Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Sadyba, Augustówka – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ula Olczak
Ula Olczak

Sadyba, Augustówka oraz południowa część Czerniakowa to obszary w warszawskiej dzielnicy Mokotów. Sąsiadują z innymi obszarami dzielnicy Mokotów – Stegny, Sielce, Siekierki oraz z dzielnicą Wilanów.

Sadyba, Augustówka – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule poznasz obszary Sadyba i Augustówka – przedstawimy Ci ich historie oraz dostępne tam atrakcje i zabytki. Dowiesz się też, dlaczego warto zamieszkać w tych obszarach.

Przejdź do akapitów:

Sadyba, Augustówka – historia

Etymologia nazwy Sadyba pochodzi od założonej w latach 20 XX w. Oficerskiej Spółdzielni Budowlano-Mieszkaniowej „Sadyba”, która budowała domy dla wojskowych przy forcie Czerniaków. Niegdyś ten teren utożsamiany był z Czerniakowem. Miasto-ogród Czerniaków zostało zaplanowane w latach 20. XX w. według idei angielskiego miasta-ogrodu, ulokowano tu wille dla wyższej kadry urzędniczej.

Sadyba, Augustówka – inwestycje blisko centrum miasta

Sadyba, Augustówka – zabytki

W centrum Sadyby znajduje się rozległy Cmentarz Czerniakowski, który działa od początku XX w. Znajdują się tu m.in. groby powstańców warszawskich. Warta uwagi jest również kaplica-mauzoleum rodziny Stanisława Chmielarza z 1927 r. Na nekropoli wciąż chowani są zmarli.

Nad Jeziorkiem Czerniakowskim w obszarze Augustówka znaleźć można Dworek Ustronie wybudowany w XIX w. To jeden z nielicznych zachowanych na terenie Warszawy dworków. Dworek znajduje się w rękach prywatnych, pełni funkcje mieszkalne. Jest drewniany, ma czterospadowy dach kryty gontem, wejście poprzedza czterokolumnowy ganek. W elewacji ogrodowej w miejsce ganku wprowadzono kilka lat temu pięcioboczną werandę.

Sadyba, Augustówka – atrakcje dla mieszkańców i turystów

W obszarze Sadyba znajduje się lubiany przez mieszkańców park im. Stanisława Dygata. W latach 70. XX w. teren parku przeznaczone był pod inwestycję mieszkaniową. W parku znajduje się plac zabaw dla dzieci oraz boiska. Są też niewysokie górki, które przyciągają zimą wielu amatorów saneczkarstwa. W parku są zarówno otwarte przestrzenie, jak i zalesione alejki.

Popularnym parkiem w obszarze Sadyba jest Bernardyńska Woda. Wzdłuż ulicy Idzikowskiego mieści się sztuczny zbiornik. Była to część fortyfikacji Fortu Piłsudskiego. Jeszcze w latach 50. XX w. można tu było pływać, działała też wypożyczalnia kajaków. Pod koniec lat 60. postanowiono przeprowadzić rewitalizację terenu, która nie była zbyt fortunna. Od tamtej pory poziom wody z roku na rok się obniża, a zbiornik okresowo wysycha.

Kolejnym zielonym terenem obszaru Sadyba jest Skwer Ormiański. Upamiętnia on wielowiekowe kontakty polsko-ormiańskie, znajduje się w pobliżu Fortu Czerniakowskiego. Mieści się tu atrakcyjny dla dzieci plac zabaw.

Jezioro Czerniakowskie – Sadyba, Augustówka

Bardzo atrakcyjnym i lubianym miejscem w obszarze Augustówka jest Jeziorko Czerniakowskie, czyli starorzecze Wisły objęte ochroną przyrody. Na południowo-zachodnim brzegu jest wytyczone kąpielisko, zimą Jeziorko Czerniakowskie jest popularne wśród morsujących. Na około jeziorka poprowadzona jest ścieżka.

W obszarze Sadyba znajduje się Skwer Starszych Panów, który ulokowany został w samym sercu Miasta-Ogrodu Czerniaków. Dawniej w tym miejscu znajdowała się posesja z domem. Po wojnie budynek rozebrano, a teren przeznaczono pod zieleń. Przez lata niczym się nie wyróżniał. W ostatnich latach poddano go gruntownej rewitalizacji pod okiem Katarzyny Molskiej – zadbano o łąki, alejki oraz plac zabaw dla dzieci. Ustawiono też 12 gazowych latarni nawiązujących do czasów przedwojennej Sadyby.

Przy ul. Powsińskiej znajduje się Fort Czerniaków Twierdzy Warszawa. Park Szczubełka znajduje się przy fosie Fortu Czerniaków, jest to ogrodzony park z bardzo dobrze zorganizowaną infrastrukturą wypoczynkową – są wygodne alejki, ławki, plac zabaw dla dzieci. Park jest ogrodzony.

Mieszkania – Sadyba, Augustówka

Obszar Augustówka posiada charakter przemysłowy. Można podzielić go na wiele stref, m.in. produkcyjną przy ul. Augustówka i Trasie Siekierkowskiej czy magazynowo-składową. Na wschodzie obszaru dominuje zabudowa jednorodzinna, tereny otwarte, ogródki działkowe i dawne tereny rolne (pola, łąki), opuszczone tereny po jednostce wojskowej, żwirownia oraz zwałowiska ziemi i gruzu przy Trasie Siekierkowskiej.

Ogródki działkowe w obszarach Sadyba, Augustówka

Nowe inwestycje są obecnie oddawane przy ulicy Santockiej w obszarze Augustówka oraz na Nałęczowskiej w obszarze Sadyba. Wyróżniającym się obiektem w obszarze Augustówka jest Elektrociepłowania Siekierki. Jest to największa elektrociepłownia w Polsce, druga w Europie, działa od 1962 r.

Komunikacja w obszarze Sadyba jest bardzo sprawna. Ulicami Powsińską i Jana III Sobieskiego jeździ wiele linii autobusowych. Rzecz ma się inaczej w obszarze Augustówka i odcinku Czerniakowa – tu z powodu małej ilości domów mieszkalnych krąży mniejsza ilość autobusów.

Na Sadybie są zarówno publiczne jak i prywatne przedszkola i szkoły podstawowe. Swoje siedziby mają tu również licea ogólnokształcące. W obszarze Augustówka nie ma placówek edukacyjnych.

Sadyba, Augustówka – ogródki działkowe w cichej okolicy, blisko centrum Warszawy

Miłośnicy sportu mieszkający w obszarze Sadyba i Augustówka mają spore możliwości uprawiania sportów na świeżym powietrzu – nie brakuje tu parków i ścieżek rowerowych. Swoje siedziby mają tu kluby fitness. Na ulicy Santockiej działa Stajnia Hubert, gdzie można doskonalić jeździeckie umiejętności. Przy ulicy Zawodzie znajduje się boiska do squasha i badmintona. Na Gołkowskiej mieści się Sinnet Klub Tenisowy.

Zakupy w obszarach Sadyba i Augustówka można zrobić w osiedlowych sklepach, których zdecydowanie więcej znajduje się na Sadybie. Przy ulicy Powsińskiej znajduje się centrum handlowe Sadyba Best Mall. Na rogu Powsińskiej i Świętego Bonifacego zlokalizowany jest lubiany przez mieszkańców bazarek. Wart uwagi jest sklep orientalny Samira, w którym można kupić interesujące produkty kuchni arabskiej.

Poradnie Podstawowej Opieki Zdrowotnej znajdują się przy ul. Morszyńskiej oraz Urle. W obszarze Sadyba swoje siedziby ma wiele centrów medycznych, a także są tu zlokalizowane prywatne gabinety specjalistyczne.

Apartamenty Sadyba ul. Koronowska w kameralnym budynku z dala od zgiełku wielkiego miasta

Mapa gastronomiczna obszarów Sadyba i Augustówka nie jest szczególnie bogata. Większość lokali umiejscowionych jest przy ulicy Powsińskiej.

Wierni mieszkający w obszarach Sadyba oraz Augustówka przynależą do parafii przy kościele św. Antoniego z Padwy oraz św. Jana z Dukli.

Sadyba to obszar bardzo dobrze skomunikowany z dobrze zorganizowaną infrastrukturą do życia. Z pewnością jest wygodnym wyborem wśród poszukujących lokum. Augustówka z kolei jest terenem z niedużym procentem zabudowy mieszkalnej, lecz nieustannie rozwija się w kwestiach dostępności wielu usług.

Zobacz również inne obszary Warszawy.

Kolejny artykuł

Sielce – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Sielce to obszar w warszawskiej dzielnicy Mokotów. Granice obszaru przebiegają ulicami Nowosielecką, Podchorążych, Gagarina, Spacerową, koroną skarpy warszawskiej, ulicami Dolną, Idzikowskiego, Witosa i Czerniakowską.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu