Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione zapytanie do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Salwator – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Salwator – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Salwator to bardzo wyjątkowe i kameralne miejsce – będąc tutaj, zapomina się o tym, że wciąż przebywa się w mieście. Salwator ma charakter podmiejski, a uroku dodają mu piękne kamieniczki i zabytkowe wille. Do tego ta otulająca zieleń… Wszystko to pozwoli przyszłym mieszkańcom odnaleźć spokój i wytchnienie. Zdecydowanie dobrym miejscem do zainwestowania w nieruchomości jest Salwator – mieszkania, które tam znajdziesz są eleganckie i prestiżowe.


Szukasz idealnego miejsca w Krakowie, w którym chciałbyś kupić mieszkanie, ale nadal nie jesteś zdecydowany na konkretną dzielnicę? W tym artykule zachęcamy Cię do zapoznania się z historią i charakterem magicznego Salwatora, który skradł serca wielu mieszkańców.

Przejdź do akapitów:

Obszar Salwator dzielnica Zwierzyniec – krótka historia

Obszar Salwator (dzielnica Zwierzyniec) znajduje się na terenie dawnej wsi Zwierzyniec i jest niewielkim osiedlem willowym, które wybudowano na początku XX wieku. Jest położony na zachód od centrum Krakowa, na samym końcu długiego grzbietu opadającego ku Wiśle w miejscu, w którym do największej rzeki w Polsce wpada Rudawa. Czasami jednak nazwę Salwator rozciąga się na większy obszar.

Najstarsze znalezione tu ślady osadnictwa szacuje się na środkowy paleolit (115-40 tysięcy lat p.n.e.) i górny paleolit (40-10 tysięcy lat p.n.e.). Wiele wieków później prawdopodobnie istniała tu osada z pogańską świątynią, o czym przypomina nazwa jednej z bardziej malowniczych ulic dzisiejszego Salwatora – Gontyna. Niektórzy badacze uważają, że stojący tu kościół Najświętszego Salwatora był jedną z pierwszych świątyń chrześcijańskich na terenie Polski.

Salwator – zabytki i instytucje kulturowe, zlokalizowane w dzielnicy

Obszar Salwator (dzielnica Zwierzyniec) może pochwalić się zabytkowym kościołem Najświętszego Salwatora, który znajduje się przy ul. Bronisławy 5. To od wezwania kościoła pochodzi nazwa osiedla Salwator. Dokładna data powstania świątyni nie jest znana, jednak z wielu badań wynika, że kościół powstał w XII wieku. Na Salwatorze mieści się również kaplica Św. Małgorzaty i św. Judyty z pomnikiem Jana Pawła II.

Dodatkowo niektóre z willi są dziś zabytkami – są to budynki przy ul. Anczyca 1 i 7 oraz przy ul. św. Bronisławy 15, 24 i 26.

Salwator – atrakcje dla turystów i mieszkańców

Jeśli chodzi o atrakcje, Salwator jest znany z odbywającego się tutaj co roku w Poniedziałek Wielkanocny odpustu Emaus, któremu towarzyszy kiermasz, loterie fantowe, karuzele dla dzieci i tym podobne zabawy. Pierwsza historyczna wzmianka o krakowskim Emausie pochodzi z XVI wieku.

Ul. św. Bronisławy i piękna al. Jerzego Waszyngtona można dotrzeć na Kopiec Kościuszki, a dalej do polany piknikowej na Sikorniku, Lasku Wolskiego, Ogrodu Zoologicznego i Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego. Trasa jest bardzo popularna wśród mieszkańców (i nie tylko), w weekendy można tutaj spotkać tłumy spacerowiczów.

W pobliżu znajdują się też inne bardzo popularne tereny spacerowe – Błonia oraz bulwary wiślane, gdzie przebiegają (lub są planowane) Wiślana Trasa Rowerowa, VeloRudawa i VeloMetropolis. Przy Błoniach znajdują się ponadto dwa duże stadiony – stadion Wisły i stadion Cracovii – na których odbywają się nie tylko mecze piłkarskie, ale też inne imprezy, na przykład koncerty.

Salwator – mieszkania

Na początku XX wieku, kiedy tereny dawnej wsi Zwierzyniec zostały już przyłączone do Krakowa, a likwidacji uległy znajdujące się tu wcześniej austriackie szańce, Towarzystwo Urzędników postanowiło wybudować na Salwatorze osiedle willowe i rozpisało konkurs. Zwycięzcą został Tadeusz Niedzielski, ale do realizacji skierowano projekt Romana Bandurskiego. Bandurski zaprojektował także kilka tutejszych willi.

Osiedlu nadano nazwę Salwator ze względu na sąsiedztwo kościoła pod tym wezwaniem. W jego skład wchodziło trzydzieści willi zaprojektowanych przez Romana Bandurskiego i Alfreda Kramarskiego, a później także przez Ferdynanda Lieblinga, Henryka Jasieńskiego i Ludwika Wojtyczko. Ostatni dom zaplanowanego osiedla willowego wybudowano w 1955 roku. Jak już zostało wcześniej wspomniane, kilka willi stanowi zabytki.

Dzisiaj nadal powstają na Salwatorze nowe inwestycje. Są to niewysokie apartamentowce, które często mają charakter luksusowy, ponieważ Salwator jest lokalizacją dość prestiżową.

Znajduje się tu końcowa pętla tramwajowa Salwator. Odjeżdżają stąd tramwaje linii nr 1 na Wzgórza Krzesławickie i nr 2 na Cmentarz Rakowicki. Na Salwator kursuje też kilka linii autobusowych, m.in. nr 100 na Kopiec Kościuszki, nr 109 na Bielany i nr 249 do Czernichowa.

Bardzo ekskluzywny i atrakcyjny obszar w Krakowie? Salwator – mieszkania znajdujące się tam charakteryzują się niską zabudową oraz otoczeniem zieleni, co sprawia, że człowiek przenosi się w zupełnie inne miejsce. Mieszkańcy będą mogli odnaleźć tutaj spokój i odpoczynek po ciężkim dniu. Chociaż klimat jest tutaj podmiejski, Salwator leży bardzo blisko centrum, a dodatkowo jest tutaj pętla tramwajowa Salwator, która jeszcze bardziej usprawnia komunikację.

Kolejny artykuł

Czyżyny – mieszkania obszar przemysłowy. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]
Szukasz mieszkania? Czyżyny obszar przemysłowy to dobrze rozwinięta okolica, w której nie brakuje punktów komunikacyjnych, sklepów, lokali handlowych oraz zieleni – dlatego warto wziąć pod uwagę to miejsce w kwestiach mieszkaniowych.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu