Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione zapytanie do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Sidzina-Opatkowice – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Sidzina-Opatkowice – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Marzy Ci się mieszkanie w spokojnej, cichej i zielonej okolicy, a zamiast centrum miasta cenisz sobie jego obrzeża? Konieczne zwróć uwagę na obszar Sidzina-Opatkowice. Mieszkania tutaj gwarantują atmosferę domku na wsi, dzięki czemu będziesz mógł zapomnieć, że wciąż jesteś w mieście.


Jeśli na pierwszym miejscu stawiasz bliskość terenów zielonych i spokój, to okolicą dla Ciebie okazać się może Sidzina-Opatkowice. Poznaj ją bliżej!

Przejdź do akapitów:

Obszar Sidzina-Opatkowice dzielnica Dębniki – krótka historia

Pierwsza wzmianka o wsi Sidzina pochodzi z XII wieku – została ona wymieniona w przywileju wyliczającym dobra klasztoru miechowskiego. Według Długosza Sidzina była częściową własnością opactwa tynieckiego, a częściowo osób prywatnych. Została przyłączona do Krakowa w 1973 roku. Opatkowice to również dawna wieś, należąca do opactwa benedyktynów tynieckich i przyłączona do Krakowa w 1973 roku. W średniowieczu przebiegał tędy trakt solny z Wieliczki. Dzisiaj południowa granica Opatkowic jest jednocześnie granicą miasta Krakowa – dalej jest już Skawina.

Sidzina-Opatkowice – zabytki i instytucje kulturowe zlokalizowane w dzielnicy

Obszar Sidzina-Opatkowice (dzielnica Dębniki) mieści na swoim terenie klasycystyczny dworek z początku XIX wieku. Otoczony parkiem, stanowi jednak własność prywatną – nie ma możliwości zwiedzania go. Ciekawym obiektem jest też szkoła podstawowa w Opatkowicach, której pierwszy budynek został wybudowany w 1903 roku.

Jest tutaj także Centrum Sportu i Kultury Sidzina odbywają się między innymi zajęcia plastyczne, przyrodnicze, szachowe i edukacyjne z matematyki, a także rozmaite zajęcia taneczne – balet dla dzieci, taniec nowoczesny dla dzieci i młodzieży oraz salsa dla kobiet. W obiekcie są ponadto boiska i kort tenisowy, działa też ośrodek zdrowia i kawiarnia.

Sidzina-Opatkowice – atrakcje dla turystów i mieszkańców

Jeśli chodzi o atrakcje, Sidzina-Opatkowice to obszar, którego niewątpliwą zaletą jest bliskość Tyńca, Lasów Tynieckich i Wzgórza Tynieckiego, gdzie można wybrać się na wycieczkę pieszą lub rowerową zielonym szlakiem dookoła opactwa. Szlak ma kształt pętli o długości około 8 km i biegnie przez wzgórza Wielkanoc, Kowadzę (na którym znajduje się uroczysko), Dużą Kowodrzę, rezerwat Skołczanka, Ostrą Górę, Grodzisko i dalej wzdłuż Wisły do opactwa. Po drodze jest kilka punktów widokowych. Mieszkańcy Krakowa i okolic chętnie przychodzą tu pospacerować, pobiegać lub pojeździć na rowerze.

Sidzina-Opatkowice – mieszkania

Obszar Sidzina-Opatkowice (dzielnica Dębniki) cechuje się niską zabudową, w skład której wchodzą domy jednorodzinne. Także nowe inwestycje to przede wszystkim domy, najczęściej w zabudowie bliźniaczej. Są tutaj sklepy spożywcze, lokale usługowe, szkoła podstawowa, przedszkola, a także Centrum Sportu i Kultury Sidzina.

W okolicy znajduje się stacja kolejowa Kraków Sidzina, która leży przy linii kolejowej Kraków Płaszów – Oświęcim. Można stąd dojechać bez przesiadek między innymi do centrum Krakowa, na Podgórze, do Skawiny i dalej położonych miejscowości takich jak Wadowice, Bielsko-Biała i Zakopane. Do centrum miasta można się dostać także komunikacją miejską, a dojazd samochodem powinien zająć pół godziny.

Najbliższe centrum biznesowe to Business Park Zawiła znajdujący się na Klinach. Nieco dalej jest nowy kampus UJ i Krakowski Park Technologiczny. W podstrefie specjalnej strefy ekonomicznej zarządzanej przez Krakowski Park Technologiczny mieszczą się między innymi biurowce firm Nokia i Ericsson, zespół biurowców Green Office, gdzie swoją siedzibę ma na przykład Motorola, serwerownia Onet.pl, budynek Cyfronetu oraz budynek Małopolskiego Parku Technologii Informacyjnych. W sąsiedniej Skawinie, do której dojazd samochodem jest kwestią 10 minut, także wiele firm ma swoje biura, w tym Polcom, GLS, Ziaja czy DeeZee.pl.

Interesuje Cię obszar o podmiejskim charakterze? Taka jest właśnie Sidzina-Opatkowice! Mieszkania i okolica pozwalają cieszyć się spokojem i zielenią, o które często nie jest łatwo w częściach Krakowa położonych bliżej centrum.

Kolejny artykuł

Soboniowice-Kosocice-Rajsko – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]
Bardzo atrakcyjnym terenem na mapie Krakowa i jego okolic są Soboniowice, Kosocice, Rajsko. Mieszkanie znajdują się tam w takich miejscach, że naprawdę można nie zauważyć, że jest się w Krakowie – jest tu bardzo dużo zieleni i… spokoju. Dlatego, jeśli właśnie takiego miejsca szukasz, koniecznie dowiedz się więcej o tych okolicach.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu