Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Rośliny w szkle – oryginalna ozdoba do mieszkania

Ula Olczak
Ula Olczak

Rośliny w szkle to niebanalna ozdoba wnętrza. Żywy las w słoiku ożywia przestrzeń, lecz nie wymaga przy tym dużego zaangażowania. Podpowiadamy, jak stworzyć samowystarczalny ekosystem we własnym domu.

Rośliny w szkle – oryginalna ozdoba do mieszkania

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule dowiesz się jak stworzyć las w słoiku otwartym i zamkniętym. Podpowiemy, jakie gatunki sprawdzą się do tych kompozycji oraz jak o nie dbać. Wspomnimy również, jak wyeksponować w szkle kwiaty cebulowe, sukulenty i storczyki.

Przejdź do akapitów:

Rośliny w słoiku – na czym to polega?

Rośliny w szkle to zwykle miniaturowe kompozycje lasów, ogródków czy pustyń, które cieszą się niesłabnącą popularnością – chętnie lokalizowane są we wnętrzach. Taki element urozmaica przestrzeń i wprowadza do niej trochę natury.

Kompozycje roślin w szkle mogą mieć charakter otwarty lub zamknięty i to głównie od tego zależy, jakie rośliny powinny się w nich znajdować oraz w jaki sposób powinniśmy o nie dbać.

W przypadku kompozycji zamkniętych podlewanie jest zbędne, a zwykle również szkodliwe, ponieważ rośliny wytwarzają własne mikrowarunki. Inaczej jest w przypadku roślin w otwartych naczyniach – podlewanie ich jest konieczne.

Rośliny do lasu w słoiku – co wybrać do słoików zamkniętych?

Las w słoiku zamkniętym to docelowo samowystarczalny ekosystem, który nie potrzebuje podlewania ani pielęgnacji, ponieważ doskonale radzi sobie samodzielnie. Taki las wymaga opieki jedynie w pierwszych tygodniach, gdy zawarte w nim rośliny przyzwyczajają się do nowego środowiska. Wtedy też niektóre z zasadzonych roślin mogą się nie przyjąć lub zgnić, konieczne będzie ich usunięcie lub zastąpienie innymi gatunkami.

Optymalny czas na zakorzenienie się roślin oraz ustalenie równowagi będzie trwał około miesiąca lub dwóch, po tym czasie las nie będzie wymagał naszej ingerencji. Wcześniej natomiast las może zbyt mocno zaparować, a to wymagać będzie uchylenia pokrywki na kilka chwil, dzięki czemu nasza ziemia i rośliny nie spleśnieją. Kolejno powstały, zamknięty obieg wody we wnętrzu naczynia sprawi, że dodatkowe nawadnianie okaże się zbędne.

Las w słoiku

Do zrobienia lasu w słoju pomocne będą narzędzia takie jak grabki czy łopatka na dłuższych trzonkach, które ułatwią umieszczanie roślin. Warstwy usypane w słoju powinny składać się z:

  • keramzytu lub grubego żwiru, czyli drenażu,
  • podłoża odpowiedniego do roślin, które w nim umieścimy – preferowane będzie tu głównie podłoże przepuszczalne, lekkie i niepylące,
  • niewielkiej ilości węgla aktywnego – działa on bakteriobójczo i antyseptycznie, pochłania nadmiar wilgoci, dzięki czemu zmniejsza ryzyko pleśni oraz ułatwia zachowanie równowagi w słoiku,
  • piasku i żwiru – to dodatkowe drenaże i ozdoba – do kompozycji można użyć zarówno piasku w naturalnych kolorach, jak i ozdobnych i kolorowych.

Piasek, żwirek czy podłoże powinny być zakupione w dedykowanych sklepach, ponieważ te samodzielnie wydobyte z lasów czy łąk, mogą zawierać choroby lub szkodniki, które negatywnie wpłyną na nowy ekosystem.

Do lasu zamkniętego niezbędne jest naczynie wyposażone w korek, np. z drewna. Nie musi być to hermetyczne, szczelnie zamknięte naczynie. Delikatny przepływ powietrza nie będzie szkodliwy dla roślin.

Jak zrobić las w zamkniętym naczyniu?

Wybrany słoik oczyszczamy z ewentualnego kurzu i zanieczyszczeń. Przygotowujemy keramzyt – spryskujemy go wodą, dzięki czemu nie będzie się on pylił. Wysypujemy na dno naczynia niewielką jego warstwę, która ma przykryć całą powierzchnię dna. Kolejno sypiemy ziemię, następnie ugniatamy ją delikatnie, lecz dokładnie, aby zapełniła ona przestrzeń między keramzytem. Ziemie prószymy węglem aktywnym po czym wysypujemy piasek i żwirek, przy czym w pierwszej kolejności powinien zostać rozsypany najdrobniejszy z nich. Piasek i żwirek sypiemy przede wszystkim na brzegach, środek wypełniamy podłożem, który ma pokrywać również warstwy piasku i żwiru. Podłoże można ukształtować tworząc np. wzniesienie wewnątrz słoika. Dokładnie ugniatamy podłoże, po czym możemy zacząć sadzenie roślin.

Las w słoiku – rośliny w szkle

Wybrane rośliny umieszczamy w glebie i dobrze ugniatamy przestrzeń między nimi. Całość możemy dopełnić mchem i ozdobami, które przystosowane są do takich warunków, najlepiej zakupić je sklepie akwarystycznym lub terrarystycznym, ponieważ są one dostosowane do warunków akwariowych.

Jakie rośliny wybrać do lasu w słoiku zamkniętym?

Kiedy tworzymy las w słoiku zamkniętym, musimy zwrócić uwagę na to, jakie gatunki roślin będą do niego odpowiednie. Do niewielkich naczyń wybieramy rośliny w wersjach miniaturowych i takie, które mają powolny czas wzrostu. Im mniejsze naczynie, tym mniejsze rośliny powinniśmy w nim zawrzeć.

Aby otrzymać własny las w słoiku możemy wykorzystać rośliny tropikalne, np. paprocie, peperomie, pilee (doskonale sprawdzi się m.in. pnąca pilea greyzy), fitonie (dostępne są w tysiącach wybarwień i odmian), asparagusy, syngonie, krotony, fikusy, palmy oraz mech.

Las w słoiku – storczyk

Szklany pojemnik możemy wykorzystać także do hodowli storczyków. Storczyki mogą być uprawiane bezglebowo, dlatego szklane naczynie wypełnione keramzytem, w którym panuje wysoka wilgotność powietrza i temperatura sprawdzą się do tych kwiatów świetnie. Jeśli jednak chcemy w naczyniu wygospodarować ziemię, pojemnik możemy wypełnić podłożem przeznaczonym do uprawy storczyków.

Pielęgnacja tych kwiatów nie jest trudna – należy je regularnie podlewać niewielką ilością wody. Warto pamiętać, że szklanego naczynia ze storczykiem nie stawiamy w bezpośrednim słońcu, ponieważ mogłoby to poparzyć lub ugotować roślinę.

Storczyk w szkle

Kwiaty cebulowe w szkle

Wiosenne kwiaty cebulowe w szkle to rozkoszny ułamek wiosny, który możemy z powodzeniem wyeksponować w swoim domu. Decydując się na kwiaty cebulowe w szkle, warto rozważyć uprawę hydroponiczną, czyli bezglebową, w kulturze wodnej. Do tego zadania niezbędne będzie szklane naczynie – misa, wazon, klosz, doniczka czy słój. Istnieją również dedykowane naczynia do uprawy hydroponicznej kwiatów cebulowych, które umożliwiają stabilną uprawę tego typu roślin. Do uprawy w szkle możemy wybrać dowolne cebule kwiatowe, np. narcyzy, szafirki, tulipany czy hiacynty.

Hiacynt w dedykowanym szkle do uprawy roślin cebulowych

Pierwszym etapem jest zakup cebulek, które prezentują się silnie i zdrowo – gdy rozkwitną będą długo zdobiły nasze mieszkanie. Kolejno dokładnie, lecz delikatnie usuwamy podłoże z korzeni. Pozostałą w korzeniach ziemię możemy opłukać wodą. Do dzbanka lub innego naczynia nalewamy wodę, lecz nie lokalizujemy w niej całej cebulki kwiatu, wystarczy zanurzyć w wodzie jedynie korzenie.

Cały zabieg wymaga minimalnej ilości czasu, a efekt jest niesamowity nawet przed kwitnieniem. Korzenie urokliwie dysponują dostępnym miejscem, a szklane naczynie umożliwia nam obserwację wzrostu korzeni, łodyg i kwiatów. Kwiaty cebulowe w szkle nie wymagają zbyt wiele uwagi, jedynie w przypadku zauważalnego spadku wody, warto jej nieco dolać do naczynia.

Tulipany w szkle

Rośliny w szkle otwartym – alternatywa dla słoików zamkniętych

Do otwartego lasu w słoiku gama roślin jest nieco szersza niż w przypadku słoików zamkniętych. Dobrze radzą sobie tutaj sukulenty, a częstym widokiem w tego typu kompozycjach są miniaturowe drzewka bonsai. Po posadzeniu roślin glebę możemy dopełnić mchem. Proces tworzenia lasu w otwartym szklanym naczyniu przebiega podobnie jak w przypadku zamkniętych pojemników, natomiast różnice odnajdziemy w pielęgnacji tego typu lasu.

Las w słoiku – sukulenty

Uprawa sukulentów w szkle otwartym to doskonały pomysł na urozmaicenie każdego wnętrza. Do lasów w słoiku warto wybierać gatunki niskie o małym zapotrzebowaniu na wodę. Wśród sukulentów, które świetnie sprawdzą się w takich aranżacjach wyróżnić można kaktusy, mamilarie czy haworsje. Przestrzeń w szkle można dopełnić mchem, fitonią, małymi kamyczkami czy ozdobnym żwirem.

Pielęgnacja sukulentów w szkle otwartym wymaga pewnego wyczucia. Sukulenty podlewamy oszczędnie, wtedy, gdy ziemia przeschnie. Nadmiar wilgoci w szklanym naczyniu może doprowadzić do gnicia korzeni. Szklane naczynia z roślinami nie powinny być lokalizowane w bezpośrednim słońcu, może to prowadzić do uschnięcia lub poparzenia. Zwiędłe części roślin należy usuwać na bieżąco, by zachować biorównowagę w naczyniu.

Sukulenty w szklanych naczyniach

Sukulenty urokliwie prezentują się w niewielkich, szklanych naczyniach o kulowych kształtach. Można je grupować lub eksponować samodzielnie. Świetnym rozwiązaniem są także naczynia zero waste, czyli słoiki pozostałe po produktach czy przycięte szklane butelki.

Las w słoiku – jak dbać?

Jak podlewać rośliny w szkle otwartym? Odpowiedź uzależniona jest od roślin, jakie w nim posadzimy. Nie ma tu konkretnej odpowiedzi, las należy obserwować i dostosowywać pielęgnacje do bieżącej sytuacji. Las podlewamy, gdy ziemia lekko przeschnie. Nie należy przesadzać z ilością wody – zalegająca na dnie woda sprzyjać będzie gniciu korzeni. Warto również dbać o higienę pojemnika i nie rozlewać wody po jego ściankach.

Las w słoiku zamkniętym po procesie adaptacji nie wymaga żadnych zabiegów. Jest on samowystarczalny. Aby zachować estetykę, warto jedynie przecierać naczynie z kurzu.

Las w szkle

Zobacz również pozostałe artykuły.

Kolejny artykuł

Styl orientalny w mieszkaniu
Styl orientalny w mieszkaniu to aromatyczny powiew różnych kultur, mnogość barw i bogate zdobnictwo. Dominuje w nim przepych i bogactwo. Zobacz, jak wprowadzić klimat orientu do własnego domu.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu