany okolicy. Dopiero w 1930 r. wybudowano w pobliżu osiedle mieszkaniowe – WSM Rakowiec.
W latach 30. XX w. powstało na Rakowcu drugie osiedle Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, dość ciekawej idei – budowano małe, tanie, lecz funkcjonalne mieszkania dla robotników "skazanych dotychczas na wyzysk kamieniczników”. Mieszkania były usytuowane w blokach, a ich wyposażenie obejmowało jedynie podstawowe urządzenia sanitarne z bieżącą wodą i własne ogrzewanie w piecach kaflowych. W latach 60. XX w. przy ul. Księcia Trojdena wybudowano kolejne osiedle wg projektu Zasława Malickiego, Oskara Hansena, Zofii Garlińskiej-Hansen i Mariana Szymanowskiego, tym razem dla 3000 mieszkańców.
Rakowiec został włączony w granice Warszawy w 1916 r.
Lubianym miejscem rekreacji i wypoczynku w obszarze Rakowiec są Forty Korotyńskiego. Fort Szcza-M został wybudowany pod koniec XIX w. Jest jednym z najstarszych obiektów na terenie Rakowca. Fort jest doskonale zachowany oraz powszechnie dostępny. Został tu utworzony Park Forty Korotyńskiego. Park zorganizowano w latach 70. XX wieku. W drzewostanie dominują głogi, klony, jarzębiny, jesiony oraz topole. Pod nimi rozstawione są ławki. Na terenie parku znajdują się place zabaw, boisko do koszykówki oraz dwie siłownie plenerowe.
Centralnym parkiem obszaru Rakowiec jest, wzniesiony w latach 1958-1974, park im. Zasława Malickiego. Imię to zawdzięcza generalnemu projektantowi osiedla. W centralnej części parku znajduje się staw z dwiema wyspami. Dwa drzewa (topola biała oraz wiąz górski) wpisane są do rejestru pomników przyrody. Obok Domu Kultury Rakowiec mieszczą się dwa place zabaw. Dla starszych dzieci przewidziano większy z nich, natomiast dla maluchów przeznaczony jest mniejszy. Największą atrakcją mniejszego jest ogromna zabudowa, na którą składają się domki, mostki, linki czy pochyła ścianka wspinaczkowa. Oba place zabaw wyposażone są w bezpieczną, miękką powierzchnie. Park Zasława Malickiego stanowi część Plantów Ochockich, które składają się z Parku Szczęśliwickiego, Parku Malickiego oraz Park Forty Korotyńskiego
Komunikacja w obszarze Rakowiec jest bardzo dobra. Po głównych arteriach – Żwirki i Wigury oraz Grójecką kursuje wiele linii autobusowych i tramwajowych jeżdżących w różne części stolicy. Również samochodem bez problemu można się tu przemieszczać. Obszar Rakowiec znajduje się w pobliżu Dworca Zachodniego, który jest dużym węzłem komunikacyjnym zarówno lokalnym, jak i międzymiastowym.
W obszarze Rakowiec znajdują się równo rozmieszczone rejonowe przedszkola i szkoły podstawowe. Swoje siedziby mają tu również licea ogólnokształcące. Sporą część obszaru zajmuje kampus Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Miłośnicy sportu mieszkający w obszarze Rakowiec mają spore możliwości do uprawia sportów na świeżym powietrzu. Jest tu wiele ścieżek biegowych, oraz dobra infrastruktura rowerowa. Na terenie kampusu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego znajduje się basen o długości olimpijskiej. W obszarze Rakowiec działają kluby sportowe i fitness. Na ulicy Grójeckiej znajduje się Fitness Klub Zdrofit z ciekawą ofertą zajęć ogólnorozwojowych.
Zakupy w obszarze Rakowiec można zrobić w licznych osiedlowych sklepach spożywczych oraz w popularnych dyskontach. Kultowym miejscem handlowym w obszarze Rakowiec są Hale Banacha, gdzie można zaopatrzyć się w produkty zarówno spożywcze, jak i drogeryjne i tekstylne. Hale Banacha są otwarte od poniedziałku do soboty.
Poradnie Podstawowej Opieki Zdrowotnej w obszarze Rakowiec znajdują się ulicach Sanockiej oraz Żwirki i Wigury. Swoje siedziby mają tu również prywatne gabinety specjalistyczne. Przy ulicy Księcia Trojdena oraz na Banacha znajduje się szpital.
Mapa gastronomiczna obszaru Rakowiec nie jest zbyt bogata, ale lokale które tu się znajdują są warte odwiedzenia, w szczególności japońska restauracja Sato Gotuje przy ulicy Pawińskiego oraz bliskowschodni Shuk na ulicy Grójeckiej.
Wierni mieszkający w obszarze Rakowiec przynależą do parafii przy kościele Opatrzności Bożej przy ulicy Dickensa.
Rakowiec to wygodny obszar do życia. Znajduje się blisko centrum, jest tu dużo możliwości spacerowych, zarówno w samym obszarze, jak i sąsiednich. Dużą zaletą jest również dobrze zorganizowana komunikacja miejska oraz świetna infrastruktura handlowo-usługowa.