Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Sidzina-Opatkowice – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Marzy Ci się mieszkanie w spokojnej, cichej i zielonej okolicy, a zamiast centrum miasta cenisz sobie jego obrzeża? Konieczne zwróć uwagę na obszar Sidzina-Opatkowice. Mieszkania tutaj gwarantują atmosferę domku na wsi, dzięki czemu będziesz mógł zapomnieć, że wciąż jesteś w mieście.

Sidzina-Opatkowice – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Jeśli na pierwszym miejscu stawiasz bliskość terenów zielonych i spokój, to okolicą idealną dla Ciebie może okazać się obszar Sidzina-Opatkowice. Poznaj bliżej to miejsce!

Przejdź do akapitów:

Sidzina-Opatkowice, dzielnica Dębniki – krótka historia

Pierwsza wzmianka o wsi Sidzina pochodzi z XII wieku – została ona wymieniona w przywileju wyliczającym dobra klasztoru miechowskiego. Według Długosza Sidzina była częściową własnością opactwa tynieckiego, a częściowo osób prywatnych. Została przyłączona do Krakowa w 1973 roku. Opatkowice to również dawna wieś, należąca do opactwa benedyktynów tynieckich i przyłączona do Krakowa w 1973 roku. Dawniej przebiegał tędy trakt solny z Wieliczki. Dzisiaj południowa granica Opatkowic jest jednocześnie granicą miasta Krakowa – dalej jest już Skawina.

Sidzina-Opatkowice oferuje głównie zabudowę mieszkaniową jednorodzinną oraz rzadziej domy w zabudowie szeregowej

Sidzina-Opatkowice – zabytki i instytucje kulturowe

Sidzina-Opatkowice mieści na swoim terenie klasycystyczny dworek z początku XIX wieku. Stanowi on jednak własność prywatną – nie ma możliwości zwiedzania go. Ciekawym obiektem jest też szkoła podstawowa w Opatkowicach, której pierwszy budynek został wybudowany w 1903 roku.

Plac zabaw dla dzieci w dzielnicy Sidzina

Jest tutaj także Centrum Sportu i Kultury Sidzina, gdzie odbywają się między innymi zajęcia plastyczne, przyrodnicze, szachowe i edukacyjne z matematyki, a także rozmaite zajęcia taneczne – balet dla dzieci, taniec nowoczesny dla dzieci i młodzieży oraz salsa dla kobiet. W obiekcie są ponadto boiska i kort tenisowy, działa też ośrodek zdrowia i kawiarnia.

Sidzina-Opatkowice – atrakcje dla turystów i mieszkańców

Sidzina-Opatkowice to obszar, którego niewątpliwą zaletą jest bliskość Tyńca, Lasów Tynieckich i Wzgórza Tynieckiego, gdzie można wybrać się na wycieczkę pieszą lub rowerową zielonym szlakiem dookoła opactwa. Szlak ma kształt pętli o długości około 8 km i biegnie przez różne wzgórza, po drodze jest kilka punktów widokowych. Mieszkańcy Krakowa i okolic chętnie przychodzą tu pospacerować, pobiegać lub pojeździć na rowerze.

Dębniki, Sidzina - cicha okolica, w pobliżu liczne tereny zielone

Sidzina-Opatkowice – mieszkania

Sidzina-Opatkowice cechuje się niską zabudową, w skład której wchodzą domy jednorodzinne. Także nowe inwestycje to przede wszystkim domy, najczęściej w zabudowie bliźniaczej. Są tutaj sklepy spożywcze, lokale usługowe, szkoła podstawowa, przedszkola, a także Centrum Sportu i Kultury Sidzina.

Dębniki, Sidzina - stylowe mieszkanie w niskiej zabudowie

W okolicy znajduje się stacja kolejowa Kraków Sidzina, która leży przy linii kolejowej Kraków Płaszów – Oświęcim. Można stąd dojechać bez przesiadek między innymi do centrum Krakowa, na Podgórze, do Skawiny i dalej położonych miejscowości takich jak Wadowice, Bielsko-Biała i Zakopane. Do centrum miasta można się dostać także komunikacją miejską, a dojazd samochodem powinien zająć pół godziny.

Dębniki Sidzina - w pobliżu tereny umożliwiające rekreacje i aktywności

Najbliższe centrum biznesowe to Business Park Zawiła znajdujący się na Klinach. Nieco dalej jest nowy kampus UJ i Krakowski Park Technologiczny. W podstrefie specjalnej strefy ekonomicznej zarządzanej przez Krakowski Park Technologiczny mieszczą się między innymi biurowce firm Nokia i Ericsson, zespół biurowców Green Office, gdzie swoją siedzibę ma na przykład Motorola, serwerownia Onet.pl, budynek Cyfronetu oraz budynek Małopolskiego Parku Technologii Informacyjnych. Także w sąsiedniej Skawinie, do której dojazd samochodem jest kwestią 10 minut, wiele firm ma swoje biura, w tym Polcom, GLS, Ziaja czy DeeZee.pl.

Interesuje Cię obszar o podmiejskim charakterze? Taka jest właśnie Sidzina-Opatkowice! Okolica ta pozwala cieszyć się spokojem i zielenią, o które często nie jest łatwo w dzielnicach Krakowa położonych bliżej centrum.

Jeśli szukasz mieszkania w Krakowie lub jego pobliskich okolicach, skorzystaj z naszej wyszukiwarki i poznaj nowe mieszkania w wybranych obszarach.

Kolejny artykuł

Soboniowice-Kosocice-Rajsko – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Bardzo atrakcyjnymi terenami do zamieszkania są takie obszary jak Soboniowice, Kosocice oraz Rajsko. Będąc tutaj można nie zauważyć, że wciąż jest się w Krakowie. Jest tu bardzo dużo zieleni i spokoju, więc jeśli właśnie takiego miejsca szukasz, koniecznie dowiedz się więcej o tych okolicach.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu