Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Sady Żoliborskie – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Sady Żoliborskie to obszar w warszawskiej dzielnicy Żoliborz. Jego granice wyznaczone są przez al. Armii Krajowej, ul. Słowackiego, ks. Popiełuszki, Broniewskiego, Krasińskiego oraz Szamocką.

Sady Żoliborskie – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Z tego artykułu dowiesz się, czym wyróżnia się obszar Sady Żoliborskie i dlaczego warto zamieszkać w tym miejscu. Z Sadów Żoliborskich został dodatkowo wydzielony Nowy Żoliborz, prężnie rozwijający się w części poprzemysłowej.

Przejdź do akapitów:

Sady Żoliborskie – historia

Można uznać, iż początek dziejów obszaru Sady Żoliborskie przypada na koniec lat 50. XX w., kiedy na Żoliborzu planowano duże osiedla. Były to tereny wolne od zabudowy – bliskość Cytadeli uniemożliwiała jakiekolwiek inwestycje.

Wysoki blok wielorodzinny wśród zieleni - Warszawa Żoliborz Sady Żoliborskie

Osiedle Sady Żoliborskie zostało zaplanowane przez Jacka Nowickiego i Halinę Skibniewską. Teren ten to doskonały przykład idei budownictwa w duchu socjalizmu, gdzie każdy element jest bardzo dokładnie przemyślany, by żyło się wygodnie.

Sady Żoliborskie – atrakcje dla mieszkańców i turystów

Centralnym, zielonym punktem obszaru jest Park Sady Żoliborskie, założony w 1992 r. w miejscu po dawnych ogródkach działkowych,

Park Sady Żoliborskie - Warszawa Żoliborz Sady Żoliborskie

W parku znajduje się wiele owocowych drzew, przyjemnych, zacienionych zagajników oraz plac zabaw i lubiana przez mieszkańców kawiarnia. Przez park wiedzie też szeroka ścieżka rowerowa.

Domek dla owadów Park Sady Żoliborskie - Warszawa Żoliborz Sady Żoliborskie

Sporym zielonym obszarem Sadów Żoliborskich są Glinianki Włościańskie, część dawnego Fortu Buraków. Przez mieszkańców zwane są górkami.

Mieszkania – Sady Żoliborskie

Komunikacja na obszarze Sady Żoliborska jest dobra – na północnej granicy znajduje się stacja pierwszej linii metra Marymont. Po ulicach jeździ wiele linii autobusowych dowożących mieszkańców do różnych dzielnic Warszawy. Komfortowe jest także poruszanie się samochodem – zachodnią granicą jest trasa S8, przemieszczanie ułatwiają też główne ulice Sadów Żoliborskich: Broniewskiego, Krasińskiego, Powązkowska, Księdza Jerzego Popiełuszki.

Mieszkanie Sady Żoliborskie obok stacji metra Marymont

Na obszarze Sady Żoliborskie znajdują się rejonowe przedszkola i szkoły podstawowe. Na Elbląskiej mieści się również liceum ogólnokształcące.

Miłośnicy sportu mieszkający na obszarze Sady Żoliborskie mają spore możliwości uprawiania dyscyplin na powietrzu – są tu miejsca gdzie można z powodzeniem biegać, istnieją dobrze wytyczone drogi rowerowe oraz siłownie plenerowe. Przy szkole podstawowej na ulicy Braci Załuskich znajduje się kompleks boisk do gier zespołowych. Dodatkowo na ulicy Szamockiej mieści się klub fitness Zdrofit.

Plac zabaw w parku Warszawa Żoliborz Sady Żoliborskie

Zakupy na obszarze Sady Żoliborskie można zrobić w wielu sklepach spożywczych oraz popularnych dyskontach. Na ulicy Słowackiego znajduje się Hala Marymoncka, gdzie można zaopatrzyć się w wiele produktów spożywczych. Z kolei na ulicy Broniewskiego jest centrum handlowe Galeria Żoliborz.

Hala Marymoncka - Warszawa Żoliborz Sady Żoliborskie

Przychodnie znajdują się na ul. Elbląskiej, przy Krasińskiego jest Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej. Swoje siedziby mają tu też prywatne centra medyczne i specjalistyczne gabinety lekarskie.

Mapa gastronomiczna Sadów Żoliborskich nie jest bardzo bogata, ale znajduje się tu parę interesujących miejsc, w których można zjeść. Znanym lokalem jest m.in. bar mleczny Sady.

Bar mleczny "Sady" Warszawa Żoliborz Sady Żoliborskie

Wierni mieszkający na obszarze Sady Żoliborskie przynależą do parafii przy kościele św. Jana Kantego na ulicy Krasińskiego.

Sady Żoliborskie to bardzo przyjemne, dobrze skomunikowane i rozwinięte miejsce do życia.

Zobacz pozostałe obszary.

Kolejny artykuł

Piaseczno – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Piaseczno oraz przylegające do niego gminy to ciekawe miejsca na mapie wciąż powiększającej się Warszawy. Obszary są bardzo dobrze skomunikowane z centrum – znajdują się tu drogi szybkiego ruchu i stacje kolejowe.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu