Saska Kępa to obszar w warszawskiej dzielnicy Praga-Południe, który sąsiaduje z Kamionkiem, Grochowem i Gocławiem.
W tym artykule przedstawimy Ci obszar Saska Kępa. Dowiesz się, jakie atrakcje i zabytki można znaleźć w tej części stolicy oraz czy warto tu zamieszkać.
Przejdź do akapitów:
Saska Kępa uchodzi za dość prestiżową część stolicy. Początkowo była częścią Solca na lewym brzegu Wisły, jednak kaprysy nurtu największej polskiej rzeki przeniosły Kępę na prawy brzeg. Do XVII w. Kępa nie była zamieszkana na stałe, późniejsi osadnicy również zamieszkiwali tu jedynie czasowo z uwagi na trudne warunki natury hydrologicznej.
W 1735 r. tereny całej Kępy zostały wydzierżawione przez Augusta III, wówczas zaczęto określać ją mianem Saskiej. W kolejnych latach Saska Kępa została wykupiona przez rodzinę Habelmanów, oni z kolej Kępę rozparcelowano na liczne działki. Osada rozwijała się w swoim wiejskim tempie.
Dość późno, bo na początku XX w. doceniono jej bliskie położenie względem centrum miasta. W 1916 r. Saską Kępę włączono w granice Warszawy. Czasem rozkwitu obszaru był okres dwudziestolecia międzywojennego, kiedy to odbudowano wysadzony w czasie I wojny światowej Most Poniatowskiego. Wybudowano wtedy wiele pięknych willi oraz zaplanowano rozbudowę Saskiej Kępy. Realizację planów uniemożliwił wybuch II wojny światowej. Saska Kępa była jedną z najmniej zniszczonych części miasta w czasie działań wojennych.
Najbardziej znaną mieszkanką Saskiej Kępy niewątpliwie była Agnieszka Osiecka. Przy ulicy Francuskiej znajduje się jej pomnik, a na domu artystki na ulicy Dąbrowieckiej mieści się tablica pamiątkowa.
Saska Kępa nie ma swojego miejskiego parku, natomiast sąsiaduje z jednym z większych obszarów zielonych stolicy – Parkiem Skaryszewskim, a także graniczy z ogródkami działkowymi położonymi nad Kanałem Wystawowym oraz brzegiem Wisły, który stanowi część Obszaru Natura 2000 „Dolina Środkowej Wisły”. Saska Kępa jest bardzo zielonym obszarem. Wzdłuż większości ulic, pomiędzy blokami i w prywatnych ogrodach zasadzone są liczne drzewa.
Wzdłuż Wisły wiedzie ścieżka pieszo-rowerowa ciągnąca się przez całą stolicę. W obszarze Saska Kępa znajduje się część plaży Poniatówka, która jest lubianym miejscem wypoczynku Warszawiaków. Są tu wyznaczone miejsca pod ogniska, a po drugiej stronie mostu jest okazały plac zabaw i lokale gastronomiczne.
Na wysokości ulicy Krynicznej, nad Wisłą, znajduje się plaża z placem zabaw. Stąd odbywa w sezonie letnim prom Słonka na drugą stronę rzeki.
Charakter zabudowy Saskiej Kępy jest zróżnicowany. W znacznej części obszaru dominuje przedwojenna zabudowa willowa. Wzdłuż ulicy Francuskiej znajdują się również niskie kamienice. Są tu także osiedla wybudowane w latach 50.-70. XX wieku. Na wolnych działkach powstały współczesne apartamentowce.
Obszar Saska Kępa ma zapewnione połączenia komunikacyjne z innymi dzielnicami miasta. W obszarze znajdują się dwa mosty – Poniatowskiego oraz Łazienkowski. Blisko granicy obszaru znajduje się stacja drugiej linii metra Stadion Narodowy. Po ulicach krąży wiele linii autobusowych i tramwajowych. Znaczącym węzłem komunikacyjnym jest Rondo Waszyngtona. Przemieszczanie się po Saskiej Kępie samochodem jest bezproblemowe.
W obszarze Saska Kępa znajdują się zarówno rejonowe przedszkola, jak i szkoły podstawowe. Swoje siedziby mają również licea ogólnokształcące oraz prywatne uczelnie wyższe. Przy ulicy Zwycięzców działa szkoła artystyczna Międzynarodowe Studium Dziewulskich. Przy ulicy Meksykańskiej znajduje się Wyższa Szkoła Informatyki, Zarządzania i Administracji, a przy ulicy Arabskiej szkoła mody Viamoda.
Miłośnicy sportu mieszkający w obszarze Saska Kępa mogą korzystać z dobrodziejstw nadwiślańskich terenów oraz Parku Skaryszewskiego. Przy ulicy Saskiej znajduje się hala sportowa Ośrodka Rekreacji i Sportu Saska, gdzie mieszczą się boiska do gier zespołowych. Nad Wisłą, przy Wale Miedzeszyńskim działa wypożyczalnia kajaków. Z kolei przy ul. Alfreda Nobla mieści się Ogród Jordanowski, a w nim atrakcyjny dla dzieci w różnym wieku plac zabaw oraz siłownia plenerowa. Przy Wale Miedzeszyńskim znajduje się otwarty basen działający w sezonie letnim.
Zakupy w obszarze Saska Kępa można zrobić w licznych sklepach osiedlowych, a także popularnych dyskontach. Przy ulicy Zwycięzców znajduje się Galeria Handlowa Saska Kępa, w której funkcjonuje wiele sklepów, lokali usługowych i gastronomicznych.
Poradnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej znajduje się przy Marokańskiej. Przy ulicy Niekłańskiej działa szpital dziecięcy. Mieszą się tu też prywatne centra medyczne i prywatne gabinety specjalistyczne.
Mapa gastronomiczna Saskiej Kępy jest szalenie bogata. Najwięcej lokali znajduje się na ulicy Francuskiej. Warte uwagi restauracje mieszczą się nad Wisłą: Port Wisła, Boathouse, Hocki Klocki, Plażówka Saska.
Wierni mieszkające w obszarze Saska Kępa przynależą do parafii przy kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy przy Alfreda Nobla.
Obszar Saska Kępa to urokliwa część stolicy i prestiżowe miejsce do życia. Jest tu doskonała komunikacja oraz infrastruktura życia codziennego. Nie brakuje w okolicy terenów zielonych i rekreacyjnych.