Sadul to obszar w warszawskiej dzielnicy Wawer. Jest to spokojne miejsce, posiadające dobry dostęp do połączenia kolejowego.
Z tego artykułu dowiesz się, jakie punkty znajdują się na obszarze Sadul i czy warto tutaj zamieszkać.
Przejdź do akapitów:
Nazwa całej dzielnicy Wawer wywodzi się od Karczmy Wawer (dziś Zajazd Napoleoński) znajdującej się przy ul. Płowieckiej. Przy niej wybudowano kolonię o tej samej nazwie, pierwsi mieszkańcy osiedlili się w 1839 r.
Cały Wawer został włączony w granice Warszawy w 1951 r.
Na obszarze Sadul nie ma wyznaczonego terenu pod park miejski, ale w sąsiednich obszarach rozpościerają się rozległe lasy Mazowieckiego Parku Krajobrazowego.
Charakter zabudowy jest typowo podmiejski i jednorodzinny. Zabudowa jest gęsta.
Znajdują się tu dwie stacje kolejki podmiejskiej – Warszawa Wawer oraz Warszawa Anin. Przy głównych ulicach (Widocznej, Patriotów, Lucerny) zatrzymują się autobusy zarówno lokalne, jak i dojeżdżające do innych dzielnic. Łatwo jest też poruszać się samochodem – jest możliwy szybki wjazd na trasę nr 2, która jest z jednej strony wylotówką z Warszawy, a z drugiej prowadzi do mostu Siekierkowskiego.
Miłośnicy sportu mogą cieszyć się bliskością Mazowieckiego Parku Krajobrazowego oraz Wisły, przestrzeniami zlokalizowanymi w sąsiednich obszarach. Przy szkole podstawowej na ulicy Korynckiej znajdują się boiska oraz działa piłkarski klub sportowy. Rodzice z dziećmi znajdą tutaj też przedszkola.
Zakupy spożywcze można zrobić w Biedronce i Lidlu, a także w mniejszych punktach spożywczych. Najbliższe większe centrum handlowe – Ferio Wawer, znajduje się na ulicy Szpotańskiego. Mapa gastronomiczna obszaru Sadul jest mało wyszukana. Można zjeść tu m.in. pizzę i sushi.
Działają tu prywatne gabinety specjalistyczne, natomiast przychodnie POZ znajdują się w sąsiednich obszarach.
Wierni mieszkający na obszarze Sadul przynależą do parafii przy kościele św. Benedykta na ulicy Lucerny.
Sadul to obszar na przedmieściach, bez bogatej infrastruktury. Raczej odpoczywa się tu w granicach własnego podwórka, a za codziennymi sprawunkami trzeba pojechać do sąsiadujących, lepiej zorganizowanych obszarów. Niewątpliwie zaletą jest linia kolejowa, która zapewnia szybkie przemieszczenie się w inne części stolicy.