Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Rakowiec – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ula Olczak
Ula Olczak

Rakowiec to obszar w warszawskiej dzielnicy Ochota, którego granice wyznaczają ulice Żwirki i Wigury, Grójecka, Banacha oraz tory kolejowe linii radomskiej.

Rakowiec – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule dowiesz się więcej o warszawskim Rakowcu. Podpowiemy Ci, jakie zabytki, atrakcje i udogodnienia znajdziesz na tym obszarze. Odpowiemy również na pytanie, dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji.

Przejdź do akapitów:

Rakowiec – historia

Wieś Raków funkcjonowała już na przełomie XIII i XIV w. W XVIII w. te tereny były własnością księżnej Izabeli Lubomirskiej. Na początku XIX w. założono tu folwark Rakowiec. W latach 90. XIX w. na terenie Rakowca wybudowano punkt oporu Twierdzy Warszawa – Fort Szcza-M, co przez parę dekad blokowało rozwój budowlany okolicy. Dopiero w 1930 r. wybudowano w pobliżu osiedle mieszkaniowe – WSM Rakowiec.

Warszawa Ochota Rakowiec – mieszkanie znajduje się przy osiedlowym parku

W latach 30. XX w. powstało na Rakowcu drugie osiedle Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, dość ciekawej idei – budowano małe, tanie, lecz funkcjonalne mieszkania dla robotników "skazanych dotychczas na wyzysk kamieniczników”. Mieszkania były usytuowane w blokach, a ich wyposażenie obejmowało jedynie podstawowe urządzenia sanitarne z bieżącą wodą i własne ogrzewanie w piecach kaflowych. W latach 60. XX w. przy ul. Księcia Trojdena wybudowano kolejne osiedle wg projektu Zasława Malickiego, Oskara Hansena, Zofii Garlińskiej-Hansen i Mariana Szymanowskiego, tym razem dla 3000 mieszkańców.

Rakowiec został włączony w granice Warszawy w 1916 r.

Rakowiec – zabytki

Lubianym miejscem rekreacji i wypoczynku w obszarze Rakowiec są Forty Korotyńskiego. Fort Szcza-M został wybudowany pod koniec XIX w. Jest jednym z najstarszych obiektów na terenie Rakowca. Fort jest doskonale zachowany oraz powszechnie dostępny. Został tu utworzony Park Forty Korotyńskiego. Park zorganizowano w latach 70. XX wieku. W drzewostanie dominują głogi, klony, jarzębiny, jesiony oraz topole. Pod nimi rozstawione są ławki. Na terenie parku znajdują się place zabaw, boisko do koszykówki oraz dwie siłownie plenerowe.

Warszawa Ochota Rakowiec – polana w parku Forty Korotyńskiego

Rakowiec – atrakcje dla mieszkańców i turystów

Centralnym parkiem obszaru Rakowiec jest, wzniesiony w latach 1958-1974, park im. Zasława Malickiego. Imię to zawdzięcza generalnemu projektantowi osiedla. W centralnej części parku znajduje się staw z dwiema wyspami. Dwa drzewa (topola biała oraz wiąz górski) wpisane są do rejestru pomników przyrody. Obok Domu Kultury Rakowiec mieszczą się dwa place zabaw. Dla starszych dzieci przewidziano większy z nich, natomiast dla maluchów przeznaczony jest mniejszy. Największą atrakcją mniejszego jest ogromna zabudowa, na którą składają się domki, mostki, linki czy pochyła ścianka wspinaczkowa. Oba place zabaw wyposażone są w bezpieczną, miękką powierzchnie. Park Zasława Malickiego stanowi część Plantów Ochockich, które składają się z Parku Szczęśliwickiego, Parku Malickiego oraz Park Forty Korotyńskiego

Mieszkania – Rakowiec

Komunikacja w obszarze Rakowiec jest bardzo dobra. Po głównych arteriach – Żwirki i Wigury oraz Grójecką kursuje wiele linii autobusowych i tramwajowych jeżdżących w różne części stolicy. Również samochodem bez problemu można się tu przemieszczać. Obszar Rakowiec znajduje się w pobliżu Dworca Zachodniego, który jest dużym węzłem komunikacyjnym zarówno lokalnym, jak i międzymiastowym.

Warszawa Ochota Rakowiec – skrzyżowanie i park

W obszarze Rakowiec znajdują się równo rozmieszczone rejonowe przedszkola i szkoły podstawowe. Swoje siedziby mają tu również licea ogólnokształcące. Sporą część obszaru zajmuje kampus Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Miłośnicy sportu mieszkający w obszarze Rakowiec mają spore możliwości do uprawia sportów na świeżym powietrzu. Jest tu wiele ścieżek biegowych, oraz dobra infrastruktura rowerowa. Na terenie kampusu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego znajduje się basen o długości olimpijskiej. W obszarze Rakowiec działają kluby sportowe i fitness. Na ulicy Grójeckiej znajduje się Fitness Klub Zdrofit z ciekawą ofertą zajęć ogólnorozwojowych.

Warszawa Ochota Rakowiec – infrastruktura handlowo-usługowa

Zakupy w obszarze Rakowiec można zrobić w licznych osiedlowych sklepach spożywczych oraz w popularnych dyskontach. Kultowym miejscem handlowym w obszarze Rakowiec są Hale Banacha, gdzie można zaopatrzyć się w produkty zarówno spożywcze, jak i drogeryjne i tekstylne. Hale Banacha są otwarte od poniedziałku do soboty.

Poradnie Podstawowej Opieki Zdrowotnej w obszarze Rakowiec znajdują się ulicach Sanockiej oraz Żwirki i Wigury. Swoje siedziby mają tu również prywatne gabinety specjalistyczne. Przy ulicy Księcia Trojdena oraz na Banacha znajduje się szpital.

Warszawa Ochota Rakowiec – mieszkanie na parterze czterokondygnacyjnego budynku

Mapa gastronomiczna obszaru Rakowiec nie jest zbyt bogata, ale lokale które tu się znajdują są warte odwiedzenia, w szczególności japońska restauracja Sato Gotuje przy ulicy Pawińskiego oraz bliskowschodni Shuk na ulicy Grójeckiej.

Wierni mieszkający w obszarze Rakowiec przynależą do parafii przy kościele Opatrzności Bożej przy ulicy Dickensa.

Rakowiec – mieszkania w nowoczesnym budynku tuż przy parku

Rakowiec to wygodny obszar do życia. Znajduje się blisko centrum, jest tu dużo możliwości spacerowych, zarówno w samym obszarze, jak i sąsiednich. Dużą zaletą jest również dobrze zorganizowana komunikacja miejska oraz świetna infrastruktura handlowo-usługowa.

Zobacz również inne obszary Warszawy.

Kolejny artykuł

Gocław – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Gocław to obszar w warszawskiej dzielnicy Praga-Południe. Gocław graniczy z Wisłą, Trasą Siekierkowską oraz obszarami Grochów Południowy, Przyczółek Grochowski oraz Saska Kępa.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu