Rozliczanie mediów w umowie najmu – który sposób wybrać?

Rozliczanie mediów w umowie najmu – który sposób wybrać?

Rozliczenie mediów w umowie najmu to temat rzeka. Różne rodzaje opłat przyprawiają nas o zawrót głowy. Ile wynajmujących i najmujących tyle opinii. Jak znaleźć idealne rozwiązanie, aby było dogodne dla obu stron?


W tym artykule przeprowadzimy Cię przez pięć rodzajów umów, abyś mógł dopasować wybraną do swoich wymagań. Dowiesz się, że rozliczanie mediów w umowie najmu to nic strasznego.

Przejdź do akapitów:

Opłata za media przy najmie – co wchodzi w ich skład? Rozliczenie mediów w umowie najmu

Rozliczenie mediów w umowie najmu posiada parę podstawowych podpunktów, za które trzeba zapłacić podczas użytkowania mieszkania. Należą do nich prąd, gaz, woda, ogrzewanie. Każde z tych mediów ma swój indywidualny czas opłat oraz metodę pomiarów.

Opłata za media przy najmie – rodzaje:

- energia elektryczna (opłata miesięczna + dopłata za każdy dodatkowy kWh, rozliczenie raz na pół roku).

- Woda ciepła i zimna + doprowadzenie ścieków (opłata comiesięczna, mierzone w m³, rozliczenie co roku).

- Ogrzewanie (prognozowane płacone co miesiąc (liczone w GJ) rozliczenie co roku).

- Gaz (rachunek raz na 2 miesiące, mierzone w m³, rozliczane co pół roku).

- Dostęp do Internetu, telewizja (opłata miesięczna).

Opłata za media przy najmie posiada niepisaną zasadę, która określa, że to wynajmujący reguluje dodatkowe koszta. Należą do nich: koszt ubezpieczenia mieszkania, użytkowanie wieczyste oraz dodatkowe opłaty administracyjne spółdzielni. Dlatego warto mieć to na uwadze podczas podpisywania umowy.

oplata-za-media-przy-najmie

Ważne jest, aby obie strony wiedziały kto, za co płaci. Pozwoli to uniknąć niedomówień i przyszłych kłopotów. Istotne, aby umowa była spisana jasno i klarownie. Dzięki temu rozliczenie mediów z najemcami będzie o wiele łatwiejsze.

Jak rozliczyć media w umowie najmu?

Jak rozliczyć media w umowie najmu, tak aby obie strony były zadowolone? Jest kilka sposobów na spisanie dokumentów dotyczących wynajmowania mieszkań. Dzięki różnorodności zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą dostosować je do swoich preferencji.

Samodzielna opłata mediów przez najemcę

Rozliczenie mediów w umowie najmu poprzez samodzielną opłatę mediów polega na dostarczeniu opłat na adres mieszkania. Dokument zawierający rozliczenie mediów z najemcami zostanie przesłany pocztą, a najmujący ma obowiązek zapłacić daną kwotę. Jednakże na dokumentach widnieją dane właściciela, więc w razie jakichkolwiek problemów to on będzie ponosił odpowiedzialność.

Plusy

Dużym plusem tego rozwiązania jest oszczędność czasu i energii wynajmującego – nie musisz ich tracić, aby zebrać dane i kwoty do opłat. Kolejnym atutem takiego sposobu rozliczania jest fakt, że wynajmujący nie ma obowiązku rozliczania podatku od kosztów mediów.

Minusy

Rozliczenie mediów w umowie najmu poprzez samodzielną opłatę posiada minus – brak kontroli wynajmującego nad płatnościami najemcy. Trzeba zaufać w 100% najemcom, że zobowiązują się systematycznie uiszczać opłaty. Jeśli nie wywiąże się z obowiązku, zaległe rachunki mogą liczyć nawet kilkutysięczną karę, która będzie wystawiona na właściciela lub skutkować odcięciem dostępu do mediów.

Koszty mediów wliczone w opłatę za wynajem

Jak rozliczyć media w umowie najmu, kiedy są wliczone w czynsz? Metoda ta polega na uśrednieniu całkowitych kosztów za media oraz doliczenie ich do kwoty wynajmu. Najmujący płaci stałą stawkę za media bez względu na ich zużycie. Trzeba jednak pamiętać, że pod dłuższym czasie cena ta może ulec zmianie ze względu na aktualizację stawek operatorów.

jak-rozliczyc-media-w-umowie-najmu

Plusy

Jest to wygodny i przejrzysty sposób uiszczania opłaty za media z perspektywy najemcy. Mieszkanie z takim rodzajem zapłaty przyciągnie więcej zainteresowanych. Sposób ten jest łatwy w rozliczeniu, nie trzeba tracić czasu na rozmowy i sprawdzanie potwierdzeń wydanych od najemcy. Koszty mediów wliczone w opłatę za wynajem to zdecydowanie bezpieczny sposób.

Minusy

Zdecydowanym minusem jest brak motywacji najemcy do oszczędzania. Najemca nie ma realnego wglądu do wydatków, dlatego brak mu bodźców, co może mieć negatywne skutki finansowe. Dodatkowo istnieje prawdopodobieństwo wzrostu stałych opłat poprzez duże zużycie. Trzeba także pamiętać, że jeśli koszty mediów są wliczone w opłatę za wynajem, obowiązkiem jest odprowadzić podatek od ryczałtu, który względem wysokości dochodu może wynosić 8,5% lub 12,5%.

Zapłata mediów przez wynajmującego, a następnie wynajmujący rozlicza się z najemcą

Rozliczanie mediów poprzez uiszczanie opłat przez wynajmującego, a następnie rozliczanie się z najmującym jest często wybieranym sposobem. Decydują się na niego osoby, których głównym dochodem jest wynajmowanie mieszkania. Dzięki tej metodzie są one w stanie kontrolować bieżące rachunki, nie martwiąc się o konsekwencję braku wpłat najemcy.

Plusy

Zdecydowanie jednym z głównych plusów jest pewność, że wszystkie opłaty są uregulowane. Wynajmujący jest pewien rzetelności i terminowości płacenia rachunków – przez co czuje się pewniej i bezpieczniej. Nie trzeba odprowadzać podatku od dochodu. Jest to wygoda dla najemcy, ponieważ nie musi się on martwić o terminy zapłat. Zdecydowanie poprawia i zacieśnia więzi pomiędzy wynajmujący a najemcą dzięki regularnemu kontaktowi.

Minusy

Poprzez systematyczne sprawdzanie rachunków wynajmujący traci swój cenny czas. Ta metoda jest zalecana dla osób zorganizowanych. Wynajmujący musi również akredytować rachunki najemcy. Niektóre rachunki przychodzą z opóźnieniem, przez co mogą narobić kłopotów finansowych po wyprowadzce najemcy. Podczas tej metody trzeba pamiętać o zasadzie „ograniczonego zaufania”, aby nie zostać oszukanym.

Zadatek na media od najemcy

Wynajmujący płaci rachunki i pobiera stały zadatek na media od najemcy. Kwota zadatku jest wliczona w całkowity koszt wynajmu. Jest to duży plus, ponieważ najemca wie, ile wyniesie go całkowity koszt wynajmu mieszkania. Oczywiście jego wielkość może ulec aktualizacji, jednakże nie będzie to nagła zmiana. Jest to wygodna forma dla obu stron.

Plusy

Wynajmujący trzyma rękę na pulsie, kiedy kontroluje wydatki mieszkania. Właściciel nie musi kredytować rachunków najemcy. Różnica w kwotach może wystąpić – być powyżej lub poniżej ceny, jednak pod koniec roku liczby się uzupełniają.

rozliczenie-mediow-po-zakonczeniu-najmu

Minusy

Właściciel musi regularnie sprawdzać stan liczników, ponieważ nie posiadają one bazy danych on-line. Trzeba sprawiedliwie oszacować ogólny miesięczny koszt mediów podczas najmu. Dużo czasu pochłania kontrolowanie aktualnych cen tak, aby zadatek na media był opłacalny dla obu stron. Spis odpowiednich warunków w umowie najmu, ponieważ wielkość zadatku może ulec aktualizacji ze względu podwyżki.

Media przepisane na najemcę

Media przepisane na najemcę cieszą się coraz większą popularnością. Pomimo dużego wkładu czasu na początku, owocuje ona spokojem ducha z obu stron. Wynajmujący ma pewność, że najemca opłaca rachunki oraz nie traci swojego cennego czasu. Najemca ma kontrolę nad swoimi wydatkami, co motywuje go do oszczędzania. Ma też pewność, że wynajmujący nie zawyża rachunków w celach zarobkowych. Warto pamiętać, aby podpisać umowę in blanco w razie sytuacji, gdyby najemca niespodziewanie zrezygnował z mieszkania. Musimy też mieć na uwadze, że źle skonstruowana umowa może spowodować naliczenie podatku zarówno od czynszu, czynszu administracyjnego, jak i rachunków za media.

Plusy

Wynajmujący nie musi być obciążany procesami windykacyjnymi najemcy w razie problemów. Media przepisane na najemcę obniżają podstawę podatkową, jaką płaci wynajmujący. Dzięki tej metodzie obie strony czują się bezpiecznie. Najemca ma również większe poczucie odpowiedzialności za mieszkanie oraz jego stan.

Minusy

Metoda rozliczania mediów poprzez przepisanie liczników jest polecana przy długoterminowym wynajmie. Aby cały proces przebiegł pomyślnie, wynajmujący musi odwiedzić kilka instytucji – na co traci swój cenny czas. W pierwszej kolejności należy odwiedzić spółdzielnie lub wspólnotę w sprawie zmiany opłat eksploatacyjnych. Potrzebna będzie także wizyta u operatorów w celu przepisania liczników po zakończeniu umowy najmu.

Rozliczenie mediów po zakończeniu najmu

Rozliczanie mediów po zakończeniu najmu przysparza wielu zmartwień nie tylko właścicielom, ale i najemcom. Często niejasno sformułowane umowy doprowadzają do konfliktów oraz strat finansowych pomiędzy obiema stronami. Bardzo ważne, aby znalazł się w niej aneks dotyczący rozliczenie mediów po zakończeniu najmu. Powinien zawierać podstawowe informacje takie jak: jakie obowiązki po rozwiązaniu wynajmu należą do wynajmującego, a jakie do najmującego oraz czas trwania okresu, w którym wynajmujący może dosłać nadwyżki rachunków za media.

Podczas zakończenia wynajmowanego mieszkania bardzo ważne jest, aby obie strony spisały protokół zdawczo-odbiorczy. Dzięki spisaniu liczników będzie on zabezpieczeniem, że najmujący ureguluje tylko swoje zużycia. Działanie to pozwoli na sprawiedliwe obliczenie całkowitego zużycia mediów oraz wystawienia rachunku w przypadku wystąpienia nadwyżki.

Najmniej problematycznym układem tej sytuacji jest, kiedy rachunki zostają przepisane na najemcę. Zgodnie z upływem ważności umowy najmu, obie strony wypisują protokół rezygnacji z usługi, dzięki czemu szybko i łatwo wynajmujący może starać się o dokumenty dla nowego wynajmującego.

Kolejny artykuł

Mieszkanie w stylu hampton – inspiracje
Mieszkanie w stylu hampton – inspiracje
Przytulny, ale jednocześnie elegancki wystrój w morskich kolorach pozwalających odpocząć – kto nie chciałby osiągnąć takiego efektu podczas aranżacji swoich czterech kątów? Wystarczy sięgnąć po odpowiednie inspiracje i stworzyć własne mieszkanie w stylu hampton – stylu rodem z nowojorskiego wybrzeża! Sprawdźmy, dla kogo takie rozwiązanie będzie idealne i jak je zaprojektować.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu