Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

RPP ponownie podniosła stopy procentowe. Stopa referencyjna najwyższa od 2008 roku!

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej podwyżce stóp procentowych – główna stopa procentowa wzrosła o 0,75 pkt proc. Niestety kredytobiorcy muszą być przygotowani na to, że to jeszcze nie koniec.

RPP ponownie podniosła stopy procentowe. Stopa referencyjna najwyższa od 2008 roku!

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Z tego artykułu dowiesz się, ile aktualnie wynoszą stopy procentowe i jak wpływają na raty kredytów hipotecznych. Przedstawiamy również rozwiązania pomocowe dla kredytobiorców, zaproponowane przez rząd.

Przejdź do akapitów:

Stopy procentowe – maj 2022

Na czwartkowym posiedzeniu, 5 maja, Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję – na którą większość była już przygotowana – i zdecydowała podnieść stopy procentowa po raz ósmy, licząc od października 2021 roku.

Od piątku, 6 maja, stopa referencyjna wynosi 5,25 proc., najwięcej od 2008 roku.

  • stopa referencyjna – 5,25%
  • stopa lombardowa – 5,75%
  • stopa depozytowa – 4,75%
  • stopa redyskontowa weksli – 5,30%
  • stopa dyskontowa weksli – 5,35%

Stopy procentowe i raty kredytów w górę

Stopa referencyjna wzrosła o 0,75 pkt proc. – co oznacza kolejną podwyżkę raty 25-letniego kredytu na 300 tys. zł. o ok. 150 zł – chociaż większość ekonomistów przewidywała, że stopy procentowe w maju powiększą się o 1 pkt proc., tak samo jak to było w kwietniu.

Jednak fakt, że stopy procentowe nie osiągnęły przewidywanego poziomu nie jest dużym pocieszeniem, ponieważ sumując wszystkie dotychczasowe podwyżki, raty kredytów wzrosły już o ok. 1000 zł, przy kredycie na 300 000 zł, okres spłaty 25-30 lat. Jest to wzrost o prawie 100 proc.

Wakacje kredytowe dla kredytobiorców

Rząd, chcąc pomóc polskim rodzinom, które przez rosnącą inflację i podwyższone stopy procentowe są zmuszone płacić wysokie raty kredytów hipotecznych, wprowadza kilka rozwiązań, m.in. wakacje kredytowe i dopłaty do rat. Pomoc będzie mogło otrzymać ok. 2 mln rodzin.

Według informacji zamieszczonych na stronie gov.pl, rząd proponuje 4 filary wsparcia dla kredytobiorców:

1. Wakacje kredytowe w latach 2022 i 2023

Wakacje kredytowe polegają na obniżeniu rocznych kosztów kredytu – płatność za kredyt będzie można przesunąć 4 razy w roku (miesiąc bez rat w każdym kwartale). Za okres wakacji kredytowych nie będą naliczane odsetki. Wartość wsparcia to ok. 3 mld zł rocznie.

2. Pomoc w przejściowych problemach

Rodziny, które nie są w stanie spłacać rat kredytowych, mogą otrzymać miesięczne dopłaty w kwocie do 2000 zł na okres 3 lat. Wartość wsparcia wyniesie 1,4 mld złotych w 2022 roku i 2 mld zł w 2023 roku. Dopłaty do rat kredytowych otrzymają osoby, które spełnią jeden z poniższych warunków:

  • co najmniej jeden z kredytobiorców posiada status bezrobotnego,
  • miesięczne koszty kredytu przekraczają 50% osiąganych dochodów miesięcznych,
  • miesięczny dochód w 2022, po odjęciu kosztów kredytu, nie przekracza 1552 zł/os. w przypadku gospodarstwa jednoosobowe lub 1200 zł/os. w gospodarstwie wieloosobowym.

3. Nowy wskaźnik oprocentowania kredytu w miejsce WIBOR-u

Od 1 stycznia 2023 roku planowana jest likwidacja WIBOR-u i zastąpienie go korzystniejszym oprocentowaniem kredytów, dzięki czemu kredytobiorcy będą mogli zaoszczędzić dodatkowe środki. Zostanie ustalona nowa stawka referencyjna (dla transakcji finansowych O/N), a rozwiązanie ma przyczynić się do spadku wysokości rat w sumie o ok. 1 mld zł rocznie.

4. Fundusz Pomocy – dodatkowy mechanizm odporności systemu

Fundusz Pomocy to rozwiązanie, które zwiększy ochronę klientów banków oraz umożliwi bankom utworzenie dodatkowego systemu bezpieczeństwa sektora bankowego. Fundusz zostanie dofinansowany przez banki kwotą w wysokości co najmniej 3,5 mld zł.

To nie koniec podwyżek stóp procentowych

„Większość obserwatorów rynku nie ma wątpliwości, że w następnych miesiącach czeka nas jeszcze kilka podwyżek stóp. Raty kredytów nadal będą więc rosnąć, a zdolność kredytowa spadać. Kwietniowy odczyt inflacji na poziomie 12,3 proc. też tegorocznym szczytem jeszcze nie jest.

Większość przewiduje, że główna stopa procentowa zatrzyma się w okolicy 7-8 proc., ale np. według analityków ING, nawet dwucyfrowa wartość nie jest tu już niemożliwa.” – Marcin Krasoń, ekspert obido.pl

Kolejne posiedzenie RPP zaplanowane jest na 8 czerwca 2022 roku.

Kolejny artykuł

RPP podjęła decyzję – stopa referencyjna wzrosła do 6%!
Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe o kolejne 0,75 pkt proc., co spowodowało, że stopa referencyjna wzrosła z poziomu 5,25 proc. do 6 proc. Dla osób chcących kupić dom lub mieszkanie oznacza to wyższą ratę i dalszy spadek zdolności kredytowej. Ci, którzy kredyt już spłacają, powinni przygotować się na wzrost miesięcznego obciążenia.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu